Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

¦wieta a ¦wiadkowie


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 rumburak

rumburak

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2005-12-15, godz. 12:59

Witam!

Mam problem. Jak wyt³umaczyæ ludziom powi±zanym ze ¶wiadkami ( nie ochrzczonymi, stoj±cymi z boku, ale jednak sympatyzuj±cymi), ¿e odrzucanie ¶wi±t jako swi±t rodzinnych to g³upota?

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-15, godz. 14:25

to zale¿y jak ju¿ maj± wyprany mózg! a tak¿e jakie s± ich wiêzy z rodzin±, która nie podziela ich pogl±dów. Najwa¿niejszy jest spokój, no i oczywi¶cie nic na si³ê. Pamiêtam z jak± delikatno¶ci± moja rodzina siê ze mn± obchodzi³a, na pocz±tku oczywi¶cie nie dociera³o nic do mnie, nawet potrafi³em opu¶ciæ rodzinê i uciec do tzw. braci! Moja rodzina przyjê³a to ze spokojem nie robi±c mi ¿adnych wyrzutów. Pó¼niej doprowadzali do tego, aby te spotkania nie nabiera³y charakteru religijnego tzn. dzielenie siê op³atkiem, jajeczkiem itd. , ale z drugiej strony pokazywali mi korzy¶ci p³yn±ce z rodzinnej atmosfery ¶wi±t;-) wiêc nie odrzucili mnie, pomimo ze ja ich odrzuci³em ! teraz siê tego strasznie wstydze!
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-15, godz. 16:54

sebol mam nadziejê ¿e teraz to próbujesz naprawiæ i wszystko jest ok:)

a co do rodzinnych ¶wi±t to co w³a¶ciwie jest w nich z³ego?? to ¿e rodzina która przewa¿nie na co dzieñjest zaganiana mo¿e usi±¶æ przy jednym stole i porozmawiaæ?? w mnie sprawa wygl±da tak ¿e na ¶wiêta zje¿d¿a siê rodzina z ró¿nych zak±tków Polski w jedno miejsce i ¶wiêta s± jedn±z niewielu okazji na spotkanie siê.. :)
"Nikt nie jest tak ¶lepy jak ten, który nie chce widzieæ."

#4 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-15, godz. 17:52

sebol mam nadziejê ¿e teraz to próbujesz naprawiæ i wszystko jest ok:)

no ba ja bynajmniej nie narzekam ;-)
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#5 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokrêgu ;-)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-12-15, godz. 19:33

My¶lê, ¿e w sytuacji, o której pisze rumburak, problem jest nie a¿ tak wielki (sympatycy "prawdy"). Faktycznie, wydaje mi siê, ¿e argument prorodzinny powinien wystarczyæ ka¿demu normalnemu cz³owiekowi. Je¶li mo¿na cokolwiek zrobiæ dla dobra rodziny, to czemu nie...? A choæby nawet 1 czy 2 razy do roku, je¶li oczywi¶cie intencje s± szczere.
Z pewno¶ci± gorzej bêdzie o¶wieciæ zatwardzia³ych braciszków, do których nie docieraj± ¿adne racjonalne argumenty. Ju¿ s³yszê to ¶piewki o ba³wochwalstwie i o tym, ¿e rodzina powinna siê zawsze spotykaæ, a nie tylko w ¶wiêta (jakby sami tego przestrzegali).
"W ¶wiecie panuje sk³onno¶æ do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo¿ej nie ma ducha niezale¿nego my¶lenia, a ponadto naprawdê mo¿emy ufaæ tym, którzy nam przewodz±".
Stra¿nica z 15 wrze¶nia 1989, s. 23.


"Ka¿dy mo¿e krytykowaæ, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba siê. Dlatego, maj±c na uwadze, ¿e ewentualna krytyka mo¿e byæ, tak musimy zrobiæ, ¿eby tej krytyki nie by³o, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#6 rumburak

rumburak

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2005-12-16, godz. 09:04

"sympatykami prawdy" s± niestety od trzeciego pokolenia. Najstarszy z rodu tylko uchowa³ siê przy wierze tj, nie zosta³ wyrzucony :) . Reszta jest nie ochrzczona przez ¶wiadków, b±dz zosta³a wyrzucona, za ¿ycie nie godne "cz³owieka znaj±cego prawdê" Wiêc problem jest dosyæ mocno skomplikowany.
Oj namieszali kiedy¶ ludziom we ³bach, namieszali...

#7 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-12-16, godz. 16:46

mam pytanie do ex-¦J:

czy przy³apujecie siê na pozosta³o¶ciach po sekcie? Mnie np. kto¶ ¶wi±tecznie pozdrawia, ja zamiast "weso³ych ¶wi±t" albo "wzajemnie", mówiê "dziêkujê" i po 2-3s dopiero kojarzê, ¿e odpowiedzieæ trzeba co¶ wiêcej, ni¿ tylko "dziêkujê".

Có¿, nawyk kilkunastu lat bycia w organizacji, która zabrania³a pozdrowieñ ¶wi±tecznych, a jako ³agodniejsze wyj¶cie (lepsze od milczenia) doradza³a grzeczne podziêkowanie za z³o¿one ¿yczenia, ale bez ich odwzajemniania...
By³em ¶wiadkiem Jehowy, ale pozna³em prawdê (katolicyzm). S³u¿ê Jehowie, w ³±czno¶ci z jedyn± Organizacj± Bo¿±, tzn. Ko¶cio³em Kat.,

jest dla mnie oczywiste, ¿e to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi byæ oczywiste dla drugich.

#8 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-12-16, godz. 16:59

ja nigdy z tym problemu nie mia³am, zyczy³am weso³ych swiat, tylko musia³am bardzo uwazac zeby gdzies w poblizu nie by³o sj, zeby nie mog³ nakablowac :) ca³e moje zycie to jak z ksiazki o szpiegach, gdziekolwiek by³am, zawsze najpierw musia³am zlustrowac wszystkich pod katem sj nie sj zeby sie spontanicznie zachowywac :) najlepiej, jak kiedys mia³am konto na sympatii i chcia³ sie ze mna umowic taki jeden , a na zdjeciu by³ w koszuli i w krawacie jeszcze z kilkoma odswietnie ubranymi osobami, ja mysle "nawiedzony jak nic", wiec pytam inteligentnie czy pali ( mysle , powie ze pali i jest si, nie pali jest ¼le :) ) a on mi na to ze nigdy papierosa w ustach nie mia³........ no to juz by³am prawie pewna...... i sie rozczarowa³am :) normalny sie okaza³ szok nie? acha , zdjecie by³o zrobione na chrzcinach stad te stroje :)
nie potrafi³am uwierzyæ.......

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokrêgu ;-)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-12-16, godz. 19:20

Ja zawsze te¿ stara³em siê odpowiadaæ "dziêkujê" i "nawzajem", ze wzglêdu na elementarn± kulturê... Oczywi¶cie trzeba by³o siê z tym ukrywaæ, co jest jak±¶ paranoj± :) . Czasami jednak trzeba by³o przeskoczyæ tê górê absurdu.
"W ¶wiecie panuje sk³onno¶æ do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo¿ej nie ma ducha niezale¿nego my¶lenia, a ponadto naprawdê mo¿emy ufaæ tym, którzy nam przewodz±".
Stra¿nica z 15 wrze¶nia 1989, s. 23.


"Ka¿dy mo¿e krytykowaæ, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba siê. Dlatego, maj±c na uwadze, ¿e ewentualna krytyka mo¿e byæ, tak musimy zrobiæ, ¿eby tej krytyki nie by³o, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-12-16, godz. 19:43

mnie uczono, ¿e "dziêkujê" jest zgodne z wol± Jehowy, a "wzajemnie" by³oby balwochwalstwem, braniem udzia³u w babiloñskim ¶wiêcie.
By³em ¶wiadkiem Jehowy, ale pozna³em prawdê (katolicyzm). S³u¿ê Jehowie, w ³±czno¶ci z jedyn± Organizacj± Bo¿±, tzn. Ko¶cio³em Kat.,

jest dla mnie oczywiste, ¿e to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi byæ oczywiste dla drugich.

#11 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokrêgu ;-)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-12-16, godz. 21:07

Zgadza siê, te¿ znam takie wyt³umaczenie. :) Najs³uszniej by³oby wg WTS ka¿demu, kto ¿yczy weso³ych ¶wi±t, od razu wydaæ ¶wiadectwo i wcisn±æ odpowiedni numer "Straszaka" :P . A ¿e koliduje to z zasadami kultury, no có¿...
"W ¶wiecie panuje sk³onno¶æ do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo¿ej nie ma ducha niezale¿nego my¶lenia, a ponadto naprawdê mo¿emy ufaæ tym, którzy nam przewodz±".
Stra¿nica z 15 wrze¶nia 1989, s. 23.


"Ka¿dy mo¿e krytykowaæ, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba siê. Dlatego, maj±c na uwadze, ¿e ewentualna krytyka mo¿e byæ, tak musimy zrobiæ, ¿eby tej krytyki nie by³o, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#12 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-16, godz. 21:46

a ¿±daj± szanowania ich ¶wiêta! a sami nie potrafi± szanowaæ !
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#13 White Death

White Death

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 243 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 17:48

Witam!

Mam problem. Jak wyt³umaczyæ ludziom powi±zanym ze ¶wiadkami ( nie ochrzczonymi, stoj±cymi z boku, ale jednak sympatyzuj±cymi), ¿e odrzucanie ¶wi±t jako swi±t rodzinnych to g³upota?

Faktycznie masz problem, teraz juz wiem dlaczego stoisz z boku... ty po prostu wiesz lepiej...
Ale to chyba g³upota rodziny która sobie przypomina o bliskich 2 razy w roku na ¶wiêta. Rodzinne swieta powiadasz.. Dokladnie - tylko rodzinne, bo ju¿ nawet zwyczaj spiewania kolêd wymiera. Stó³ jest bogiem niezaprzeczalnie.
Przeto odrzuciwszy fa³sz, mówcie prawdê ka¿dy ze swym bli¼nim. Efezjan 4:25a
To za¶ powinni¶cie czyniæ: Mówcie prawdê jeden drugiemu, wydawajcie sprawiedliwe wyroki w swoich bramach i zachowujcie pokój! Zach 8:16

#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-17, godz. 17:50

Rodzinne swieta powiadasz.. Dokladnie - tylko rodzinne, bo ju¿ nawet zwyczaj spiewania kolêd wymiera. Stó³ jest bogiem niezaprzeczalnie.

nie przesadzaj nie jest a¿ tak ¼le !
"Nie umiem wyobraziæ sobie Boga nagradzaj±cego i karz±cego tych, których stworzy³, a którego cele s± wzorowane na naszych w³asnych - krótko mówi±c, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich s³abo¶ci." A.Einstein

"Religia jest obraz± godno¶ci ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni±cych dobre rzeczy
i z³ych ludzi czyni±cych z³e rzeczy
¯eby jednak dobrzy ludzie czynili z³e rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 18:09

Ale to chyba g³upota rodziny która sobie przypomina o bliskich 2 razy w roku na ¶wiêta. Rodzinne swieta powiadasz.. Dokladnie - tylko rodzinne, bo ju¿ nawet zwyczaj spiewania kolêd wymiera. Stó³ jest bogiem niezaprzeczalnie.

przesada.. akurat my siê spotykamy dwa razy do roku bo jak czê¶æ rodziny mieszka w Szczecinie a druga czê¶æ w Jeleniej Górze to jedyn± okazj± do spotkania siê s± ¶wiêta i wakacje..bo wyobra¼sobie ¿ê nie wszystkich staæ na takie podró¿e czê¶ciej a poza tym jak kto¶ pracuje w s³u¿bach ratowniczych to tym bardziej nie mo¿e siê urwaæ kiedy chce..a kontakt utrzymujemy ca³y czas telefoniczny i przez internet..wiêc nie doszukuj siê miêdzy wierszami...

co do kolend to u nas w domu kolêdy ¶piewa siê przy ka¿dej mo¿liwej okazji przez ca³e ¶wiêta i przy tym uzywa gitar oraz ¶piewników, ¿eby za¶piewaæ jak najwiêcej zwrotek. Fakt bardzo popularne jest puszczanie kolêd z p³yt, ale nie wszêdzie ;)
"Nikt nie jest tak ¶lepy jak ten, który nie chce widzieæ."

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-12-18, godz. 11:16

Korcze jak was s³ucham to nie chce siê wierzyæ ¿e ¿e ludzie popadaj± w takie rzeczy :) :D Chyba ludziom w brooklynie siê nudzi :)
Nale¿ê do 144...

Islam zdominuje ¶wiat
Islam bêdzie rz±dziæ ¶wiatem
¦ci±æ g³owy tym, którzy zniewa¿± Islam
Islam jest religi± pokoju...


#17 rumburak

rumburak

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 13 Postów

Napisano 2005-12-19, godz. 09:03

Faktycznie masz problem, teraz juz wiem dlaczego stoisz z boku... ty po prostu wiesz lepiej...
Ale to chyba g³upota rodziny która sobie przypomina o bliskich 2 razy w roku na ¶wiêta. Rodzinne swieta powiadasz.. Dokladnie - tylko rodzinne, bo ju¿ nawet zwyczaj spiewania  kolêd wymiera. Stó³ jest bogiem niezaprzeczalnie.

My¶lê, ze gruba przesada. ¦wieta mo¿esz prze¿ywac jak chcesz nikt Ci niczego nie zakazuje. ¦piewania kolêd te¿. U wyznawców prawdy nie podoba mi siê to burzenie jaki¶"takich ostoi ludzko¶ci" jakim pewnikiem s± ¶wiêta. Zawsze by³ czas sacrum i czas profanum, nawet w¶ród tzw "ludzi pierwotnych". Po prostu spo³eczno¶æ potrzebuje ¶wi±t. Je¿eli jeste¶my tzw. spo³eczeñstwem konsumcyjnym to na ¶wiêta byæ moze króluje stó³. Czy niestety? Nie by³bym taki pewien. Je¿eli przypomnieæ sobie te dary sk³adane Bogom to przychodzi mi na my¶l stwierdzenie, ¿e ludzie zawsze tego chcieli, ale niestety byli zbyt ubodzy. :) :) :)

#18 dementi

dementi

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 10 Postów

Napisano 2005-12-27, godz. 13:54

Witam!,
Moja ¿ona, wychowana w rodzinie ¦J, na szczê¶cie nie ochrzczona, by³a pierwszy raz na ¶wiêtach w moim rodzinnym domu. Zdziwi³a sie dosyæ mocno, ¿e wcale nie jest tak, jak "bracia" twierdz±. Nikt nie pi³ alkoholu i bardzo jej spodobala atmosfera ¶wi±t

#19 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokrêgu ;-)

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2005-12-27, godz. 14:26

Dementi, pewnie specjalnie schowali¶cie wódkê z okazji jej wizyty? ;) Przecie¿ wiadomo, ¿e wigilia jest po to (wy³±cznie), ¿eby siê napiæ :D :D :D .
A tak na powa¿nie — gratulacje dla ¿ony. Miejmy nadziejê, ¿e coraz bardziej bêdzie siê przekonywaæ co do tego, ¿e nie taki diabe³ straszny, jak go maluj±. :)
"W ¶wiecie panuje sk³onno¶æ do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo¿ej nie ma ducha niezale¿nego my¶lenia, a ponadto naprawdê mo¿emy ufaæ tym, którzy nam przewodz±".
Stra¿nica z 15 wrze¶nia 1989, s. 23.


"Ka¿dy mo¿e krytykowaæ, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba siê. Dlatego, maj±c na uwadze, ¿e ewentualna krytyka mo¿e byæ, tak musimy zrobiæ, ¿eby tej krytyki nie by³o, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#20 dementi

dementi

    Początkujący (1-50)

  • Cz³onkowie
  • Pip
  • 10 Postów

Napisano 2005-12-27, godz. 14:43

juz sie przekonuje. Zreszt± jej rodzinka taka ¶wiêta jakby sie zdawa³o nie jest:)




U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych