Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stworzenie


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Ankieta: Czy z oficjalnej nauki Strażnicy o stwarzaniu wynika, że Jezus = Jehowa?

Czy z oficjalnej nauki Strażnicy o stwarzaniu wynika, że Jezus = Jehowa?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-10-15, godz. 10:46

Zastanawiam się jaka jest oficjalna nauka TS na temat stworzenia człowieka, aniołów, zwierząt, nieba i ziemi. Początek znam:
1. Jehowa stwarza Jezusa.
ale...
2a. Jezus stwarza "wszystko inne" [Kol 1:16, w PNŚ dodano słowo "inne"] czyli niebo, ziemię, człowieka, zwierzęta z polecenia Jehowy. Najczęściej z takimi poglądami u ŚJ się spotykałem.
czy może:
2b. Jezus i Jehowa stwarzają razem te rzeczy.

Jeśli znacie odpowiednie cytaty z literatury, to bardzo poprosze.

pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#2 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-15, godz. 17:01

Oto cytaty na potwierdzenie 2a: Jezus jest pośrednikiem Jehowy, stwarza na Jego polecenie, jest wykonawcą Jego projektu. Można powiedzieć, że Jehowa i Jezus stwarzają razem (czyli 2b), ale znaczy to tylko tyle, że dzielą się zadaniami, współdziałają ze sobą. Natomiast jeżeli przy 2b chcemy założyć, że Jezus stwarza w sensie realizowania własnych zamysłów, to myślę, że nie będzie to zgodne z nauczaniem świadków w tej kwestii.


Jak wytłumaczyć podstawowe podobieństwa w budowie istot żywych?



„[Bóg] wszystko stworzył” (Efez. 3:9). A zatem wszystko ma tego samego Wielkiego Projektanta.

„Wszystko zaistniało za jego [jednorodzonego Syna Bożego, który na ziemi stał się Jezusem Chrystusem] pośrednictwem, a bez niego nie zaistniała ani jedna rzecz” (Jana 1:3, NW). Był więc jeden Mistrzowski Wykonawca i za jego pośrednictwem Jehowa wszystko stworzył (Prz. 8:22, 30, 31).



źródło: "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism"




Nawet samo gwiaździste „niebo” i „ziemia” były już stworzone zanim rozpoczął się pierwszy „dzień” stwarzania (1 Mojż. 1:1) W Słowie Bożym powiedziano, że aniołowie, gwiazdy zaranne i synowie Boży śpiewali i wydawali okrzyki radości, gdy były zakładane fundamenty ziemi; a zatem musieli już być stworzeni zanim powstała ziemia. A ponieważ Jezus Chrystus w czasie swej przedludzkiej egzystencji jako Logos był „początkiem stworzenia Bożego” i Bóg posługiwał się nim przy stwarzaniu wszystkich dalszych rzeczy i więc z tego wynika i że aniołowie zostali stworzeni po Logosie, ale przed stworzeniem materialnego wszechświata. — Joba 38:7; Obj. 3:14.

(...)

Bóg mógłby spełnić swój zamysł równie dobrze za pomocą innych środków. Ale Jehowa Bóg po prostu nie chciał tak zrobić. On mógłby tez wszystko stworzyć sam, tak jak sam wydał na świat swego jednorodzonego Syna, Słowo, którego później znano jako Jezusa Chrystusa. Lecz Bóg postanowił dać swemu Synowi możność wykonywania służby mistrzowskiego robotnika przy stwarzaniu wszystkich innych stworzeń i rzeczy, przez co sprawił swemu Synowi wielką radość jak również sam się cieszył, widząc obowiązkowość swego Syna.



źródło: Strażnica - 1962, nr 1 ("Aniołowie — Boży posłańcy duchowi")


.jb

#3 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-10-15, godz. 18:32

Dziekuję jb za cytaty. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze coś znajdzie.


Natomiast jeżeli przy 2b chcemy założyć, że Jezus stwarza w sensie realizowania własnych zamysłów, to myślę, że nie będzie to zgodne z nauczaniem Świadków w tej kwestii.


Wiem, nie o to mi chodziło w punkcie 2b.

Chodziło mi o to czy Jehowa współpracował z Jezusem w stwarzaniu, tzn, że robił coś więcej niż tylko "zlecał robotę". Jednak te cytaty świadczą za punktem 2a.

W tej chwili rozumiem naukę ŚJ tak: Jehowa stwarza Jezusa, a następnie zleca mu stworzenie reszty. Dalej to Jezus jest stworzycielem człowieka, aniołów itd. Jehowa tylko kazał mu to zrobić.

Paru ŚJ tłumaczyło mi to tak:
W biblii jest mowa o świątyni Salomona. Mimo że nie zbudował jej Salomon, tylko robotnicy, jest nazwana świątynią Salomona, bo z jego polecenia została wzniesiona.

Dobrze to rozumiem?

Ale meritum - to co mi chodzi: czy Jehowa oprócz tego, że zlecił wykonanie stwarzania uczestniczył w tym stwarzaniu w jakiś inny sposób?

pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#4 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-15, godz. 20:25

Jeszcze jeden cytat:

Słowo „duch” ma w Biblii jeszcze inne znaczenie. Psalmista tak modlił się do Boga: „Gdy posyłasz swego ducha, zostają stworzone” (Psalm 104:30). Wyraz „duch” nie odnosi się tutaj do Boga, lecz do siły, której używa On, by realizować swe postanowienia. Posługując się nią, Bóg stworzył literalne niebiosa, ziemię i wszystko, co żyje (Rodzaju 1:2; Psalm 33:6). Ową siłę nazywamy duchem świętym. Bóg natchnął nim ludzi, którzy spisali Biblię (2 Piotra 1:20, 21). Duch święty jest zatem niewidzialną czynną siłą, z której Bóg korzysta przy urzeczywistnianiu swych zamierzeń


źródło: Strażnica - 2002, nr 10


Wydaje mi się, że zachodzi tutaj podobna relacja jak między pisarzem a wydawcą. Pisarz nie zajmuje się samodzielnie drukowaniem czy oprawą graficzną swojej książki, a jedynie nadzoruje te czynności, lecz - co chyba najważniejsze - brak jego osobistego zaangażowania w te sprawy pozostaje bez wpływu na autorstwo jego dzieła. Książka (jej treść) w dalszym ciągu stanowi intelektualną własność pisarza. Myślę, że nauczanie świadków na temat stwarzania odzwierciedla tego typu zależność między Jehową a Jezusem. Dlatego właśnie Jehowa jest nazywany Wielkim Projektantem, a Jezus to przede wszystkim mistrzowski robotnik. Wszystko, co stworzył Jezus zawdzięcza swój kształt i sposób funkcjonowania Jehowie, Jego woli oraz Jego planom. Jednocześnie pracą Jezusa (biorąc pod uwagę fragment, który zamieszczam wyżej) kierował duch święty - Jezus był więc doskonałym wykonawcą i natchnionym narzędziem. Duch Boży ożywiał stworzenie, pełnił rolę przekaźnika życiodajnej energii - w ten sposób Bóg stawiał kropkę nad i. (Tak to odbieram)
.jb

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2005-10-16, godz. 10:30

A ja zastanawiam się jeszcze nad jednym: skoro według Strażnicy, Bóg Ojciec tylko nadzorował stwarzanie świata, a samym stwarzaniem jak wiemy zajmował się Jezus, to dlaczego w Biblii czytamy, że Bóg odpoczął w siódmym dniu? Czyli jak, odpoczywał zleceniodawca, a robotnik nie? Paranoja!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-10-16, godz. 11:13

A ja zastanawiam się jeszcze nad jednym: skoro według Strażnicy, Bóg Ojciec tylko nadzorował stwarzanie świata, a samym stwarzaniem jak wiemy zajmował się Jezus, to dlaczego w Biblii czytamy, że Bóg odpoczął w siódmym dniu? Czyli jak, odpoczywał zleceniodawca, a robotnik nie? Paranoja!


Właśnie dlatego zapytałem jaka jest oficjalna nauka Towarzystwa - chciałem być pewien, ponieważ usłyszałem od innego ŚJ, że oni razem to wszystko stwarzali - jednak, z zacytowanej literatury wynika, że wprowadził mnie w błąd.

Zobacz też to:
Iz 44:24 BT „Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, Twórca twój jeszcze w łonie matki: Jam jest Pan, uczyniłem wszystko, Sam rozpiąłem niebiosa, rozpostarłem ziemię; a któż był ze Mną?”

Iz 44:24 NS „Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki; "Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?”

Tak więc na podstawie nauk TS można udowodnić, że Jezus to Jehowa :)

pzdr
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#7 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2005-10-16, godz. 14:30

A ja zastanawiam się jeszcze nad jednym: skoro według Strażnicy, Bóg Ojciec tylko nadzorował stwarzanie świata, a samym stwarzaniem jak wiemy zajmował się Jezus, to dlaczego w Biblii czytamy, że Bóg odpoczął w siódmym dniu? Czyli jak, odpoczywał zleceniodawca, a robotnik nie? Paranoja!


Zapewne nikt z Nas nie sądzi, że Bóg z Logosem przenosił „rękami” planety, góry na Ziemi, wsadzał drzewa...
Na początku siódmego „dnia”, Bóg zaprzestał proces stwarzania.
Pozostała „praca” z ludzkością, pozostała w gestii wyłącznie Logosa, później Mesjasza.
Ps. 2:7-8
Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem.
Proś mnie, a dam ci narody w dziedzictwo I krańce świata w posiadanie.
(BW)
Mirku, zobacz jak wygląda słowo „odpoczął” w oryginale?

#8 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-19, godz. 15:50

Już prawie ustaliliśmy oficjalny pogląd Towarzystwa, ale przeglądając "Ucz się od Wielkiego Nauczyciela" można poczuć się trochę niepewnie, bo publikacja wyraźnie uczy, że Jezus jedynie towarzyszył Bogu jako obserwator i świadek procesu stwarzania nieba, ziemi, ludzi oraz "wszystkich innych rzeczy":


Stwórcą tego wszystkiego jest Bóg. To On uczynił niebo i ziemię. Stworzył też ludzi – pierwszego mężczyznę i pierwszą kobietę. Mówił o tym Jezus, Wielki Nauczyciel (Mateusza 19:4-6). A skąd Jezus wiedział, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę? Czy to widział? – Tak. Jezus był z Bogiem podczas stwarzania ludzi.

(...)

Czy nie jest to zachwycające? Zastanów się tylko! Kiedy słuchamy Jezusa, uczymy się od tego, który był z Bogiem podczas stwarzania ziemi i wszystkich innych rzeczy. Współpracując ze swym Ojcem w niebie, Jezus dużo się dowiedział. Nic więc dziwnego, że jest Wielkim Nauczycielem!

(...)

Spróbuj jeszcze zachęcić swego rozmówcę, by przez chwilę posłuchał śpiewu ptaków. Niech się zastanowi, kto je stworzył i nauczył śpiewać. Oczywiście, że Bóg. To On stworzył niebo, ziemię i wszystkie żywe istoty! On jest źródłem życia.



źródło: Ucz się od Wielkiego Nauczyciela


.jb

#9 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-10-19, godz. 20:04

Jb: czy "Ucz się od Wielkiego Nauczyciela" to to samo co "Przysłuchiwanie się Wielkiemu Nauczycielowi" ??
destination: ..::SALSERO::..

#10 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-10-19, godz. 20:09

To taka nowsza wersja "Przysłuchiwania się"... Wiadomo, potrzebny lifting, aby dzieciom nie wpajać herezji (które do niedawna były prawdą).
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#11 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-10-26, godz. 16:07

Nieco więcej informacji znajdziemy w publikacji "Czy istnieje Stwórca, który się o ciebie troszczy?" -poniżej cytaty z rozdziału szóstego.


Bóg Ojciec jako źródło energii:


Na przykład Księga ta kieruje do czytelników następujące zaproszenie: "Podnieście oczy ku górze i popatrzcie. Kto stworzył te rzeczy? Ten, który ich zastęp wyprowadza według liczby, wszystkie je woła po imieniu. Dzięki obfitości dynamicznej energii - jako że jest również pełen werwy w swej mocy - ani jednej z nich nie brak" (Izajasza 40:26). A zatem z Biblii wynika, iż materia wszechświata jest dziełem Stwórcy, będącego źródłem kolosalnej energii.

(...)

Powoławszy do istnienia niebiańskie byty niewidzialne i widzialne, Stwórca i Jego jednorodzony Syn skoncentrowali uwagę na Ziemi. Skąd się wzięła nasza planeta? Wchodzące w jej skład najrozmaitsze pierwiastki chemiczne mogły powstać w wyniku bezpośredniej zamiany części niewyczerpanej energii Boga w materię.

(...)

Bez względu na to, jak powstały pierwiastki wchodzące w skład naszej planety, w tym także wszelkie substancje niezbędne dla podtrzymania naszego życia, ich potężnym Źródłem był Stwórca.




Współdziałanie Boga Ojca i Syna:


Ów Syn to jedyna istota stworzona bezpośrednio przez Boga. Obdarzony jest wielką mądrością. Pewien żyjący znacznie później pisarz - król, który sam zasłynął z mądrości - nazwał go "mistrzowskim wykonawcą", uczestniczącym w stwarzaniu wszystkich następnych dzieł (...)
W I wieku n.e. nauczyciel imieniem Paweł napisał o nim: "Za jego pośrednictwem zostało stworzone wszystko inne w niebiosach i na ziemi, co widzialne i co niewidzialne" (Kolosan 1:16; porównaj Jana 1:1-3).

Jakież to niewidzialne niebiańskie byty Stwórca powołał do istnienia za pośrednictwem swego Syna? Wprawdzie astronomowie mówią o miliardach gwiazd i o niewidzialnych czarnych dziurach, lecz Biblia nawiązuje tu do setek milionów stworzeń mających ciała duchowe.

(...)

A jakie widzialne dzieła stworzył Bóg za pośrednictwem swego pierworodnego Syna? Należą do nich Słońce i miliardy innych gwiazd oraz materia, z której jest zbudowany wszechświat.


.jb

#12 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-11-18, godz. 12:32

Właśnie dodaliśmy sondę [Czy z oficjalnej nauki Strażnicy o stwarzaniu wynika, że Jezus = Jehowa?] -zapraszamy do głosowania.
.jb

#13 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-18, godz. 12:47

Zagłosowałem na: "raczej nie, ale nie mam pewności".

Bo nie mam. :D

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#14 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-19, godz. 11:50

Ja w rozmowie z ŚJ usłyszałem jednoznacznie że Jezus nie Jest bogiem, nie jest Jehową, i jest stworzony jako pierwszy przed wszystkim i Jezus stwarzał niejako za poleceniem Boga :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#15 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2005-11-19, godz. 13:23

W ksiazce "Miedzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Sw." wydanej w 1947 mozna znalezc probe usystematyzowania nauki owczesnych sJ. I juz wtedy bylo to trudne zadanie, a co mozna powiedziec teraz, kiedy juz tyle razy bylo nowe swiatlo??
;)
Fajnie, ze i sJ zauwazaja, ze w stwarzaniu swiata bral udzial i Ojciec i Logos i D(d)uch Sw. Szkoda, ze nie zauwazaja, iz stworzycielem jest tylko i wylacznie Bog.
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-19, godz. 23:42

Oczywiście w Księdze Rodzaju pisze, że Bóg stworzył świat na swoje podobieństwo i nigdzie w Biblii nie ma inaczej i że kogokolwiek również innego, ŚJ również to wiedzą jak również popierają że dzieło stworzenia czynił Jezus, ale oczywiście nie na "ich" podobieństwo stworzył świat tylko Boga czyli "nasze podobieństwo"... dla mnie to schizofrenia... :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-12-08, godz. 16:55

Chciałabym podzielić się z Wami kolejnym interesującym cytatem, który przy okazji rzuca więcej światła na kwestię Bożego odpoczywania:


Tekst księgi 1 Mojżeszowej 2:1, 2 informuje: „Dokończone tedy są niebiosa i ziemia, i wszystko wojsko ich. I dokończył Bóg dnia siódmego dzieła swego, które uczynił; i odpoczął w dzień siódmy od wszelkiego dzieła swego, które uczynił.” Czy to znaczy, że Jehowa przy końcu szóstego dnia stwarzania zakończył swą twórczą pracę również w odniesieniu do niebios? Jeśli tak, to jak można powyższe doniesienie pogodzić ze słowami Jezusa: „Ojciec mój aż dotąd pracuje, i ja pracuję”? – Jana 5:17.


Między tekstem 1 Mojżeszowej 2:1, 2 a słowami Jezusa zapisanymi w Ewangelii według Jana 5:17 nie ma żadnej rozbieżności. Jehowa Bóg, Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa, pracował już na długo przed stworzeniem naszych niebios i ziemi, to jest tych, które dotyczą rodzaju ludzkiego. W ciągu sześciu długotrwałych dni stwarzania zajmował się On bezpośrednio tworzeniem tego, co miało związek z człowiekiem. U schyłku szóstego z tych dni zaprzestał swej materialnej czynności twórczej na rzecz ludzkości. Pozostała jednak Jego działalność niebiańska, która dotyczy całej niewidzianej i dziedziny anielskiej, jak również wszelkie inne przedsięwzięcia, dalekie od spraw dotyczących ludzi. (...)

--
źródło: Strażnica z 1966 roku, nr 16, "Pytania czytelników" (fragment)


.jb

#18 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2007-12-18, godz. 21:11

Poniżej cytaty pochodzące ze "Strażnicy" z 1 czerwca 1932 roku.

Dowody na 2a (Jezus stwarza "wszystko inne" [Kol 1:16, w PNŚ dodano słowo "inne"] czyli niebo, ziemię, człowieka, zwierzęta z polecenia Jehowy):

Ten Umiłowany Syn wielkiego Jehowy Boga był początkiem stworzenia i rozkoszą jego. Ojciec, Stwórca, przyjął swego umiłowanego Syna do swej rady i rozpoczął używać go w stwarzaniu wszystkich rzeczy, które zostały stworzone. „Wszystkie rzeczy przez niego się stały, a bez niego nic się nie stało, co się stało.” — Ew. Jana 1:3.


Po stworzeniu Logosa Bóg uczynił go swym wykonawczym Pośrednikiem w stwarzaniu wszystkiego, co było stwarzane. Wielki Bóg Jehowa postanowił Logosa, swego Umiłowanego, na stanowisku zaufania i powierzenia. Wchodził on w radę z Logosem. Wszystkie rzeczy stwarzane były pod kierownictwem Wszechmogącego Boga, a przez pracę jego umiłowanego Logosa.


Jako dalszy dowód, że Logos był tym Prawdziwym i zaufałym u Boga, jest napisane: „Bóg... wszystko stworzył przez Jezusa Chrystusa.” (List do Efezów 3: 9). (...) Wszechmogący Bóg nie stwarzał nic bezpośrednio po stworzeniu Logosa, lecz wszystko czynił i dokonywał przez swego Umiłowanego.


W już podanych wyrażeniach kryje się niczem niezbity dowód, że gwiazdy i wszystkie inne rzeczy, widzialne i niewidzialne dla człowieka, stwarzał Jehowa Bóg przez Logosa, swego wykonawcę.


Powyżej mowa o kierownictwie Jehowy, który stworzył wszystko, lecz nie bezpośrednio i w świetle tych cytatów tylko w tym sensie można tu rozpatrywać 2b (Jezus i Jehowa stwarzają razem te rzeczy).


Logos jako pośrednik Boga powołał do życia także stworzenia duchowe:

Pomiędzy innemi przez Boga za pośrednictwem jego Umiłowanego Logosa stworzonemi stworzeniami znajdował się także i Lucyfer.


Pewne szeregi przez wielkiego Jehowę za pośrednictwem Logosa stworzonych stworzeń określone są w Piśmie Św. jako cherubiny.


W królestwie duchowem czyli niebiańskiem znajdują się także stworzenia pod imieniem Serafiny. Zarówno i te stworzył Logos, który działał w imieniu i pod kierownictwem wielkiego Jehowy Boga.


Inne przez Boga za pośrednictwem jego umiłowanego Syna stworzone duchowe stworzenia są ogólnie nazwane aniołami.



Ostatecznym autorem dzieła stworzenia jest jednak Jehowa Bóg:

Bóg uczynił te wielkie stworzenia dla swego celu i swej przyjemności.


Możemy być pewni, że wielki Stwórca nie stworzył tych możnych stworzeń dla próżnego celu;


Wszystkie te święte stworzenia są stworzeniami Jehowy Boga, Stwórcy, i one dla niego śpiewają pieśń i oddają chwałę.


.jb

#19 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-01-14, godz. 19:29

Zamieszczam następny cytat, tym razem z artykułu "Sługa, którego Jehowa darzy uznaniem" ("Strażnica" z 15 stycznia 2009):

Pierworodny Syn Boży 'był obok Jehowy mistrzowskim wykonawcą' dzieł stwórczych, takich jak materialny wszechświat czy człowiek.


.jb

#20 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2010-04-06, godz. 21:03

Znalazłem dwa bardzo jednoznaczne cytaty odnośnie stwarzania:

*** cf 129-138 „Bądź moim naśladowcą” 2007 *** 8 Czym ten Syn Boży zajmował się w ciągu niezliczonych lat przed przyjściem na ziemię? Z wersetu 30 dowiadujemy się, że był „mistrzowskim wykonawcą” u boku Boga. Jak to rozumieć? Wyjaśnienie znajdujemy w Liście do Kolosan 1:16: „Za jego pośrednictwem zostało stworzone wszystko inne w niebiosach i na ziemi (...). Wszystko inne zostało stworzone poprzez niego i dla niego”. A zatem Jehowa, Stwórca, posłużył się Synem jako Mistrzowskim Wykonawcą, żeby powołać do istnienia „wszystko inne” — od stworzeń duchowych w niebie po niezmierzony materialny wszechświat, w tym także nasz glob z jego cudowną różnorodnością roślin i zwierząt i z najwspanialszym ziemskim dziełem: człowiekiem. Współpracę Ojca z Synem możemy w pewnym sensie przyrównać do współpracy architekta z budowniczym, który jest bezpośrednim wykonawcą projektów tego pierwszego. Gdy podziwiamy jakiś szczegół dzieła stwórczego, oddajemy przy tym chwałę Wielkiemu Architektowi (Psalm 19:1). Ale warto też pamiętać, że z radością z Nim współdziałał Mistrzowski Wykonawca.

*** w72/13 s. 8 ak. 3 Dzieci Boże biorą przykład z dobrego *** 3 Całą tą twórczą pracą zajmował się bezpośrednio „mistrzowski wykonawca”, mianowicie Jezus w swym przedludzkim bycie; on także uznawał to za pasjonujące zadanie. Występując w Słowie Bożym jako uosobiona mądrość, powiada, że pracował na zlecenie Boga, „radując się urodzajną glebą jego ziemi; co lubiłam, to rzeczy związane z synami ludzkimi”. Nigdy już później nie stracił tego zainteresowania rodziną ludzką. To samo można powiedzieć o aniołach. Pisząc o zamierzeniu Bożym koncentrującym się wokół Chrystusa i jego naśladowców, apostoł Piotr stwierdza, że „wejrzeć w te sprawy pragną aniołowie”. — Prz. 8:30, 31, NW; Hebr. 13:8; 1 Piotra 1:12; zobacz ponadto List do Kolosan 1:15, 16.


Użytkownik lantis edytował ten post 2010-04-06, godz. 21:05

Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych