Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia doktryny o Krzyżu


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2003-10-28, godz. 17:25

Interesuje mnie historia tego, jak zmieniały się nauki ŚJ n/t Krzyża, a konkretnie:

Kiedy został wprowadzony obecny pogląd?
Jakich argumentów wtedy użyto? Czy takich samych jak używa się obecnie? Archeologicznych? Czy może dogmatycznych?
Jaki był oddźwięk "społeczny" tej zmiany? Co na to szeregowi ŚJ?

#2 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2003-10-28, godz. 19:29

Interesuje mnie historia tego, jak zmieniały się nauki ŚJ n/t Krzyża, a konkretnie:

Kiedy został wprowadzony obecny pogląd?
Jakich argumentów wtedy użyto? Czy takich samych jak używa się obecnie? Archeologicznych? Czy może dogmatycznych?
Jaki był oddźwięk "społeczny" tej zmiany? Co na to szeregowi ŚJ?


Krzyż był uznawany przez ŚJ do 1935 r.
Następnie rozpoczyna się era wdrażania poglądu o śmierci Chrystusa na palu. Więcej informacji o tym, jak ŚJ uzasadniają swoje nauczanie w tej kwestii można znaleźć między innymi w książce W. Bednarskiego "W Obronie wiary. Pismo Święte a nauka Świadków Jehowy, innych sekt i wyznań niekatolickich." Rozdział "Krzyż czy pal" aktualnie jest dostępny pod adresem:

http://watchtower.or..._wiary-06.phtml
.jb

#3 Zuza

Zuza

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 133 Postów

Napisano 2003-10-28, godz. 20:17

Czytałam ten rozdział i przegapiłam, że zostało to podane w zasadzie bez żadnego uzasadnienia. Tak, bo tak. Słodkie.

Nadal ciekawi mnie, jak wprowadzenie tej nauki wyglądało w praktyce. Nie wierzę, że obeszło się bez tarć, podziałów itp. Te teksty o grzecznym przetapianiu znaczków (dlaczego każdy nie przetopił swojego? czyżby były własnością WTS?) są jak na mój gust zbyt sielankowe, by mogły być prawdziwe.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych