Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Logo Strażnicy jest zastrzeżonym prawnie znakiem handlowym?


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 12:32

Szanowni Bracia i Siostry, czy logo Strażnicy można wykorzystywać na innych produktach bezkarnie?
Czy Symbol Strażnicy jest symbolem kultu?
Jeżeli symbol ten, nie ma związku z religią, czy można go drukować bez odpowiedzialności karnej np. na papierze toaletowym?
Zapraszam do budujących wypowiedzi! :D

Użytkownik lightdrink edytował ten post 2006-09-30, godz. 12:32

Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-30, godz. 12:53

co do pytania o papier toaletowy. Na 100% nie ma za to w Polsce odpowiedzialności karnej z paragrafów chroniących uczucia religijne, gdyż w przeciwieństwie do krzyża, hostii czy posągu Buddy, wieżyczka nie jest przedmiotem kultu religijnego i nie podlega ochronie właściwej znakom religijnym.

Jednakże Nadarzyn na 99% wykorzystałby sprawę aby strugać wariata, że ŚJ są prześladowani za wiarę...
Czy wieżyczka podlega ochronie dot. prawa do znaków handlowych, nie wiem. Chyba nie, ale nie jestem pewny...
Nie wiem, czy WTS zgłosił gdziekolwiek zastrzeżenie tego znaku.
Wiem, że witryny anty-WTS-owskie "na wszelki wypadek" używają wieżyczki o innej ilości murków niż WTS

Myślę, że papier ten nie znalazłby zbyt wielu nabywców, a ŚJ szybko obróciliby sprawę na swoją korzyść, kpiąc, jakich to "g*****nych" argumentów używają odstępcy...

#3 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 14:05

co do pytania o papier toaletowy. Na 100% nie ma za to w Polsce odpowiedzialności karnej z paragrafów chroniących uczucia religijne, gdyż w przeciwieństwie do krzyża, hostii czy posągu Buddy, wieżyczka nie jest przedmiotem kultu religijnego i nie podlega ochronie właściwej znakom religijnym.

Jednakże Nadarzyn na 99% wykorzystałby sprawę aby strugać wariata, że ŚJ są prześladowani za wiarę...
Czy wieżyczka podlega ochronie dot. prawa do znaków handlowych, nie wiem. Chyba nie, ale nie jestem pewny...
Nie wiem, czy WTS zgłosił gdziekolwiek zastrzeżenie tego znaku.
Wiem, że witryny anty-WTS-owskie "na wszelki wypadek" używają wieżyczki o innej ilości murków niż WTS

Myślę, że papier ten nie znalazłby zbyt wielu nabywców, a ŚJ szybko obróciliby sprawę na swoją korzyść, kpiąc, jakich to "g*****nych" argumentów używają odstępcy...

Papier toaletowy to był tylko niefortunny przykład, ale taki znak można umieścić na słynnej strategicznej grze znanej jako szachy, znam kilku braci, którzy nawet mnie kilkakrotnie ograli. Specjalne szachy dla Świadków Jehowy, tym się charakteryzują, że figury szachowe były by pozbawione znaku krzyża, nie trzeba by było scyzorykiem samodzielnie usuwać znaku krzyża, tylko zamówić on-line rasowe szachy dla Wyznawców Strażnicy. :D :D :lol:
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#4 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 15:06

Czy wieżyczka podlega ochronie dot. prawa do znaków handlowych, nie wiem. Chyba nie, ale nie jestem pewny...
Nie wiem, czy WTS zgłosił gdziekolwiek zastrzeżenie tego znaku.

Na pewno tak, bo Towarzystwo stara się należycie zabezpieczać swoje interesy. No i informują o tym przecież na swojej stronie, więc to powinno rozwiać nasze wątpliwości co do tego:


Trademarks

Watchtower and the Watchtower logo are registered trademarks of Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania.


(link)


.jb

#5 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 15:29

Na pewno tak, bo Towarzystwo stara się należycie zabezpieczać swoje interesy. No i informują o tym przecież na swojej stronie, więc to powinno rozwiać nasze wątpliwości co do tego:

No to sprawa się wyjaśniła, nici z kapitalistycznych marzeń zbicia fortuny na tak dobrze rozreklamowanym logu.
Ale sytuacja prawna w Polsce może wyglądać inaczej, może jeszcze przezorni Bracia nie zastrzegli tego znaku handloweg? :D
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#6 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 16:26

Przykładowe znaki, które zostały zarejestrowane przez United States Patent and Trademark Office:

THE WATCHTOWER Announcing Jehovah's Kingdom, link
pod numerem: 1110010, dnia 26.12.1978

The Watchtower Announcing Jehovah's Kingdom, link
pod numerem: 1208323, dnia 14 września 1982

THE WATCHTOWER ANNOUNCING JEHOVAH'S KINGDOM (wersja I.), link
pod numerem: 1715713, dnia 15 września 1992

THE WATCHTOWER ANNOUNCING JEHOVAH'S KINGDOM (wersja II.), link
pod numerem: 2333027, dnia 21 marca 2000

WATCHTOWER, link
pod numerem: 2578039, dnia 11 czerwca 2002


Wszędzie jako właściciel figuruje: Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania CORPORATION PENNSYLVANIA 25 Columbia Heights Brooklyn NEW YORK 112012483

To wszystko, co udało mi się w tej chwili znaleźć.


Moim zdaniem należy się spodziewać, że wszystkie znaki, którymi posługuje się TS, są odpowiednio chronione także poza granicami USA. Naprawdę wątpię, by Organizacja czegoś w tej kwestii nie dopilnowała.
.jb

#7 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 16:44

To wszystko, co udało mi się w tej chwili znaleźć.
Moim zdaniem należy się spodziewać, że wszystkie znaki, którymi posługuje się TS, są odpowiednio chronione także poza granicami USA. Naprawdę wątpię, by Organizacja czegoś w tej kwestii nie dopilnowała.

W Polsce znakami handlowymi (towarowymi) zajmuje się Urząd Patentowy, ale nie udało mi się znaleźć Towarzystwa Strażnica w Bazie Danych, może ktoś będzie miał więcej szczęścia, oto link:

http://www.uprp.pl/P...zy danych UPRP/

Moim zdaniem jest zbyt kosztowne, aby zapewnić taką ochronę w każdym kraju, zresztą i tak Strażnica jest drukowana za granicą. :)
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-30, godz. 16:51

a czy Polska nie ma poddpisanych jakiś umów międzynarodowych nakazujących jej chronienie znaków zarejestrowanych w USA?
być może, taka ochrona należy im się gratis bez wnoszenia opłat do Urzędu Patentowego RP?

#9 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-09-30, godz. 17:43

Szanowni Bracia i Siostry, czy logo Strażnicy można wykorzystywać na innych produktach bezkarnie?
Czy Symbol Strażnicy jest symbolem kultu?
Jeżeli symbol ten, nie ma związku z religią, czy można go drukować bez odpowiedzialności karnej np. na papierze toaletowym?
Zapraszam do budujących wypowiedzi! :D


Przede wszystkim logo to nie jest znakiem handlowym. Dlaczego, zastanów się sam. Będziesz miał mniej czasu na pisanie bzdur. Jak już odrobisz tę "pracę domową", daj znać.

Na pewno tak, bo Towarzystwo stara się należycie zabezpieczać swoje interesy. No i informują o tym przecież na swojej stronie, więc to powinno rozwiać nasze wątpliwości co do tego:


W USA. W Polsce raczej nie jest to żadne logo handlowe.

co do pytania o papier toaletowy. Na 100% nie ma za to w Polsce odpowiedzialności karnej z paragrafów chroniących uczucia religijne, gdyż w przeciwieństwie do krzyża, hostii czy posągu Buddy, wieżyczka nie jest przedmiotem kultu religijnego i nie podlega ochronie właściwej znakom religijnym.


Skąd takie info? :unsure:

Art. 53 Konstytucji, art. 32 Konstytucji, art. 6 Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Na razie starczy.

Użytkownik ewa edytował ten post 2006-09-30, godz. 17:44


#10 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 18:27

Przede wszystkim logo to nie jest znakiem handlowym. Dlaczego, zastanów się sam. Będziesz miał mniej czasu na pisanie bzdur. Jak już odrobisz tę "pracę domową", daj znać.
W USA. W Polsce raczej nie jest to żadne logo handlowe.
Skąd takie info? :unsure:

Art. 53 Konstytucji, art. 32 Konstytucji, art. 6 Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Na razie starczy.

No ... "Trademarks Watchtower and the Watchtower logo" tłumaczy się : Znak hanlowy Strażnicy i logo Strażnicy, czyli dwa w jednym. Ale nadal szukam polskich umocowań prawnych, czy oby Strażnica nie stoi na piasku? :D

Użytkownik lightdrink edytował ten post 2006-09-30, godz. 18:29

Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#11 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-09-30, godz. 18:51

No ... "Trademarks Watchtower and the Watchtower logo" tłumaczy się : Znak hanlowy Strażnicy i logo Strażnicy, czyli dwa w jednym. Ale nadal szukam polskich umocowań prawnych, czy oby Strażnica nie stoi na piasku? :D


Czy ja mam szczęście do analfabetów? :unsure:

#12 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 20:22

Czy ja mam szczęście do analfabetów? :unsure:

Niektórzy tłumaczą Trademark na: znak fabryczny, znak ochronny, znak towarowy, a więc Ewo? :)
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-09-30, godz. 20:37

niech zgadnę: Czy bycie organizacją non-profit wyklucza możliwość nazywania znaku graficznego znakiem handlowym?

drugie pytanie: co zacytowane artykuły konstytucji i ustawy mają wspólnego z ochroną znaku graficznego wieżyczki?

#14 lightdrink

lightdrink

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 314 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-09-30, godz. 20:48

niech zgadnę: Czy bycie organizacją non-profit wyklucza możliwość nazywania znaku graficznego znakiem handlowym?

drugie pytanie: co zacytowane artykuły konstytucji i ustawy mają wspólnego z ochroną znaku graficznego wieżyczki?

No, można Logo, nazywać znakiem fabrycznym, lub bardziej fachowo znakiem drukarskim, tak czy inaczej Strażnica związana jest z poligrafią. Czy w wingdings-ach jest już znak graficzny z wieżyczką, czy ma pojawić się z nowym Windows Vista w przyszłym roku, a może można ten font pobrać ze strony Strażnicy? :D :D :lol:
Złamanie regulaminu Forum. Konto zawieszone.

#15 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-09-30, godz. 21:06

najczęściej znak handlowy, logo czy też marka jest tożsama! ;-) a co ciekawe w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak "znak handlowy" ale mówi się o "znaku towarowym" i zgodnie z Prawem własności przemysłowej (Dz. U. 2001 nr 49 poz. 508 z późn.zm.) znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów (usług) jednego przedsiębiorstwa od towarów(usług) innego przedsiębiorstwa. Może to być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

ps. i daje sobie ręke i noge uciąc, że jeżeli chodzi o wzorki i nazwy Strażnicy to Korporacja WTS już dawno zadbała o opatentowanie czy też zastrzezenie ! a jeżeli chodzi o ochronę tych wartości niematerialnych na terenie Polski to podejrzewam, że podobne międzynarodowe prawa tu rządzą co do takich marek jak: Coca Cola, Pepsi Cola, Mars, Malboro, LM itd... niestety nie znam tych praw co wiązą Polske z przestrzeganiem praw co do posługiwania się zacytowanymi wcześniej markami, znakami towarowymi, logami
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#16 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-09-30, godz. 21:21

Szanowni Bracia i Siostry, czy logo Strażnicy można wykorzystywać na innych produktach bezkarnie?


O znaku towarowym (logo) w polskich realiach możemy mówić tylko w przypadku przedsiębiorców i prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Art. 120 ust. 1 i 2 ustawy Prawo własności przemysłowej:

„Znakiem towarowym może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw.
Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy".

Ponieważ Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe. Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy przedsiębiorcą nie jest (chyba że jest coś, o czym nie wiem), rysunek strażnicy na periodyku (lub na oficjalnych pismach) wg polskiego prawa nie może być uznany za znak towarowy. Mniej więcej jest to taki sam znak towarowy, jak pieczęć parafii, którą posługuje się proboszcz przy zawieraniu w jej imieniu umów cywilnoprawnych.

Jeśli chodzi o dalszą część twego postu to niestety, w domu możesz robić, co ci się podoba (najwyżej tylko okażesz się zwykłym chamem). Jednak już w szerszym gronie, możesz zostać oskarżony o przestępstwo z art. 196 k.k:

„Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Zdaje się, że z tego artykułu została oskarżona Dorota Nieznalska, prezentując swą słynną rzeźbę: "Pasja". Wtedy, o ile się nie mylę, świętym oburzeniem zapałało LPR. Nie wiem, jaki był final tej sprawy, bo wyrok został uchylony* i przekazany do ponownego rozpoznania (a co było dalej, nie wiem).
Zapewniam cię, że gdyby komuś nie spodobały się twoje poczynania, to mimo, że rysunek strażnicy nie jest dla SJ przedmiotem kultu, miałbyś duże szanse stanięcia przed sądem.


*Uchylony - tzn. że sąd okręgowy nie zakwestionował meritum zaskarżonego wyroku, lecz, mówiąc potocznie, dopatrzył się błędów proceduralnych przy jego wydaniu.

#17 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-09-30, godz. 21:21

light: a jeżeli chodzi o przemalowywanie obrazków i znaczków jehowickich to chyba też jest to sprawa slizga ! Do praw związanych z ochroną znaku handlowego w USA zalicza się również zakaz: rozmywania znaku handlowego (trademark dilution) 15 USC §§ 1125©, 1127

a słuchajcie jak to :


Kiedyś Strażnica nosiła nazwę Strażnica Syjońska i Zwiastun Obecności Chrystusa(?) gdy doszło do rozpadu Badaczy jedni swój organ nazwali Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (1939)a drudzy Na straży (czy coś tam? ) a gdzie do cholery podziała się Strażnica SYJOŃSKA

czyżby spadkobiercy Russella zamaczali w tym paluszki ?

a może chodziło o podlizanie się Hitlerowi ? bo tak Syjon to tak troszke po żydowsku brzmi ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#18 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-09-30, godz. 21:28

i taka myśl się mi nasuneło po przeczytaniu Ewy posta ;-) jeżeli to jest prawda, to czy czasem kasiasty snob nie mógby zarejstrowac sobie w Polsce wydawnictwa pod nazwą "Strażnica " lub coś w podobnym stylu ;-) ,
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-09-30, godz. 21:47

ps. i daje sobie ręke i noge uciąc, że jeżeli chodzi o wzorki i nazwy Strażnicy to Korporacja WTS już dawno zadbała o opatentowanie czy też zastrzezenie ! a jeżeli chodzi o ochronę tych wartości niematerialnych na terenie Polski to podejrzewam, że podobne międzynarodowe prawa tu rządzą co do takich marek jak: Coca Cola, Pepsi Cola, Mars, Malboro, LM itd... niestety nie znam tych praw co wiązą Polske z przestrzeganiem praw co do posługiwania się zacytowanymi wcześniej markami, znakami towarowymi, logami


Raczej umowy międzynarodowe lub prawo prywatne międzynarodowe. Ta ostatnia ustawa nie reguluje kwestii ochrony czegokolwiek, zawiera tylko normy, które prawo stosować (w tym przypadku polskie czy amerykańskie), gdyby WTS w Stanach poczuło się urażone i chciało w Polsce wytoczyć komuś proces cywilny.

#20 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-10-01, godz. 03:02

Ponieważ Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe. Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy przedsiębiorcą nie jest (chyba że jest coś, o czym nie wiem), rysunek strażnicy na periodyku (lub na oficjalnych pismach) wg polskiego prawa nie może być uznany za znak towarowy. Mniej więcej jest to taki sam znak towarowy, jak pieczęć parafii, którą posługuje się proboszcz przy zawieraniu w jej imieniu umów cywilnoprawnych.


Tak jest w Polsce. A jak jest W USA? Tam WTS jest firmą i jako taka chyba ma znak towarowy swoich produktów?
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych