Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzieci czy pieniądze?


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 rabbit

rabbit

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów

Napisano 2003-09-07, godz. 14:33

Przygotowując materiał "23,720 pedofilów" moją uwagę zwrócił dodatkowo nastepujący wątek:

Jak wielu niezarejestrowanych molestujących działa wewnątrz organizacji i zostanie jeszcze ujawnionych? Ta liczba będzie rosła i w dalszym cięgu dzieci będą narażone na niebezpieczeństwo, gdyż polityka Strażnicy trzymania w tajemnicy nazwisk molestujących tworzy "raj dla pedofilów". Dlaczego Świadkowie Jehowy przechowują archiwum dotyczące osób napastujących dzieci, którego olbrzymia część nigdy nie została zgłoszona policji? Podstawową przyczyną jest ochrona pieniędzy, a nie dzieci. Celem tej bazy danych jest kontrolowanie i uniemożliwianie Świadkom Jehowy podejrzewanych o seksualne nadużycia na dzieciach swoich współwyznawców sprawowanie oficjalnych przywilejów w zborze. To z kolei chroni Spółkę Akcyjną Strażnica przed odpowiadaniem za zaniedbania w karaniu pozostających na czołowych stanowiskach osób dopuszczających sie molestowania, co mogłoby narażać Organizację na koszty w sądach. Ochrona dzieci ma tu najmniejsze znaczenie, gdyż akta te są w zborach poufne, a wiele osób, których danych nie przesłano dalej w dalszym ciągu będą molestowały dzieci pod ochroną poufności spraw "kościelnych".

Postanowiłem w związku z tym raz jeszcze przejrzeć materiały, jakie w tej sprawie dostarczyło gronom starszych Towarzystwo Strażnica. No i rzeczywiście, WTS broni raczej swoich interesów finansowych, niż dzieci swoich członków. Oto dowody:

STRAŻNICA
TOWARZYSTWO BIBLIJNE I TRAKTATOWE
ZAREJESTROWANY ZWIĄZEK WYZNANIA ŚWIADKÓW JEHOWY W POLSCE
05-830 Nadarzyn, ul. Warszawska 14
tel.729-80-40, fax 729-86-71

20 lipca 1998

POUFNE

DO WSZYSTKICH GRON STARSZYCH

Drodzy Bracia!
Przekazujemy Warn informacje, które mogą się Wam w przyszłości okazać potrzebne. Podano je podczas 15-godzinnego szkolenia uzupełniającego dla starszych i dotyczą różnych poważnych spraw.
Napastowanie seksualne dzieci. W liście Towarzystwa do wszystkich gron starszych z 14 maja 1997, strona 2, akapit 4, czytamy: „Starsi powinni (...) powiadomić Towarzystwo o każdej osobie, o której wiadomo., że w przeszlości napastowala seksualnie dzieci, a która obecnie lub dawniej byla zamianowana przez Towarzystwo do uslugiwania w Waszym zborze". Ze sprawozdań wynika, iż zdaniem niektórych starszych powyższe zalecenie nie dotyczy osób, które dopuściły się tego występku przed chrztem. Jednakże nawet w takiej sytuacji starsi powinni napisać do biura oddziału — również wtedy, gdy przewinienie popełniono wiele lat temu. Jeśli jakieś grono starszych jeszcze nie wysłało takiego listu, powinno niezwłocznie to uczynić. Ponadto wszelką korespondencję umieszczaną w poufnych aktach zboru, dotyczącą osoby, na której ciąży zarzut — potwierdzony lub nie — napastowania seksualnego dzieci, należy opatrywać napisem „Nie niszczyć" i przechowywać bezterminowo.

Podczas szkolenia uzupełniającego w ramach Kursu Służby Królestwa dla starszych, w Części 5(B) „ROZPATRUJĄC POWAŻNE SPRAWY, KIERUJCIE SIĘ ROZEZNANIEM", odbyła się dyskusja, w której omówiono kwestie związane z napastowaniem dzieci. Pytanie nr 6 brzmiało: „Co należy wziąć pod uwagę, by ustalić, jakie — jeśli w ogóle — przywileje w zborze można powierzyć komuś, kto w przeszłości napastował seksualnie dzieci?" W odpowiedzi zawarto takie zdanie: „Trzeba też brać pod uwagę względy prawne". Niektórzy pytali, dlaczego i w jakim sensie powinniśmy brać pod uwagę względy prawne, gdy zalecamy do usługiwania osoby, które niegdyś napastowały seksualnie dzieci.

Ci, którzy przez zamianowanie otrzymują przywileje służby, a więc starsi i słudzy pomocniczy, obejmują stanowiska wymagające zaufania. Człowiek, któremu powierzono przywileje w zborze, uchodzi za osobę godną zaufania. Wyrazem tego może być swobodniejsze powierzanie mu opieki i nadzoru nad dziećmi. Gdybyśmy przedwcześnie zamianowali na starszego lub sługę pomocniczego byłego pedofila, narazilibyśmy zbór na niebezpieczeństwo. Poza tym wymiar sprawiedliwości pociągnie do odpowiedzialności każdą organizację, która świadomie powierzyła byłemu pedofilowi funkcję wymagającą zaufania, po czym ten ponownie napastował seksualnie dziecko. Może to pociągać za sobą kosztowne procesy, pochłaniające ofiarowane środki, które powinny być spożytkowane na rozwój dzieła Królestwa. A zatem należy też brać pod uwagę względy prawne, a ponadto ocenić, jakiego rozgłosu nabrała ta sprawa, do jakiego czynu posunął się winowajca, ile lat minęło od tamtego czasu oraz jaką opinię ma obecnie w zborze i u osób postronnych, a także u tych, którym wyrządził krzywdę.


Bez komentarza.

#2 Ma Ryja

Ma Ryja

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów

Napisano 2004-01-29, godz. 11:46

Rabbit co ty pier****isz.Przeciez największymi pedofilami sa ksieza.Co ty telewizji nieogladasz???? Gdzie ty zyjesz Rabbit na Marsie???.Jezeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to lepiej siedz cicho.W to co napisales i tak ci nikt nieuwierzy.Robbit mam prosbe aczy mozesz ten list wyslac do swojej parafii. Im jest to bardzo potrzebne

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-19, godz. 23:33

Rabbit co ty pier****isz.Przeciez największymi pedofilami sa ksieza.Co ty telewizji nieogladasz???? Gdzie ty zyjesz Rabbit na Marsie???.Jezeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to lepiej siedz cicho.W to co napisales i tak ci nikt nieuwierzy.Robbit mam prosbe aczy mozesz ten list wyslac do swojej parafii. Im jest to bardzo potrzebne

Stary ten post ale musiałem sprawdzić co kolego za wypisujesz cuda... i powiadam cuda :D Widze że merytorycznie odpowiadasz hehe tylko szkoda że tu nic nie ma o katolikach w tym temacie hehe

Niektórzy z choinek się zrywają :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-11-19, godz. 23:49

gość o ksywie "Ma Ryja" faktycznie nie miał wiele do powiedzenia.

Ja (którego o sympatię wobec WTS nikt nie posądzi) zauważam bezstronnie, że tytuł "23,720 pedofilów" jest nierzetelny, bo w tej bazie są osoby które oprócz pedofilii mają na koncie np. molestowanie młodzieży. Czym innym jest obmacywanie siedemnastolatki, a czym innym krzywdzenie pięcioletniego dziecka.
Do tego, dokładne porównanie czy zsumowanie jest utrudnione, bo prawo niektórych stanów podciąga pod pedofilię stosunek z osobą, która jutro skończy 18 lat, a w innych stanach (podobnie jak w Polsce) można legalnie współżyć z 15-latką

a więc doradzałbym "cichym owcom" bardziej rzeczowe formułowanie tytułów artykułów.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-20, godz. 02:08

tak to już bywa że statystyke można czasem zaniedbać i wypaczyć to co chce się przedstawić :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 Nimril

Nimril

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 157 Postów

Napisano 2005-11-20, godz. 10:38

Sebastian : nie jestem pewny ale z tego co pamietam to za igraszki z 15-latka idzie sie siedziec. Ta granica w Polsce wynosi chyba 16 lat. Jednak nie zaloze sie o to. Moze ktos bardziej obeznany poprawi :)

#7 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-20, godz. 10:49

Sebastian : nie jestem pewny ale z tego co pamietam to za igraszki z 15-latka idzie sie siedziec. Ta granica w Polsce wynosi chyba 16 lat. Jednak nie zaloze sie o to. Moze ktos bardziej obeznany poprawi :)

Na 99% jestem pewien że już od 18 roku życia... Co nie znaczy że to dobrze ale tak jest w prawi :blink:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#8 lantis

lantis

    www.brooklyn.org.pl

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 668 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:śląsk

Napisano 2005-11-20, godz. 10:53

ja również słyszałem że od 16
Dołączona grafika lantis(at)brooklyn.org.pl

#9 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-11-20, godz. 11:03

Art. 200. § 1. Kto doprowadza małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.


źródło: Kodeks Karny, link


Użytkownik jb edytował ten post 2005-11-20, godz. 11:11

.jb

#10 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-11-20, godz. 13:03

DżejBi, jak zwykle rzeczowa, dziękuję za link.
Niezależnie od tego, jaka granica wieku jest w Polsce, chodziło mi o to, że w różnych krajach wynosi ona różnie, a nawet w poszczególnych stanach USA jest ona zróżnicowana, stąd dane są trudne do porównania. To była jednak uwaga marginesowa. Przede wszystkim chodziło mi o to, że pedofile stanowią część tej liczby 23.720 i to zapewne mniej niż połowę.

Z wielu ŚJ tacy pedofile, jak bp Paetz, który obcował z "dziećmi" od 19 rż w górę.

Wniosek, który sformułowałem, to "MNIEJ NIŻ 23,720 pedofilów", o to mi chodziło.

Oczywiście, gdyby się okazało, że zatuszowanych przypadków pedofilii jest "tylko" 2372 (tzn. 10x mniej) to jest to i tak o 2372 za dużo i należy bić na alarm, ale bijąc na alarm trzeba trzymać się faktów.
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2005-11-20, godz. 16:24

no nawet nie zauważyłem że wpisałem 18 zamiast 15 :) hehe No ale jednak co za młodu się skrzywdzi to z wiekiem może się czkawką odbijać :ph34r:
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-11-20, godz. 16:27

no nawet nie zauważyłem że wpisałem 18 zamiast 15 :) hehe No ale jednak co za młodu się skrzywdzi to z wiekiem może się czkawką odbijać :ph34r:

Od 18 to chyba w Stanach Zjednoczonych.

pzdr.
:P

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#13 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2005-11-20, godz. 18:55

W niektórych stanach dopiero od 21 lat.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#14 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2005-11-20, godz. 22:10

W niektórych stanach dopiero od 21 lat.


Nie wierzę...
Ależ im musi być smutno :lol:
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#15 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2005-11-20, godz. 23:37

Wracając do tematu -cytowany na wstępie materiał nie jest już najnowszy. Może więc trzeba zapytać o obecne stanowisko. Nie sądzę, by ono bardzo się zmieniło, ale może jest w nim trochę więcej dbałości o dobro ofiar, a nie tylko troska o własną kieszeń.

Czy podobnie brzmiące listy w dalszym ciągu są kierowane do osób nadzorujących zbory? Chyba warto to ustalić -dzięki temu będziemy mogli ponownie zweryfikować intencje Towarzystwa. Może jest w naszym gronie jakiś brat starszy, który rzuci trochę nowego światła na sprawę?

Uwaga porządkowa: proszę nie rozwijać podwątków czatowych!
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych