Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak kiedyś traktowano transfuzję krwi?


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-03-26, godz. 19:23

Dziadku Kloo:

czy pamiętasz cokolwiek z tego, jak w 1945 przyjęto zakaz krwi?

Ja wiem, miałeś wtedy około 10 lat, ale taki temat napewno jakoś się zapisał w Twej pamięci. Z tego, co pamiętam, ŚJ działali wtedy w Polsce Ludowej legalnie, więc temat ten był omawiany jawnie i zapewne mocno dyskutowany

jak odebrano nowinkę z 1952 roku, pozwalająca na wykluczenia?

i czy już wtedy były jakieś pierwsze sankcje za transfuzję, czy czekano aż do 1961 roku, gdy pojawiła się kara wykluczenia za transfuzję? czy dobrze myślę, że w latach 1952-61 za transfuzję mógła grozić np. utrata przywilejów starszego w zborze?

jak przyjęto w 1961 roku karę wykluczenia za transfuzję?

Czy ta zmiana przeszła gładko, czy też ludzie buntowali się, szemrali po kątach?
Bo jawni to pewnie się bali, wiedząc, jaki los spotyka wykluczonych...

#2 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-03-26, godz. 20:15

SEBASTIANIE

Może jesli pozwolisz to nie na wszystko dzisiaj Ci odpowiem, bo najmłodsi ciągną mnie na góre do opowiadania bajek( nie mam mowy by bez nich usnęły) To może tak :
Mowisz słusznie miałem dopiero 9 lat. I jak spytasz dzisiaj takiego młodzieńca co zrozumiał z ostatniego światła o frakcji to nie sądze abym miał o czym pisać.
Poszperam na jutro w starociach i cos zeskanuje.
To co dobrze mi utkwiło w pamięci to obraz zniszczeń Warszawy i wszedzie chorych ,kalekich i zabitych.Krew była wtedy prawie nie osiągalna.Czesto ratowały życie roztwory wody i soli przetaczane, ale ja tego nie widziałem tylko słyszałem. Bracia z Warszawy pouciekali na wsie aby jakoś przezyc niemca i okupacje,część z nich handlowała kontrabandą dzieki ktorej Warszawa mogła wtym trudnym okresie sie wyzywić. Pod koszami jedzenia wiezionymi ze wsi lezaly traktaty i czasopisma przedrukowywane z przerzuconej bibuły.Jakość tego papieru to dzisiaj ma lepszą toaletowy. Spotykalismy sie po domach w niewielkich grupkach, ale reszte jutro ok??....
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#3 marta

marta

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 174 Postów

Napisano 2006-12-25, godz. 21:22

hmm szkoda ze tego jutra nie było.......... sama chciałbym wiedziec.... :D

#4 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-25, godz. 21:53

jeśli senior rodu Kloo czasami odwiedza jeszcze nasze forum, to jest nadzieja że kiedyś odpowie...

#5 rmx

rmx

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 65 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 00:34

A ja też miałem mieć transuzję krwi w dzieciństwie, ale rodzina odmówiła i żyję do dziś, człowiek jak naprawdę jest poszłuszny Bogu i wierzy z serca, to wszelkie cuda będą dla niego dostępne, wiarą nawet góry możemy przestawiać :D

taki jest Bóg i jego moc :D


ps: jak ktoś niewierzy mogę zeskanować dokument odmowy przyjęcią krwii ze szpitala, troszkę poszarzały ale napisy widać :P

Użytkownik rmx edytował ten post 2007-01-02, godz. 00:36

Nauka Świadków Jehowy jest dla mnie prawidłowa i tak pozostanie :)

#6 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 06:51

Opowiedz to rodzinom tych, którym się nie udało ocalić swoich bliskich... Czy to ma być argument za nieprzyjmowaniem krwi? Nie bądźmy śmieszni... <_<
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#7 rmx

rmx

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 65 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 08:34

no tak, z odstepcami niie ma rozmowy :P ci to będą zawsze piali swoje
Nauka Świadków Jehowy jest dla mnie prawidłowa i tak pozostanie :)

#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-02, godz. 08:40

bracie jaraczu jesteś w gorszej sytuacji niż ja :D ja to przynajmniej nie jestem ex-SJ więc moje słowa czasem są rozważone jako "godne" zauważenia B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-02, godz. 08:50

A ja też miałem mieć transuzję krwi w dzieciństwie, ale rodzina odmówiła i żyję do dziś, człowiek jak naprawdę jest poszłuszny Bogu i wierzy z serca, to wszelkie cuda będą dla niego dostępne, wiarą nawet góry możemy przestawiać :D

taki jest Bóg i jego moc :D


ps: jak ktoś niewierzy mogę zeskanować dokument odmowy przyjęcią krwii ze szpitala, troszkę poszarzały ale napisy widać :P


Tobie się udało.
Ale pójdź i powiedz to tym, których najbliżśi umarli z powodu odmowy przyjęcia transfuzji. I to w taki sposób jak to napisałeś tu. Pokaż im, że byli ludźmi małej wiary i byli nieposłuszni Bogu, bo ich bliscy zmarli, pokaż im, że ani oni, ani ich zmarli nie mieli w sercu wiary, bo Bóg ciebie zachował, a ich nie.

A przede wszystkim pokaż im, że przecież mogli zamiast pełnej krwii, czy czrerech tzw. głównych frakcji, podać tak rozdrobnioną na frakcje krew, żeby uzupełnić powstałe w wyniku operacji czy wypadku składniki krwi, że ich bliscy by przeżyli. I wytłumacz im, dlaczego nie mogą dokonać transfuzji pełnej krwi, ale jak ją podzielą na drobne części, to mogą to zrobić.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-01-02, godz. 08:51

Czesiek

#10 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 10:02

no tak, z odstepcami niie ma rozmowy :P ci to będą zawsze piali swoje


Jasne. I tylko odstępcy "rozdmuchali" ten problem :) . Ja Ci wcale nie każę ze mną dyskutować (wręcz nie powinieneś), a wybacz - głupota tego zakazu po prostu mnie powala. I nie tylko mnie. Również katolików, prawosławnych, protestanów, ateistów, muzułmanów i... wielu świadków Jehowy. To nie zmartwienie wyłącznie odstępców.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#11 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 10:56

istnieją może jakieś statystyki, ,które w miarę dokładnie oddają ilu ŚJ lub członków ich rodzin starciło życie w wyniku odmowy transfuzji ? bo rzeczywiście wypisuje się całe tomy na temat "głupoty zakazu", ale jak do tej pory nie spotkałem się z jakąś sensowną statystyką. wiecie ilu pijanych kierowców powoduje śmiertelne wypadki codziennie na świecie ? może tu spróbujecie trochę polobbować na rzecz zakazu sprzedaży alkoholu ? myślę, że skala jest dużo większa

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-02, godz. 11:06

Maciej weź wyluzuj dobra? Z tego co ja czytałem tylko na tym forum jest to jest tu parę osób które znają ofiary jeszcze starej nauki WTSu w kwestii krwi. I już o te pare osób już jest za dużo... Może kiedyś się ktoś podejmie zliczania ofiar tych "praktyk" WTSu, ale jak na razie nie widać na horyzoncie by ktoś miał ochotę się zająć tym "zacnym zajęciem"...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 11:27

istnieją może jakieś statystyki, ,które w miarę dokładnie oddają ilu ŚJ lub członków ich rodzin starciło życie w wyniku odmowy transfuzji ? bo rzeczywiście wypisuje się całe tomy na temat "głupoty zakazu", ale jak do tej pory nie spotkałem się z jakąś sensowną statystyką. wiecie ilu pijanych kierowców powoduje śmiertelne wypadki codziennie na świecie ? może tu spróbujecie trochę polobbować na rzecz zakazu sprzedaży alkoholu ? myślę, że skala jest dużo większa


Oj, Macieju, znowu sobie kpisz... Jak sobie wyobrażasz oficjalne statystki organizacji w tej sprawie? Może miesięczny raporcik w NSK? <_< . Istnieją statystyki na ten temat, ale już nieoficjalne, a więc zapewne "niewiarygodne". Poszukaj w necie, a znajdziesz. Ja osobiście znałem 10 osób, które zmarły z tego powodu, w tym 1 z mojej najbliższej rodziny. To mi wystarczy.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#14 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 11:51

bracie_j nie zamierzam ironizować, bo nie byłoby to zbyt eleganckie i mądre zarazem. staram się jednak patrzeć na sprawy trochę z większym dystansem. i niestety co jest dla mnie oczywiste skala problemu może być dużo mniejsza niż próbuje się ją przedstawić. tak naprawdę, to byłoby jeszcze bardziej obiektywnie zawęzić pojęcie ofiar do dzieci, których rodzice odmówili w ich imieniu transfuzji. bo mimo wszystko mogę zrozumieć, że dorosły odmawia świadomie.
no właśnie, a co powiedzieć o wszystkich tych, którym przetoczono krew wbrew ich woli ? dokonując tym samym "gwałtu" na nich ? jakoś ten problem nie jest ostro dyskutowany przy okazji samego pojęcia zakazu transfuzji

#15 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-02, godz. 12:05

Podobnie Macieju kazdy mógłby powiedzieć że w wieku nastu albo kilku lat robiono z nim to czy tamto bo wbrew woli i "gwałcono" ich kiedy byli za mali by decydować za siebie. A kiedy ludzie są dorośli? No wybacz ale jak przywożą z wypadku to lekarz nie myśli o przekonaniach religijnych takiej osoby tylko stosuje najlepiej znane mu metody ratowania życia. Czy to bedzie krew, insulina, kroplówka czy przeszczep.

A możesz Macieju przytoczyć o jakie liczby/jaką skalę próbuje się przedstawić? Problem jest czy to będą 2 osoby 20 czy 200.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#16 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 12:19

Czuję się zażenowany, że muszę to powtórzyć po raz kolejny :( : nawet 1 śmierć to już o wiele za dużo jeśli chodzi o wypaczoną interpretację Biblii. Mówienie tutaj o "rozdmuchiwaniu: problemu jest co najmniej niestosowne. Tak, jestem za przymusowym podawaniem krwi, nawet wbrew woli pacjenta. Gdybym był lekarzem, bez cienia wahania zadałbym taki właśnie "gwałt". Bo wiem, na czym opiera się Kodeks Etyki Lekarskiej. I co jest nadrzędnym celem medycyny.
Nie próbuj Macieju spychać dyskusji na boczne tory, bo tym razem Ci się nie uda.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#17 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-01-02, godz. 12:34

Z bratem Jaracze zgadzam się w zupełności na 100%

#18 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 12:59

Macieju - czyli szkodliwość jakiejś nauki należy oceniać po tym ile ofiar za sobą niesie? Oczywiście jeśli szkodliwe nauki propagować będą nieŚJ-wy to będą napiętnowani za to, że wogóle ktoś umarł.

W przypadku ŚJ-wy uważasz, że jeśli mało umarło, to mówienie o niebiblijnym zakazie jest rozdmuchiwanie?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#19 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-02, godz. 14:08

absurdalność pytań o lobbowanie na rzecz zakazu sprzedaży alkoholu, jest porażająca...

przecież nikt z nas nie zamierza popierać masowego używania krwi ani finansować promocji w rodzaju kup żółty ser a kaszankę dostaniesz gratis ;) my tylko i wyłącznie sprzeciwiamy się zakazowi transfuzji (a cudze gusta kulinarne lub niechęć do spożywania czerniny szanujemy). Zakaz spożywania krwi jest nam obojętny, a piętnujemy jedynie zakaz transfuzji...

dlatego nie ma analogii do sprzedaży alkoholu która jest legalna.
moglibyśmy ew. popierać surowe karanie pijanych kierowców. I ja popieram takie rozwiązania.
podobnie jak większość Polaków. Z chęcią podpiszę jakiś apel lub obywatelski projekt ustawy który
np. oprócz konfiskaty samochodu i zakazu prowadzenia samochodów do końca życia nakładałby obowiązek
dożywotniego płacenia na rzecz ofiar wypadku i ich rodzin kwoty alimentów 2.000-5.000zł miesięcznie, pod
takimi samymi rygorami, jak płacenie alimentów na własne dzieci.

wracając do tematu, prowadzenie samochodu po pijanemu jest nielegalne i nie musimy na jego
rzecz nic lobbować. A więc Twoja sztuczka retoryczna, Macieju, była ciut nie na temat.

#20 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 14:22

brat_jaracz bardzo ładnie "gdybym był lekarzem, bez cienia wątpliwości zadał bym gwałt" (tyrania w czystej postaci) wiesz co to jest "wola pacjenta" ?
Padre_Antonio w ślad za mnóstwem światłych i wykształconych osób twierdzi jednoznacznie, że z jednego słowa "wstrzywywajcie się" mozna wiele wyczytać. również zgodę na przetaczanie krwi (to się chyba nazywa psychologią tłumu)
sebastian wogóle nie widzi problemu wskazując na "szacunek do cudzych gustów i niechęci do spożywania np. kaszanki". gdzie w nakazie dotyczącym niespożywania krwi Pismo wypowiada się czytelnie i większość uczonych "w pismach" przychyla się do takiego biblijnego nakazu. zatem Sebastianie również uważasz, że "spożywanie" krwi jest decyzją każdego człowieka indywidualnie ? a może coś przeoczyłem ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych