Skocz do zawartości


Zdjęcie

Teokratyczny fundusz emerytalny dla Betelczyków


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-10-05, godz. 22:09

Czasami słyszymy o osobach które po latach bezpłatnej pracy na rzecz towarzystwa decydują się pozwać WTS o odszkodowanie lub emeryturę.

Zakładam, że WTS odpowiednio interpretując przepisy podatkowo-ubezpieczeniowe (praca NIE jest wykonywana na podstawie umowy o pracę, Betelczycy nie otrzymują wynagrodzenia, ale pracują bezpłatnie, dla idei, zadowalając się kieszonkowym) może legalnie nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

Ponieważ nie znam sprawy, więc zgodnie z zasadą domniemania niewinności zakładam, że nie płacenie składek jest legalne i wynika z odpowiedniej interpretacji prawa świeckiego, a nie np. ze świadomego fałszowania dokumentacji ubezpieczeniowej i bezczelnego wprowadzania w błąd władz świeckich.

Mam pytanie: czy deklarująca miłość bliźniego, a w szczególności miłość braterską wśród współwyznawców organizacja ŚJ utworzyła jakiś swój własny, wewnętrzny teokratyczny fundusz emerytalny, a jeżeli tak, to na jaką emeryturę lub inaczej nazwane dożywotnie wsparcie na starość może liczyć Betelczyk po np. 30 latach pracy dla strażnicy?

A jeśli taki fundusz nie istnieje, to czy byłoby nadużyciem z mojej strony porównanie WTS do bogacza a wykorzystywanych Betelczyków do Łazarza?

Jak wtedy ocenić pod względem moralnym aprobowany przez ciało kierownicze tak wielki wyzysk bliźniego?
Jak sądzicie, jaki wyrok mogą usłyszeć członkowie ciała kierowniczego na sądzie Bożym za tak wielki grzech?

Może ja jestem niedoinformowany? może WTS dba o odchodzących z pracy Betelczyków? Może oni mają zagwarantowane świadczenia? Może z niskich materialistycznych pobudek chcą wyrwać więcej od pobożnej strażnicy?

na podstawie dotychczasowej wiedzy skłaniam się ku poglądowi o legalności niepłącenia składek ubezpieczeniowych z punktu widzenia praw cezara. Przypuszczam także, że z uwagi na zatwardziałość sumienia członków ciała kierowniczego nigdy nawet nie pomyślano o teokratycznym funduszu emerytalnym, a jego nie istnienie uważam za ciężki grzech, naruszenie zasad biblijnych nakazujących dbałość o wdowy i sieroty.

Czy jestem w błędzie? Czy ktoś może skorygować moją niewiedzę?

#2 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-10-08, godz. 19:34

Moim zdaniem takiego funduszu poprostu nie ma a to dlatego, że przeczyłby wierzenią które głoszą. Przecież tuż tuż Armagedon więc kto myśli o emeryturze. Masz służyć organizacji a jak się zestzrejesz no to trudno - zostaje ci albo być na utrzymaniu rodziny albo przytułek, przecież nikt ci nie zabraniał pracować zawodowo. A na wytłumaczenie że niektórzy bracia zbyt dosłownie zinterpretowali słowa "niewolnika"

To jest smutne ale prawdziwe to jest jedyna religia która nie dba o swoich sędziwych wyznawców, osobiście znałem wielu schorowanych byłych pionierów, którzy wiele przeszli za czasów Hitlera Stalina i na starość nie mieli się gdzie podziać, zapomnieni zostawieni sobie samym.
Odkupię stare publikacje z początku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#3 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-10-09, godz. 06:33

W Polsce osobom ktore pracuja jako np NO, albo specjalni przysluguje emerytura tak jak np zakonnicom z racji statusu osob duchownych jaki maja. Ale nie wiem jak jest do konca. I kto wyplaca emerytury zakonnicom/kom, ksiedzom? Panstwo czy kosciol?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#4 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-10-09, godz. 11:25

Państwo.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#5 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-10-09, godz. 11:36

Państwo.

Zatem słuszny jest mój wniosek ze i SJ ze statusem osob dochownych otrzymuja w Polsce taka emeryture.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#6 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-10-09, godz. 12:09

Bez problemu. tylko będzie to najniższa emerytura, chyba ,że ktos do większej dopłacał z własnej kieszeni.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-10-10, godz. 08:20

znam emeryta, wieloletniego NO który przepracował dla organizacji ponad 20 lat rezygnując z pracy zawodowej. Z trudem uzbierał 10 lat do renty (emerytura wymaga większej ilości lat) oraz zaświadczenia o złym stanie zdrowia. Ma najniższą rentę ok. 420zł netto, jego żona taką samą. Same opłaty przekraczają jedno ze świadczeń. Oboje żyją w nędzy. W zborze nikt im nie pomaga, Nadarzyn też nie. Ciekawostką jest że ten NO dostał kiedyś poradę od braci żeby starał się o emeryturę dla duchownych z Funduszu Kościelnego MSWiA ale odmówił, bo uznał, że sięganie po pieniądze Babilonu Wielkiego uzyskane przez tenże Babilon jako wynagrodzenie za uprawianie nierządu z szatańskim światem kłóciłoby się z jego sumieniem. Bracia uznali to za dziwactwo i mają spokojne sumienia. Po co pomagać "burżujowi", który "dla kaprysu" zrezygnował z emerytury?

Moim skromnym zdaniem, minimum przyzwoitości to wysłanie temu człowiekowi 500zł co miesiąc. Biorąc pod uwagę jego niskie wykształcenie i marne kwalifikacje zawodowe, gdyby zamiast służyć strażnicy jako NO pracował fizycznie np. przy kopaniu rowów, dostałby dzisiaj za 30 lat pracy emeryturę conajmniej 920zł na rękę. Zatem służąc organizacji utracił conajmniej 500zł emerytury. Biorąc pod uwagę że służył dla idei, nie dla kasy, powinni mu pomagać przynajmniej taką kwotą, jaką utracił wierząc w ich obietnice że tuż tuż koniec.

#8 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-10-10, godz. 08:50

A kiedy został emerytem, w którym roku?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#9 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-10-10, godz. 08:58

poprawię się zanim ktoś zwróci mi uwagę. Sędziwy człowiek o którym opowiadam jest w wieku emerytalnym ale ściśle rzecz biorąc nie jest emerytem ale rencistą (sam powyżej napisałem że emerytura mu nie przysługiwała).

Na rentę przeszedł na początku lat 90-tych. Rok lub parę lat później pojawiła się możliwość korzystania z kościelnym emerytur (co zbiegło się w czasie mniej więcej z ratyfikacją konkordatu ale nie wiem czy podstawą do ubiegania się o te kościelne emerytury jest konkordat czy jakaś inna ustawa).

#10 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-10-10, godz. 16:55

poprawię się zanim ktoś zwróci mi uwagę. Sędziwy człowiek o którym opowiadam jest w wieku emerytalnym ale ściśle rzecz biorąc nie jest emerytem ale rencistą (sam powyżej napisałem że emerytura mu nie przysługiwała).

Na rentę przeszedł na początku lat 90-tych. Rok lub parę lat później pojawiła się możliwość korzystania z kościelnym emerytur (co zbiegło się w czasie mniej więcej z ratyfikacją konkordatu ale nie wiem czy podstawą do ubiegania się o te kościelne emerytury jest konkordat czy jakaś inna ustawa).

To jest przerażające chyba żadna grupa religijna nie traktuje tak swoich "zasłużonych wiernych", którzy oddali swoje życie dla przekonań. Skazują swoich bojowników o wiarę na starość w ubustwie i w imnie czego? Ciągłego strachu przed końcem tego co nie następuje i ciąglę się oddala?
Dziwi mnie też fakt że zwykli wyznawcy na to pozwalają przecież utworzenie takie funduszu emerytalnego podzielonego na wszystkich głosicieli nie byłby wielkim kosztem a przynajmniej ci którzy usługiwali kiedyś mieli by spokojną starość i oczywiście dalej mogli by być urzyteczni dla zboru.Szkoda słów.........
Odkupię stare publikacje z początku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#11 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-10-12, godz. 01:30

Na forum JWD pojawiła się informacja, że kierownik Działu Prawnego w hiszpańskim Biurze Oddziału, Antonio „Toti” Rodriguez, stracił stanowisko i został przeniesiony do Działu Służby. Powodem było niekorzystne postanowienie hiszpańskich władz, które obliguje TS do płacenia za pracowników tamtejszego Betel należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, co oznacza dla TS milionowe koszty. Wspomniane postanowienie było owocem kontroli w Betel w związku ze skierowaną w 2006 roku skargą do hiszpańskich władz, która została wniesiona ze strony dwóch byłych betelczyków. Tyle informacje z sieci.

Natomiast tutaj dwa źródła w języku hiszpańskim, które pomogą powyższe informacje uściślić, ale wymagają przetłumaczenia:

http://johnhenrykurt...dad-los_24.html

http://www.boe.es/bo...53061-53061.pdf
.jb

#12 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-10-14, godz. 07:58

Tlumaczenie pierwszego dokumentu(wybaczcie niezdarnosc slowna, ktora wynika z mojej nieznajomosci polskiego "jezyka biurowego" :P )

MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOLECZNEJ

ODDDZIAL TERENOWY – REGIONALNA INSPEKCJA PRACY I UBEZPIECZEN SPOLECZNYCH. MADRYT.

PISMO URZEDOWE
ODNOSNIE: doniesienie pisemne
NR ODNOSNIKA:
KWESTIA:sprawozdanie z dzialalnosci
Firma: CHRZESCIJANSCY SWIADKOWIE JEHOWY

Majac na uwadze dzialanosc inspekcyjna, polegajaca na wizytach kontrolnych w instalacjach wyzej wymienionego Zwiazku Religijnego(dalej zwana Firma w ninejszym dokumencie), usytuowanych przy szosie Torrejón de Adroz - Aljavir, km 5, 28864 Aljavir (data pierwszej wizyty: 26-03-2007), a takze egzamin dokumentacji stopniowo przedstawianej przez Firme w Biurach niniejszej Inspekcji Regionalnej (ostatnia dokumentacja dostarczona dnia 2-07-2007), i spelnianie podstawowych wymagan odnosnych sprawy, uznaje sie za dowiedzione istnienie relacji prawno-pracowniczych pomiedzy Firma i osobami ktore zamieszkuja i wykonuja prace w wizytowanych instalacjach, odnosnie tych prac realizowanych ktore maja charakter nie zwiazany z kultem wlasciwym Firmy, to wszystko na podstawie 1.1 i 8.1 Krolewskiego Dekretu Ustawodawczego1/1995 z 24 Marca ktory zatwierdza obowiazujacy Staut Pracowniczy. Konsekwencja w/w jest obowiazek wlaczenia tych osob w Powszechny System Ubezpieczen Spolecznych, przez zastosowanie ustalen w art. 97.1 w zwiazku z art. 7.1 Krolewskiego Dekretu Ustawodawczego 1/1994 z 20 czerwca ktory zatwierdza obowiazujace Prawo Powszechne Ubezpieczen Spolecznych. Dokladniej, przez zastosowanie rozporzadzenia w podpunkcie e) punktu 2 wspomnianego artykulu 97, majac na uwadze, ze osoby temu podlegajace wykonuja prace z wynagrodzeniem dla Zwiazku Wyznaniowego ktore nie maja bezposredniego zwiazku z kultem wlasciwym tej Organizacji Religijnej.

Majac na uwadze fakt, ze zadna a tych osob nie zostala wlaczona w System Ubezpieczen Spolecznych przez Firme od poczatku ich pracy w wizytowanym centrum, i Firma nie wplacila za te osoby zadnej kwoty na konto w/w Systemu, przystapiono do likwidacji kwot na rzecz Systemu Ubezpieczen Spolecznych od Firmy za caly okres od 1-05-2003 do 31-08-2007, uwzgledniajac okres trwania dlugu ze skladek i przepisowy termin wplacenia kwot. Rowniez podjeto stosowne kroki w porozumieniu z Kasa Glowna Ubezpieczen Spolecznych w celu wlaczenia osob ktorych dotyczy likwidacja w System Ubezpieczen Spolecznych, uwzgledniajac daty podjecia pracy w Firmie.

Z drugiej strony, jako konsekwencja powyzszej procedury wystosowano wymagania jesli chodzi o sytuacje pracownicza, dotyczace czasu pracy i bezpieczenstwa i higieny pracy.
Dzialania wyzej opisane dotycza osob pracujacych w Firmie w momencie kiedy zostaly wprowadzone. Jesli chodzi o Pana, to Firma poinformowala pisemnie nizej podpisanego Inspektora przez osobe fizyczna z uprawnieniem do jej reprezentowania.


Madryt, 2 pazdziernika 2007


Drugi dokument to Krolewski Dekret z 7 grudnia 2007 roku w ktorym zobowiazuje sie do placenia skladek na ubezpieczenie spoleczne za osoby ktore pracuja na rzecz SJ, wlaczajac misjonarzy, pasterzy(czyli starszych) i innych ktorzy na stale poswiecaja sie wylacznie tej pracy.

Wsrod hiszpanskiej "opozycji" najwieksze wzburzenie wywolal fakt, ze w liscie od CK informujacym o tych zmianach napisano jakoby wynikaly one z troski o braci, nie wspominajac slowem o skardze wniesionej przez ex-betelczykow.

Oprocz tego zaczyna sie mowic o mozliwosci zamkniecia Domu Betel w Aljavir(Hiszpania), jesli nie zostana zgromadzone pieniadze na nowa maszyne drukarska. Niektorzy mowia, ze rzeczywistym powodem sa koszty zwiazane z obowiazkiem placenia ubezpieczen. Ale jak na razie sa to plotki.
Dołączona grafika

#13 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-10-14, godz. 17:26

Agape,
Bardzo dziękuję za przybliżenie tej sprawy.
.jb

#14 Marek_ka

Marek_ka

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów

Napisano 2008-10-19, godz. 22:22

poprawię się zanim ktoś zwróci mi uwagę. Sędziwy człowiek o którym opowiadam jest w wieku emerytalnym ale ściśle rzecz biorąc nie jest emerytem ale rencistą (sam powyżej napisałem że emerytura mu nie przysługiwała).


Jeśli ktoś jest w wieku emerytalnym to zostaje emerytem. A skoro opisany tu hipotetyczny człowiek jest rencistą to znaczy że nie osiągnął wieku emerytalnego. Nie można być na rencie ZUS mając wiek emerytalny chyba że rentę wypłaca osoba prywatna lub instytucja nie zajmująca się statutowo ubezpieczeniami społecznymi.
[...]

#15 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2009-01-15, godz. 13:10

U nas jest tak, że stali pracownicy Betel są zatrudnieni i otrzymują wynagrodzenie, najniższe bo najniższe ale weź te 800 czy ileś złoty na czysto, bez żadnych wydatków... potem dostają jakąś emeryturę i częściowy zwrot kosztów od Towarzystwa. To jest tak samo jak u podróżujących...
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#16 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-01-15, godz. 15:52

To ciekawa informacja. Bo nadzorcy mieli status duchowny i skłądki opłącane jak na duchownych a teraz to by mieli być pracownicy? Można to jakos zweryfikować?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#17 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-01-16, godz. 10:30

U nas jest tak, że stali pracownicy Betel są zatrudnieni i otrzymują wynagrodzenie, najniższe bo najniższe ale weź te 800 czy ileś złoty na czysto, bez żadnych wydatków... potem dostają jakąś emeryturę i częściowy zwrot kosztów od Towarzystwa. To jest tak samo jak u podróżujących...

Pierwsze slysze aby podroznicy dostawali wyplate. Zwrot kosztow to tak na takiej samej zasadzie jak pionierzy specjalni tylko ze w ich wypadku to dostaja za paliwo bo wyzywienie i dach nad glowa maja prawie za friko.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#18 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2009-01-16, godz. 11:16

edd
Pierwsze slysze aby podroznicy dostawali wyplate. Zwrot kosztow to tak na takiej samej zasadzie jak pionierzy specjalni tylko ze w ich wypadku to dostaja za paliwo bo wyzywienie i dach nad glowa maja prawie za friko.

Jasne i w cudowny sposób ubrania im się nie niszczą albo zlatują z nieba... za coś je muszą kupić w końcu. O takich rzeczach się nie mówi bo psują wizerunek

Artur Schwacher
To ciekawa informacja. Bo nadzorcy mieli status duchowny i skłądki opłącane jak na duchownych a teraz to by mieli być pracownicy? Można to jakos zweryfikować?

Nadzorcy mają status duchownych a jeśli idzie o Betelczyków którzy pracują po kilkadziesiąt lat w Biurze to chyba nie jako bezpłatni ochotnicy... wygląda to podobnie jak w Hiszpanii, tyle że tam dotyczy to wszystkich, nawet ochotników którzy przyszli na parę miesięcy.

Użytkownik vilgefortz edytował ten post 2009-01-16, godz. 11:18

------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema

#19 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-01-16, godz. 19:31

Chyba? Co za chyba.....tak ciezko jest cokolwiek sie dowiedzieć...nikt nic nie wiem same chyba....Nie wierzę ,że to etatowi pracownicy, nawet na najniżeszej byłby to gigantyczny wydatek a watpie,ze Sj w Polsce są tacy hojni....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#20 vilgefortz

vilgefortz

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 219 Postów

Napisano 2009-01-16, godz. 22:12

... <_< Betelczyków którzy pracują po kilkadziesiąt lat w Biurze to chyba nie jako bezpłatni ochotnicy... i dalej reszta postu
a ilu pracuje tam po kilkadziesiąt lat? niewielu... większość stałych to nadzorcy... natomiast trzon rodziny Betel stanowią ochotnicy, czy jak wolisz wolontariusze.
------------> TUTAJ SPÓJRZ i załóż konto na chomiku. Większość rzeczy możesz pobrać za darmo, bo 50 mb wystarcza w zupełności :)

A oto, dla Ciebie, chomiki zajmujące się WTS-em: trochę prywaty, czyli mój chomik ;)
SCORP1ON, obywatel.gg, arturszylopl, fakirek, wts, WTLibrary, Watchtower-files, PAROUSIA, daryelko, Grzema




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych