Skocz do zawartości


Zdjęcie

obrączki i krawat


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-02-20, godz. 06:20

szukam informacji z literatury a najbardziej spoza niej dotyczacych noszenia obraczek. podobno maj pochodzenie poganskie ale tak przyjely sie w chrzescijanskim swiecie ze nikt o tym nie wspomina. szukam informacji na ten temat... ktos pomoze???
[font=Tahoma]

#2 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-02-20, godz. 06:52

Strażnica 3/73 strona 22-24 Pytania czytelników


● Czy chrześcijanin postępuje słusznie, gdy nosi obrączkę ślubną? — Grecja.

Pytania tego rodzaju zadawało wiele szczerych chrześcijan, pragnąc uniknąć stosowania się do jakiegokolwiek zwyczaju, który by się nie podobał Bogu. Niektórzy z pytających znają następujące słowa katolickiego dostojnika kościelnego, Jonna H. Newmana: „Korzystanie ze świątyń, i to poświęconych poszczególnym świętym, (...) szaty liturgiczne, tonsura, obrączka ślubna, zwracanie się ku wschodowi, w późniejszych czasach wizerunki, być może śpiew kościelny i Kyrie elejson — wszystko to pochodzi z pogaństwa i zostało uświęcone przez przyjęcie do Kościoła” („O rozwoju doktryny chrześcijańskiej”, 1878; po polsku wydane w roku 1957). Fakty dowodzą, że wiele powszechnie stosowanych praktyk religijnych, jakie wymienia Newman, z całą pewnością przejęto z kultu pogańskiego; czy jednak odnosi się to również do obrączki ślubnej?

Rozmaite źródła podają sprzeczne informacje na temat pochodzenia obrączki ślubnej. Oto kilka przykładów: „Pierwotnie (...) obrączka spełniała rolę kajdan, służących do skrępowania porwanej narzeczonej” („For Richer, for Poorer”). „Obrączka jest stosunkowo niedawną namiastką złotej monety lub innego wartościowego przedmiotu, za który mężczyzna literalnie kupował żonę od jej ojca” („The Jewish Wedding Book”). „Obrączka ślubna jest przypuszczalnie pochodzenia rzymskiego i wywodzi się ze starożytnego zwyczaju, który nakazywał zawieranie umów z użyciem pierścieni” („American Cyclopaedia”). „Różnie wyjaśniany bywa związek obrączki ze wstąpieniem w stan małżeński. Wydaje się, że Żydzi nosili obrączki ślubne już w czasach przedchrześcijańskich”. — „The International Cyclopaedia”.

Jak widać z powyższego, trudno jest dokładnie określić pochodzenie obrączki ślubnej. Ale gdyby nawet było faktem, że poganie pierwsi używali obrączek, czy ta okoliczność automatycznie wykluczałaby możliwość noszenia ich przez chrześcijan? Niekoniecznie. Wiele noszonych po dziś dzień części garderoby, a także wiele zwyczajów życia codziennego, wywodzi się z krajów pogańskich. Na przykład aktualny do dzisiaj podział czasu na godziny, minuty i sekundy jest oparty na pradawnym systemie babilońskim. Nie można jednak niczego zarzucać chrześcijaninowi, który się posługuje takim podziałem czasu, bo przez to bynajmniej nie wplątuje się w przestrzeganie fałszywych praktyk religijnych.

Oczywiście sprawę noszenia obrączek ślubnych traktujemy poważniej, ponieważ nie dotyczy ona błahych spraw świeckich, ale związku małżeńskiego, który chrześcijanin słusznie uważa za święty w oczach Bożych. W gruncie rzeczy chodzi tu nie tyle o okoliczność, czy obrączki ślubne były najpierw znane u pogan, ile o to, czy pierwotnie używano ich w ramach praktyk religii fałszywej i czy nadal mają takie religijne znaczenie. Jak już wykazano, dowody historyczne nie dają podstaw do żadnych stanowczych wniosków. A co na ten temat mówi Biblia?

Biblia wyjawia, że w przeszłości niektórzy słudzy Boży posiadali pierścienie, nawet takie, do których przywiązywano szczególne znaczenie. Noszenie sygnetu mogło wskazywać, że dany człowiek został upoważniony do działania w imieniu władcy, właściciela sygnetu (Rodz. 41:42; Liczb 31:50; Est. 8:2, 8; Joba 42:11, 12; Łuk. 15:22). Wprawdzie nie ma w Piśmie świętym żadnej wzmianki o obrączkach ślubnych, niemniej jednak widać wyraźnie, że ci prawdziwi wielbiciele Boga nie mieli skrupułów co do używania pierścieni służących nie tylko ozdobie.

Niektórzy ludzie utrzymują, że obrączka ślubna symbolizuje nigdy się nie kończącą miłość i oddanie w małżeństwie. Rosnący wskaźnik rozwodów w wielu krajach, w których osoby żonate i zamężne zwykle noszą obrączki ślubne, dowodzi jasno, że taki sens obrączki odpowiada raczej marzeniom niż rzeczywistości. Niemniej jednak w krajach, gdzie powszechnie używa się obrączek, dla większości ludzi włącznie z chrześcijanami jest ona po prostu zewnętrzną oznaką tego, że noszący jest po ślubie. W innych okolicach ta sama okoliczność bywa zaznaczana w odmienny sposób, na przykład niewiasty noszą tam określony ubiór, który mówi sam za siebie, iż są mężatkami.

Rzecz oczywista, nie oznacza to wcale, jakoby od chrześcijanina wymagane było noszenie obrączki ślubnej. Ktoś z chrześcijan może postanowić, że nie będzie nosił obrączki ze względu na sumienie, osobisty gust, koszty, miejscowy zwyczaj lub z jakiegoś innego powodu. Tymczasem ktoś inny zechce zaznaczyć swój stan małżeński za pomocą obrączki ślubnej. Zatem końcowy wniosek z tych rozważań jest taki, że każdy musi w tej sprawie sam powziąć decyzję zgodną z poglądami odpowiadającymi jego sumieniu.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#3 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-02-20, godz. 08:36

szukam informacji z literatury a najbardziej spoza niej dotyczacych noszenia obraczek. podobno maj pochodzenie poganskie ale tak przyjely sie w chrzescijanskim swiecie ze nikt o tym nie wspomina. szukam informacji na ten temat... ktos pomoze???


Oczywiście sam fakt, że jakiś przedmiot, motyw czy zwyczaj sięga korzeniami starożytnej religii fałszywej bądź ma w niej jakiś odpowiednik, nie zawsze oznacza, iż prawdziwy czciciel Boga nie może się nim posługiwać. Rozważmy to na przykładzie owocu granatu. W pewnej encyklopedii biblijnej powiedziano: „Owoc granatu najwyraźniej był też wykorzystywany jako święty symbol w religiach pogańskich”. Mimo to Bóg polecił wykonać na brzegu szaty arcykapłana jabłka granatu; owoce te zdobiły również miedziane kolumny w świątyni Salomona (Wyjścia 28:33; 2 Królów 25:17). W pewnym okresie także obrączka miała znaczenie religijne. Obecnie jednak mało kto o tym wie, a większość uważa ją jedynie za symbol zawarcia małżeństwa.


Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-02-20, godz. 09:38

chciałem zwrócić uwagę że ODDYCHANIE też ma pochodzenie pogańskie, a nawet odstępcze :P

praktycznie wszyscy nie-ŚJ oddychają. Należałoby się zatem zastanowić, czy świadek Jehowy powinien naśladować ten zły świat przez wciąganie powietrza do płuc... :P zwróćmy także uwagę, że pierwszymi ludźmi którzy oddychali byli Adam i Ewa, osoby które świadomie i dobrowolnie porzuciły służenie Jehowie w łączności z Jego niebiańską organizacją, a więc "odstępcy" ... :P

Czy świadek Jehowy powinien naśladować odstępców?! :P

#5 Chakmach

Chakmach

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów

Napisano 2008-02-20, godz. 10:00

chciałem zwrócić uwagę że ODDYCHANIE też ma pochodzenie pogańskie, a nawet odstępcze :P

praktycznie wszyscy nie-ŚJ oddychają. Należałoby się zatem zastanowić, czy świadek Jehowy powinien naśladować ten zły świat przez wciąganie powietrza do płuc... :P zwróćmy także uwagę, że pierwszymi ludźmi którzy oddychali byli Adam i Ewa, osoby które świadomie i dobrowolnie porzuciły służenie Jehowie w łączności z Jego niebiańską organizacją, a więc "odstępcy" ... :P

Czy świadek Jehowy powinien naśladować odstępców?! :P


Oddech który jako pierwszy zainicjował był sam Bóg - Rodzaju 2:7. Nie widze tu genezy poganskiej.

Pozdrawiam

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-02-20, godz. 10:09

A nie widzisz tutaj ironii? Po prostu moim zdaniem, sam pomysł nieustannego tropienia pogaństwa jest z deczka chory...

. Idąc "biblijnym" tokiem rozumowania Chakmacha należałoby potępić chodzenie nawet latem w lekkich bawełnianych lub lnianych ubraniach. Po wygnaniu Adama i Ewy z raju Jehowa dał im ubrania ze skór. A przypowieść o bogaczu i Łazarzu potępia ubieranie się w purpurę i (lniany) bisior. A zatem sługa Jehowy powinien chodzić ubrany w skóry. A kobieta dodatkowo ma pamiętać, aby nie stroić się, nie używać makijażu itd. Ani żadnych szat które by ją zdobiły. Z tego wynika że ubrania mają być skórzane i dodatkowo brzydkie. Czy powyższe zalecenie jest "w pełni biblijne"? A może warto punknąć się czasami w czółko i odpuścić sobie szukanie pogaństwa?!

#7 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-20, godz. 13:32

Ale internet ma 100% pochodzenie pogańskie :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#8 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-02-20, godz. 16:30

kiedy jest wygodnie dla sj to nie przeszkadza poganskie pochodzenie, ale kiedy cos jest niewygodne wtedy nawet "podejrzenie" poganstwa w jakies czynnosci ma KLUCZOWE znaczenie dla zabronienia :) krawaty zdaje sie tez niezbyt chlubnie sie wywodzą :) A jednak sj je noszą :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#9 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-02-21, godz. 05:57

Qerty zaintrygowlas mnie tymi krawatami... ten argument moze mi sie przydac w czekajacej mnie rozmowie... przybliz wiec
[font=Tahoma]

#10 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-21, godz. 06:37

Qerty zaintrygowlas mnie tymi krawatami... ten argument moze mi sie przydac w czekajacej mnie rozmowie... przybliz wiec

Hu'bercik Ty nie kombinuj bo się KS nabawisz.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#11 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-02-21, godz. 06:54

ee teki tylko ze mnie James Boond... ryzyko i sex to moja dewiza.... wstrząsnąc i (nie) zamieszac....hihihihi
[font=Tahoma]

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-21, godz. 07:24

W ramach jasności nauk Strażnicy może i ten temat Ci się przyda: http://watchtower.or...s...pic=283&hl=
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-02-21, godz. 09:03

ee teki tylko ze mnie James Boond... ryzyko i sex to moja dewiza.... wstrząsnąc i (nie) zamieszac....hihihihi


Moze to bedzie argumentem:

W 1630 roku król Francji Ludwik XIII dokonał przeglądu swych wojsk, między nimi również regimentu najemników chorwackich. Kolorowe jedwabne chusty noszone przez chorwackich oficerów zwróciły uwagę monarchy na tyle, że nadał tej formacji miano Royal Cravattes (stąd cravate).

Zrodlo: Wikipedia.pl

Znacznie wiecej masz w angielskiej Wiki
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-21, godz. 10:13

edd z mej strony serdeczne dzięki :D

P.S.

Hubert pochwal się później co z tego wszystkiego wyszło co tam kombinujesz ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-02-21, godz. 11:44

no własnie juz mnie edd wyręczył :)
Krawaty były najpierw noszone przez wojsko, więc jak gdyby pochodzenie niezbyt chlubne :) Buzi Hubert
nie potrafiłam uwierzyć.......

#16 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 12:25

Krawaty były najpierw noszone przez wojsko


A gdzie to wyczytałeś?
[db]

#17 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-02-21, godz. 17:22

A gdzie to wyczytałeś?


edd podał gdzie napisano o tym.
pozdrawiam Andrzej

#18 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-02-21, godz. 21:13

Ale internet ma 100% pochodzenie pogańskie :D


A mi ostatnio pewna katoliczka powiedziała, że szatańskie ;). I nigdy nie była ona SJ. Widać, wpływ fanatyzmu na stosunek do internetu jest nie tylko domeną SJ.

#19 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-02-21, godz. 23:12

A mi ostatnio pewna katoliczka powiedziała, że szatańskie ;). I nigdy nie była ona SJ. Widać, wpływ fanatyzmu na stosunek do internetu jest nie tylko domeną SJ.

A ktoś twierdził, że WTS ma na to monopol?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#20 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-02-22, godz. 09:19

edd podał gdzie napisano o tym.


Z tekstu podanego prze edda:
Współczesny krawat wywodzi się od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi w Chorwacji.

Z tego wynika, że "Krawaty były najpierw noszone przez wojsko"? Raczej odwrotnie - Ci oficerowie nosili te chusty bo to był element stroju z ich stron.
[db]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych