Skocz do zawartości


Zdjęcie

ŚJ i służba zastępcza


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 bachurek

bachurek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 08:07

Weszła w życie nowa ustawa o poborze do wojska. Zmieniły sie nieco zasady zwolnienie od słuzby zasadniczej i już bycie księdzem czy ŚJ od takiej słuzby nie zwalnia. Wprowadzono jednak nowa możliwośc odbycia wojska w ramach słuzby zastepczej. Rozumiem z tego że np ksiądz bedzie mógł odbyc taka słuzbe (18 miesięcy) w swojej parafii. A co zrobia ŚJ ?

#2 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 12:33

Proszę, rzuć jakimś linkiem, bo szukałem i nie znalazłem nic w sieci.
ta ustawa juz obowiązuje? jest opublikowana w dzienniku ustaw? Podpisana przez JE Kaczorka?

a swoją drogą, to chyba idiotyzm, tworzenie fikcji prawnej, że kapłan "odsłużył wojsko" w swojej parafii. Jakie zadania związane z obronnością ojczyzny wykonywał ten kapłan? Został oddelegowany do wznoszenia modlitw, aby Kin Dzon Kil nie zaatakował Rzeczypospolitej?

jeśli to nie jest tylko dowcip z Twojej strony, to chciałbym poczytać ten kuriozalny akt prawny, może się pośmieję...

Idąc tym matriksowym sposobem rozumowania, to ŚJ może "odsłużyć wojsko" podejmując pomocniczą służbę pionierską i co miesiąc salutując przed nadzorcą przewodniczącym przy zdawaniu owocu.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#3 bachurek

bachurek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 12:41

Służba zastępcza polega na zrealizowaniu powszechnego obowiązku obrony RP poprzez pracę w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych (przykładowo: urzędach gmin, domach spokojnej starości, publicznych zakładach pracy, przychodniach, bibliotekach, muzeach itp.). Ogólnie służba zastępcza zakłada wykonywanie prac na rzecz:
- ochrony środowiska
- ochrony przeciwpożarowej
- ochrony zdrowia
- pomocy społecznej
- opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub bezdomnymi
- administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości
Służbę zastępczą można także odbywać w organizacji pożytku publicznego, którą jest kościół lub związek wyznaniowy posiadający osobowość prawną (zarejestrowany).
Służba zastępcza trwa 18 miesięcy, zaś dla absolwentów szkół wyższych - 6 miesięcy.
Wniosek na piśmie o skierowanie do służby zastępczej składa się w wojewódzkiej komisji do spraw służby zastępczej (powołanej przez marszałka województwa) za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień najpóźniej w dniu doręczenia karty powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Wniosek taki powinien w szczególności zawierać oświadczenie o wyznawanych przekonaniach religijnych i uzasadnienie, dlaczego wyznawana doktryna religijna lub zasady moralne uniemożliwiają poborowemu odbywanie służby wojskowej.

Poborowy, który złożył wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia tego wniosku nie może być powołany do zasadniczej służby wojskowej. Wojewódzka komisja ds. służby zastępczej rozpatruje wniosek w obecności poborowego w terminie i miejscu określonych przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej. Jeżeli wniosek został rozstrzygnięty negatywnie (przez komisję wojewódzką ds. służby zastępczej), może wystąpić z kolejnym wnioskiem w tej sprawie nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia. Wniosek skierowany do komisji przed upływem tego terminu nie podlega rozpoznaniu.

Jeżeli wniosek został przyjęty, marszałek województwa kieruje poborowego do odbycia służby zastępczej i wydaje poborowemu kartę skierowania do służby zastępczej.

#4 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 20:57

skąd cytujesz? proszę o podanie linka albo chociaż daty uchwalenia i tytułu ustawy wraz z nr dziennika ustaw
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#5 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-01-09, godz. 23:18


Kwestia służby zastępczej jest uregulowana następującymi aktami prawnymi:

1. art. 85 ust. 3 Konstytucji RP (Dz.U. RP nr 78 z 16 lipca 1997 r. poz. 483),
2. Ustawa z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz.U. RP nr 223 z 29 grudnia 2003 r., poz. 2217),
3. art. 45 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (jednolity tekst opublikowany w Dzienniku Ustaw RP nr 21 z 13 marca 2002 r. pod poz. 205 z późniejszymi zmianami).

Taką informację znajdziemy na stronie www MON. Tekst, który wyżej zamieściła bachurek również tam ma swoje źródło (chodzi o odpowiedź na pytanie Na czym polega służba zastępcza i co trzeba zrobić, aby móc w ten sposób "odrobić" wojsko?): link
.jb

#6 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 23:42

a ja to mam w nosie :D 27 lat - ukończone studia i ŚJ mi do nie pójścia do woja nie byli potrzebni :D w zasadzie to poszedlem na studia i dostałem jakiegoś kwita z uczelni że studiuję i zaniosłem na WKU, po studiach... w sumie to dopiero przy zmianie pracy poproszono mnie o ksiażeczke to podjechałem na WKU żeby się dowiedzieć jak tam i co tam, a babeczka do mnie że mimo iż mam kategorię "A" to od 3 lat jestem przeniesiony do rezerwy jakimś rozporzędzeniem ministra czy coś podobnego - wbila i wpisała w ksiażeczkę - i na tym zakończyla sie moja przygoda z Wojskiem Polskim.

PS. w dobie sztucznego bezrobocia itp. dla nie których wojsko to jednak jest jakieś wyjście na spędzenie (chyba w ludzkich warunkach) pewnego okresu czasu.
destination: ..::SALSERO::..

#7 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 23:55

Z powodu bezrobocia i postrzegania wojska jako ostatniej szansy na miejsce pracy, w niektórych rejonach Polski miały miejsce przypadki, że ludzie tak ostro domagali się poboru, że aż ich trzeba było siłą wyprowadzać z siedziby komisji poborowej. Ale to taka ciekawostka, na marginesie....
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#8 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-10, godz. 11:30

To fakt, słyszałem nawet, że niktórzy załatwiają sobie zmianę kategorii na A, żeby móc się spełniać zawodowo. Świat się przewrócił do góry nogami :) . A jeśli chodzi o mnie, to spotkała mnie ta sama historia, co Demiego. Przyjechałem do WKU (sam z własnej woli), odebrałem pieczątkę i tyle mnie widzieli. A teraz jestem podoficerem rezerwy B) . Bez łaski ze strony jakiegokolwiek zboru.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#9 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-10, godz. 13:18

Najlepszy sposób na uniknięcie wojska to oczywiście "wędrowne hektary".

Trzeba mieć zapisany na własne imię i nazwisko 1 hektar PRZELICZENIOWY (czyli jak ziemia podłej jakości, to musi mieć większą powierzchnię). W wielu rodzinach hektary są przepisywane co kilka lat na inną osobę (stąd nazwa "wędrowne"). Metoda została ulepszona przez możliwość wydzierżawienia tego hektara innej osobie lub spółce kilku osób. Każdy płaci KRUS (chyba ok. 200zł kwartalnie) i oprócz zwolnienia z wojska ma odkładany kapitał na przyszłą emeryturę. (Nawiasem mówiąc, KRUS to jedyna z obowiązkowych ubezpieczalni, do której przynależność jest opłacalna ekonomicznie). Oczywiście nikt z komisji wojskowej nie będzie delikwenta egzaminował, czy odróżnia on krowę od byka ani czy potrafi obsiać pole.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#10 bachurek

bachurek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 08:31

Litości. Ja nie pytałam jaki jest Wasz stosunek do służby wojskowej tylko jak sie ma stanowisko Strażnicy do nowych przepisów. Czy ŚJ w wieku poborowym będa mieli jakąś szanse skorzystania ze służby zastępczej czy tak jak kiedys będą szli do więzienia za trwałe uchylanie się od powszechnego obowiązku. Jest mi to w sumie obojetne, ale bardzo jestem ciekawa jak ta sprawa będzie rozwiązana, czy Staażnica zgodzi sie na jakąś forme słuzby zastępczej, bo zwolnienia od wojska z powodu "bycia kaznodzieja" przestały byc aktualne. Jakos nie bardzo widzę żeby mozna było byc pionierem w ramach słuzby zastepczej przez 18 miesięcy, bo np kto tym ludziom bedzie płacił żołd i jeszcze wiele innych spraw. Czy ktokolwiek słyszał o jakiś wieściach na ten temat, bo u nas póki co - cicho sza.
Pozdrawiam B.

#11 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 11:31

obecne stanowisko Strażnicy dopuszcza służbę zastępczą

należy się spodziewać, że znaczna część starszych zboru będzie aktywnie popierać wszelkie kombinatorstwo, jednocześnie przekonując braciszków, aby swoją wdzięczność wobec Jehowy za "podarowane im dwa lata życia" wyrazili podejmując stałą służbę pionierską.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#12 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-01-11, godz. 11:48

należy się spodziewać, że znaczna część starszych zboru będzie aktywnie popierać wszelkie kombinatorstwo, jednocześnie przekonując braciszków, aby swoją wdzięczność wobec Jehowy za "podarowane im dwa lata życia" wyrazili podejmując stałą służbę pionierską.

Przypuszczam, że młodzi w zobrach będą mieli "przechlapane". Półtora roku pionierowania? Ja na bank bym zwariował.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#13 VANAD

VANAD

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 28 Postów
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano 2006-01-14, godz. 19:23

Nadarzyn zareagował natychmiast. Do zborów trafiły listy w sprawie służby zastępczej. Podjęcie decyzji w tej sprawie pozostawiono wyborowi sumienia.

#14 bachurek

bachurek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 9 Postów

Napisano 2006-01-15, godz. 08:39

Nadarzyn zareagował natychmiast. Do zborów trafiły listy w sprawie służby zastępczej.

Tylko dlaczego jak dotąd Starsi w zborach trzymaja te wiadomości w tajemnicy? Czy ktos moze moze udostepnic taki list ?
B.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych