Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak kiedyś traktowano transfuzję krwi?


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-02, godz. 14:47

Odnośnie "powstrzymywania się od krwi" zaleconego w Dz. Ap. 15, mam pytanie:

Jeśli uczysz dziecko "nie przechodź przez tory, gdyż może przejeżdżać pociąg i cię zabić", to co dziecko
ma zrobić?
a ) rozejrzeć się na boki, czy nie jedzie pociąg, a potem ew. może przejść przez tory
b ) nigdy nie przechodzić przez tory
c ) przynieść z domu narzędzia, rozkręcić jeden z torów, ułożyć na ziemi obok siebie części metalowe i drewniane, a potem przejść?

wersja a ) nauka kościoła rzymskokatolickiego w sprawie spożywania krwi
wersja b ) nauka ŚJ o krwi w 1961 roku
wersja c ) nauka ŚJ o krwi obecnie (wszystkie frakcje dozwolone)

uważam, że przepisy ST nas nie obowiązują (sam mnie o tym przekonywałeś, przy omawianiu dekalogu)

a zalecenie apostolskie zostało nie tylko podane jako przepis, ale również posiada uzasadnienie Dz 15:20
z którego wynika, że nie jest to żadne "przykazanie" a jedynie zdroworozsądkowe zalecenie,

aby nie gorszyć Żydów, którzy jak wskazuje Jana 6: 55,56,60 czuli tak wielkie obrzydzenie do spożywania krwi, że nawet sobie nie zadali trudu, aby spytać Mistrza co On miał na myśli, zalecając picie krwi...

Poza tym, jeśli zakaz krwi został podany w tym samym wersie co zakaz "tego, co ofiarowane bożkom" to należałoby zajrzeć do 1 listu do koryntian aby ustalić czy nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno jeść mięsa ofiarowanego bożkom, czy tylko wtedy, gdy gorszy to innych, a potem zastosować analogię w kwestii krwi...

Z tych powodów uważam, że spożywanie kaszanki czy czerniny w obecności Żydów muzułmanów lub ŚJ jest niestosowne.

A ja osobiście nigdy nie jem krwi w absolutnie żadnej postaci. Wolno mi, nieprawdaż?

#22 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-02, godz. 15:03

[quote name='Maciej' date='2007-01-02 17:22' post='47844']
brat_jaracz bardzo ładnie "gdybym był lekarzem, bez cienia wątpliwości zadał bym gwałt" (tyrania w czystej postaci) wiesz co to jest "wola pacjenta" ?

Wiem lepiej niż Ci się wydaje :) . Wolą pacjenta może być również eutanazja, na co nie przystanie lekarz. Podobnie nie powinien przystawać na żadne działania bezpośrednio zagrażające zdrowiu. Po pierwsze ze względów etycznych, a po drugie ze względu na odpowiedzialność karną (gdyby pacjent zmarł). I "wolę pacjenta" można sobie schować w tym momencie głęboko w buty B) .
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#23 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-02, godz. 15:11

Dz. Ap 15:(28) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. (29) Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!
Sebastianie chcesz mi powiedzieć, że wstrzymywanie się od ofiar składanych bożkom i od nierządu jest tylko zaleceniem, bo można wyciągnąć taki wniosek z ostatniego zdania z cytowanego wersetu, czy też koniec wersetu 28 mówi o jakiejś "konieczności" ?
Sebastianie wskazałem i jeszcze raz powtórzę, że nie obowiązuje nas Prawo Mojżeszowe, które było "cieniem" Chrystusa i które to Prawo Jezus wypełnił, ale mówiłem również jednoznacznie, że to nie oznacza iż nie podlegamy żadnym zasadom. a to chyba jest juz pewna różnica

#24 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-02, godz. 15:25

Macieju może w końcu powiesz jaką odpowiedzialność WTS weźmie na siebie w związku ze zmianami w kwestii krwi i tego jak ludzie kiedyś mogli, później nie mogli, a teraz po części mogą przyjmować krew, co? Jak na razie to jeździsz dookoła tylko tak by nie podać konkretnej odpowiedzi.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#25 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-02, godz. 15:42

Dz. Ap 15:28,29

Macieju, a może zacytujesz nam wersety 20 i 21, a szczególnie ten ostatni?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych