Skocz do zawartości


Zdjęcie

GDZIE SĄ ŚWIADKOWIE????


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-11, godz. 07:11

W wczoraj, w godzinach popołudniowych wraz z grupą operacyjną (łącznie 6 osóB) postanowilismy sprawdzić jak idzie Świadkom głoszenie. 3 zespoły przez 6h (załatwiając przy okazji swoje sprawy takie jak zakupy) "patrowało", oba dworce kolejowy i autobusowy, łegi dębinśkie -wielki park w mieście, tereny nadrzeczne, dwa centra handlowe, tereny wokół jeziora maltańskiego, cytadelę, deptak i Stary Rynek. Wszystkie te miejsca w Poznaniu, gdzie jest najwięcej ludzi. Pomimo naszych najlepszych chęci nie udało się zaobserwować choćby jednego ŚJ.

Czy jest aż tak źle?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#2 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 07:16

Pewnie na skutek przygotowań do kongresu braciszkowie prasują ubrania, żeby potem objawić się godnie w tych miejscach i głosić swoją nienaganną powierzchownością, prowokując do rozmów krzyczącymi plakietkami.

Tak poważnie, to uważam że stosunkowo niewielu SJ glosi w takich miejscach. Prędzej spotkasz ich na głoszeniu nieoficjalnym w miejscach publicznych o srednim i małym natężeniu ruchu.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#3 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 07:25

Najlepiej taką akcję robić w weekendy. Wtedy najwięcej osób głosi. ;)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#4 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 07:40

W Gdańsku jest podobnie. Tam, gdzie w sezonie nie można się przecisnąć z powodu natłoku turystów, nie uświadczysz głosiciela. Jeszcze do niedawna "honor" WTSu ratowały starsze siostrzyczki (trochę w wersji mocher), które w ruchliwych punktach robiły za "słupy", czyli trzymały nieruchomo "Straszaki" B) . A teraz i tego już brak, a może ja nie mam po prostu czasu latać po śródmieściu...

Natomiast jeśli chodzi o Sopot, to w ciągu sezonu przewija się przez to miasteczko kilkaset tysięcy turystów. Tak się składa, że jedne z najładniejszych terenów nadmorskich w Polsce to... teren mojego byłego zboru :rolleyes: . Możliwości głoszenia nieoficjalnego (w prakach, w okolicach plaży) są ogromne, zwłaszcza w sezonie. I co? I nic :) . Braciszków nigdzie nie uświadczysz. Jeśli już, głoszą cichaczem na swoich terenach, gdzieś daleko od najciekawszych miejsc.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 08:16

Te głoszenie nieoficjalne to takie "granie w kulki". Gdyby braciszkom rzeczywiscie zależało na efektywnosci, a nie na efekciarstwie i naciaganiu wzoru głoszenia pierwszych chrzescijan (od domu do domu) robili by to właśnie w miejscach publicznych, a nie domofon czy na klatce, gdzie 50% ludzi nie ma, z pozostalych 50%, 30% zamyka zaraz po otwarciu, 10% wogole nie otwiera, pozostawiajac jakis mizerny odsetek ludzi rozmawiajacych bo rzeczywiscie maja ochote, interesuje ich jakis temat, lub robia tak z czystej grzecznosci.
Potem takie "wyniki" usprawiedliwiaja "czasami konca" i gloszeniem "na swiadectwo" -, a przecież dokladnie taki sam efekt, albo nawet i lepszy (na swiadectwo) da robienie za "słup" w miejscu publicznym.
Jednak "duch swiety" tak oddziałuje na parafian, ze z dwojga mozliwosci wybieraja tę, która daje większą miarę anonimowości. Nawet jeśli nieświadomie, to jednak tak właśnie robią.

Resztę przemyslen dopisze, jak sie temat rozwinie ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#6 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2006-05-11, godz. 08:39

Jeszcze do niedawna "honor" WTSu ratowały starsze siostrzyczki (trochę w wersji mocher),


Właśnie kilka dni temu takie dwie urocze staruszki podeszły do mnie w Jeleniej Górze, proponując mi rozmowę na tematy biblijne. Niestety nie miałam czsu,(chyba mało ludzi ma czas zatrzymać się na taka rozmowę na ulicy) ale objęłam jedna z nich i powiedziałam, że bardzo chętnie, ale czas mnie goni, a poza tym znam religie prawdziwą. Na co staruszka - " to chyba jesteś nasza siostrą" , zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że tak, bo wszyscy jesteśmy przecież bracmi. Staruszki uścisnęły mi z uśmiechem dłoń, i popędziłam dalej..a w głowie kołatała mi się dawno zapomniana piosenka:

Daj nam oddechu

pełną garść

Na chwilę – Boże

zwolnij czas

(...)

Czasu Ci Boże

nie ubędzie

Ty wszystko możesz

jesteś wszędzie

A nam się przyda

taka chwila

żeby nad życiem

się zatrzymać ...

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#7 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 09:21

Daj nam oddechu

pełną garść

Na chwilę – Boże

zwolnij czas

(...)

Czasu Ci Boże

nie ubędzie

Ty wszystko możesz

jesteś wszędzie

A nam się przyda

taka chwila

żeby nad życiem

się zatrzymać ...


Piękne to było Dosiu ... :)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#8 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-05-11, godz. 09:30

Zaręczam, że znajdziecie ŚJ na każdym dworcu PKP - pomiędzy 8-12 tak przynajmiej jest w Gdyni.

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 09:48

Dworzec... Znakomite miejsce na głoszenie :D :P . Zwłaszcza, że większość pasażerów przychodzi punktualnie przed odjazdem pociągu, ewentualnie żeby móc zdążyć przy kasie biletowej. Możliwości długich dyskusji są wręcz nieograniczone ;) :rolleyes: . Jedyną zaletą może być ciągły przepływ ludzi, którym można wcisnąć sporo makulaturki. I zdaje się, że wyłącznie o to chodzi :)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 09:54

W Koszalinie i Słupsku nie ma takiego "zjawiska" jak dworcowe głoszenie. ;)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#11 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 11:07

Jaraczu - zgodnie z ostatnimi wskazówkami, "studia biblijne" mogą trwać nawet kilka minut, byle sprzedać brooklyńską propagandę. Na marginesie, ciekawe dlaczego na to się zgodzili braciszkowie ... Pewnie gdyby nie to, okazało by się, że ilość "studiów" drastycznie spadła, a tak mogli nawet odnotować wzrost i już pięknie jest :) Tak samo jak raportowanie 15 min/mies.

Podając wyrwany z kontekstu werset "Cóż stoi na przeszkodzie abym się ochrzcił" można to nawet "uzasadnić" ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#12 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-05-11, godz. 17:58

Na dworcu w Pozaniu też jest kiepsko. Dzisiaj zastosowaliliśmy nową taktykę. Wzielismy ze soba Biblię i czytaliśmy na ławkach. A rezultat - zerowy. No chociaż trafiliśmy na mormonów. Tyle na temat głoszenia. Do bani taka religia, któa mówi jedno a robi drugie......a do tego opowiada jak wspaniale i sumienie robi tego czego nie robi
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#13 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-05-11, godz. 18:09

Dziś - około połucnia "wyhaczyły" mnie dwie starsze panie na Skwerze Kościuszki i już pół godzinki mogłu sobie doliczyć do "głoszenia" :o :D . Co do dworca to w Gdańsku też można ŚJ spotkać szczególnoe po poludniu kiedy ludzie z pracy wracają. Mogę opowiedzieć swoją przygodę z przed lat właśnie z tunelu w gdańskiego dworca PKP. Świadomie zaczepiłem stojącą starszą panią z "bibułą" i zapytałem się o jakiiś numer strażnicy, ktej poszukiwałem. Oczywiście pisiadała ten numer, więc poprosiłem. Na co starsza pani odpowiedziała, że ŚJ głoszą "Dobrą Nowinę" po całym świecie i utrzymują się z datków, by między innymi drukować literaturę, więc czy ja nie mógłbym ich wesprzeć. Ja zaś nie uważam bym miał popierać w taki sposób ŚJ, a raczej potęgę holdingową Brooklinu. Lecz wiedząc, że podstawowy ŚJ nie może brać "kasy" za literaturę, zapytałem z jakiego zboru jest. I co myślicie owa pani zrobiła?. Niestety nie chciała się przyznać.

Dopiero po dłuższym czasie uświadomiem sobie jak już jechałem do Gdyni, że owa kobieta, musiała być uboga i po prostu nie było jej stać na rozdawanie Strażnic za darmo. Troszkę mi się głupio zrobiło i poczułłem żal, za tę zmanipulowaną osobę. Ale do dziś nie wiem jak powinienem się zachować. Pewnie powinienem coś jej dać!?.

#14 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-11, godz. 19:07

Ta pani zachowała się jak najbardziej zgodnie z... procedurą. Wszyscy ŚJ są zachęcani do taktownego wspominania o datkach, jednak większość ma opory i po prostu rozdają za darmo.

#15 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-11, godz. 20:21

Daj nam oddechu

pełną garść

Na chwilę – Boże

zwolnij czas

(...)

Czasu Ci Boże

nie ubędzie

Ty wszystko możesz

jesteś wszędzie

A nam się przyda

taka chwila

żeby nad życiem

się zatrzymać ...

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Dosiu
to niebezpieczna modlitwa (piosenka)
Jak Bóg jej wysłucha, to zwolni tempo naszego biegu, da nam więcej czasu, abyśmy mogli zastanowić się nad życiem.
Jak? Przeważnie pozwoli abyśmy zachorowali i nie mieli siły dalej gonić za swoimi sprawami.
Dlatego lepiej Dosiu samemu się zatrzymać aby mieć więcej czasu dla Boga.
Czesiek

#16 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-11, godz. 20:23

Ale do dziś nie wiem jak powinienem się zachować. Pewnie powinienem coś jej dać!?.

Wojtek37
Ja w takiej sytuacji, jak jestem proszony o datki wyjaśniam, że badam naukę śJ ale się z nią nie zgadzam i dopóki mam wątpliwości co do prawdziwości tej nauki to nie mogę jej z czystym sumieniem wspierać w żaden sposób.
Czesiek

#17 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2006-05-11, godz. 20:37

Warszawa. Dworzec Centralny.
Co najmniej dwie-cztery pary, a zdarza się że i więcej, codziennie, metodycznie patrolują, dworcowe pasaże i korytarze. Każda para ma swój rewir. Następnie zjazd schodami na peron i ciąg dalszy patrolowania od początku do końca tegoż peronu.
Wybór ofiary, tradycyjny. Oczekujący na pociąg, nieśpiesznie przemierzający dworcowe przestrzenie, lekko zamyśleni, czasem „zagubieni” ludzie. Miałem okazję obserwować te poczynania do Listopada ubiegłego roku, gdy dojeżdżałem do pracy w Warszawie.
Pojawiają się ok. 7.00 rano. W opisany sposób działają ok. godzinę potem idą do pracy lub szkoły. Czy jest kolejna zmiana, nie wiem.
Pewne jest natomiast, że w godzinach powrotu ludzi z pracy 15. 00-17.00 nie dostrzegałem nikogo ze zmiany porannej, lub innych „wędkarzy”.
Ludzie są bowiem po pracy zmęczeni i myślą tylko o jak najszybszym powrocie do domu.
„Centralny” jak widać trudno uznać za zaniedbany. Wiadomo, stolica.

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 21:25

We Wrocławiu na dworcu zawsze stoją starsze panie ze Strażnicami, ale mają taki wzrok, że boję się od nich cokolwiek wziąć :). Rzadko zaczepiają podróżnych.

Najwięcej Świadków można spotkać poza centrum, w różnych parkach i ścieżkach dla pieszych. Odnoszę wrażenie, że jest ich coraz mniej, chociaż może jeszcze nie obudzili się ze snu zimowego, bo obserwacje prowadzę dopiero około roku. Pojawiają się w godzinach porannych - około ósmej, dziewiątej. Po południu zupełnie nie ma Świadków.

Czasami mam wrażenie, że Świadkowie aktywizują się w czasie wielkich wydarzeń katolickich. Zaczepiali mnie np. przed drogą krzyżową ulicami miasta (taka wrocławska tradycja). Ale to tylko przypuszczenia, bo mam za mało danych obserwacyjnych.

Raz jeden znalazłem Strażnice wyłożone na murze do wzięcia. Dobrze wiem, że jest to niezalecane.

#19 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-11, godz. 21:30

Ja uważam, że takie stanie ze strażnicami jest o wiele lepsze i skuteczniejsze od głoszenia po domach. Ludzie mają dość wszelkiej maści domokrążców, ulotkarzy, akwizytorów, głosicieli, a nawet ludzi zbierających pieniądze dla jakiś organizacji humanitarnych. Jest tego za dużo. W dodatku ktoś, kto być może i by chciał przyjąć strażnicę, może się obawiać powtórnego nachodzenia, a tak bezstresowo może sobie podejść do jakiejś osoby i sobie wziąć.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#20 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-05-11, godz. 22:27

Myślę, że odpoczywają po 2 miesiącach intensywnie spędzonych na głoszeniu ;)

a teraz zaczytują się zgodnie z ponizszymi wskazaniami :lol:


"...choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie" (Strażnica, 1 XII 1990, s. 19)

"Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym się posługuje Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego jak często by czytał Biblię" (Strażnica, rok CIII, nr 18, s. 20, p. 4)

"...ale jak mogłabym korzystać z mojej niedawno kupionej Biblii, gdyby nie Strażnica, która ją wyjaśnia?" (Strażnica, rok CIV, nr 21 na s. 11)

"Biblia nie może być poprawnie zrozumiana bez uwzględnienia koncepcji widzialnej organizacji Jehowy. " (Strażnica, 1 października 1967 r. s. 587, wyd. ang.)
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych