Skocz do zawartości


Zdjęcie

Judasz


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 metalowa_glowa

metalowa_glowa

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 75 Postów

Napisano 2006-11-14, godz. 12:53

Tak mnie zaintrygowała ta wypowiedź Słowiczka, przepraszam, że wracam do tego:

[quote][/quote]A Judasz?? Jego osoba mnie bardzo zaciekawiła ze względu takiego że Jezus wiedział że zostanie przez Judasz zdradzony, więc skoro jego losy były z góry znane to dlaczego niewzmartwychwstanie??[quote]

Zastanawiałem się, czy tej kwestii nie można by wyjaśnić w ten sposób, że Judasz był narzędziem np. Szatana, dlatego nie zmartwychwstanie. Ale, czy to by nie oznaczało, że wtedy "zły":) byłby górą?

#2 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-14, godz. 15:05

Jezus wiedział, że Judasz go zdradzi. Judasz natomiast miał mozliwość dokonania wyboru. świadomie podjął decyzję i otrzyma "stosowną nagrodę".

#3 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-11-14, godz. 15:14

Macieju...
Śmiercią wtórą, tą ostateczną, umiera człowiek spłodzony (będący pod wpływem) z Ducha Świętego.
Judasz posiadał go?
Kiedy został zesłany Duch na apostołów?
Nie byłbym pewien losu Judasza, pomimo wypowiedzi Jezusa, która niczego nie przesądza.
Podobnie z Sodomą i Gomorą. - Choć może już coś w tym temacie zmieniono w CK.
Poczekajmy, może dowiemy się naocznie...

#4 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-14, godz. 15:29

Pieknie - mimo słów Jezusa! Brawo!

Judasz miał wybór. Mógł poczekać i wtedy wrócić i błagac o przebaczenie. I byłby dzisiaj św Judasz. Ale wolał sie powiesić. Dlatego nie ma dla niego zbawienia. Odrzucił łaskę którą mógł otrzymać. A był na dobrej drodze, bo zrozumiał swój grzech.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#5 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-14, godz. 15:38

Ale czy wtedy proroctow by się wypełniło? Czy możliwe jest, aby Bóg kłamał?
Nie mów mi tylko o przykładzie Jonasza, bo tam sytuacja była zupełnie inna.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#6 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-14, godz. 15:41

Bynajmniej. Wcale nie była inna. Miłosierny Bóg jest cierpliwy i odkładał kary bardzo często. Więc i Judasz mógł wyjść cało.

Przypominam iż mamy wolna wolę!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#7 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-14, godz. 16:38

Nie przekonują mnie jednak przykłady przytaczane na obronę takiego stanowiska, a co Ty masz konkretnie na myśli?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#8 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-14, godz. 17:13

Pieknie - mimo słów Jezusa! Brawo!

Judasz miał wybór. Mógł poczekać i wtedy wrócić i błagac o przebaczenie. I byłby dzisiaj św Judasz. Ale wolał sie powiesić. Dlatego nie ma dla niego zbawienia. Odrzucił łaskę którą mógł otrzymać. A był na dobrej drodze, bo zrozumiał swój grzech.



A co do tego że się powiesił, to jak ktoś mógł by swierdzić że kara za grzeczhy jest śmierć.
Prawda że tego grzeczhu co się dopuścił Judasz to sie nieda wybaczyć, ale jak ktoś lubi polemizować to można do różnych wnioskóe dojść. Ale czy jak by Judasz wrócił i błagał o przebaczenie to by mu przebaczono?? Ja twierdze że nie.

#9 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-14, godz. 17:26

A czy powieszenie się, nie jest wyrazem bólu, skruchy, pokuty? Chyba trudniej o bardziej dosadną pokutę.
Judasz był by bardziej bez szans na zbawienie, gdyby za sprzedane pieniądze dobrze się bawił, imprezował, a na imię Chrystusa wzruszał ramionami.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#10 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-14, godz. 18:19

Czy nie wydaje się wam dziwne, że Judasz został osądzony jeszcze PRZED swoim samobójstwem?
Czy to oznacza, że Jezus z góry wiedział, że on nie okaże skruchy?
I jak to pogodzić z koncepcją wolnego wyboru?

#11 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-14, godz. 18:49

Już wiem czemu kościół katolicki jest najblizszy prawdy.......

bo najpełniej opowiada o bożym miłosierdziu i o bezgranicznej miłości jaką jest Stwórca.

Jezus mówiąc o tym laki los czeka zdrajce, dał Judaszowi ostatnie ostrzeżenie, ostatnią sznase. Nie posłuchał. Ale miał wybór. Nigdzir bowiem wczesniej nie napisano: Iudasz Iskariota zdradzi, tylko ze zostanie zdradzony. Kazdy z uczniów mógł to zrobić. Szatan zaczął kusić Judasza, bo ten był chciwy na pieniądze. Ale jestem przekonany iż wielu było kuszonych a ten uległ pokusie.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#12 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2006-11-14, godz. 18:56

Czy nie wydaje się wam dziwne, że Judasz został osądzony jeszcze PRZED swoim samobójstwem?
Czy to oznacza, że Jezus z góry wiedział, że on nie okaże skruchy?
I jak to pogodzić z koncepcją wolnego wyboru?


Jako ciekawostkę mogę Ci bracie powiedzieć, iż KRzK nigdy nie powiedział iż Judasz jest potępiony - ciekawe co?. Oznaczało by to iż może ma jakąś szansę co?.

#13 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-14, godz. 18:59

Bo od sadzenia jest Bóg. I to on ostatecznie zadecyduje. I może tak być iż Judasz zostanie zbawiony. W końcu miłosierdzie nie zna granic.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#14 marlena

marlena

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 28 Postów
  • Lokalizacja:Gorzow Wlkp

Napisano 2006-11-14, godz. 20:02

Zgadzam sie z tym,e milosierdzie Stworcy nie zna granic i mysle,ze ktos musial to zrobic aby wykonalo sie dzielo. Wszystko bylo ustalone. Judasz wieszajac sie okazal gleboka skruche.

#15 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-14, godz. 20:40

Jako ciekawostkę mogę Ci bracie powiedzieć, iż KRzK nigdy nie powiedział iż Judasz jest potępiony - ciekawe co?. Oznaczało by to iż może ma jakąś szansę co?.

Nieprawda. Nie był to wprawdzie oficjalny dogmat, ale KK uważał Judasza za potępionego. Przez jakiś czas obowiązywała formułka, że "Bóg chce zbawienia każdego człowieka, z wyjątkiem Judasza". Później się z tego wycofano.

Kościół katolicki zawsze wzbraniał się przed utrzymywaniem "listy potępionych". Ma za to "listę zbawionych", czyli tak zwanych świętych.

Czy Judasz ma szansę? Zapewne ma, ale niewielką. Jaką szansę może mieć Hitler, Stalin czy bin Laden? Jest oczywiście prawdopodobieństwo, że nawrócili się w ostatniej chwili życia.

#16 słowiczek

słowiczek

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-14, godz. 20:48

Już wiem czemu kościół katolicki jest najblizszy prawdy.......

bo najpełniej opowiada o bożym miłosierdziu i o bezgranicznej miłości jaką jest Stwórca.

Jezus mówiąc o tym laki los czeka zdrajce, dał Judaszowi ostatnie ostrzeżenie, ostatnią sznase. Nie posłuchał. Ale miał wybór. Nigdzir bowiem wczesniej nie napisano: Iudasz Iskariota zdradzi, tylko ze zostanie zdradzony. Kazdy z uczniów mógł to zrobić. Szatan zaczął kusić Judasza, bo ten był chciwy na pieniądze. Ale jestem przekonany iż wielu było kuszonych a ten uległ pokusie.



Skoro niepisze nigdzie że Judasz miał zdradzic, to dlacego Jezus odprawił go zanim zaczoł z uczniami pamiątke?? Widać musiał coś wiedzieć.

#17 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-15, godz. 06:33

Skoro niepisze nigdzie że Judasz miał zdradzic, to dlacego Jezus odprawił go zanim zaczoł z uczniami pamiątke?? Widać musiał coś wiedzieć.

Słowiczku
Skąd ta informacja, że Judasz nie był obecny w czasie ustanawiania "pamiątki"?
Czesiek

#18 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-11-15, godz. 07:04

Dokładnie:

Nie wiemy, kiedy wyszedł.

Po drugie: to było już po akcje zdrady i przyjęciu pieniędzy. Więc klamka zapadła. Jedynye co mógł zrobic jak usłyszał , ze ma iśc to paść na twarz i błagać o wybaczenie. No i nie iśc.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#19 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:19

A czy powieszenie się, nie jest wyrazem bólu, skruchy, pokuty? Chyba trudniej o bardziej dosadną pokutę.
Judasz był by bardziej bez szans na zbawienie, gdyby za sprzedane pieniądze dobrze się bawił, imprezował, a na imię Chrystusa wzruszał ramionami.

terebincie. jakkolwiek tego nie definiować jest to odebraniem sobie życia. a to jest bardzo poważnym wykroczeniem przeciw Bożemu prawu. zdaję sobie sprawę, że Judasz miał "potwornego doła" i to go popchnęło do targnięcia się na swoje życie. myślę jednak, że odbierając je sobie postawił tylko kropkę nad i

#20 Sylwan

Sylwan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 112 Postów

Napisano 2006-11-15, godz. 13:28

Dokładnie:

Nie wiemy, kiedy wyszedł.


Wg mojego mniemania opis w ewangelii Łukasza z rozdz. 22 sugeruje raczej, że Judasz był na wieczerzy. SJ z tego, co wiem dzielą ludzi na prawych, nieprawych i zgładzonych w Gehennie. Judasza zaliczają raczej do tej trzeciej grupy.
Jezus zdawał sobie sprawę, że Judasz był synem zatracenia i był chyba z góry przewidziany w planach Bożych, że będzie zdrajcą.

Pytanie: czy Judasz może być postacią symboliczną, alegorią szatana?
Pzdr
Sylwan




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych