Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rosyjskie bliny


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-12-18, godz. 11:31

"...Podczas pogańskich obrzędów słowianie składali z blinów ofiary i uznawali je za symbol słońca, które jest złociste, gorące i okrągłe..."


Takie między innymi zdanie czytamy w przepisach kulinarnych które serwuje WTS na stronie 18. I zastanawia mnie dlaczego jedne rzeczy które wywodzą się nie tylko z pogaństwa ale i może bałwohwalstwa są potępiane o godne odrazy :) a inne podaje się na tacy do skonsumowania :D. No np. choineczka jest beee ale rosyjskie bliny ok :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-18, godz. 14:28

to co pierożków im nie można jeść ;-( szczególnie ruskich, bo to kanibalizm ;-(
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-12-18, godz. 14:38

Właśnie nie. Tam dalej te pierożki można nie tylko pisze jeść ale podaje się przepis :) Chodzi o to że jedno co z pogaństwa jest bee a inne ok :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-18, godz. 14:53

noe wiecie..pierożki są zapewne odpowiednio "OŚWIETLONE" (albo CK po prostu ma do nich słabość:) ) :lol:
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#5 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-02-06, godz. 13:53

Dołączona grafika
źródło: www.scally.typepad.com

Serwowane na Wielkanoc (i bardzo popularne w Wielkiej Brytanii) bułeczki ozdabiane znakiem krzyża właśnie dołączyły do listy żywności zakazanej. Stało się tak dzięki wrażliwości dyrekcji The Oaks Primary School w Ipswich. Szkoła uznała, że podawanie takich bułek może obrażać uczucia religijne tych uczniów, którzy są świadkami Jehowy. Przedstawiciel miejscowego zboru poparł decyzję w tej sprawie. Stwierdził on, że ta tradycja rzeczywiście może naruszać uczucia świadków Jehowy, bo wspomniane bułeczki - podobnie jak wielkanocne króliczki i jajka - mają pogański rodowód.

Artykuł "School decides to ban the bun" można znaleźć tutaj: link
.jb

#6 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-06, godz. 14:00

Tylko bez "takich jaj" proszę. :o

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#7 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2006-02-06, godz. 14:50

idzie się zaryczeć

#8 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-06, godz. 16:37

a co w ogóle wolno spożywać?

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-02-06, godz. 16:59

biedna bułeczka;(... czyli taki karp, kutia, uszka z grzybkami, czerwony barszcz, bigosik, biała kiełbaska, jajeczka, szyneczka, śledziki, makowiec, serniczek pierniczek itd... tez powinny sie znaleźć na liście potraw zakazanych polskich SJ - wszak to ohydne pogańskie potrawy !!! a w głowie się komuś nie poprzewracało !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2006-02-07, godz. 12:43

:D
destination: ..::SALSERO::..

#11 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-07, godz. 13:10

kaszanka też

#12 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-07, godz. 19:32

Od teraz jedynie słusznym pożywieniem jest "pamiątkowy" chlebek bez drożdży i soli :P . Nie jest wprawdzie zbyt smaczny i pożywny, ale... przynajmniej nie tuczy :D
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-02-07, godz. 20:15

Bracie Jaraczu
pamiątkowy chlebek bez drożdży to tylko dla pomazańców, reszcie pozostaje tylko surowa mąka i woda, a i to może być postrzegane jako potrawa mająca pogańskie korzenie
Czesiek

#14 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-07, godz. 22:13

Słusznie, może więc trzeba by opracować recepturę chlebka dla drugich owiec...? :) Pomyślałem, że prawdziwi chrześcijanie powinni spozywać wyłącznie korzonki i popijać wodą ze strumyka. Chociaż... To też przypomina jakiś rytualny obrządek ;) :D
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#15 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-08, godz. 18:31

prawdziwi chrześcijanie powinni spozywać wyłącznie korzonki i popijać wodą ze strumyka

No nie, przecież to przypomina post, a post u ŚJ jest, jak wiadomo, zakazany :).

#16 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-02-08, godz. 18:56

No nie, przecież to przypomina post, a post u ŚJ jest, jak wiadomo, zakazany

Stanowisko świadków Jehowy podkreśla, że post nie jest dla chrześcijan praktyką nakazaną, ale to nie oznacza, że jest on zakazany.

Tak więc obecnie chrześcijanie mogą pościć przez określony czas dla jakiegoś uzasadnionego powodu. Nie powinni jednak tego czynić w przekonaniu, że jest to wymaganie religijne, nałożone na zbór chrześcijański. Cokolwiek by czynili, wszystko czynią z uwagi na jeszcze pełniejsze służenie Jehowie, jak o tym pisał apostoł Paweł: „Kto jada wszystko — jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego — nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu”. — Rzym. 14:6.


źródło: Strażnica — 1972, nr 17


.jb

#17 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-08, godz. 21:59

Z mojej wypowiedzi został usunięty uśmieszek ":)" będący integralną częścią wypowiedzi. To była wypowiedź żartobliwa. Dobrze wiem, że post nie jest zakazany, ale mam swoją prywatną opinię na podstawie następującego doświadczenia.
Kiedy wspomniałem ŚJ o konieczności postu, zaczęli mnie do niego gwałtownie zniechęcać. Nie było to w kontekście postu w piątek, Wielkiego Postu, czy czegokolwiek innego. Chodziło mi o to, że post "wspomaga" siłę modlitwy (Jezus poszedł pościć na pustynię; duchy wypędza się "modlitwą i postem") itp. Odnosząc się do zacytowanego fragmentu "Strażnicy": być może ŚJ przejrzeli mnie na wylot i od razu wiedzieli, że mój post nie będzie "dla jakiegoś uzasadnionego powodu". Generalnie: zniechęcali mnie do postu.

#18 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-02-09, godz. 11:15

haael,
Mimo tej emotikonki Twoja wypowiedź i tak mogła komuś zasugerować, że post jest zakazany. Dlatego nie zaszkodziło wyjaśnić, że oficjalnie Strażnica tego nie twierdzi.
Post silnie kojarzy się z praktykami Kościoła katolickiego, stąd można sądzić, że świadkowie Jehowy odnoszą się do niego zdecydowanie negatywnie. Tymczasem Organizacja delikatnie odradza, daje odpowiednie wskazówki, ale pozostawia to sumieniu szeregowego świadka.



biedna bułeczka;(... czyli taki karp, kutia, uszka z grzybkami, czerwony barszcz, bigosik, biała kiełbaska, jajeczka, szyneczka, śledziki, makowiec, serniczek pierniczek itd... tez powinny sie znaleźć na liście potraw zakazanych polskich SJ - wszak to ohydne pogańskie potrawy !!! a w głowie się komuś nie poprzewracało !

Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że świadkowie Jehowy mogą jeść (prawie) wszystko, więc mogą także spożywać tradycyjne potrawy świąteczne i to nawet podczas świąt (które dla nich przecież nie są świętami), ale w takiej sytuacji muszą zapomnieć o jakiejkolwiek uroczystej oprawie takiego posiłku i to wystarczy. Pamiętam, że wtedy mnie to bardzo zdziwiło.
.jb

#19 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-02-09, godz. 11:39

no widzisz to po co się czepili biednej bułeczki ?;-(
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-07, godz. 14:50

jeśli mogą jeść wszystko byleby bez świątecznej oprawy, to wychodziłoby na to, że zlaicyzowana forma świąt jest akceptowalna, a ataki powinni skupić na zwalczaniu kolęd zimą i pieśni wielkanocnych wiosną.

Dobrze kombinuję?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych