Skocz do zawartości


Zdjęcie

BÓSTWO JEZUSA


  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-02-27, godz. 09:35

ŚJ zaprzeczają Jego bóstwu,mówiąc,że jest bytem stworzonym,co oznacza,że był taki czas,kiedy Jezus jeszcze nie istniał-wobec tego nie jest On wieczny,a jest jedynie bogiem.Jezus ,wg śJ ,uczyniony został z niczego,jest bytem,pochodzącym bezpośrednio od Boga Jehowy.Dalej twierdzą oni,że istniał jednak przed swym wcieleniem jako Logos[jako anioł,Michał];Jezus Chrystus pomógł więc Bogu stworzyć wszystkie inne rzeczy.Szatan,będący duchowym synem Jehowy,jest bratem Jezusa.Następnie wzór życia Jezusa przekazany został Marii.Jezus wg tej teorii narodził się jako człowiek,a nie jako wcielone bóstwo,a podczas swego chrztu został namaszczony ,by stać się Chrystusem Mesjaszem.Mam pytanie,czy J 1:1 mówi nam,że Jezus był jakimś bogiem,czy też BYŁ Bogiem?Słowo "BÓG" nie ma przed sobą żadnego rodzajnika ani przedimka,ponieważ introwersyjny czasownik "był" nie ma dopełnienia.A zatem BÓG odnosi się do Słowa,Logosu,który jest podmiotem zdania.Greckie słowo,określające Boga to "theos",a śJ twierdzą,że bez przedimka musi ono oznaczać "jakiegoś boga".Nawet jednak śJ w NWT tłumaczą "theos" bez definiującego poprzedzającego rodzajnika jako "BÓG"![patrz:Mt 5:9;6:24;Łk 1:35,78;2:40;J 1:6.12,18;3:2,21;9:16,33;Rz 1:7,17-18;1KOR 1:30;15:10;Flp2:11,13;Tyt 1:1]Tak więc nawet tłumacze śJ są co do tego niezgodni,gdyż gdzie pojawia się słowo "theos"bez rodzajnika ,tłumaczą je jako "BÓG":Mt 5:9;6:24;Łk1:35,78;J 1:6,12,13,18.] Skąd owa niespójność?Z powodu wysiłków nagięcia Nowego Testamentu do ich fałszywej doktryny.

#2 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-02-27, godz. 10:22

Ogólna odpowiedż :Hebr 7:3 mówi nam,że Jezus nie miał początku,a zatem jest wieczny.Iz 9:5 mówi nam,że jest On Wiecznym Ojcem lub Ojcem wieczności.W J 5:18 czytamy,,iż Jezus czynił siebie równym Bogu,nawet Zydzi to rozumieli i chcieli Go ukamienować.A Hebr 1:8 jest Onnazwany Bogiem! J 20:28 i 2P 1:11 określają Jezusa jako Boga i Zbawiciela.Proszę także porównać Iz 7:14 a Mt 1:22-23;W J 5:18 czytamy,że Jezus jest równy Ojcu;"równy" w greckim tekście zapisane jest jako "ison",co oznacza "taki sam jak","współistotny; W J 10:33-36 wyrażenie "Ja jestem"zostało usunięte;pojawia się ono w NWT jedynie tam,gdzie stwierdzane jest panowanie Jehowy-zobacz też J 8:24,58;13:19;18:5[porównaj z 2 M 3:14;5 M 32:39;]Porównaj Flp 2:5-11 z Iz 45:23;w wersecie 6 słowo "być"-to w grece "uparchon" oznaczające "pozostawać" lub nieustannie być";Jezus zatem zawsze był tym samym Bogiem,nawet w swej ludzkiej egzystencji.Kol 2:9 greckie słowo,użyte tu w znaczeniu "boskość" brzmi "theotetos",i jest to wyraz przypisany jedynie "boskości Boga" . Tyt 2:13,,Hebr 1:3,8 i Obj.1:7-18 Bóg i Jezus nazwani są tą samą osobą.

#3 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-27, godz. 14:23

Sally 11 napisał(a)

Bóg i Jezus nazwani są tą samą osobą.



Sally 11 ogólnie mówiąc fajnie piszesz.
Mam tylko do Ciebie dwa pytania, kto tak naucza jak powyżej jest cytowane?
Co to znaczy, że Bóg i Jezus są (nazwani) tą samą osobą?

pzdr.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#4 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-02-27, godz. 14:31

Sally 11 napisał(a)

Bóg i Jezus nazwani są tą samą osobą.


Sally 11 ogólnie mówiąc fajnie piszesz.
Mam tylko do Ciebie dwa pytania, kto tak naucza jak powyżej jest cytowane?
Co to znaczy, że Bóg i Jezus są (nazwani) tą samą osobą?

pzdr.

Przeanalizuj ostatnie wersety,przecież jest to oczywiste kogo to dotyczy.

#5 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-27, godz. 16:29

Sally11 napisał


Przeanalizuj ostatnie wersety,przecież jest to oczywiste kogo to dotyczy.



Odpowiedzenie na moje pytania sprawia Ci jakąś trudność i dlatego proponujesz mi abym to sam w oparciu o te wersety, które przytoczyłeś dokonał analizy?
Sally 11 z tych podanych przez Ciebie wersetów nie wychodzi mi, aby Bóg (Ojciec) i Jezus (Syn Boży) byli tą samą osobą.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#6 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-02-27, godz. 17:06

Sally11 napisał


Przeanalizuj ostatnie wersety,przecież jest to oczywiste kogo to dotyczy.


Odpowiedzenie na moje pytania sprawia Ci jakąś trudność i dlatego proponujesz mi abym to sam w oparciu o te wersety, które przytoczyłeś dokonał analizy?
Sally 11 z tych podanych przez Ciebie wersetów nie wychodzi mi, aby Bóg (Ojciec) i Jezus (Syn Boży) byli tą samą osobą.

Weż ,proszę biblię warszawską i sobie spokojnie poczytaj ostatnie cytowane wersety.Zwłaszcza Obj.1:7,8;Hebr.1:8. 1 Jana 5:20.Mam pytanie:czy ty jeszcze należysz do organizacji?

#7 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-02-27, godz. 19:03

Sally11 napisał(a)

Weż ,proszę biblię warszawską i sobie spokojnie poczytaj ostatnie cytowane wersety.Zwłaszcza Obj.1:7,8;Hebr.1:8. 1 Jana 5:20.




Okej Sally11 nie będę wnikał w szczegóły twoich rozważań teologicznych.
Jak widać ja mówię o niebie, a Ty mówisz o chlebie, (mam nadzieję, że masz poczucie humoru i zrozumiesz to, co napisałem).

Sally11 napisał(a)

Mam pytanie:czy ty jeszcze należysz do organizacji?



Nie bardzo rozumiem treść tego pytania w kontekście omawianego tematu.
Mogę tylko się domyślać twoich intencji, jakie się kryją za tym pytaniem.
Odpowiadam: nigdy Świadkiem Jehowy nie byłem, nie dlatego, że w jakiś niewytłumaczalny sposób, ŚJ mnie omijali, (a jakże robili podchody do boju wysyłali nawet ponętne (?) dziewczyny), ale jak patrzę na to z perspektywy tych minionych lat to musze sam sobie powiedzieć, że moje żądze cielesne nie wzięły wówczas góry nad moim rozumem, dlatego, że... i za to Bogu dziękuję.
Moje nieprzynależenie do tej organizacji (jak to ładnie nazwałeś) ŚJ jest świadomym wyborem, którego dokonałem poprzez porównanie tego, co pisze w Biblii, a tego, co głoszą ŚJ, na co dzień i od święta.
Sally11, a Ty, do jakiej organizacji należysz? ;)
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#8 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 12:13

Sally11 napisał


Przeanalizuj ostatnie wersety,przecież jest to oczywiste kogo to dotyczy.


Odpowiedzenie na moje pytania sprawia Ci jakąś trudność i dlatego proponujesz mi abym to sam w oparciu o te wersety, które przytoczyłeś dokonał analizy?
Sally 11 z tych podanych przez Ciebie wersetów nie wychodzi mi, aby Bóg (Ojciec) i Jezus (Syn Boży) byli tą samą osobą.

Wracam do tematu,proponuję przeanalizować teraz wersety z Obj.1:16-19,cyt.:16-W prawej dłoni swojej trzymał siedem gwiazd ,a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz ,a oblicze jego jaśniało jak słońce,w pełnym swoim blasku.17:Toteż ,gdy go ujrzałem ,padłem do nóg jego jakby umarły.On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł:Nie lękaj się,Jam JEST PIERWSZY I OSTATNI ,18:I żyjący .Byłem umarły,lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła. A teraz porównaj podane wersety z Izajasza 44:6,cyt.Tak mówi Pan,Król Izraelski i jego Odkupiciel,Pan Zastępów:Ja JESTEM PIERWSZY I JA JESTEM OSTATNI ,a oprócz mnie nie ma Boga.; Izajasza 48:12 cyt. Słuchaj mnie Jakubie,i ty Izraelu,którego powołałem!Ja to jestem,Ja PIERWSZY I JA OSTATNI. Czy dalej Bóstwo Jezusa jest mało czytelne? POZDRAWIAM

#9 henoh

henoh

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 69 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 12:58

Sally

Pogubiłeś się chłopie! :)

Z tego co ja wiem, to trynitarianie nauczają, że Ojciec i Syn są jednym Bogiem. Natomiast zupełnie inną koncepcję posiadają monarchianie, którzy utrzymują, iż Ojciec i Syn są jedną Osobą. Bliżej Tobie do tych drugich. :P
Roztropni bedą mieli zrozumienie

#10 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 13:37

Sally

Pogubiłeś się chłopie! :)

Z tego co ja wiem, to trynitarianie nauczają, że Ojciec i Syn są jednym Bogiem. Natomiast zupełnie inną koncepcję posiadają monarchianie, którzy utrzymują, iż Ojciec i Syn są jedną Osobą. Bliżej Tobie do tych drugich. :P

Nie chłopie ,tylko babo,jeśli już.Ty mnie nie rozumiesz.Jeśli przyjdzie czas zajmę się i Duchem Swietym[to mnie zakwalifikujesz do trynitarian].Mnie chodzi o zagadnienie czy Pan Jezus utożsamiał się z Bogiem,czy nie?Bo jeśli tak ,to odpowiedz jest jedna:starotestamentowy Jahwe,zgodnie z proroctwem Izajasza,objawił się w NT w postaci Pana Jezusa.[Jezus to potwierdził J18:6,J 14:8-10]

#11 henoh

henoh

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 69 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 13:55

Nie chłopie ,tylko babo,jeśli już.Ty mnie nie rozumiesz.Jeśli przyjdzie czas zajmę się i Duchem Swietym[to mnie zakwalifikujesz do trynitarian].


Okej babo. <_<

Zwróciłem uwagę na Twój ewidentny błąd, bez wdawania się w polemikę z Tobą. Jeżeli uznajesz Trójcę, to nie wypowiadaj się w taki sposób.
Roztropni bedą mieli zrozumienie

#12 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 16:36

Sally11 napisała

Czy dalej Bóstwo Jezusa jest mało czytelne? POZDRAWIAM



Post zaczynam od przeprosin też uznałem Cię za faceta, a Ty jesteś przecież Damą. Jeszcze raz przepraszam.
***
Okej zakładamy, że z tych wersetów emanuje bóstwo Jezusa jak blask od wschodzącego słońca.
Twoja interpretacja taka, a nie inna ma swoje zalety, a jakże by mogło być inaczej, (zapewne wiesz, co mam na myśli?). Lecz jest jedną z możliwych interpretacji, o czym zechciej zapamiętać. Nie chcę być złośliwym i nie będę rozwijał wątku, że dla wielu jest to interpretacja życzeniowa.
Urocza Sally11, powiedz mi czy z tych przywołanych przez Ciebie wersetów wynika jasno, że Bóg (Jezus)Nowego Testamentu jest tym samym Bogiem, co Bóg (Ojciec) Starego Testamentu? Jeśli tak, będzie brzmiała Twoja odpowiedź to będziemy zmuszeni do uznania, że Bóg Starego Testamentu jest relacyjnością Trzech Osób w jednym Bogu, a wtedy należy tę relacyjność w treści Starego Testamentu jakoś wykazać. Potrafisz?

P.s. Pisze o relacyjności Trzech Osób w Bogu, a to, dlatego, że domyślam się, że jesteś zwolenniczką Trójjedynego. Jeśli się mylę to mnie popraw.

Pozdrawiam :)
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#13 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-09, godz. 17:42

Odpowiada haael - facet, zwolennik Trójjedynego.

W Starym Testamencie nie ma koncepcji Trójcy, ale jednak fakt jest faktem, że Jezus stosuje do siebie starotestamentowe określenia Boga. W Starym Testamencie nie ma całości nauki o Bogu. To Jezus objawił, że Bóg jest Trójcą. Zachowujesz się trochę jak Saduceusze, którzy kazali udowodnić Jezusowi zmartwychwstanie na podstawie samego Pięcioksięgu.

Nie zmienia to faktu, że Jezus mówi o sobie tak, jak mówił Jahwe w ST. Poza tym w ST jest wiele fragmentów, które może nie zawierają nauki o Trójcy, ale są trynitarystom bardzo miłe: [Rdz 1:26] albo [Zach 4:6].

Przepraszam za wciskanie się między wódkę a zakąskę :).

#14 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:22

Odpowiada haael - facet, zwolennik Trójjedynego.

W Starym Testamencie nie ma koncepcji Trójcy, ale jednak fakt jest faktem, że Jezus stosuje do siebie starotestamentowe określenia Boga. W Starym Testamencie nie ma całości nauki o Bogu. To Jezus objawił, że Bóg jest Trójcą. Zachowujesz się trochę jak Saduceusze, którzy kazali udowodnić Jezusowi zmartwychwstanie na podstawie samego Pięcioksięgu.

Nie zmienia to faktu, że Jezus mówi o sobie tak, jak mówił Jahwe w ST. Poza tym w ST jest wiele fragmentów, które może nie zawierają nauki o Trójcy, ale są trynitarystom bardzo miłe: [Rdz 1:26] albo [Zach 4:6].

Przepraszam za wciskanie się między wódkę a zakąskę :).

Noto dzięki ,tak właśnie pojmuję Boga.Jako Swiadek rozdzielałam zdecydowanie JEHOWE i JEZUSA,a teraz ,po przeczytaniu wielu mądrych książek chrześcijańskich pisarzy poznałam wreszcie Jezusa jako Boga.I dlatego mogę nazywać Go Panem moim i BOGIEM.ALLELUJA,ulżyło mi,że z trudem ale dotarliśmy do tej prawdy.Pozdrawiam.

#15 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-09, godz. 18:26

Sally11 napisała

Czy dalej Bóstwo Jezusa jest mało czytelne? POZDRAWIAM


Post zaczynam od przeprosin też uznałem Cię za faceta, a Ty jesteś przecież Damą. Jeszcze raz przepraszam.
***
Okej zakładamy, że z tych wersetów emanuje bóstwo Jezusa jak blask od wschodzącego słońca.
Twoja interpretacja taka, a nie inna ma swoje zalety, a jakże by mogło być inaczej, (zapewne wiesz, co mam na myśli?). Lecz jest jedną z możliwych interpretacji, o czym zechciej zapamiętać. Nie chcę być złośliwym i nie będę rozwijał wątku, że dla wielu jest to interpretacja życzeniowa.
Urocza Sally11, powiedz mi czy z tych przywołanych przez Ciebie wersetów wynika jasno, że Bóg (Jezus)Nowego Testamentu jest tym samym Bogiem, co Bóg (Ojciec) Starego Testamentu? Jeśli tak, będzie brzmiała Twoja odpowiedź to będziemy zmuszeni do uznania, że Bóg Starego Testamentu jest relacyjnością Trzech Osób w jednym Bogu, a wtedy należy tę relacyjność w treści Starego Testamentu jakoś wykazać. Potrafisz?

P.s. Pisze o relacyjności Trzech Osób w Bogu, a to, dlatego, że domyślam się, że jesteś zwolenniczką Trójjedynego. Jeśli się mylę to mnie popraw.

Pozdrawiam :)

Postaram się odnieść do twoich sugestii,ale jutro ,bo jadę do jaskini lwa,póżno już i boję się o niecne pomówienia ze strony tego,co "kocha "bliżniego.Przyjmuję przeprosiny i pozdrawiam.

#16 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-03-10, godz. 08:34

Hmm, a kto was się spotkał z ludźmi którzy uważają, że Jezus to ta sama osoba jak co Jahwe?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#17 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-03-10, godz. 11:39

To Jezus objawił, że Bóg jest Trójcą. Zachowujesz się trochę jak Saduceusze, którzy kazali udowodnić Jezusowi zmartwychwstanie na podstawie samego Pięcioksięgu.



Ciekawe gdzie On to objawil? Pewnie kiedy mowil do Zydow: Jakze mozecie wierzyc wy, ktorzy nawzajem od siebie przyjmujecie chwale,a nie szukacie chwaly pochodzacej OD TEGO, KTORY JEDYNIE JEST BOGIEM Jana 5:44, albo kiedy MODLIL sie do swego Ojca nazywajac go JEDYNYM PRAWDZIWYM BOGIEM Jana 17:3. Tak to bardzo wyrazne nauczanie trynitarne :)

Co do Sadyceuszy, to Jeszua potrafil z Piecioksiegu udowodnic im zmartwychwstanie (Lk 20:37-38), czy ty potrafisz tak samo udowodnic trojce ze ST?
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-03-10, godz. 12:43

Hmm, a kto was się spotkał z ludźmi którzy uważają, że Jezus to ta sama osoba jak co Jahwe?

Gdzieś tu spotkałem opinię, że Jahwe to wspólne imię Trójcy, że imię Jahwe przysługuje zarówno Jezusowi jak i Bogu Ojcu i Duchowi Św.

Ciekawe gdzie On to objawil?

Stosując do siebie te zwroty, które przysługiwały Jahwe w ST. Nie robiłby tego, gdyby się nie utożsamiał z Jahwe.

Co do Sadyceuszy, to Jeszua potrafil z Piecioksiegu udowodnic im zmartwychwstanie (Lk 20:37-38), czy ty potrafisz tak samo udowodnic trojce ze ST?

Cytat, który przytoczył Jezus wskazywał pośrednio na zmartwychwstanie, nie dowodził go wprost. Ja mogę przytoczyć [Rdz 1:26] i [Zach 4:6], które nie dowodzą istnienia Trójcy, ale wskazują, że pogląd taki jest możliwy. Pewnie Cię to nie przekona, tak samo, jak nie przekonałby Cię argument Jezusa za zmartwychwstaniem.

Pytanie osobiste: czemu używasz aramejskiego imienia "Jeszua"?

#19 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-03-10, godz. 15:08

Sally11 napisała

Czy dalej Bóstwo Jezusa jest mało czytelne? POZDRAWIAM


Post zaczynam od przeprosin też uznałem Cię za faceta, a Ty jesteś przecież Damą. Jeszcze raz przepraszam.
***
Okej zakładamy, że z tych wersetów emanuje bóstwo Jezusa jak blask od wschodzącego słońca.
Twoja interpretacja taka, a nie inna ma swoje zalety, a jakże by mogło być inaczej, (zapewne wiesz, co mam na myśli?). Lecz jest jedną z możliwych interpretacji, o czym zechciej zapamiętać. Nie chcę być złośliwym i nie będę rozwijał wątku, że dla wielu jest to interpretacja życzeniowa.
Urocza Sally11, powiedz mi czy z tych przywołanych przez Ciebie wersetów wynika jasno, że Bóg (Jezus)Nowego Testamentu jest tym samym Bogiem, co Bóg (Ojciec) Starego Testamentu? Jeśli tak, będzie brzmiała Twoja odpowiedź to będziemy zmuszeni do uznania, że Bóg Starego Testamentu jest relacyjnością Trzech Osób w jednym Bogu, a wtedy należy tę relacyjność w treści Starego Testamentu jakoś wykazać. Potrafisz?

P.s. Pisze o relacyjności Trzech Osób w Bogu, a to, dlatego, że domyślam się, że jesteś zwolenniczką Trójjedynego. Jeśli się mylę to mnie popraw.

Pozdrawiam :)

Zgadza się,jestem zwolenniczką trójjedności Boga,ponieważ ,na co wskazywały wybrane przeze mnie wersety Jezus utożsamił się z Jahwe,natomiast Duch Swięty jest zesłany po to ,aby chrześcijanie dalej mogli mieć bliską społeczność z Bogiem,co Pan Jezus przekazał Janowi w Objawieniu 3:20.Jest to zachęta ,aby otworzyć się na Niego poprzez n a p e ł n i a n i e Duchem Sw.Dla mnie Bóg Stwórca wszechrzeczy objawia się w Biblii poprzez starotestamenyowego Jahwe,Jako Syn Człowieczy w czasie pobytu na ziemi,a po wniebowstąpieniu od dnia Pięćdziesiątnicy jako Pocieszyciel Duch Swięty dany chrześcijanom ,abyśmy poznali [Duch Prawdy] sprawy boskie ,na tyle na ile Bóg na to pozwoli[nic ponadto].

#20 artur olczykowski

artur olczykowski

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 474 Postów

Napisano 2006-03-10, godz. 17:52

Moze najpierw odpowiem na pytanie osbiste, a raczej odpowiem metoda Zydow ;) Dlaczego ty uzywasz formy Jezus, ktora jest polska wersja lacinskiego odpowiednika jego aramejskiego, czy tez hebrajskiego imienia (niektorzy twierdza, ze to po prostu skrocona wersja hebrajskiego imienia Jehoszua)? Dlaczego tez dla przykladu mowisz o Jozuem synu Nuna, a nie o Jezusie synu Nuna, przeciez to to samo imie takze w grece (pada w Hebr 4:8)?

Tak naprawde jednak to wybralem te forme aby podkreslic zydowskosc Mesjasza, ktory przyszedl najpierw do domu Izraela. Imie Jezus tak bardzo zlalo sie z Jezusem doktryny trynitarnej, ze nabralo wrecz boskiego znaczenia - chyba dlatego zmieniono imie synowi Nuna, podejrzewam - tak wiec pragnac podkreslic czlowieczenstwo Mesjasza i idee zbawienia widoczna tylko w jego pierwotnej wersji imienia (JHWH zbawieniem, Je(ho) - skrocona wersja Imienia i szuah - zbawienie).

Imie Jezus tak bardzo laczy sie tez z jego doktrynalnym obrazem, ze nie niesie juz tej wymowy, co Jeszua - szaliach, poslaniec Bozy, przez ktorego dokonuje sie zbawienie Jahweh.

Tak wiec wybor ten to w duzej mierze swiadomy wybor , majacy potwierdzenie w Pismie, majacy na celu odejscie od TRADYCJI uzywania lacinskiej wersji tego imienia.




Co do zwrotow stosowanych w STdo JHWH a odnoszonych w NT do Jeszuy, to dziala tu zasada szalichatu - poslannictwa widoczna wyraznie na przykladzie aniola JHWH, ktory jak wyjasnia Szczepan w Dziejach 7, byl normalnym aniolem, a nie Synem Bozym. Autor listu do Hebrajczykow tez pokazuje, ze w dawnych czasach Bog nie przemawial do ludu za posrednictwem Syna lecz dopiero u kresu wiekow.



Co do Rodz 1:26 i Zah 4:6 to nie wiem w jaki sposobteksty te maja udowadniac doktryne Trojcy?
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4

www.Jeszua.pl - serwis monoteistyczny




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych