Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Daniel Z.

Odnotowano 72 pozycji dodanych przez Daniel Z. (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-02-01 )



Sort by                Order  

#26872 Studium I.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-07, godz. 09:33 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Bracie Spokojny!
Mam pytanie do Ciebie:
Czy jestes po lektórze ksiązki „Kwestia czasów pogan. Krytyczna analiza chronologii Świadków Jehowy”, Carl Olafson Jonsson?



#22513 Studium I.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-03-29, godz. 14:34 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Szanowni Państwo, drodzy Bracia!
Czytam Wasze wypowiedzi i mam nieodpartą chęć włączenia się do dyskusji.
Kloo pisze:
"Jezus pośrednikiem tylko dla pomazańców 1 Tym 2:5, odnoszących się do tych, którzy wówczas objęci byli nowym przymierzem z Chrystusem jako „pośrednikiem”. A zatem w sensie ściśle biblijnym Jezus jest „pośrednikiem” tylko dla pomazańców. (…)
Tworząca się dzisiaj „wielka rzesza” tak zwanych „drugich owiec nie jest objęta nowym przymierzem. Jednakże dzięki temu, że towarzyszymy „małej trzódce” podlegających jeszcze owemu przymierzu „wielka rzesza„ korzysta z dobrodziejstw, jakie płyną z nowego przymierza. [1] Strażnica 2/1980 s 24
"
Weźmy pod uwagę podobny ton wypowiedzi z w15.02.2006 strona 24:
"... byłoby niewłaściwe, gdyby emblematy te spożywały również mające nadzieję ziemską. Rozumieją one, że nie są namaszczonymi duchem członkami ciała Chrystusa i że nie obejmuje ich nowe przymierze, które Jehowa zawarł z przyszłymi współkrólami Jezusa Chrystusa"
w15.02.2006 strona 23 ramka:
"... namaszczeni chrześcijanie spożywają chleb, dają wyraz swej jedności z przyrównanym do ciała zborem pomazańców ..."
Wynika z tego że 'drugie owce' nie są pod nowym przymierzem; nie są też pod starym przymierzem. Nie korzystają obecnie z ofiary, z krwi i ciała Chrystusa. Nie można ich też przyrównać do prozelitów, bo ci składali ofiary i z nich korzystali.
'Drugie owce' nie są członkami zboru, który tworzą tylko 'pomazańcy'.
Jeżeli zobaczymy do statutu Świadków Jehowy to zorientujemy się że nie jesteśmy również członkami Związku Wyznaniowego Świadków Jehowy w Polsce.
Kim więc jesteśmy? Jaka jest nasza tożsamość?



#26863 Studium I.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-07, godz. 08:51 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Ludzi mających kontakt z Bogiem zawsze interesował okres otrzymania nagrody.
Apostołowie nie stanowili wyjątku. Nikt oprócz Jezusa nie był bardziej świadomy niebezpieczeństw do jakich to prowadzi.
Zrozumiałe w tym kontekście jest ostrzeżenie zawarte w Dziejach Apostolskich 1:7: „Rzekł im: "Nie wasza to rzecz poznać czasy lub pory, które Ojciec objął swoją władzą orzekania;”
Jakże często ci którzy wskazują na daty zwodzą swych słuchaczy.
Kolosan 2:8 „Strzeżcie się: może się znaleźć ktoś, kto was uprowadzi jako swój łup przez filozofię i puste zwodzenie według tradycji ludzkiej, według rzeczy elementarnych świata, a nie według Chrystusa”.



#26886 Studium I.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-07, godz. 11:03 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Bracie Spokojny!
Jeżeli to leży w zakresie Twoich możliwości zawsze sięgaj do źródła, sam z pewnością tak radzisz innym w służbie kaznodziejskiej.



#22520 Studium I.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-03-29, godz. 15:37 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Myślę o tych sprawach od kilku lat, poznałem administrację na pozimie obwodu. Na dzisiaj mam za sobą analizę kilku doktryn sJ. Żywię nadzieję że zdobędę się na opisanie moich wniosków, a z biegiem czasu ujżą światło dzienne fakty które nie powinny być ukrywane. Na to co napisałem nie oczekuję odpowiedzi, niech to pobudzi do myślenia innych Braci i Siostry - 'PRZEBUDŹCIE SIĘ!'.



#119885 Byli Świadkowie Jehowy - obecnie ateiści

Napisano przez Daniel Z. on 2009-06-01, godz. 22:04 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

augustusgermanicus
Zabawne bo ja jestem oficjalnie nadal SJ. Wiem juz jednak ze jestem tez ateista
Jestem oficjalnie nadal SJ dlatego ze wiekszosc moich znajomych to SJ, moja zona zna moje poglady i juz przestala protestowac.


Mój znajomy - starszy zboru - również jest ateistą. Nie zamierza się ujawniać bo, podobnie jak augustusgermanicus wszystkich znajomych ma wśród świadków, a rodzina ze strony żony to sami świadkowie. Przed żoną i dziećmi się nie kryje - już to chyba zaakceptowali. Ciekawy jestem co z tego będzie dalej.

Coraz lepiej dostrzegam że świadkowie produkują całkiem sporą ilość ateistów i agnostyków.



#85782 [Nowe Światło?] Pokolenie

Napisano przez Daniel Z. on 2008-03-08, godz. 21:11 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

W akapicie 10 piszą:

"Kiedyś na łamach niniejszego czasopisma wyjaśniono, że w I wieku n.e. wyrażenie „to pokolenie” z Ewangelii według Mateusza 24:34 odnosiło się do „ówczesnego pokolenia niewierzących Żydów”. Interpretacja ta wydawała się rozsądna, ponieważ we wszystkich innych odnotowanych wypadkach użycia przez Jezusa słowa „pokolenie” ma ono wydźwięk negatywny i na ogół jest opatrzone jakimś ujemnym określeniem, na przykład „niegodziwe” (Mat. 12:39; 17:17; Marka 8:38). Sądzono więc, że w nowożytnym spełnieniu wypowiedź Jezusa odnosi się do niegodziwego „pokolenia” niewierzących, którzy mieli widzieć nie tylko zjawiska charakteryzujące „zakończenie systemu rzeczy” (synteleia), ale też jego koniec (telos).”

Interpretacja ta okazała się według autorów niczym więcej, tylko "ludzkimi spekulacjami lub wyznaniami wiary zakorzenionymi w tradycji religijnej." (br78 s. 4 ["Świadkowie Jehowy w XX wieku"])

Nie jest to interpretacja (sic!) lecz reinterpretacja - ponowna interpretacja.



#41961 NSK listopad 2006

Napisano przez Daniel Z. on 2006-11-22, godz. 22:22 w Kwestia krwi

NSK Listopad 2006
Tydzień od 27 listopada
15 min: „Jak się zapatrujesz na przyjmowanie frakcji krwi i zabiegi medyczne z wykorzystaniem mojej własnej krwi?”

Proszę zapoznać się z treścią monologu głosiciela, treść została zawarta w liście do starszych ze szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia punktu:

„Pokaz (2 min): Głosiciel siedzi przy stole i ma ze sobą wszystkie zalecane materiały potrzebne do podjęcia ważnych decyzji (Biblia, wkładka do Naszej Służby Królestwa z listopada 2006,
czasopisma Strażnica, Przebudźcie się! z sierpnia 2006. kasety video lub DVD, dokument Dyspozycje oraz „Zrewidowane wskazówki co do wypełniania dokumentu Dyspozycje”).


Monolog głosiciela:

„Wiem, że za długo się ociągam z podjęciem decyzji co do frakcji i zabiegów z wykorzystaniem mojej własnej krwi.

„Ale teraz muszę to zrobić i wypełnić moje Dyspozycje, żeby wyrażały mój własny pogląd na sprawy związane z leczeniem.

„Wkładka podkreśla, że moje decyzje powinny być oparte na moim sumieniu wyszkolonym na Biblii. Chociaż niektórzy bracia mocno obstają przy własnych poglądach i sumienie im mówi, by przyjmować wszystkie frakcje i zabiegi, to jednak są osoby, które zgadzają się tylko na niektóre rzeczy, a innych odmawiają. Są i tacy, którzy nie chcą przyjmować żadnych frakcji ani zabiegów. Ale nie mogę pozwolić na to, by inni mieli wpływ na moje decyzje. Przecież list do Gałatów 6:4, 5 mówi, że sam muszę ponieść własny ciężar odpowiedzialności.

„Wczoraj wieczorem obejrzałem film Metody alternatywne wobec transfuzji. Pokazane tam wykresy i przykłady naprawdę pomogły mi lepiej zrozumieć, jak lekarze wykonują niektóre zabiegi wspomniane w arkuszu.

„Ale co ważniejsze, w końcu znalazłem czas na przeczytanie i przemyślenie zasad biblijnych podanych we wkładce, na trzeciej stronie, w akapicie pierwszym. I modliłem się do Jehowy, by pomógł mi podjąć właściwe decyzje w tych sprawach.

„Mam tu wszystkie materiały wymienione we wkładce, bo może będę jeszcze musiał znaleźć
jakieś dodatkowe informacje.

„Tutaj są 'Zrewidowane wskazówki co do wypełniania dokumentu Dyspozycje', a tu jest czysty egzemplarz Dyspozycji, więc mogę wpisać do niego to, co wcześniej zaznaczyłem w arkuszach.

„Jak to dobrze, że Jehowa pomógł mi przez swoją organizację, dając te wszystkie materiały. Zanim zacznę, podziękuję mu za to i poproszę o pomoc”.”



#87050 Książka "Objawienie" będzie znów studiowana

Napisano przez Daniel Z. on 2008-03-30, godz. 15:40 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Na ostatnim studium książki „Finał objawienia” można było zauważyć przyczynę niespełnionych oczekiwań ‘końca świata’ przez CK w drugiej połowie lat osiemdziesiątych.

s. 250, ak. 10: „Usiłując dodać otuchy mieszkańcom ziemi, ONZ proklamowała rok 1986 „Międzynarodowym Rokiem Pokoju” i wybrała dla niego hasło: „Chronić pokój i przyszłość ludzkości”.”

s. 251, ak. 14: „Jaką formę przybierze ten znamienny okrzyk „Pokój i bezpieczeństwo”? Wspomniano tu, że będzie czymś wyróżniającym się i że nastąpi tuż przed nagłą zagładą podnoszących to wołanie. Będzie więc musiał zabrzmieć donośniej niż wszelkie wcześniejsze oświadczenia przywódców światowych. Niewątpliwie rozlegnie się na całym świecie. A jednak będą to tylko pozory. W rzeczywistości nic się nie zmieni. Samolubstwo, nienawiść, przestępczość, rozpad rodziny, niemoralność, choroby, smutek i śmierć —wszystko to pozostanie. Dlatego okrzyk ów wprowadzi w błąd tych, którzy nie zważają na proroctwa biblijne. Nie zwiedzie jednak ciebie, jeśli zdajesz sobie sprawę ze znaczenia wydarzeń światowych i bierzesz pod uwagę prorocze ostrzeżenia Słowa Bożego (Marka 13:32-37; Łukasza 21:34-36).”

Obecnie proroctwo z listu do Tesaloniczan przeniesiono na bliżej nie określoną przyszłość, wprowadzając poprawkę:

s. 251, ak. 14, zmienić akapit: W naszych czasach politycy mówili o „pokoju i bezpieczeństwie”, nawiązując do różnych ludzkich planów. Czy takie wysiłki przywódców światowych stanowią spełnienie słów z Listu l do Tesaloniczan 5:3? A może Paweł mówił tylko o jednym konkretnym wydarzeniu, które ze względu na swój dramatyczny charakter zwróci uwagę całego świata? Proroctwa biblijne często można całkowicie zrozumieć dopiero w trakcie ich spełniania się lub później, musimy wiec jeszcze poczekać na odpowiedź na powyższe pytania. Chrześcijanie wiedzą jednak, że bez względu na to, w jakiej mierze narody osiągną pokój i bezpieczeństwo, zasadniczo nic się nie zmieni. Samolubstwo, nienawiść, przestępczość, rozpad rodzin, niemoralność, choroby, smutek i śmierć nadal będą się dawać we znaki. Jeśli więc zdajesz sobie sprawę że znaczenia wydarzeń światowych i bierzesz pod uwagę prorocze ostrzeżenia Słowa Bożego, ogłoszenie „pokoju i bezpieczeństwa” cię nie zwiedzie (Marka 13:32-37; Łukasza 21:34-36).



#23885 Kim są II owce ??

Napisano przez Daniel Z. on 2006-04-09, godz. 11:35 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Odsyłam do książki "Największy ze wszystkich ludzi", rozdział 80.
Jest tam mowa o trzech owczarniach:
"Pierwszą owczarnię można utożsamić z postanowieniem przymierza Prawa Mojżeszowego". "Jezus woła je po imieniu i wyprowadza, żeby je w końcu wpuścić do drugiej owczarni,...". "Ponieważ "drugie owce nie są "z tej owczarni", muszą należeć do innej, do trzeciej".
Ważny jest kontekst Jana 10:16, Jezus mówi o tych owcach i o innych. Są więc dwie grupy owiec - te i inne. Według interpretacji z powyższej książki 'inne' (drugie) są dzielone na dwie grupy - dlaczego?!
Okazuje się więc że tzw. pierwsze owce są drugimi, a drugie trzecimi(sic)!



#113207 Przegląd najnowszych publikacji WTS

Napisano przez Daniel Z. on 2009-02-07, godz. 12:52 w Tematyka ogólna

Pod linkiem, został umieszczony artykuł: "Stale podążają za Barankiem" w2009 15.02 (w folderze 'Dokumenty'). Hasło: dieta
http://chomikuj.pl/Daniel_Z



#83797 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2008-02-04, godz. 18:48 w Strony neutralne

"Statystyka miesięczna - Polska", za miesiące VIII - X 2007.
http://free.of.pl/d/daniel_z/



#103677 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2008-10-19, godz. 20:17 w Strony neutralne

Na stronie została uaktualniona "statystyka miesięczna - polska", za miesiące kwiecień - lipiec 2008.

http://free.of.pl/d/daniel_z



#82140 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2008-01-01, godz. 21:10 w Strony neutralne

Aktualizowano statystyki za rok służbowy 2006/2007, zapraszam na stronę: http://free.of.pl/d/daniel_z/



#114443 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2009-03-03, godz. 18:36 w Strony neutralne

Kolejna aktualizacja: "Statystyka roczna - Polska" i "Statystyka - Świat" - rok 2008.

http://free.of.pl/d/daniel_z



#96986 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2008-07-19, godz. 14:14 w Strony neutralne

"Statystyka miesięczna - Polska" - aktualizacja o pierwszy kwartał 2008.

http://free.of.pl/d/daniel_z/



#57703 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2007-03-24, godz. 16:22 w Strony neutralne

Strona ze statystykami została zaktualizowana, pojawił się pierwszy artykuł „Kto powinien spożywać emblematy podczas Pamiątki - analiza literatury Świadków Jehowy”.
Zapraszam: http://free.of.pl/d/daniel_z/



#26522 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-02, godz. 22:00 w Strony neutralne

Strona została rozszerzona o roczne statystyki z polski, zapraszam.

http://free.of.pl/d/daniel_z

Należy kliknąć na: 'Statystyka roczna – Polska'

Zapraszam również do zapoznania się z pierwszym linkiem, w którym odsyłam do korespondencji Pana Michała z Biurem Oddziału w Nadarzynie.
Choć jest to temat wykraczający poza statystyki i nie jestem pewien czy już nie był przedstawiany, to pomimo tego jest bardzo ciekawy.



#25482 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2006-04-24, godz. 06:29 w Strony neutralne

Strona została rozszeżona o statystyki ze świata, zapraszam.

http://free.of.pl/d/...t_swi/swiat.htm

Dołączona grafika



#28209 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-15, godz. 22:17 w Strony neutralne

Na stronie zostały uaktualnione statystyki miesięczne z polski, za miesiąc luty 2006.

http://free.of.pl/d/daniel_z



#35562 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2006-09-18, godz. 20:30 w Strony neutralne

Aktualizowano statystyki miesięczne z polski, zapraszam na stronę: http://free.of.pl/d/daniel_z/



#66176 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2007-06-16, godz. 23:19 w Strony neutralne

Aktualizowano statystyki miesięczne z polski za I kwartał 2007; nowe linki.
Zapraszam na stronę: http://free.of.pl/d/daniel_z



#77651 Statystyki z Polski

Napisano przez Daniel Z. on 2007-10-08, godz. 20:55 w Strony neutralne

Statystyki z polski za II kwartał 2007 + miesiąc lipiec.
Zapraszam na http://free.of.pl/d/daniel_z/



#29462 strona Janusza S.

Napisano przez Daniel Z. on 2006-05-25, godz. 20:54 w Strony polemizujące z Brooklynem

Czyż by 'drugie owce' osądzające brata z ostatka (zgodnie z obowiązującą doktryną) zapomniały o słowach naszego Pana z Ew. Mateusza 25:41-46 i 24:45-51:

”Wtedy powie z kolei do tych po swej lewicy: 'Idźcie ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany dla Diabła i jego aniołów. Bo zgłodniałem, ale nie daliście mi jeść, i odczułem pragnienie, ale nie daliście mi pić. Byłem obcym, ale nie przyjęliście mnie gościnnie; byłem nagi, ale mnie nie odzialiście; chory i w więzieniu, ale się mną nie zaopiekowaliście'. Wtedy i oni odpowiedzą tymi słowy: 'Panie, kiedy widzieliśmy cię głodnym lub spragnionym, lub obcym, lub nagim, lub chorym, lub w więzieniu i ci nie usłużyliśmy?' Wtedy odpowie im tymi słowy: 'Zaprawdę wam mówię: W jakiej mierze nie uczyniliście tego jednemu z tych najmniejszych, w takiej nie uczyniliście tego mnie'. I ci odejdą w wieczne odcięcie, prawi zaś do życia wiecznego.”

„Kto rzeczywiście jest niewolnikiem wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad członkami czeladzi swojej, aby im dawał pokarm we właściwym czasie? Szczęśliwy ów niewolnik, jeśli jego pan, przybywszy, zastanie go tak czyniącego! Szczęśliwy ów niewolnik, jeśli jego pan, przybywszy, zastanie go tak czyniącego! Zaprawdę wam mówię: Ustanowi go nad całym swoim mieniem. Ale gdyby ów zły niewolnik rzekł w swoim sercu: 'Mój pan zwleka' i gdyby zaczął bić swych współniewolników oraz jeść i pić z niepoprawnymi pijakami, pan owego niewolnika przyjdzie w dniu, którego ten się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna, i ukarze go z największą surowością, i wyznaczy mu dział z obłudnikami. Tam będzie płakał i zgrzytał zębami.”

Na stronie pojawiają się kolejne listy, które demaskują obłudę, manipulatorstwo i totalitaryzm administracji zboru, nadzorcy obwodu i biura oddziału.



#62769 Strażnica z 1 kwietnia

Napisano przez Daniel Z. on 2007-05-13, godz. 10:48 w Nowinki doktrynalne Towarzystwa Strażnica

Dzisiejszy strażnicowy artykuł (7-13 maja str. 21) jak i kolejny (14-20 maja str 26) wywołał polemikę w temacie bezwzględnego posłuszeństwa człowiekowi (lub grupie ludzi).
Otóż i ja chcę zaakcentować oburzenie dla proklamowania stanowiska niebiblijnego, niespójnego z innymi aspektami nauczania ciała kierowniczego ŚJ i nierozsądnego!
W pierwszym artykule do studium przedłożono informację: „Innym biblijnym powodem do okazywania szacunku wiernemu niewolnikowi jest okoliczność, że chrześcijańskich pomazańców żyjących na ziemi nazwano symbolicznie „świątynią”, w której Jehowa 'mieszka przez ducha' (l Koryntian 3:16,17; Efezjan 2:19-22). To właśnie tej klasie 'świętej świątyni' Jezus powierzył swoje ziemskie mienie, co oznacza, że pewne prawa i obowiązki wewnątrz zboru chrześcijańskiego przysługują wyłącznie owemu niewolnikowi. Dlatego wszyscy członkowie zboru uważają za swój święty obowiązek trzymać się wskazówek wiernego niewolnika i jego Ciała Kierowniczego. „Drugie owce” poczytują sobie za prawdziwy zaszczyt wspieranie klasy niewolnika w troszczeniu się o sprawy Pana (Jana 10:16).” (Strażnica 1.04.2007 str. 24 ak. 13). Taka nadęta postawa świadczy o poważnym kryzysie autorytetu. Jakże różni się od postawy Apostoła Pawła, który nie wahał się podważyć swoje kompetencje dla prawdy ewangelii: „I jeśli znalazłby się ktoś – mniejsza o to, kto by to był: my sami czy jakiś anioł z nieba – kto głosiłby inną Ewangelię niż ta, którą myśmy wam głosili – niech będzie przeklęty. Już powiedzieliśmy to, a teraz jeszcze raz powtarzamy: niech będzie przeklęty każdy, kto by wam głosił ewangelię inną niż ta, którą otrzymaliście. Czy oznacza to, że szukam uznania u ludzi? Nie, ja pragnę uznania tylko u Boga. Czy zależy mi na tym, by się przypodobać ludziom? Gdybym pragnął przypodobać się ludziom, z pewnością nie byłbym sługą Chrystusa.” (Galatów 1:8-10, BWP).
W drugim artykule do studium również przedłożono podporządkowanie starszym – ramieniem władzy ciała kierowniczego – nad posłuszeństwo Chrystusowi, które odgrywa w akapicie drugorzędną rolę w stosunku do ciała kierowniczego – absurd!: „Może się zdarzyć, że któryś starszy nie trzyma się wskazówek klasy wiernego niewolnika i jego Ciała Kierowniczego. Jeśli nie zaniecha takiego postępowania, zda z tego sprawę Jehowie, 'pasterzowi i nadzorcy naszych dusz' (l Piotra 2:25). Ale żadne potknięcia czy błędy starszych nie dają nam podstaw do tego, byśmy przestali być im podporządkowani. Jehowa nie błogosławi nikomu, kto przejawia ducha nieposłuszeństwa i buntu (Liczb 12:1, 2, 9-11).” (Strażnica 1.04.2007 str. 30 ak. 16).
Zostaliśmy obdarci z resztki złudzeń, nawet jeżeli starszy będzie bił swoje owce, przedkładał im swoje osobiste poglądy które będą odwodziły od Boga i wiodły w kierunku nieposłuszeństwa nie tylko ciału kierowniczemu ale i Jezusowi, to niech każdy członek zboru ŚJ pamięta że w tej sytuacji ma być ślepo posłuszny starszym a co za tym idzie ciału kierowniczemu – tylko co taka osoba zrobi ze swoim nadrzędnym podporządkowaniem naszemu Stwórcy Jehowie.
Ileż to mamy przykładów w Biblii, w których kapłani, królowie i uczeni w piśmie odstępują od prawa Bożego. Ludzie którzy idą za takimi przywódcami ponoszą tego konsekwencje (niewola babilońska, drugie zburzenie śwątyni). W innych publikacjach dotyczących zakresu władzy ciało kierownicze zdaje się zachowywać rozsądek: „Podporządkowanie chrześcijańskiej żony wobec męża ma charakter względny. Oznacza to, że gdyby jej uległość w jakiejś sprawie miała doprowadzić do złamania prawa Bożego, wówczas posłucha raczej Boga niż człowieka. Ale nawet wtedy winna przejawiać „cichego i łagodnego ducha”, którym zrównoważy swą niezłomną postawę. Niech będzie widoczne, że dzięki poznawaniu Boga stała się lepszą żoną (l Piotra 3:1-4). To samo odnosi się do chrześcijanina mającego niewierzącą małżonkę. Kierowanie się zasadami biblijnymi powinno uczynić z niego lepszego męża.” (Wiedza, która prowadzi do życia wiecznego str. 135, 136 ak. 15) Jeżeli więc mąż lub żona ma niewierzącego partnera małżeńskiego to, jej podporządkowanie ma mieć charakter względny, a każda uległość wobec partnera w sprawie zasad prawa Bożego jest nie na miejscu. Widać że nie jest to ogólną zasadą, bo gdy w grę wchodzi władza starszych i ciała kierowniczego zachowanie ŚJ ma być odwrotne, nawet jeżeli tamci łamią zasady Boże i wiedzie to do nieposłuszeństwa Stwórcy masz być posłuszny raczej ludziom niż Bogu! (Dz. Ap. 5:29). Dlaczego ciało kierownicze uparcie stoi na stanowisku że bezwzględne podporządkowanie należy się nie tylko Bogu, ale także starczym i ciału kierowniczemu?
Czy biblia nie kładzie nacisku na osobistą odpowiedzialność przed Bogiem? Zobaczmy:
„Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową niewiasty jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.” (1 Kor. 11:3, PNS)
„On też podporządkował wszystko pod jego stopy i uczynił go głową nad wszystkim dla zboru” (Efez. 5:22, PNS)
„Bądźcie podporządkowani jedni drugim w bojaźni Chrystusowej. Żony niech będą podporządkowane swoim mężom jak Panu, ponieważ mąż jest głową żony, jak i Chrystus jest głową zboru - on, wybawca tego ciała. Doprawdy, jak zbór jest podporządkowany Chrystusowi, tak i żony niech będą swym mężom we wszystkim.” (Efez. 5:21-24, PNS)
Jeżeli więc dla utrzymani porządku jedni drugim okazujemy względne posłuszeństwo, będąc świadomi że naszą głową jest Chrystus, to dlaczego ciało kierownicze twierdzi że ono jest szyją i to oni ruszają głową; a każda część ciała ma być bezwzględnie posłuszna szyi ponieważ to szyja porusza głową. Drodzy Bracia, bo do was w szczególności kieruję te słowa: zachowujcie ostrożność, nie przyjmujcie każdej nauki bez wcześniejszego sprawdzenia czy pochodzi od Boga (1 Jana 4:1).