Skocz do zawartości


Zdjęcie

koncepcja Trójcy - luźne przemyślenia


  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-08, godz. 20:49

do george27:

czy mam rozumieć, że koncepcja Trójcy Św. narodziła się w 325 r. n.e.?

a więc zalegalizowane przez poganina Konstantyna chrześcijaństwo aż do 324 r.n.e. nie miało nic wspólnego z trynitaryzmem?

Czy określenia erotoman złodziej i rozpustnik mają coś wspólnego z genezą Trójcy Św.? Niech pomyślę: może to było tak: Konstantyn upił, a potem zaprosił antytrynitarnych biskupów do agencji towarzyskiej i powiedział im: "jest interes do ubicia. Wy podpisujecie dekret wprowadzający naukę o Trójcy Św., a ja za pieniądze, które ukradłem komuś tam, przyprowadze wam tyle prostytutek, ile sobie zażyczycie" Tak było, czy inaczej, geniuszu historyczny?

na koniec zdradź mi tajemnicę: czy do 324 r.n.e. chrzczono "w imię Ojca i Syna i Ducha Św." czy też może w czasie chrztu recytowano Szema Israel?
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#2 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 15:18

do george27:

czy mam rozumieć, że koncepcja Trójcy Św. narodziła się w 325 r. n.e.?

a więc zalegalizowane przez poganina Konstantyna chrześcijaństwo aż do 324 r.n.e. nie miało nic wspólnego z trynitaryzmem?

Czy określenia erotoman złodziej i rozpustnik mają coś wspólnego z genezą Trójcy Św.? Niech pomyślę: może to było tak: Konstantyn upił, a potem zaprosił antytrynitarnych biskupów do agencji towarzyskiej i powiedział im: "jest interes do ubicia. Wy podpisujecie dekret wprowadzający naukę o Trójcy Św., a ja za pieniądze, które ukradłem komuś tam, przyprowadze wam tyle prostytutek, ile sobie zażyczycie" Tak było, czy inaczej, geniuszu historyczny?

na koniec zdradź mi tajemnicę: czy do 324 r.n.e. chrzczono "w imię Ojca i Syna i Ducha Św." czy też może w czasie chrztu recytowano Szema Israel?

drogi SEBASTIANIE pragne podkreslic ze konstantyn byl wyznawca boga slonca,kaplanem nawet,ale czego sie nie robi dla wi8ekszej wladzy, a dzieki poparciu trojcy chrzescijanskiej UZYSKAL POPARCIE NA USUNIECIE Z KRAJU SWOICH PRZECIWNIKOW, ochszczony na chrzescijanstwo zostal dopiero na lozu smierci a wiec gardzil CH zycie cale.
Trzeba sobie zdac sprawe z tego ze Szatan to niebyle kto skoro zwiodl trzecia czesc aniolow jak wiec niezwiedzie wiekszosci ludzi.Jezus mowil waska jest droga do MNIE
Poza tym czy to encarta czy Britanica *niezalezne zrodla* mowia wporst ze trojca nie ma podstaw o NT, wiec gdzie ma-proste w filozofii ludzkiej
czytamy Objawilem wam calego siebie nie ma innego Boga nizli ja,
Chwalmy Jah
Poza tym ja mysle ze te forum to zle miejsce dla katolikow jest nadzieja.pl radio maryja tam mozna wykazac sie wiedza katolicka i czekac na poklask
cytaty z BT i EN dla zainteresowanych moge przeslac
acha co do tajemnicy o ktora potysz, wiem ze w kk wiele ich,coz ja jestem szczerym czlowiekiem na coz mi tajemnice,kazda religia chrzescijanska chrzci w imie O S D,nawet SJ.Lecz co to ma do TROJCY
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#3 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 15:27

Twoja wiedza o Trójcy jest żenująco niska. Nie odniosłeś się do żadnego z argumentów.

Odpowiedz mi na proste pytanie: Jezus Chrystus nakazał chrzcić:

1) w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
2) w imię Jehowy, Archanioła Michała i prądu elektrycznego
3) w czasie chrztu kazał recytowac Szema Israel

Odpowiedź znajdziesz w ostatnich słowach Ewangelii Mateusza
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#4 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 15:37

Twoja wiedza o Trójcy jest żenująco niska. Nie odniosłeś się do żadnego z argumentów.

Odpowiedz mi na proste pytanie: Jezus Chrystus nakazał chrzcić:

1) w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego
2) w imię Jehowy, Archanioła Michała i prądu elektrycznego
3) w czasie chrztu kazał recytowac Szema Israel

Odpowiedź znajdziesz w ostatnich słowach Ewangelii Mateusza

Pytanie cos jak by na ksztalt pytania zadanego dzieciom na lekcji religii,ja podaje niezalezne zrodla ktore mowia ze trojca nie ma podstaw w nt, a tu jakies prady elektryczne,lepsze przyklady niz u SJ. Prosze o zrodla niekatolickie gdzie jest poparcie trojcy w nt tylko prosze sie zlitowac i nie p;isac nic co ma zrodlo w katolandzie typu PWN,
nie rozumie zarzutu ze sie nie odnioslem,czy drogi Sybastianie nie wiesz ze chwalcy boga slonca lubowali sie w rozpuscie,konstantyn jako kaplan zapewne rozkoszowal sie erotyka jakiej my nieznamy.
Co do znajomolsci tematu proponuje niech osoby trzecie sie wypowiedza kto legendy i basnie opowiada a kto trzyma sie zrodel niezaleznych
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#5 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 21:05

nic mnie nie obchodzi żaden Konstantyn ani jego życie prywatne.

mnie obchodzi zgodność nauki Kościoła Kat. z Pismem Św.

powołujesz się na Britanica, ale ignorujesz fakt, że pisali ją ludzie o określonych poglądach. Zabraniasz cytowania PWN, bo jest z katolandu. Czyli każde dzieło popierające Trójcę jest dla Ciebie już z założenia niewiarygodne. Stawiasz sprzeczne warunki i mówisz: "pokaż mi wroga Trójcy, który wierzy w Trójcę".

Twój argument z Britanicą dowodzi jedynie tezy: "istnieją ludzie, zaprzeczający, jakoby Trójca została objawiona w Nowym Testamencie"

Obydwaj wiemy, że istnieją ludzie którzy zaprzeczają objawieniu Trójcy Świętej w Nowym Testamencie i istnieją ludzie którzy twierdzą, że NT jest wystarczającym dowodem na rzecz tej nauki. Zamiast więc udowadniać to, co udowodnione (udowodnione jest istnienie dwóch sprzecznych poglądów na tę kwestię), skupmy się na tym, który z tych poglądów jest słuszny.

Ja ze swej strony, daruję Ci wszelką krytykę jednoty braci polskich. (Gdybym chciał iść Twoim rozumowaniem, to w miejsce krytyki Konstantyna, zasypałbym Cię opisami jak to arianie szpiegowali na rzecz Szwecji i zdradzali Rzeczpospolitą, jednocześnie uważając się za apolitycznych). Uważam jednak, że argumenty ad personam nic nie wnoszą do dyskusji nt. prawdziwości lub nieprawdziwości dogmatów wiary.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#6 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 21:21

SLUSZNIE dajmy spokoj konstantynowi przeciez jego poczynania byly rowne owczesnym papiezom ktoby nad tym rozprawial,
Natomiast niepojmuje jak mozna negowac zrodla ktore ciesza sie najwiekszym autorytetem encyklop.Nie tylko Britanica ale i ameryk encyklop. w ten sam sposob podchodza do tematu -trojca nauka niebiblijna
Oczekuje na zrodla ktore ciesza sie zaufaniem nie w katolandzie ale na globie wtedy mozna zaczac normalna dyskusje w temacie
ukazalem falsz historycznego powstania trojcy,rzekles dajmy spokoj konstantynowi
Ps ja rozumie ze mozna odrzucac nauki SJ ale twiercic ze britanica jest stronnicza czuje sie tak jak bym zaczal sluchac leppera
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#7 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-09, godz. 22:30

Piszesz wyzej ze trojca byla nieformalnie juz przyjeta przez chrzescijanstwo przed nicea
falsz
The New Catholic Encyclopedia, vol. 14, p. 299 czytamy ze przed Nicea ojcom kosciola trojca nawet nie przyszla na mysl,
KTOS TU MIESZA
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#8 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-09, godz. 23:50

dobra, daj obszerniejszy cytat z New Catholic Encyklopedia. Nie jakieś jedno zdanie, wyrwane z kontekstu, ale cały akapit, pozwalający uchwycić sens wypowiedzi.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#9 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-10, godz. 08:21

The formulation ‘one G-d in three Persons’ was not solidly established, certainly not fully assimilated into Christian life and its profession of faith, prior to the end of the 4th century....Among the Apostolic Fathers, there had been nothing even remotely approaching such a mentality or perspective."
WERSJA ANG
natomiast ja czekam na poparcie trojcy,prosilem o jakies zrodla niezalezne,ale milczysz....
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#10 swiatlo7

swiatlo7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 303 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 11:17

George27

Za bardzo Ciebie nie rozumiem.Chcesz,żeby podać niekatolickie źródła popierające naukę o Trójcy Św. Jeżeli ktoś nie wierzy,że Bóg działa w Trójcy to jak może popierać ową naukę.!?To byłoby trochę śmieszne i nie wiem czemu miałoby to służyć..Czy pisałby wtedy prawdę?Przytaczałby argumenty,, samemu w nie nie wierząc...
"I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rz 8:38,39

#11 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 11:24

Może chodzi georgowi o wypowiedź w stylu:

"My, unitarianie, lekceważąc świadectwo Pisma Św., które jasno objawia Trójcę Świętą, jesteśmy mądrzejsi od Pana Boga i upieramy się przy niebiblijnej nauce"

Bo chyba inaczej, jego kaprysu spełnić nie można.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#12 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 11:51

SEBASTIAN JA JUZ TRACE CIERLIWOSC DO TLUMACZENIA TOBIE PRAWD KK W KONCU TY JESTES KATOLIKIEM NIE JA , TROJCA NIE MA ZRODEL W NT WSZYSCY O TYM WIEDZA I KOSCIOL MUSIAL SIE Z TYM ZGODZIC,WIEC WYMYSALIL PRAWDE OBJAWIONA ,A OD KOGO OBJAWIONA LOGICZNIE MYSLACY NA TYM FORUM WIEDZIA KOGO MAM NA MYSLI
ps i widze jeszacze jasnowidz nie jestem unitarianem,ale modlitwa za Twa dusze jest potrzebna.
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#13 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 12:20

1) Przytaczasz (za strażnicą) zmanipulowany cytat, który niczego nie dowodzi, a już tym bardziej nie dowodzi, jakoby nauka o Trójcy była niebiblijna.

2) Nie chodziło mi, że Ty jesteś unitarianin, ale że jest to jedno z ugrupowań antytrynitarnych. Żądałeś bowiem cytatu popierającego Trójcę, ale sformułowanego przez wrogów Trójcy.

3) krzyczenie i podnoszenie głosu (duże litery) nie są argumentem.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#14 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 12:29

powiem tak SEBASTIANIE martwie sie o TWA dusze
jestes na forum uswiadamiasz wiec powinienes wiedziec ze trojca nie ma podstaw w nt
In "The Dictionary of the Bible," John L. McKenzie, S.J., p. 899 bearing the Nihil Obstat, Imprimatur, and Imprimi Potest (official Church seals of approval), we read: "the trinity of God is defined by the Church as the belief that in God are three persons who subsist in one nature. That belief as so defined was reached only in the 4th and 5th centuries AD and hence is not explicitly and formally a biblical belief."

czytamy niebiblijna wyraznie pisze a jak tos nie umie po ang
wystarczy wikipedia.pl haslo trojca i pisze to samo.
Wiec to powinienes wiedziec ale upierasz sie i mowisz ze ma podstawy w nt
czyzbys dzialal tak jak szatan klamliwie ale inteligetnie


ps za jaka straznica cytuje,znow wizjoner ,oswiadczam Ci ze juz dawno zadnej w dloni nie mialem,natomiast przepraszam wszystkich ze wklejam cytaty ang ale po polsku trodno cos znalesc ze wzgledow oczywistych,maryja to jedyne co slysze...
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#15 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 12:36

"The Dictionary of the Bible" nie ma na mojej liście tekstów kanonicznych.
Czy mógłbyś argumentować w oparciu o Biblię, pliz?

W dziale 'Trójca'. Zapraszam raz jeszcze.

#16 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 12:47

dobre ja podaje oficjalna wykladnie kosciola NIEBIBLIJNA a ty mnie prosisz o kanoniczne pismo,
ze co cytat z Biblii trojca jest nauka szatana,badzmy powazni
trojca nauka niebiblijna objawiona tak jak kult maryi,opiera sie tylko na wierze i tu zakonczmy temat MASZ prawo wierzyc w ilu Bogow chcesz
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.


#17 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2006-01-11, godz. 13:11

Niczego tak nie lubię u ludzi, jak cwaniactwa... Chciałbym mieć jak najmniej do czynienia z takimi osobami, ale niestety to chyba niemożliwe... [taka mała dygresja ;) ]

KWESTII DOKTRYN TO CHYBA TYLKO KK JEST TAK ELASTYCZNY MAM WRAZENIE ZE NIEDLUGO BEDZIE CZWORCA BO PRZECIEZ MARYJA TEZ ZASLUGUJE JUZ NA NAJWYZSZA CZESC,LATWO TO PRZECIEZ UZASADNIC PRZECIEZ ONA ZRODZILA BOGA A WIEC SAMA NIM MUSI BYC


Jak dla mnie możesz mieć nawet wrażenie, że jesteś marsjaninem - niewiele mnie obchodzą twoje urojenia.

Poza tym czy to encarta czy Britanica *niezalezne zrodla* mowia wporst ze trojca nie ma podstaw o NT


ja podaje niezalezne zrodla ktore mowia ze trojca nie ma podstaw w nt, a tu jakies prady elektryczne,lepsze przyklady niz u SJ. Prosze o zrodla niekatolickie gdzie jest poparcie trojcy w nt tylko prosze sie zlitowac i nie p;isac nic co ma zrodlo w katolandzie typu PWN,


Co do znajomolsci tematu proponuje niech osoby trzecie sie wypowiedza kto legendy i basnie opowiada a kto trzyma sie zrodel niezaleznych


Natomiast niepojmuje jak mozna negowac zrodla ktore ciesza sie najwiekszym autorytetem encyklop.Nie tylko Britanica ale i ameryk encyklop. w ten sam sposob podchodza do tematu -trojca nauka niebiblijna
Oczekuje na zrodla ktore ciesza sie zaufaniem nie w katolandzie ale na globie wtedy mozna zaczac normalna dyskusje w temacie
ukazalem falsz historycznego powstania trojcy,rzekles dajmy spokoj konstantynowi


Niezależne źródła, niezależne źródła i tak w kółko...

Twoje wywody w tym temacie to jeden wielki błąd logiczny argumentum ad verecundiam, polegający na tym, że powołujesz się na jakiś autorytet, a nie na argument.
Więcej o tym: [ tutaj ]
Zatem w dyskusji na obecny temat encyklopedie, czy innego typu autorytety nic nie wnoszą.

Jeśli ty twe poglądy opierasz na hasłach encyklopedii, to już twoja sprawa.

jak nie wiem wiez sobie jeden z drugim ksiazke historyczna i czytaj jak powstala tyrojca w nicei z pomyslu rozpustnika erotomana i zlodzieja


Wreszcie coś konkretnego.
Tutaj twierdzisz, że Trójcę Św. "wymyślił" Konstantyn.

Piszesz wyzej ze trojca byla nieformalnie juz przyjeta przez chrzescijanstwo przed nicea
falsz
The New Catholic Encyclopedia, vol. 14, p. 299 czytamy ze przed Nicea ojcom kosciola trojca nawet nie przyszla na mysl,
KTOS TU MIESZA


Tutaj popierasz swoje wcześniejsze zdanie cytując wyrwany z kontekstu fragment encyklopedii.

pragne podkreslic ze konstantyn byl wyznawca boga slonca,kaplanem nawet,ale czego sie nie robi dla wi8ekszej wladzy, a dzieki poparciu trojcy chrzescijanskiej UZYSKAL POPARCIE NA USUNIECIE Z KRAJU SWOICH PRZECIWNIKOW


Jak mógł poparzeć Trójcę chrześcijańską, skoro w poprzednich wpisach twierdzisz, że to on ją wymyślił?

KTOS TU MIESZA


... zgadzam się

Zatem zdecyduj się: czy przed rokiem 325 [sobór nicejski] wierzono w Trójcę Świętą, czy "wymyślono" ją dopiero na soborze, a wcześniej Ojcom Kościoła ta nauka była obca [jak pisałeś w swoim poście]?


czy drogi Sybastianie nie wiesz ze chwalcy boga slonca lubowali sie w rozpuscie,konstantyn jako kaplan zapewne rozkoszowal sie erotyka jakiej my nieznamy.


Twoje "zapewne" to jak na razie twój domysł.

PS.

Mógłbyś w swoich postach stosować elementarne zasady interpunkcji i ortografii? Czytanie i zrozumienie twojego bełkotu sprawia trudność. Dalej - pisanie dużymi literami racji automatycznie ci nie doda, a jest niewygodne dla czytających, więc może zrezygnuj z tego. Tak więc jeśli ze swym "orędziem" chcesz trafić do większej ilości ludzi to pisz po polsku.
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#18 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-11, godz. 14:16

do George27: Weźmiesz do ręki publikację antytrynitarną, to wyczytasz w niej, że [zdaniem autorów] Biblia zaprzecza Trójcy. Oczywiście publikacje trynitariańskie (protestanckie, katolickie, prawosławne) będą formułować tezę, że [zdaniem autorów] Biblia nie zaprzecza Trójcy Św. Każdy obstaje przy swoich wierzeniach, logiczne. Natomiast rolą czytelnika Biblii jest posłużyć się rozumem i przyznać rację jednej albo drugiej stronie sporu.

Cytowane przez Ciebie twierdzenia o tym, że jakimś tam autorom (Starego lub Nowego Testamentu) myśl o Trójcy Św. "nie przyszła do głowy" są po prostu żenujące i źle świadczą o autorze cytatu. Gdyby bowiem traktować takiego autora poważnie, trzeba by przyjąć, że ma on wgląd w czytanie ludzkich myśli i to myśli ludzi sprzed wieków. Nikt poza Bogiem Wszechmocnym nie może w sposób odpowiedzialny i wiarygodny napisać takiego zdania.

Inny częsty błąd antytrynitarian to chorobliwa awersja do pism wczesnochrześcijańskich. Jeśli chcemy się dowiedzieć, jak Russell interpretował Biblię, sięgamy do strażnic z przełomu wieków. Jeśli chcemy się dowiedzieć, jak interpretowali Biblię pierwsi chrześcijanie, sięgamy do pism wczesnochrześcijańskich. Autorytem jest Biblia, ale warto także zapoznać się, jak ją interpretowano przed wiekami. Jeśli ktoś tego nie rozumie, dyskusja jest bardzo trudna.

George, trudno się dyskutuje z kims, kto za jedynie wiarygodne uznaje te publikacje, które popierają jego poglądy.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#19 Gonzalo

Gonzalo

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 666 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 14:42

Powołujesz się na autorytet, którego nie uznajesz. Też niezły dowcip.

W ramach dowcipów serwowanych przez encyklopedie katolickie polecam hasło 'heteroseksualizm' w 1. wydaniu "Encyklopedii katolickiej" (wydawnictwo KUL).

#20 george27

george27

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 331 Postów

Napisano 2006-01-11, godz. 15:47

odp dla lantisa

1. poczytaj sobie forum cytuje tez pisma katolickie,lecz ktos mi zarzucic ze to smieszne skoro w nie niewierze,przeciez one mowia to samo czyzbys tego nie wiedzial.
2 konstantyn byl wladny wrpowadzic trojce w zycie,byla to dla niego raczej rozgrywka,wykorzystujac spor miedzy 2 kapl kat. on sam gardzil przeciez kosciolem.historii cesarzow nie bedziemy tu rozwijac

3. a jak mam cytowac wklejac tu cale rozdzialy-smieszny zarzut.

co do cwaniaczkow ,z tego co wiem to oni cwaniacza papka,uwagami szyderczymi, ja podaje suche fakty, Twoj komentarz natomiast dla mnie jest na ksztalt takiej papki,

KWESTI PISOWNI POZOSTAJA PRZEPROSINY NO ALE COZ TO CHYBA NAJMNIEJ WAZNE
Początkowo jej kult jako Królowej Niebios uznawany był za herezję. „Niech nikt ni czci Marii” –
zakazywał św. Epifaniusz, doktor Kościoła.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych