Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ezd 6:11


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-12-01, godz. 15:34

Ezd 6:11 Bg „Nadto uczyniony jest odemnie dekret: Ktobykolwiek wzruszył to przykazanie, aby wyjęto drzewo z domu jego, i aby je podniesiono, a na niem go powieszono, a dom jego aby był gnojowiskiem dla tego.”

Ezd 6:11 BT „I wydaję rozporządzenie: Jeśli ktoś przekroczy ten rozkaz, to z domu jego wyrwana będzie belka, a on zawiśnie do niej przybity, dom zaś jego za to będzie zamieniony na rumowisko.”

Ezd 6:11 Bw „Ode mnie też wychodzi rozkaz, że jeżeli kto przekroczy to zarządzenie, to zostanie wyrwana z jego domu belka, na którą zostanie wbity, jego zaś dom zostanie za to zamieniony w kupę gruzu.”

Ezd 6:11 Bp „Wydaję zatem następujące zarządzenie: każdemu, kto przekroczy ten rozkaz, ma być wyrwana belka z jego domu, on zaś sam przybity do niej i powieszony. Dom zaś jego należy za to [przestępstwo] zamienić w rumowisko.”


Ezd 6:11 NS „I zostaje przeze mnie wydany rozkaz, że ktokolwiek przekroczy to postanowienie, temu zostanie wyrwana z domu belka i będzie na niej zawieszony, a jego dom będzie z tego powodu zamieniony w ustęp publiczny.”

Ezd 6:11 LXX „και απ εμου ετεθη γνωμη οτι πας ανθρωπος ος αλλαξει το ρημα τουτο καθαιρεθησεται ξυλον εκ της οικιας αυτου και ωρθωμενος παγησεται επ αυτου και ο οικος αυτου το κατ εμε ποιηθησεται ”

Jest to bardzo ciekawy werset, na który często powołuje się Strażnica, mówiąc, iż ponieważ mówi o przybiciu do belki to wobec tego tak też umarł Chrystus. Owszem, Pan Jezus został przybity do belki, która wraz z pionowym słupem utworzyła krzyż. Zwróćmy uwagę, iż ten rodzaj kary ukazuje najlepiej Biblia Poznańska: „Kto przekroczy ten rozkaz, ma być wyrwana belka z jego domu, on zaś sam przybity do niej i powieszony”. Podobnie oddaje to Biblia Gdańska oraz grecka Septuaginta. Skazany więc najpierw miał być przybity do poziomej belki, a później umiejscowiano ją na słupie lub drzewie tworząc w ten sposób konstrukcję krzyża. Ciekawe, że protestancki przekład (Biblia Warszawska) mówi w tym wersecie o wbiciu na pal co w ogóle nie pasuje do nauki ŚJ. Który jednak przekład oddaje ten werset najwierniej w stosunku do oryginału?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 agent terenowy:)

agent terenowy:)

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 284 Postów

Napisano 2008-12-01, godz. 18:01

jaką belkę można wyjac z domu, zeby nie naruszyc konstrukcji, zeby dom mogl sluzyc jako ustep publiczny? Odp. : belke dachowa, ktora jest pozioma. Wiec wieszali na belce poziomej. A ze taka belke trzeba na czyms utwierdzic, odpowiedz nasuwa sie sama. :P
Kto przyjmuje pomazańca jako pomazańca, otrzyma nagrodę pomazańca. (por. Mat 10, 41).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych