Skocz do zawartości


Zdjęcie

ŚJ a hymny narodowe


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-10-30, godz. 22:25

Poniżej fragment artykułu "Patriotyzm — wolność religii", w którym zwięźle omówiono stosunek świadków Jehowy do hymnów narodowych:



HYMNY NARODOWE

Zwyczaj powstawania gdy jest grany hymn narodowy ma podobne znaczenie, co pozdrawianie sztandarów. Tak, gdy grany jest hymn narodowy często widoczny jest sztandar. Dla świadków Jehowy miałoby to samo znaczenie czy wykonaliby jedno, albo drugie.

W związku z tym Biblia donosi o bardzo ciekawym wypadku. Według sprawozdania w trzecim rozdziale księgi Daniela król Nabuchodonozor w starożytnym Babilonie kazał wznieść obraz, który symbolizował państwo i rozkazał narodowi, aby złożył hołd temu obrazowi gdy tylko zabrzmi pewna określona muzyka. W samej rzeczy nie było to nic innego, jak patriotyczna ceremonia i udział w niej traktowany był jako dowód wierności. Sadrach. Mesach i Abednego, trzej wierni hebrajscy słudzy Boży, nie chcieli tego wykonać i to nie dlatego, że nie byli wierni państwu, lecz że byli zdecydowani czcić tylko Jehowę Boga, który wymaga wyłącznego oddania. Kiedy za karę wrzucono ich do rozpalonego pieca, Jehowa pokazał, że aprobuje sposób postępowania swoich sług, i zatroszczył się o to, że wyszli z rozpalonego pieca całkowicie zdrowi.

Wiele hymnów państwowych to udźwiękowione modlitwy. Przez nie kierowane są do Boga pewne prośby, albo też jest On chwalony i sławiony. Toteż Najwyższy Sąd Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął, że władze nie mogą wymagać od uczniów, żeby ci w czasie nauki odmawiali jakąś przez nich zaplanowaną modlitwę. Według relacji nowojorskiego Times'a z dnia 30 sierpnia ub. roku, komisja szkolna chciała wprowadzić część hymnu narodowego jako oficjalną modlitwę szkolną.

Ponieważ hymn narodowy łączony jest z modlitwą, bardzo ważne jest również to, co na ten temat mówi Biblia. Jest wprawdzie dużo przywódców religijnych, którzy w swoich kościołach regularnie modlą się za różnymi organizacjami świeckimi i dlatego również nie widzą nic złego w hymnie narodowym, który wyraża podobne uczucia. Kto jednak pozwala aby nim kierowało Słowo Boże, nie może modlić się o utrzymanie systemu, który zgodnie z Biblią ma zniknąć, ponieważ nie odpowiada wymaganiom Bożym. (Jak. 4:4, 1 Jana 2:17) On przypomina sobie to, co Bóg nakazał swojemu prorokowi Jeremiaszowi żyjącemu wśród narodu udającego że służy Bogu, w którym jednak złodziejstwo, mordy, zdrady małżeńskie, krzywoprzysięstwo i bałwochwalstwo były na porządku dziennym. "Ty tedy nie módl się za tym ludem i nie podnoś za nim chwały i modlitwy, ani mi się nie zastawiaj, bo cię nie wysłucham!" (Jer. 7:9, 16, Wu; 11:14; 14:11) Panujące dzisiaj stosunki nie różnią się wiele. Dlatego chrześcijanie bardzo mądrze zważają na to, co Bóg powiedział o modlitwie w takich stosunkach. Trzymają się również przykładu, który dał im Jezus Chrystus, kiedy powiedział: "Nie proszę za światem". (Jana 17:9) Skoro tedy świadkowie Jehowy nie powstają gdy zabrzmi hymn narodowy i pokazują przez to, że nie są zgodni z uczuciami przy tej okazji wyrażanymi, nie czynią tego w celu samousprawiedliwienia, lecę chcą słuchać Boga.

Oczywiście nie wszystkie hymny narodowe zawierają prośby do Boga. Niektóre uwielbiają również kraj, albo mówią o walce narodu o jego niezależność, lub o wojnach, które prowadził w celu utrzymania swojej niezależności. Jednakże nie zmienia to sytuacji w oczach świadków Jehowy. Oni nie mogą radować się z powodu wojen narodu. Oni kierują się Pismem świętym, które mówi: "Chociaż bowiem żyjemy w ciele, nie walczymy orężem cielesnym. Bo oręż bojowania naszego nie jest cielesny." (2 Kor. 10:3, 4, NDą) Oni podporządkowują się sędziowskiej decyzji Boga, który wymaga od swego ludu życia w pokoju. Proroctwo Izajasza 2:4 (Wu) mówi: "I [Bóg] będzie sądził narody, i wielu ludziom będzie wymierzał sprawiedliwość. I przekują miecze swe na lemiesze, a włócznie swe na sierpy (...) ani nie będą ćwiczyć się do boju." Wszystko to pokazuje wyraźnie, że świadkowie Jehowy są chrześcijanami, a więc nie są częścią tego świata.

Tak też według słów Jezusa być powinno. On powiedział o swoich naśladowcach, że oni "nie są częścią świata, jak i ja nie jestem częścią świata". (Jana 17:14, NW) To usiłowanie życia według norm chrześcijańskich, nie może być powodem pozbawienia ich wolności religijnej.

--
źródło: STRAŻNICA — 1963, Nr 17


.jb

#2 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-01, godz. 09:58

no jesli i do tego sie przyczepicie to ja juz nic nie wiem... SJ maja gleboki szacunek dla tych , ktorzy widzaw tych symbolach jakies wartosci... czy moga liczyc na reakcje odwrotna????
[font=Tahoma]

#3 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-11-01, godz. 15:22

A przyczepie się.....

Bo mnie nauczano ,że nie wolno spiewać ale ŚJ wstają podczas gdy inni spiewają hymn.....

a tu pisze ,że wstawać nie należy..... kolejna zmiana światła?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#4 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-11-01, godz. 21:07

no jesli i do tego sie przyczepicie to ja juz nic nie wiem... SJ maja gleboki szacunek dla tych , ktorzy widzaw tych symbolach jakies wartosci... czy moga liczyc na reakcje odwrotna????

A przyczepię się do interpretacji CK:

W związku z tym Biblia donosi o bardzo ciekawym wypadku. Według sprawozdania w trzecim rozdziale księgi Daniela król Nabuchodonozor w starożytnym Babilonie kazał wznieść obraz, który symbolizował państwo i rozkazał narodowi, aby złożył hołd temu obrazowi gdy tylko zabrzmi pewna określona muzyka. W samej rzeczy nie było to nic innego, jak patriotyczna ceremonia i udział w niej traktowany był jako dowód wierności. Sadrach. Mesach i Abednego, trzej wierni hebrajscy słudzy Boży, nie chcieli tego wykonać i to nie dlatego, że nie byli wierni państwu, lecz że byli zdecydowani czcić tylko Jehowę Boga, który wymaga wyłącznego oddania. Kiedy za karę wrzucono ich do rozpalonego pieca, Jehowa pokazał, że aprobuje sposób postępowania swoich sług, i zatroszczył się o to, że wyszli z rozpalonego pieca całkowicie zdrowi.

To nic innego jak obrzydliwe manipulowanie tekstem aby wykazać słuszność swojej naki. To pokazuje, że CK nie zależy na służeniu Bogu w prawdzie, ale na podporządkowaniu sobie tych, którzy im zaufali poprzez dostosowywanie interpretacji Biblii do swoich celów.
Ochyda
Czesiek

#5 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-11-01, godz. 21:16

To nie jest manipulowanie tekstem, tylko pokazywanie kompletnego nieuctwa. Nie wiem co Panowie z Ck robili w szkole (może w Amerykanskich szkołach tego nie uczą) ale uroczystość patryjotyczna w Babilonii? Obraz symbolizujący państwo? Patryjotyzm to pojęcie obce temu systemowi, powstałemu na podbojach, który stanowił zlepek kultur i narodowości....A poza tym tam chodziło o posąg!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#6 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-11-02, godz. 07:30

A przyczepie się.....

Bo mnie nauczano ,że nie wolno spiewać ale ŚJ wstają podczas gdy inni spiewają hymn.....

a tu pisze ,że wstawać nie należy..... kolejna zmiana światła?


Trochę do tyłu jesteś z nowościami. To że nie należy wstawać pojawiło się w latach 90-tych jeśli dobrze pamiętam.
[db]

#7 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-02, godz. 09:42

o ile ja wiem ( ale oczywiscie nie jestem expertem) to sJ nie pozdrawiaja sztandarow, godel iinynych takich. Gdy grany jest hymn a oni stoja to stoja nadal w postawie nie gorszacej czy ublizajacej czyims uczuciom religijnym. gdy grany jest hymn a oni siedza to nie wstaja do hymnu bo czynnosc powstania traktowana jest jako element holdu.

SJ szanuja wszelkie patriotyczne przekonania innych ludzi ale ich nie podzielaja. Praktyka pokazala ze nie moga liczyc na to samo
[font=Tahoma]

#8 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-11-02, godz. 10:00

gdy grany jest hymn a oni siedza to nie wstaja do hymnu bo czynnosc powstania traktowana jest jako element holdu.


A nie było przypadkiem niedawno nowego/starego światła, że lepiej jednak wstać ale nie śpiewać?
[db]

#9 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-11-02, godz. 10:21

Wg moich informacji jest tak: jeżeli się stało i zaczynają grać hymn, to nie trzeba siadać. Mozna stać nadal ale nie śpiewać.
Był w NSK gdzieś ze 2-3 lata temu artykuł omawiąjący w sposób a'la Talmud wszystkie możliwe sytuacje - kiedy stać, kiedy siedzieć itp.

#10 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-02, godz. 18:33

Gdy grany jest hymn a oni stoja to stoja nadal w postawie nie gorszacej czy ublizajacej czyims uczuciom religijnym. gdy grany jest hymn a oni siedza to nie wstaja do hymnu

nawet jeśli świadczy to o postawie

gorszacej czy ublizajacej czyims uczuciom religijnym.


Dołączona grafika

#11 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-03, godz. 10:44

ktos brzydko zmanipulowal moj tekst.... zły człowiek
[font=Tahoma]

#12 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-05, godz. 05:25

ktos brzydko zmanipulowal moj tekst.... zły człowiek

Argumenty, argumenty proszę podawać.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-11-05, godz. 05:26

Dołączona grafika

#13 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-05, godz. 06:55

rozumiem ze chciales powiedziec ze siedzenie podczas hymnu moze byc postaw gorszaca dla innych.....
i byc moze tak jest w niektorych przypadkach......
dla SJ gorszace jest modlenie sie do kawalka szmaty czy plastikowego odcisku w krztalcie ptaka.... i co z tym zgorszeniem robimy???? powtarzamy sobie zeci ludzie maja prawo tak czynic bo sa wolnymi obywatelami wolnego panstwa. nalezy to uszanowac. moje zgorszenie takim czynem jest moja prywatna sprawa.
pytanie tylko czy zgorszony czciciel godla lub sztandaru potraktuje swoje zgorszenie siedzacym SJ jako swoja prywatna sprawe???
[font=Tahoma]

#14 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-05, godz. 07:32

dla SJ gorszace jest modlenie sie do kawalka szmaty czy plastikowego odcisku w krztalcie ptaka.... i co z tym zgorszeniem robimy???? powtarzamy sobie zeci ludzie maja prawo tak czynic bo sa wolnymi obywatelami wolnego panstwa. nalezy to uszanowac.


Dołączona grafika

#15 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-05, godz. 07:34

wiem nie spodobalo ci sie slowo szmata..... a mnie nie spodobal sie twoj komentarz w ktorym zredagowales moje slowa i kpiaco podkresliles ze siedzenie podczas hymnu moze kogos urazac..... remis
[font=Tahoma]

#16 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-11-05, godz. 07:49

remis

Nie ma żadnego remisu, ponieważ Ty bronisz swoich poglądów, a ja patriotyzmu, którego nie podzielam.
Dołączona grafika

#17 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-05, godz. 08:05

a czymze innym jest patriotyzm jesli nie tylko eufemizmem nacjonalizmu czy szowinizmu?????
[font=Tahoma]

#18 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-11-05, godz. 08:27

a czymze innym jest patriotyzm jesli nie tylko eufemizmem nacjonalizmu czy szowinizmu?????

A Ty broniac swojej religii nie obrazasz sie do zywego i innych przy okazji to tez jest rodzaj patriotyzmu czy jak Ty to nazywasz szowinizmu nazywajac swoje wyznanie najlepszym i jedynie prawdziwym, SJ to typowy przyklad nacjonalizmu religijnego wiec nie krytykuj pojec ktorych najpierw nie rozumiesz :angry:

#19 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-11-05, godz. 08:30

liżo bądz uprzejma pokazac mi gdzie napisalem ze SJ to jedyna prawdziwa religia... no prosze cie!!!!
[font=Tahoma]

#20 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-11-05, godz. 12:53

liżo bądz uprzejma pokazac mi gdzie napisalem ze SJ to jedyna prawdziwa religia... no prosze cie!!!!

Wyręczę Lizę ;)

(hubert684 @ 2007-01-19 00:12)
Tak, jestem przekonamy ze nie ma zbawienie po za zborem SJ ale to nie znaczy zepo za zborem sa sami glupcy lub ludzie bez poziomu


Pozdrawiam cieplutko

Dosia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych