Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy czytacie teraz Biblię?


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 kania

kania

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-02-23, godz. 20:34

Zadałam to pytanie z nadzieją ,że udzielicie odpowiedzi .Jak teraz odbieracie jej treść i czy według was ma na was ona wpływ co wam daje czytanie Biblii? Czekam na odpowiedź.

#2 kania

kania

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 76 Postów

Napisano 2006-02-23, godz. 20:38

Zadałam to pytanie z nadzieja ,ze otrzymam odpowiedź . Czy obecnie według was ma ona na was wpływ ? Czy uwarzacie ,ze warto ja teraz czytać ?

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-23, godz. 20:41

tak, czytam...
nie szukam tam poparcia ani zaprzeczenia dla doktryn, szukam m.in. opisu stanów emocjonalnych człowieka.

Kiedyś myślałem, że jakakolwiek pretensja pod adresem Boga czy nawet skrywany żal w sercu, jest ciężkim grzechem. Teraz wiem, że psalmista odczuwał to samo i był akceptowany przez Boga. Kiedyś myślałem, że Jehowę może irytować każdy przejaw okazania czułości kobiecie przed ślubem i że każda sytuacja jest "niebezpieczna", teraz pieśń nad pieśniami daje mi opis, jak można bez nieczystości ale i bez pruderii cieszyć się obecnością ukochanej osoby, jeszcze przed ślubem.

#4 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-02-23, godz. 21:25

dopiero teraz ona tak naprawde nabiera dla mnie znaczenia.Smialo moge powtorzyc slowa Ray Franza,ci co czytali wiedza o czym mowie :rolleyes:
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#5 rafal66

rafal66

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 78 Postów
  • Lokalizacja:zabrze

Napisano 2006-02-26, godz. 11:59

Czytam i dochodze do wniosku ze paru ludzików z nudów napisało pare ciekawych rzeczy ale jednak nie sa one udowodnione naukowoi watpie czy kiedykolwiek będą.Każda nacja potrzebuje jakiegos boga któremu odda sie czesc i chwałę, a wiemy wszyscy doskonale że jest tylko jeden BÓG TYLKO KAŻDY GO SOBIE NAZYWA INACZEJ
Mój jest wielkim inzynierem który wszystko zchrzanił i nijak tego nie potrafi naprawic tylko przez jedno że zesle nam tu jakiegos diabła przez którego wszystko zginie(czy jest to potrzebne.Prosty przykład druga wojna światowa.Nie Bóg tylko ludzie ludziom zgotowali ten okrótny los i pięc lat mordowni) świat obróci w perzyne i tylko na tym nowym swiecie będa zyli jacys pomazancy czy jakos tak :angry:

#6 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-02-26, godz. 18:41

nie warto czytac, zwlaszcza jesli ktos byl wiezniem straznicy.
cale jego czytanie obroci sie przeciwko niemu poniewaz zmanipulowany umysl nie potrafi trzezwo interpretowac i oceniac tresci .
Mark Twain napisal kiedys ze to" najbardziej szkodliwa ksiazka na ziemi ".
uzasadnial dlaczego;opisy morderstw w imieniu Boga dokonywanych przez izraelitow ,rzezi dzieci i kobiet - dostatecznie go zrazily do Biblii...

poniekad sie z tym zgadzam.

#7 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-02-27, godz. 12:09

nie warto czytac, zwlaszcza jesli ktos byl wiezniem straznicy.
cale jego czytanie obroci sie przeciwko niemu poniewaz zmanipulowany umysl nie potrafi trzezwo interpretowac i oceniac tresci .
Mark Twain napisal kiedys ze to" najbardziej szkodliwa ksiazka na ziemi ".
uzasadnial dlaczego;opisy morderstw w imieniu Boga dokonywanych przez izraelitow ,rzezi dzieci i kobiet - dostatecznie go zrazily do Biblii...

poniekad sie z tym zgadzam.

Nie zgadzam się z tobą,ponieważ biblię czytam bez żadnego uprzedniego zmanipulowania.Dopiero teraz doceniam jej treść,pojmuje ogromną miłość Boga ,a zwłaszcza słowa"Bóg tak bardzo umiłował świat[nie tylko świadków Jehowy],że syna swego jednorodzonego dał,aby każdy[nie tylko świadkowie Jehowy],kto w niego wierzy ,nie umarł,ale miał żywot wieczny".Księga Psalmów pomogła mi przetrwać najtrudniejsze chwile.Nauczyłam się naprawdę modlić i umocniłam swoją więż z Panem Jezusem.Biblia jest i pozostanie dla mnie najlepszym drogowskazem w życiu.Cieszę się,że czytam Ją i nie potrzebuje żadnego "światła" strażnicy.Powiem ci,że tylko ignorant będzie deprecjonował jej treść i wartość.

#8 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2006-02-27, godz. 16:44

Nie czytałam Biblii przez jakieś półtora roku :( , bo właśnie chciałam , żeby mi wywietrzały z glowy te automatyczne odniesienia do... :( itd. Kiedy zaczęłam czytać znowu , to postanowiłam , że powinnam dociec - na tyle na ile się da - czy mam do czynienia z autentycznym tekstem albo ustalić stopien jego autentyczności. Może ktoś powiedzieć , że to zarozumiałość , i ja sama też tak myślałam z początku, jednak co zaczęłam to skończę. Wierzę w logikę i jej boskie pochodzenie. Wiem też , że nie tylko zasada przyczynowości rządzi tym światem , ale synchroniczność też jest nie od parady. Zakładam , że tekst jest natchniony , ale...musze sprawdzić.
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#9 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-02-27, godz. 19:31

tak sie ciesze ze mozecie swobodnie sprawdzadz swoje prawdy.

#10 Profanka

Profanka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 487 Postów
  • Lokalizacja:z południa

Napisano 2006-03-01, godz. 00:15

A czy ktoś nie może ??? Wystarczy chcieć ! Potem powoli z namysłem , nie hop siup! Należy czytać treść Biblii. To bardzo dziwna książka. Są tam kawałki kontrowersyjne i takie które ażchce sie czytać i takie które parzą... Przecież nie tylko zachowanie jakchś tam braci odwiedło wielu od organizacji...
... I poznacie prawdę , a prawda was wyswobodzi ... Cóż to jest prawda?

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-01, godz. 05:07

dla mnie jest jedna wielka kalka pełna zapożyczeń czyli taki kogel mogel! i być może tam coś ciekawego jest! ale, że stała się przyczyną tylu nienawiści to czy warto?!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-03, godz. 10:01

Ja czytam Pismo Święte i czerpię z niego ogrom pokrzepienia. Co prawda Biblia najprawdopodobniej w tej chwili jest niekompletna, ale wierzę, że te księgi, które weszły do kanonu Pisma są natchnione. Moje ulubione księgi to Psalmy, Przysłów, Kaznodziei, ewangelie, szczególnie Jana oraz listy tego apostoła.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#13 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-03-03, godz. 16:01

biblia jest niekompletna ?
czy Bog nie umial eie zatroszczyc o swoje dzielo???
oczywiscie teoria niekompletnosci bibli dziala na jej korzysc ,bo wskazuje na jakies mozliwosci wytlumaczenia rzezi i morderstw w imieniu Boga ...

#14 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-03, godz. 16:28

mam pytanie do Terebinta:
czy pod pojęciem domniemanej niekompletności Biblii rozmiesz:

1) możliwość odkrycia jakiś starożytnych dokumentów, np. tzw. "zerowego" listu Pawła do Koryntian?

2) możliwość natchnienia w XXI wieku jakiejś kolejnej księgi biblijnej, która spełniałaby rolę podobną do księgi mormona u mormonów?

3) oczekiwanie na "nowe zwoje", np. po Armagedonie, na wzór tego, jak rozumieją Apokalipsę ŚJ?

#15 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-03, godz. 17:49

Chodzi mi raczej o to pierwsze. Np. słyszałem (słyszałem, bo nie jestem znawcą ani nigdzie nic konkretnego na ten temat nie czytałem), że kanon żydowski kiedyś składał się z większej liczby ksiąg. Chciałbym wiedzieć co to za księgi i co w nich pisało. Następna sprawa to listy apostołów. Nawet z tych listów, które mamy w swoim zbiorze wynika, że były pisane jakieś jeszcze inne. Być może się zapodziały, być może Bóg w ten sposób zadziałał Duchem Świętym, ale w każdym bądź razie chciałbym je sobie poczytać. Myślę, że były ciekawe.

Aurora napisał:

biblia jest niekompletna ?
czy Bog nie umial eie zatroszczyc o swoje dzielo???
oczywiscie teoria niekompletnosci bibli dziala na jej korzysc ,bo wskazuje na jakies mozliwosci wytlumaczenia rzezi i morderstw w imieniu Boga ...

Niczego, ani nikogo nie chcę bronić. Każdy z nas ma inną percepcję spostrzegania świata. Myślę, że gdy przyjdzie odpowiednia pora sam Stwórca wreszcie wypowie własne zdanie w tej, czy innej kwestii.

Nie zapominaj, że księgi wojen Jahwe też zaginęły, a te również bym sobie poczytał.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#16 aurora

aurora

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 116 Postów
  • Lokalizacja:poznan - czerwonak

Napisano 2006-03-03, godz. 18:27

kilka ciekawych opisow istnieje- czytaj az sie nasycisz morderstwami w imieniu Boga...
liczb 31:13 -18.
wstretne , takie religijne ,latwe do wytlumaczenia -miloscia ... :blink: ???
takie religijne...ideologiczne -"milosierdzia żadam -nie ofiary"... :blink: ???

skoro tak kazal "przyjaciel Boga "jak mieli postepowac uczniowie???
taki" przyjaciel Boga ""najskromniejszy z ludzi"...

#17 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-03, godz. 18:27

Z "szerszym" kanonem żydowskim" chodzi Ci o te 7 ksiąg, które zawiera np. Biblia Tysiąclecia? Czy o coś innego?

#18 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-03, godz. 18:39

Z "szerszym" kanonem żydowskim" chodzi Ci o te 7 ksiąg, które zawiera np. Biblia Tysiąclecia? Czy o coś innego?

Te 7 ksiąg już czytałem. Słyszałem, że jeszcze więcej było i to o wiele więcej.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#19 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-03, godz. 18:42

kilka ciekawych opisow istnieje- czytaj az sie nasycisz morderstwami w imieniu Boga...
liczb 31:13 -18.
wstretne , takie religijne ,latwe do wytlumaczenia -miloscia ... :blink: ???
takie religijne...ideologiczne -"milosierdzia żadam -nie ofiary"... :blink: ???

skoro tak kazal "przyjaciel Boga "jak mieli postepowac uczniowie???
taki" przyjaciel Boga ""najskromniejszy z ludzi"...

Aurora. Dla mnie Bóg Jahwe momentami jest straszny, a nawet przerażający. Dlatego cieszę się, że naszym Sędzią jest Jezus Chrystus, który ma w sobie o wiele więcej miłosierdzia.

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#20 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-03-04, godz. 06:52

Dla mnie Bóg Jahwe momentami jest straszny, a nawet przerażający.

Cały Stary Testament jest przykładem krwiożerczości Jahwe. Szczegółowo opisuje wszystkie wojny, rzezie dokonane przez plemiona pustynne zwane izraelitami. Takie starożytne „wojny krzyżowe”! Szkoda, że nie zachowała się Księga Wojen Jahwe, o której wspomina Liczb 21:14 ;-(
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych