Skocz do zawartości


Zdjęcie

"niech się święci imię Twoje!"


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Ankieta: "niech się święci imię Twoje! "

Czyje imie ma sie swiecic ?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-11-30, godz. 19:54

Jak rozumiesz slowa zawarte we wzorze modlitwy ? "niech się święci imię Twoje! "
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-30, godz. 20:58

To jedna z Twoich pierwszych ankiet, więc popełniasz te same błędy co ja kiedyś. Brakuje paru opcji

np. wg mnie ma się święcić jednocześnie Imię Boga Ojca oraz Imię Jezusa Chrystusa
przydałaby się też opcja "inna odp."

#3 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-30, godz. 21:25

Pozwoliłam sobie dodać pozycję "inna odpowiedź". Mam nadzieję, że ułatwi to głosowanie i zyskamy dalsze wypowiedzi wyjaśniające, co i dla kogo pod tą opcją się kryje.
.jb

#4 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-30, godz. 21:31

no cóż jak dobrze pamiętam Jezus parokrotnie mówił o min. otoczeniu imienia Bożego chwałą, o objawieniu tego imienia ludziom, również j/w o otoczeniu tego imienia chwałą. być może stało się tak dlatego, że imie Boga Jahwe, Jehowa czy też w postaci tetragramu JHWH w pewnym okresie nie było używane. niektórzy zapewne wiedzą z jakich powodów. zatem być może Jezus uznał za stosowne, aby ten "niekorzystny trend" odwrócić i znowu powrócić do jego wymawiania :)

#5 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-11-30, godz. 22:04

Jeśli Jezus chciał odwrócić trend, to dlaczego "zapomniał" o użyciu imienia Jehowa (Jahwe) w modlitwie "Ojcze Nasz"? Przecież mógł nauczyć apostołów, aby modlili się "Jehowo, Ojcze nasz, który jesteś w niebie" itd.? Dlaczego tego nie zrobił?

#6 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-30, godz. 23:33

Jeśli Jezus chciał odwrócić trend, to dlaczego "zapomniał" o użyciu imienia Jehowa (Jahwe) w modlitwie "Ojcze Nasz"? Przecież mógł nauczyć apostołów, aby modlili się "Jehowo, Ojcze nasz, który jesteś w niebie" itd.? Dlaczego tego nie zrobił?

Szczerze? To też wielokrotnie się nad tym zastanawiałem. :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-01, godz. 00:09

Interpretacja katolicka mówi, że Jezus nie objawiał imienia Jahwe, ale imię "Ojciec" i to właśnie imię "Ojciec" ma być uświęcane.

#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-01, godz. 00:27

Interpretacja katolicka mówi, że Jezus nie objawiał imienia Jahwe, ale imię "Ojciec" i to właśnie imię "Ojciec" ma być uświęcane.

Sebastian weź to teraz wytłumacz HC to normalnie jeśli uzna Biblię to przyjadę na stopa do Karpacza tylko po to by postawić Ci piwo :) A wiecie, że blisko nie mam... B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-01, godz. 01:42

dobra, zacznijmy od początku,

dwa elementarne pytania dla każdego ŚJ:
1) jak Stwórca ma na imię?
2) ile imion ma Stwórca?

Użytkownik Sebastian Andryszczak edytował ten post 2006-12-01, godz. 01:43


#10 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-01, godz. 07:14

A może jako dzieci Boże powinniśmy wzywać Boga tak, jak Duch Święty nas poucza:

Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.
Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze! Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.
(Rzym. 8:14-16 BW)


No chyba, że ktoś myśli, że lepiej dla niego jest posłuchać ludzi i odrzucić Boży dar łaski, jakim jest nowe narodzenie z wody i Ducha i nadal wzywać Boga pod tym iminiem, jakie objawił Mojżeszowi.
Czesiek

#11 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-01, godz. 09:24

dobra, zacznijmy od początku,
dwa elementarne pytania dla każdego ŚJ:
1) jak Stwórca ma na imię?
2) ile imion ma Stwórca?

Stwórca ma jedno imię ot choćby dla przykładu: Ps. 83:19 "Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią." (BT) to tak na marginesie również dla tych, którzy doszukują się tego imienia u Chrystusa albo ducha świętego.
co do imion Najwyższego to wyżej wymienione jest Jego własnym. reszta określeń to raczej tytuły, które mają uwypuklić różne aspekty Boga

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-12-01, godz. 09:49

Macieju a gdzie jest napisane, że Jahwe ma tylko jedno imię? I co z tymi innymi imionami Boga w Biblii :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-01, godz. 10:43

Stwórca ma jedno imię ot choćby dla przykładu: Ps. 83:19 "Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią." (BT) to tak na marginesie również dla tych, którzy doszukują się tego imienia u Chrystusa albo ducha świętego.


To znaczy, że jak Biblia wskazuje na Pana Jezusa jako stwórcę wszystkiego, to pokazuje, że to On jest Jahwe, czy też ty za bardzo nie wiesz co piszesz, że stwórca ma jedno imię?

co do imion Najwyższego to wyżej wymienione jest Jego własnym. reszta określeń to raczej tytuły, które mają uwypuklić różne aspekty Boga


Bo tak jest wygodniej WTS-owi głosic i wywyższać swoją organizację nadając jej nazwę od Imienia Bożego?
Czesiek

#14 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-01, godz. 11:07

Stwórca ma jedno imię ot choćby dla przykładu: Ps. 83:19 "Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią." (BT)

W tym wersecie przyporządkowanie idzie w drugą stronę. Ten werset nie mówi, że istnieje tylko jedno imię, które nosi Bóg, tylko że istnieje tylko jedna istota, która nosi imię Jahwe. Bóg może mieć wiele imion, ale nikomu poza Bogiem nie przysługuje imię Jahwe. Zatem werset ten nie dowodzi, że Bóg ma tylko jedno imię. Z resztą, wystarczy poczytać Apokalipsę, tam jest cała masa wersetów z różnymi imionami Boga.

#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-01, godz. 11:15

HC, Macieja oraz innych ŚJ i ich sympatyków proszę o wskazanie wersetu mówiącego, że Stwórca ma tylko jedno imię.

Z Biblii wynika, że Stwórca ma wiele imion, a z publikacji WTS, że Stwórca ma conajmniej dwa imiona.

#16 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-01, godz. 11:22

To znaczy, że jak Biblia wskazuje na Pana Jezusa jako stwórcę wszystkiego, to pokazuje, że to On jest Jahwe, czy też ty za bardzo nie wiesz co piszesz, że stwórca ma jedno imię?
Bo tak jest wygodniej WTS-owi głosic i wywyższać swoją organizację nadając jej nazwę od Imienia Bożego?

to jest właśnie kompletny przejaw ignorancji. pokaż rozmówcy konkretny namacalny dowód na potwierdzenie jakiegoś stanowiska, a zrobi wszystko, aby to odwrócić w drugą stronę.
nie czesiu Biblia ne wskazuje na Jezusa jako stwórcę wszystkiego. Jezus był współuczestniczącym w stwarzaniu. nigdzie w Piśmie nie mówi się o Jezusie jako Wszechmocnym lub Najwyższym. te tytuły są zarezerwowane tylko dla Jahwe. wogóle nie wiem czy w Biblii znajdzie się jakiś fragment mówiący o Jezusie jako o stwórcy

#17 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-01, godz. 11:28

HC, Macieja oraz innych ŚJ i ich sympatyków proszę o wskazanie wersetu mówiącego, że Stwórca ma tylko jedno imię.
Z Biblii wynika, że Stwórca ma wiele imion, a z publikacji WTS, że Stwórca ma conajmniej dwa imiona.

Sebastianie czy określenie typu Bolesław Chrobry, albo Aleksander Wielki wskazuje, że dana osoba ma więcej niż jedno imię, czy też są to pewne dodatki, ktore powodują, że wiemy iz chodzi o pewną konkretną osobę ? jeszcze raz chciałbym powtórzyć, że Jahwe jest imieniem własnym Boga i tylko dla niego zastrzeżonym. owszem można upierać się, że inne określenia mogą być imionami, ale dla mnie są to najwyżej słowa, które określają przymioty Boga

#18 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-01, godz. 11:40

Strażnica np. upiera się że słowo "Bóg" jest tytułem, takim jak król albo prezydent

#19 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-01, godz. 11:43

Wj 34:14 BT „Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym.”

Jahwe jest imieniem własnym Boga i tylko dla niego zastrzeżonym. owszem można upierać się, że inne określenia mogą być imionami, ale dla mnie są to najwyżej słowa, które określają przymioty Boga

A dlaczego akurat Jahwe jest imieniem własnym Boga a wszystkie inne są Jego przydomkami? Jakie przesłanki sprawiają, że imienia Jahwe nie uznajecie za przydomek.

#20 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-12-01, godz. 11:47

to jest właśnie kompletny przejaw ignorancji. pokaż rozmówcy konkretny namacalny dowód na potwierdzenie jakiegoś stanowiska, a zrobi wszystko, aby to odwrócić w drugą stronę.
nie czesiu Biblia ne wskazuje na Jezusa jako stwórcę wszystkiego. Jezus był współuczestniczącym w stwarzaniu. nigdzie w Piśmie nie mówi się o Jezusie jako Wszechmocnym lub Najwyższym. te tytuły są zarezerwowane tylko dla Jahwe. wogóle nie wiem czy w Biblii znajdzie się jakiś fragment mówiący o Jezusie jako o stwórcy

Macieju a o kim w takim razie jest mowa w tym wersecie:

Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.
(Kol. 1:16 BW)


Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych