Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z jakiego paragrafu zginął Jezus?


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 19:49

Dlaczego judaiści skazali Jezusa na śmierć? Jakie mieli ku temu istotne, religijne racje?
Czy powody odrzucenia Jezusa przez judaizm zmieniały się na przestrzeni dziejów?

Mnie się wydaje, że chodziło, i chodzi, o pretendowanie do boskości, czyli w grę wchodzi paragraf o bluźnierstwie.

A wy jak sądzicie?

#2 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 20:12

Jak sądzę?
Wytykał obłudę i fałsz współczesnego sobie kleru!
Dziś także zamordowano by Go!

"Paragrafem" była zwykła, ludzka nienawiść dla lepszego.

#3 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-21, godz. 20:21

a my sadzimy ze nie tak do konca

1) nazywal sie synem Bozym

Mk 14:61-65 Bw „On zaś milczał i nic nie odpowiedział. Znowu zapytał go arcykapłan, i rzekł mu: Czy Ty jesteś Chrystus, Syn Błogosławionego?(62) A Jezus rzekł: Jam jest; i ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego na prawicy mocy Bożej i przychodzącego z obłokami niebieskimi.(63) Wtedy arcykapłan rozdarł szaty swoje i rzekł: Na co potrzeba nam jeszcze świadków?(64) Wszak słyszeliście bluźnierstwo. Cóż się wam zdaje? A oni wszyscy rzekli, że zasługuje na śmierć.(65) A niektórzy zaczęli na niego pluć i zakrywać jego oblicze, i policzkować go, i mówić do niego: Prorokuj! Słudzy też bili go po twarzy.”


[B]Mt 26:63-67 Bw „Ale Jezus milczał: Wtedy arcykapłan rzekł do niego: Zaklinam cię na Boga żywego, abyś nam powiedział, czy Ty jesteś Chrystus, Syn Boga.(64) Rzecze mu Jezus: Tyś powiedział. Nadto powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego siedzącego na prawicy mocy Bożej i przychodzącego na obłokach nieba.(65) Wtedy arcykapłan rozdarł swe szaty i zawołał: Zbluźnił! Czyż potrzeba nam jeszcze świadków? Oto słyszeliście bluźnierstwo.(66) Co sądzicie! A oni, odpowiadając, rzekli: Winien jest śmierci.(67) Wtedy pluli na jego oblicze i policzkowali go, a drudzy bili go pięściami,”[B]


ja mysle ze dzis tez Jezusa zabiliby ci ktorzy w dlugich szatach chodza moze jeszcze szybciej niz zydzi za to ze by wytykal im:

modlenie sie do zmarlych
modlenie sie do jedgo matki
nauki o piekle i robieniu z Jego Ojca tyrana
nauki o czyscu ktora uderza w skutecznosc Jego ofiary
za zmiane przykazan
za swiecenie poganskiego dnia slonca
za liczne balwany ktorym sie klaniaja
itd.itp
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#4 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 20:38

Czy mógłbyś mi wyjaśnić, na czym polega bluźnierstwo w zdaniu:
"Jestem mesjaszem, synem Błogosławionego / synem Bożym"?

#5 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 20:44

na czym polega bluźnierstwo...

A jak myślisz?
Kapłani i Uczeni uwierzyli Mu?
Pomimo wielkich cudów!
Nie chcieli „konkurencji”!
Zagrażał ich statusowi u ludu.

#6 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-21, godz. 21:27

aby zrozumiec dlaczego mesjasz przyszedl na swiat trzeba troche poczytac stary testament. nawet w przypowiesciach Jezus mowi ze Krol posle na koniec swojego syna ktorego mieli wiesniacy zabic Coz syn mowi ze jest Synem ale ale inni wiedza lepiej ;)

gonzalo z calym szacunkiem do rozmowcy zachowaj choc pozory szacunku do slow Jezusa. Jeli Jezus mowi ze przyszedl od Ojca a Jego Ojciec wiekszy jest niz On. kiedy sie modli za swoich wierzach mowi aby poznali Ciebie Jedynego Prawdziwego Boga. Do Ciebie ide, Dana jest mi moc, daj mi ta chwale ktora mialem ..., wszystko jest poddane pod stopy oprocz tego ktory wszystko poddal...
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#7 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 06:27

Henryku,
Widzę, że jesteś klerożercą :D
Dla mnie cała sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.
Judaiści zawsze mieli Jezusa za zwodziciela. Wielokrotnie w historii woleli umrzeć niż się do Niego przyznać. Była to postawa dyktowana przekonaniami religijnymi a nie małostkową kalkulacją.

#8 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 06:46

Pawle77,
No nie powiem, żebyś miał talent do odpowiadania na pytania.

Dla mnie bluźnierstwo polega na ubliżaniu Bogu, uznawaniu innego boga oraz (być może, choć nie jestem pewien) na byciu fałszywym prorokiem.

Tak więc zdanie: 'jestem mesjaszem' nie jest samo w sobie bluźnierstwem. Jest nim dopiero przy założeniu, że to kłamstwo.
Dlaczego jednak judaiści zdecydowanie odrzucali możliwość jakoby Nazarejczyk był mesjaszem?
Przecież deklarację: 'jestem mesjaszem, synem Błogosławionego' należało poddać analizie, a nie potępiać jej autora. Judaiści czekali setki lat na kogoś, kto ją wypowie, a kiedy wreszcie się doczekali, to się wściekli. Dziwne.

#9 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 08:00

Nie "bycie mesiaszem" ale "synem Bozym" tak ich bolalo. Przeciez w ST nie powiedziano nigdzie ze mesjasz bedzie rownoczesnie synem Bozym.

#10 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 09:02

Sugerujesz tym samym, że 'syn Boży' nie był tytułem honorowym równoznacznym 'mesjaszowi', ale oznaczał dosłowne, genetyczne pochodzenie od Boga (czyli nazywanie Go 'ojcem' w sensie ścisłym i dosłownym).
Oznaczałoby to, że judaiści uznali, że Jezus czyni się 'bogiem na ziemi'.
Czy tak właśnie sądzisz?

#11 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-22, godz. 09:05

Prawdziwym powodem zgładzenia Jezusa była chęć bronienia Żydów przed najazdem Rzymian. Jezus zgromadził mnóstwo uczniów, a Rzymianom takie sytuacje nie podobały się, bo to groziło wybuchem powstania. To coś jak z PRL-em i "Solidarnością": władzom związek zawodowy nie podobał się tylko dlatego, że miał mnóstwo członków - był zbyt wielką siłą. "Solidarność" ani uczniowie Jezusa nie musieli wcale planować rewolty, żeby narazić się na uprzedzający atak Rzymian. Chyba Kajfasz powiedział: "Lepiej, żeby zginął jeden człowiek, niż cały naród".

Następnie Jezus został osądzony przez dwa trybunały: żydowski i rzymski. Na żydowskim stawiano mu różne bezsensowne zarzuty, jak ten, że planował zburzenie Świątyni, aż w końcu zapytano Go, czy jest Synem Bożym. Jezus odpowiedział, że tak i właśnie tą wypowiedź potraktowano jako bluźnierstwo i z tego paragrafu skazali Go Żydzi.

Ale trzeba Go było skazać na śmierć, a Żydzi nie mogli sami skazywać, bez zgody Rzymu. Piłat najpierw powiedział, że spory doktrynalne to nie jego działka i żeby Żydzi załatwili to sami. Ale Żydzi nie chcieli zabijać niewinnego człowieka (bo wiedzieli, że jest niewinny) i chcieli wyręczyć się gojami. Oskarżyli Go wobec tego o co innego, mianowicie, że planuje obalić władzę cesarza, ogłaszając się królem. Piłat dobrze wiedział, że Jezusowi nie chodziło o ziemskie królestwo, pomyślał pewnie, że Jezus mówi o jakimś symbolicznym królestwie i nie chciał Go za to skazać. Ale Żydzi zagrozili, że odwołają się do wyższego trybunału i oskarżą przy tym Piłata, więc Piłat, aby chronić własny tyłek, skazał Jezusa na śmierć.

Podsumowując: Jezus oficjalnie został skazany za podważanie władzy cesarza, na trybunale żydowskim oskarżono Go o bluźnierstwo doktrynalne a prawdziwym powodem była chęć chronienia Judei przed najazdem Rzymian. Oczywiście nie udało się, 40 lat później Rzymianie zburzyli Jerozolimę.

#12 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 11:06

  Nie "bycie mesiaszem" ale "synem Bozym" tak ich bolalo. Przeciez w ST nie powiedziano nigdzie ze mesjasz bedzie rownoczesnie synem Bozym.



"Ja ustanowilem krola mego na Syjonie, Swietej gorze mojej, oglosze zarzadzenie JHWH, rzekl do mnie : Synem moim jestes, dzis cie zrodzilem" Ps 2:6,7

"On wzywac mnie bedzie: Tys Ojcem moim, Bogiem moim i skala zbawienia mego, ja zas uczynie go pierworodnym, najwiekszym posrod kroli ziemi" Ps 89:27,28
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#13 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 11:18

Oczywiscie moge sie mylic, ale mam nieodparte wrazenie, czytajac ewangelie, ze Zydzi oczekiwali mesjasza, ktory bedzie niezwyklym, poteznym przywodca, ale jednak czlowieka - kogos takiego jak Mojzesz. Nie wydaje mi sie natomiast aby zakladali jakies ponadludzkie pochodzenie mesjasza.
Gonzalo: Wyrazenie "syn Bozy" traktuje nie jako jeden z tytulow przynaleznych mesjaszowi z racji bycia mesjaszem ale jako okreslenie relacji Bog-Jezus, "czyli nazywanie Go 'ojcem' bylo w sensie ścisłym i dosłownym".
Wystarczy zreszta spojrzec na fragmenty, gdzie Zydow rozjuszyly wypowiedzi Jezusa o jego wczesniejszym bytowaniu w niebie. Mysle, ze wlasnie takie wypowiedzi powiazali z "nazywaniem siebie synem Bozym" przez Jezusa.
Wiem Arturze, ze ty nie wierzysz w preegzystencje Jezusa, ale z braku czasu i wskutek znuzenia tematem nie podejme ewentualnej dyskusji.

#14 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-05-22, godz. 15:16

Arturze,

Dlaczego judaizm odrzucił i odrzuca mozliwość, aby Jezus był mesjaszem?
Z czego ta negacja wynika?

#15 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-23, godz. 23:39

Pytanie

Czy Mesjasz, na którego czeka judaizm, będzie Synem Bożym, jak Jezus w chrześcijaństwie?

Odpowiedź

Nie, według judaizmu Mesjasz nie będzie ani synem Boga, ani Bogiem, ale człowiekiem o wyraźniej genealogii i przynależności rodowej, przekazywanej przez linię męską rodu.
***
Całość pod tym adresem
http://www.the614thc...=40,403,0,0,1,0
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-06-02, godz. 06:54

Żydzi czekali na kogoś kogo sobie sami wyobrazili ponad To co zaotało zapisane w księgach tak jest i dziś że mamy pretensje do Boga mimo tego że pod zły adres kierujemy nasze rozterki...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-06-02, godz. 07:45

ja mysle ze dzis tez Jezusa zabiliby ci ktorzy w dlugich szatach chodza moze jeszcze szybciej niz zydzi za to ze by wytykal im:

modlenie sie do zmarlych
modlenie sie do jedgo matki
nauki o piekle i robieniu z Jego Ojca tyrana
nauki o czyscu ktora uderza w skutecznosc Jego ofiary
za zmiane przykazan
za swiecenie poganskiego dnia slonca
za liczne balwany ktorym sie klaniaja
itd.itp

Czy abyś nie za pewny w swym osądzie?. :blink:

#18 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-06-02, godz. 18:17

tak mysle wojtku


i nie tylko ja

a powodow jest wiele
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#19 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-06-07, godz. 14:14

Odpowiedź uzyskałem u źródła:

http://www.the614thc...=40,429,0,0,1,0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych