Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jer 10:10


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-09, godz. 19:22

Jr 10:10 Br „A Pan jest Bogiem prawdziwym, jest Bogiem, który żyje i Królem jest On wiecznym. Gdy On się rozgniewa, drży ziemia, narody nie ostoją się przed Jego gniewem.”

Jr 10:10 BT „Pan natomiast jest prawdziwym Bogiem, jest Bogiem żywym i Królem wiecznym. Gdy się gniewa, drży ziemia, a narody nie mogą się ostać wobec Jego gniewu.”

Jr 10:10 Bw „Ale Pan jest prawdziwym Bogiem. On jest Bogiem żywym i Królem wiecznym; Od jego gniewu drży ziemia, a narody nie mogą znieść jego groźby.”

Jr 10: Bp „Natomiast Jahwe jest Bogiem prawdziwym, On jest Bogiem żywym, i Królem wiecznym! Od jego gniewu drży ziemia, nie ostoją się narody przed jego oburzeniem.”


Jr 10:10 NS „Lecz Jehowa naprawdę jest Bogiem. Jest Bogiem żywym i Królem po czas niezmierzony. Z powodu jego oburzenia zakołysze się ziemia, a żaden z narodów nie ostoi się wobec jego potępienia.”

Dlaczego Strażnica oddaje inaczej ten werset?

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-01-04, godz. 13:14

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-05-07, godz. 21:28

Ciekawe, że Strażnica w innych wersetach starała się zawsze uwypuklać, że Jehowa jest prawdziwym Bogiem, jak pokazuje poniższy wątek:

http://watchtower.or...?showtopic=1056

ale w przypadku tego wersetu znowu zachowała się co najmniej dziwnie, bowiem nie trzyma się wzorem wszystkich innych przekładów sformułowania "Jahwe jest prawdziwym Bogiem" tylko oddała poprzez "Jehowa jest naprawdę Bogiem". Dlaczego znowu taka niekonsekwencja?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-02, godz. 17:27

Jeśli wpisze się w wyszukiwarce wyrażenie "[true] God" to zostaną wyszukane 363 miejsca w ST, gdzie występuje wyrażenie "prawdziwy Bóg". Nasz werset jest jedynym, w którym występuje wyrażenie "is in truth God" - "jest naprawdę Bogiem". Dlaczego taka niekonsekwencja?

Oto skan z przekładu interlinearnego, gdzie również dosłownym znaczeniem jest "Jehovah is the true God" - "Jehowa jest prawdziwym Bogiem"

Dołączona grafika

Dlaczego więc NWT zawiera wyrażenie "Jehovah is in truth God" - "Jehowa jest naprawdę Bogiem"?

Jer 10:10 NW "But Jehovah is in truth God. He is the living God and the King to time indefinite. Because of his indignation the earth will rock, and no nations will hold up under his denunciation. "

Oto na przykład brzmienie tego wersetu z King James Version:

Jr 10:10 KJV „But the LORD is the true God , he is the living God , and an everlasting king : at his wrath the earth shall tremble , and the nations shall not be able to abide his indignation .”
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-11-03, godz. 09:22

Ciekawa sprawa z tym "Jehowa jest naprawdę Bogiem". Otóż miałem już kiedyś takie dziwne wrażenie z obserwacji, że świadkowie zamiast się rozwijać spoczęli na etapie zapewniania się i wszystkich dookoła że 'Jehowa jest naprawdę Bogiem'. Najciekawsze dla mnie doświadczenie było podczas "wykładu" na Sali Królestwa gdzie zapewniano że Biblia z takich to a takich powodów jest naprawdę Słowem Boga, a przecież tam było min. 95% świadków!!! Czy oni sami muszą się cały czas nauczać bo w to wątpią? :P Nawet podczas przedstawiania innowiercom "nauk" Biblijnych dowodzą i dowodzą nawet często jak przyznaliśmy już dawno, że się z nimi zgadzamy, że Biblia jest Słowem Bożym i mówi o prawdziwym Bogu. Czy to tylko moja obserwacja, że nieustannie się sami o tym zapewniają? A jeśli tak to z czego to wynika? Bo nie jest to moim zdaniem normalne.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-03, godz. 18:11

A ja chyba wiem dlaczego Strażnica tak potraktowała ten werset. Skoro w 363 miejscach dodano przed słowo Bóg przymiotnik "prawdziwy", którego brak w oryginalnym tekście hebrajskim, to musiano tutaj zmienić wyrażenie "jest prawdziwym Bogiem" na "jest naprawdę Bogiem" z prostej przyczyny, aby odróżnić te wyrażenia od siebie. W przeciwnym razie dodanie tych okresleń "prawdziwy" nie byłoby wskazane, skoro występuje ono właśnie w tym miejscu. Co o tym sądzicie?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-03-28, godz. 19:49

Oto jeszcze skan z leksykonu Gesenius słowa AMETH - prawdziwy:

Dołączona grafika

Jak widać posiada ono też znaczenie "prawda".
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych