Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uczestnictwo w Pamiątce grzechem dla katolika?


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-04-09, godz. 01:34

Problem zasygnalizowany w dyskusji na Forum Pomocy Katolika (fragmenty wypowiedzi):

Dzisiaj jedna z koleżanek przyniosła mi oficjalne zaproszenie na ich "Pamiątkę". Bardzo mnie tym zaskoczyła i w pierwszym odruchu pomyślałam, że to będzie fajne doświadczenie. Potem jednak, sprawdziłam w kalendarzu... Wielki Czwartek!
Czuję się z tym dziwnie. Czy popełnię grzech jeśli zdecyduję się na uczestnictwo w jakimkolwiek spotkaniu?


Przede wszystkim: w Wielki Czwartek powinnaś uczestniczyć w Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej w swojej parafii (co prawda nie ma takiego 'obowiązku', ale jakoś sobie nie wyobrażam, że można nie pójść). Po drugie: Świadkowie Jehowy nie są chrześcijanami, nie wierzą w bóstwo Jezusa. W związku z tym, powinnaś mieć świadomość, że nie uczestniczyłabyś w nabożeństwie ekumenicznym, tylko w czymś zupełnie dla nas obcym. Pomyśl, po co miałabyś to robić, co ma to dobrego wnieść w Twoje i ich życie. I czy czasem taka postawa nie stanie się dla kogoś zgorszeniem, czy ktoś nie pomyśli, że uważasz, że nie ma różnicy między Mszą Św. a sekciarskim zebraniem.


Grzechem nie jest dyskusja z nimi, chociaż to jest strata czasu i sił, bo oni nie przyjmują żadnych argumentów. Grzechem natomiast może być pójście na ich "Pamiątkę" w Wielki Czwartek, bo to już będzie udział w ich Pamiątce Ostatniej Wieczerzy, takiej niby naszej Mszy Wieczerzy Pańskiej.


Tak popełnisz grzech wybierając się do nich w Wielki Czawrtek. (...)
Ciebie, jako katoliczkę obowiązuje liturgia Wielkiego Czwartku, a nie sekciarskie kłamstwa i głupoty. Będziesz po nich miała moralnego kaca i wyrzuty sumienia, a jednocześnie uczyniony ogromny wyłom w Twojej wierze i gwałt zadany Twojemu sumieniu, po którym pójdzie im urabianie Ciebie zdecydowanie łatwiej. (...)
Ich zaproszenie w Wielki Czwartek nie było przypadkowe, tak jak całe ich działanie. Jesteś zbyt słaba by sobie z nimi poradzić i by się od nich uwolnić. Jako katoloiczka powinnaś ich grzecznie i uprzejmie przeprosić, wyjaśniająć, że uczestnictwo w Triduum Paschalnym jest dla Ciebie priorytetem i choć z przykrością im odmówić.


Wiele razy dostawałam zaproszenie na Pamiątkę i zauważ, ich Pamiątka często jest w tych samych godzinach co Mszą Święta Wielkiego Czwartku, gdy to poruszałam mówili, że nic się nie stanie jak nie pójdę do kościoła, a gdy ja ich zapraszałam to mówili, że nie mogą przyjść na Mszę Świętą. Czy to nie dziwne? Czemu zaproszenie ma działać w jedną stronę, ja mogę pójść do nich, oni na moje zaproszenie nie odpowiedzą nigdy.


Jeśli znajdzie się tam osoba o nieugruntowanej wierze, która cię zna może, i zapewne odczyta z twojej obecności, że ty też uważasz "Pamiątkę" za coś ważnego dla ciebie. Czy chcesz być anty-świadectwem?


Może być tak, że jak pójdziesz to potem Twoi znajomi ŚJ będą opowiadać wszystkim innym, że byłaś i będą to robić tak, żeby wszyscy myśleli, że zmieniłaś religię. Koleżanka z klasy poszła raz a druga koleżanka ŚJ nie omieszkała opowiadać o tym wszystkim znajomym jeszcze długo potem w taki sposób, żeby wszyscy myśleli, że ta pierwsza jest już też ŚJ.

źródło

Co o tym sądziecie? Jak odbieracie powyższe wypowiedzi?
.jb

#2 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2009-04-09, godz. 07:55

Problem zasygnalizowany w dyskusji na Forum Pomocy Katolika (fragmenty wypowiedzi):
Co o tym sądziecie? Jak odbieracie powyższe wypowiedzi?


Jednym i drugim chodzi dokładnie o to samo. Każdy pilnuje swojej miski.

#3 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-04-09, godz. 07:59

To zalezy. Patrzac z punktu widzenia chrześcijaństwa, to co co robią Sj na pamiątce to naprawde wygląda na jakąś parodię słów Biblijnych. Skro celem jest spozycie chleba i wina a Sj tego nie robią, to chybiają celu - a wiec grzeszą. Tylko jesli ktoś przychodzi sobie na to popatrzeć, a potem idzie do kościoła, zboru itd, i spożywa/pije to celu nie chybia wiec wszystko jest w porządku.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#4 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-09, godz. 13:31

Jak czytam niektóre wypowiedzi tych ludzi, to jedzie mi to na kilometr fanatyzmem podobnym do śJ. Chyba każdy ma własne sumienie?! Moja siostra wiele razy była na Pamiątce, a jest gorliwą katoliczką. Skoro śJ są tylko "obserwatorami", to tym bardziej Katolicy zaproszeni na tą uroczystość. Niektórym przydałaby się taka "obserwacja", by wyrobić sobie własne zdanie. Ja będąc jeszcze śJ wiele razy byłem "obserwatorem" na katolickiej mszy, bo chciałem sam zobaczyć jak to jest. A jeżeli niektórzy śJ mają przed tym opory, to są dla mnie ograniczeni.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#5 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-04-09, godz. 15:09

Jak czytam niektóre wypowiedzi tych ludzi, to jedzie mi to na kilometr fanatyzmem podobnym do śJ. Chyba każdy ma własne sumienie?! Moja siostra wiele razy była na Pamiątce, a jest gorliwą katoliczką. Skoro śJ są tylko "obserwatorami", to tym bardziej Katolicy zaproszeni na tą uroczystość. Niektórym przydałaby się taka "obserwacja", by wyrobić sobie własne zdanie. Ja będąc jeszcze śJ wiele razy byłem "obserwatorem" na katolickiej mszy, bo chciałem sam zobaczyć jak to jest. A jeżeli niektórzy śJ mają przed tym opory, to są dla mnie ograniczeni.


ja sie spotkalem z takim czyms, gdy pytalem, czy pewien Sj byl kiedykolwiek w kosciele, ze owszem, byl, wiec pytalem jaka to okolicznosc i jak wygladala msza, ale tego juz nie wiedzial, pobyt polegal na przebywaniu w przedsionku, poniewaz byl ogrzewany, a na dworze bylo zimno.


ja niemal cytuję.

#6 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-09, godz. 15:16

Zdaję sobie sprawę, że rzadko się takich śJ spotyka. Katolików otwartych i tolerancyjnych jest o wiele wiele więcej.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#7 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-04-09, godz. 16:43

Przede wszystkim: w Wielki Czwartek powinnaś uczestniczyć w Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej w swojej parafii (co prawda nie ma takiego 'obowiązku', ale jakoś sobie nie wyobrażam, że można nie pójść). Po drugie: Świadkowie Jehowy nie są chrześcijanami, nie wierzą w bóstwo Jezusa. W związku z tym, powinnaś mieć świadomość, że nie uczestniczyłabyś w nabożeństwie ekumenicznym, tylko w czymś zupełnie dla nas obcym. Pomyśl, po co miałabyś to robić, co ma to dobrego wnieść w Twoje i ich życie. I czy czasem taka postawa nie stanie się dla kogoś zgorszeniem, czy ktoś nie pomyśli, że uważasz, że nie ma różnicy między Mszą Św. a sekciarskim zebraniem.



Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#8 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-09, godz. 16:48

Ja proponuję udać się na nabożeństwo do jednego z kościołów protestanckich, gdyż tylko tam się obchodzi pamiątkę ostatniej wieczerzy tak, jak życzył sobie tego nasz Pan.

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#9 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-09, godz. 18:01

O tej porze świadkowie celebrują pamiątkę i na tym forum się jak na tą godzinę pusto zrobiło.... uuuuuuuuuuuuuu, podejrzane !!! ;)

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#10 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-04-09, godz. 19:27

O tej porze świadkowie celebrują pamiątkę i na tym forum się jak na tą godzinę pusto zrobiło.... uuuuuuuuuuuuuu, podejrzane !!!

A katolicy mają o tej porze mszę. Podejrzane!

#11 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-09, godz. 20:09

A katolicy mają o tej porze mszę. Podejrzane!


To ciekawe. Protestanci też tam są?

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#12 Ida

Ida

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 715 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2009-04-09, godz. 20:18

Każdy jest tam, gdzie chce być. Jeden chce świętować, drugi żartować ze świętujących ;) . Żyjemy w wolnym kraju, na szczęście.
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... może przebiec wiele ścieżek. Zgłębić wiele religii, wstąpić do wielu sekt, ale w ten sposób nie spotka Boga. Ponieważ Bóg jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-04-10, godz. 09:36

Jak czytam niektóre wypowiedzi tych ludzi, to jedzie mi to na kilometr fanatyzmem podobnym do śJ. Chyba każdy ma własne sumienie?! Moja siostra wiele razy była na Pamiątce, a jest gorliwą katoliczką. Skoro śJ są tylko "obserwatorami", to tym bardziej Katolicy zaproszeni na tą uroczystość. Niektórym przydałaby się taka "obserwacja", by wyrobić sobie własne zdanie. Ja będąc jeszcze śJ wiele razy byłem "obserwatorem" na katolickiej mszy, bo chciałem sam zobaczyć jak to jest. A jeżeli niektórzy śJ mają przed tym opory, to są dla mnie ograniczeni.

Jeśli uczestnictwo w "Pamiątce" polega na podawaniu sobie z rąk do rąk talerzyka z chlebem i kielicha z winem, to czy katolicy uczestniczący w tym podawaniu przypadkiem nie uczestniczą w obrządku obchodzenia "pamiątki" przez śJ? Czy nadal są tylko obserwatorami? A może stali się już uczestnikami?
Jak kilkanaście lat temu byłem na "pamiątce" i zauważyłem na czum to polega, to po prostu nie uczestniczyłem w podawaniu talerzyka i kielicha. A od tamtej pory nie mam nawet ochoty uczestniczyć w tej parodii.
Czesiek

#14 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-04-10, godz. 09:50

To jeszcze jest kwestia co mieli wtedy w sercu. jak uwązali ,że to jest poprawna forma odawani czci Bogu, lub forma zgodną z Biblią to grzeszyli. A jak tylko będąc zaproszonymi, siedząc, machinalnie podali talerzyk dalej to trudno im przypisać swiadome działanie. (choć oczywiscie postawa Czeska była jak najbardziej prawidłowa). Tak samo spiewanie Piesni Kólestwa a zwłasza tych fragmentów sprzecznych z nauczanie chrzescijanskim - jest grzechem.

A mówiąc zupełnie prywatnie i szczerze - chrzescijanin nie ma tam czego szukać. To niepowazne uczestniczyć nie tyle w parodi nawet co w jawnym okazywaniu pogardy i nieposłuszeństwa dla słów Jezusa.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#15 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-04-10, godz. 10:01

To jeszcze jest kwestia co mieli wtedy w sercu. jak uwązali ,że to jest poprawna forma odawani czci Bogu, lub forma zgodną z Biblią to grzeszyli. A jak tylko będąc zaproszonymi, siedząc, machinalnie podali talerzyk dalej to trudno im przypisać swiadome działanie. (choć oczywiscie postawa Czeska była jak najbardziej prawidłowa). Tak samo spiewanie Piesni Kólestwa a zwłasza tych fragmentów sprzecznych z nauczanie chrzescijanskim - jest grzechem.

A mówiąc zupełnie prywatnie i szczerze - chrzescijanin nie ma tam czego szukać. To niepowazne uczestniczyć nie tyle w parodi nawet co w jawnym okazywaniu pogardy i nieposłuszeństwa dla słów Jezusa.

Grzech popełniony świadomie, czy nieświadomie pozostaje grzechem. Stąd kiedy człowiek sobie uświadamia, że zgrzeszył powinien tę sprawę wyznać Bogu jako grzech.
Samo obserwowanie nie biorąc w tym udziału nie jest grzechem. Tylko lepiej jest się zapoznać wcześniej z tym, gdzie i na co się idzie a także jak to wygląda.


--
Do dyskusji o chrzcie zapraszamy tutaj: link | Moderator

Czesiek

#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-04-10, godz. 20:37

podzielam w całej rozciągłości pogląd i argumentację Czesława o tym, że chodzenie przez chrześcijan na Pamiątkę do ŚJ jest niestosowne.

#17 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2009-04-10, godz. 23:08

Moim zdaniem, skoro taka pamiątka wypada we Wielki Czwartek, to szczytem hipokryzji jest zrezygnowanie z tej uroczystości w Kościele, na rzecz Sali Królestwa, i nic tu nie ma do tego zasada tolerancji. Bo zostawia się to co naprawdę istotne, na rzecz ułudy...

W innym przypadku, kiedy indziej zbiegną się ich wyznaczanie 14 Nissan, to nic nie stoi na przeszkodzie by pójść i zobaczyć, oczywiście w celach "badawczo-poznawczych" by zobaczyć , że to co tam się przedstawia to odbiega od jakichkolwiek norm chrzescijańskiego obchodzenia święta, męki, świerci i przedewszystkim zmartwychwstania, Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

#18 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-10, godz. 23:15

Z całą sympatią i szacunkiem dla Katolików, ale msza też odbiega...

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#19 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-04-11, godz. 07:06

Antykatolicyzm to jedna rzecz, z której prawie nigdy człowiek się nie wyleczy po wyjściu z WTSu. Sebastian wyjątkiem.

#20 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2009-04-11, godz. 09:07

Z całą sympatią i szacunkiem dla Katolików, ale msza też odbiega...


Mianowicie?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych