Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zarzuty w stosunku do SJ


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-16, godz. 11:39

Czesiek napisal :
http://watchtower.or...indpost&p=28239

„ Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie. Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie. (1 Tes. 5:21-22 BW)

Bóg radzi, aby wszystko doświadczać, badać, a trzymać się tego co dobre, natomiast unikać tego, co okaże się złem.
Niewolnik radzi, aby nie badać niczego, ale od razu odrzucać to, co od niego nie pochodzi i trzymać się tylko tego, co on naucza w swoich publikacjach. A do tego mówi, że taka jest rada Boga dla jego ludu."




Bzdury opowiadasz i wiem ze o tym wiesz :(

1Tes 5:21 Bg „Wszystkiego doświadczajcie, a co jest dobrego, tego się trzymajcie.”

1Tes 5:21 Br „Wszystko [dokładnie] badaj-cie, zatrzymując to, co dobre,”

1Tes 5:21 BT „Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie!”

1Tes 5:21 Bw „Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.”

1Tes 5:21 Bb „Wszytkich rzeczy doświadczajcie, a co jest dobrego tego się trzymajcie.”

1Tes 5:21 Bp „Sprawdzajcie wszystko, a zachowujcie to, co szlachetne.”

1Tes 5:21 NS „Upewniajcie się o wszystkim; mocno trzymajcie się tego, co szlachetne.”

oszukujesz bo piszac ze zacytujesz wersety 21-22 , zacytowales tylko werset 21 a "zapomniales ( ? ) o wersecie 22 ktory mowi ;

1Tes 5:22 Bg „Od wszelkiego podobieństwa złości się wstrzymywajcie.”

1Tes 5:22 Br „a unikajcie tego, co ma choć-by tylko pozór zła.”

1Tes 5:22 BT „Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.”

1Tes 5:22 Bw „Od wszelkiego rodzaju zła z dala się trzymajcie.”

1Tes 5:22 Bb „Od wszelakiego podobieństwa złości wstrzymawajcie się.”

1Tes 5:22 Bp „Unikajcie wszystkiego, co złe.”

1Tes 5:22 NS „Powstrzymujcie się od wszelkiej formy niegodziwości.”


A wiec Biblia nie kaze wszystkiego doswiadczac !!!!!!! bo nakazuje sie wystrzegac z gory tego co zle !!!!!!!!

Klamstwo to jest ?
Nieznajomosc tematu ?
Albo cos innego moze ?

Jestem zniesmaczony tym postepowaniem :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-05-16, godz. 12:25

rada biblijna mówi o unikaniu zła. WTS każe unikać dobra, które zostało "mianowane" złem przez CK.

#3 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-05-16, godz. 12:44

Homme Curieux
cytujesz za mną moją wypowiedź i chyba na oczy ci padło?
Przypatrz się dobrze wersetowi jaki zacytowałem, gdzie tam brak wersetu 22?
Poza tym, jak czegoś sam nie zbadasz, to skąd możesz wiedzieć że jest to złe, szczególnie jeśli chodzi o czyjeś poglądy?

I zanim zarzuciśz mi
"oszukujesz bo piszac ze zacytujesz wersety 21-22 , zacytowales tylko werset 21 a "zapomniales ( ? ) o wersecie 22 ktory mowi "

to zastanów się, bo sam oszukujesz innych a do tego wmawiasz im, że ja postępuję jak ty
Czesiek

#4 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-16, godz. 14:01

A wiec Biblia nie kaze wszystkiego doswiadczac !!!!!!! bo nakazuje sie wystrzegac z gory tego co zle !!!!!!!!


No i sam kłamiesz HC, zresztą nie po raz pierwszy. Gdzie w tych przekładach przeczytałeś, że należy z góry wystrzegać się tego co złe? A może znalazłeś coś ciekawego w ich kontekście?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#5 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-16, godz. 16:45

A wiec Biblia nie kaze wszystkiego doswiadczac !!!!!!! bo nakazuje sie wystrzegac z gory tego co zle !!!!!!!!


No i sam kłamiesz HC, zresztą nie po raz pierwszy. Gdzie w tych przekładach przeczytałeś, że należy z góry wystrzegać się tego co złe? A może znalazłeś coś ciekawego w ich kontekście?

Z gory nalezy wystrzegac sie wejscia w krowie lajno, wsadzenia reki do ogniska, wchodzenia do melin :lol: a wiec nie nalezy wszystkiego probowac :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#6 George

George

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 17 Postów

Napisano 2006-05-29, godz. 23:27

Kochani,szanuje wszystkich ludzi.Odpowiedzi szukam na pytanie.Czy milosc czysta i prawdziwa ,mozliwa jest pomiedzy Katolikiem i SJ?. Z mojej stony nie widze przeszkod,ale druga strona chyba nie ma slly w to uwierzyc.

#7 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-29, godz. 23:36

Chyba nie bedzie tej miłości pomiedzy katolikiem i śJ. Ile razy się spotykałem ze śJ to oni zaczynają temat religijny i zaczynaja wmawiać jaki to kosciół jest zły.

Przyznaje sie, dyskutowałem ze znajomymi śJ i się sprzeciwiałem ale nigdy nie mówiłem jakie CK jest złe i jakie przekręty robi.A ze strony śJ słyche to cały czas.Przykro

Pozdrawiam

#8 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 06:01

Chyba nie bedzie tej miłości pomiedzy katolikiem i śJ.

Gwoli wyjasnienia :

"Ile razy się spotykałem ze śJ to oni zaczynają temat religijny"

To zrozumiale :) SJ czuja wewnetrzna potrzebe rozmawiania o Bogu i to ich odroznia od wyznawcow niektorych innych religii

" i zaczynaja wmawiać jaki to kosciół jest zły."

To nieporozumienie gdyz porownanie nauczania KK z tym co przedstawia Pismo Sw wydaje sie niektorym "szkalowaniem KK "

"Przyznaje sie, dyskutowałem ze znajomymi śJ i się sprzeciwiałem"

To zrozumiale ze wiekszosc ludzi stara sie bronic wlasnych pogladow

"ale nigdy nie mówiłem jakie CK jest złe i jakie przekręty robi."

Tych "zarzutow" ciezko obronic zwlaszcza jesli sa one tak naaaaaaciaaaaganee :) Z drugiej strony znajac nieco srodowisko dziennikarskie i jego ped do uzyskania sensacyjnego materialu wiem iz gdyby w tych zarzutach bylo cokolwiek zasadnego to od dawna jezdzili by oni po WTS jak pies po burej suce :)

"A ze strony śJ słyche to cały czas"

SJ nie robia tego caly czas, robia to SJ ktorzy szukaja "latwizny" bo wystarczy otworzyc pierwsza lepsza gazete i juz sie ma materialy gotowe

".Przykro"

Mnie rowniez przykro ze jest to takie proste i latwe :(

Pozdrawiam tych ktorych mi wolno :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#9 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-30, godz. 08:27

HC, jak to jest z wewnętrzną potrzebą, to trzeba by spytać każdego głosiciela z osobna B) . Ja wiem, że nie każdy przejawia taki owczy pęd. Natomiast każdy głosiciel z pewnością odczuwa OBOWIĄZEK głoszenia. I dlatego WOLI zapełnić czas na rozmowę "ze światusem", głosząc, bo godzinki lecą :rolleyes:
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#10 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 09:27

No tak.A jak by o WTS wszystkie gazety zaczeły pisać? Może kiedyś ABWEHRze sie uda zrobic aby pisali o WTS. Powoli się spełniają proroctwa ze "będą was nienawidzić"- wiekszość teraz nie lubi KK. Niedługo Kościół Prawosławny się połączą z Kościołem Katolickim, wtedy kolejne proroctwo się spełni ze będzie jedna religia.Będzie wtedy Kościół Crzescijanski, tak jak było na początku.

Ostatnio zapytałem o korzenia świadków Jehowy od apostołów do Russela.Powiedział starszy zboru że były takie "przebłyski" , że byli tacy co głosili prawdę.No i podał Tertuliana ze on prawde głosił.Powiedziałem ze Tertulian włąsnie uważał Jezusa za Boga i pisał ze nie obowiązkowo chrzcic zanurzając, ze mozna tylko polac i wyjasnił dlaczego. Pózniej podawał innych, to ci inni tez sie zgadzali z nauką Kościoła.W takim razie niema korzeni śJ od apostołów do Russela.A skoro niema to się spełnia kolejne proroctwo i o tym każdy wie jakie i to proroctwo włąsnie śJ zarzucają dla KK.

Pozdrawiam

#11 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 10:22

Ja wiem, że nie każdy przejawia taki owczy pęd.

Czy z wlasnego doswiadczenia ? :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#12 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 10:34

Niedługo Kościół Prawosławny się połączą z Kościołem Katolickim, wtedy kolejne proroctwo się spełni ze będzie jedna religia.Będzie wtedy Kościół Crzescijanski, tak jak było na początku.

Kocioly te juz sie polaczyly we wspolnocie Interesow , Istnieje umowa o podziale "lupow" ktora nie zawsze jest przestrzegana przez obie strony :) Stad interwencje prawoslawnych o ograniczenie dzialalnosci "misjonarskiej" kk na ich obszarze

Byc moze bedzie jedna religia ale czyt taka sama jak na poczatku ?
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#13 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 10:38

Ostatnio zapytałem o korzenia świadków Jehowy od apostołów do Russela

Korzenie ?

Czerpiemy je z Pisma Swietego ....................... :)

W ciagu calego okresu ludzkosci Jehowa posiadal na Ziemi swoich Swiadkow ktorzy swiadczyli swoim zyciem i slowem ze Szatan jest Klamca i Zbrodniarzem !!
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#14 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-30, godz. 12:11

Ja wiem, że nie każdy przejawia taki owczy pęd.

Czy z wlasnego doswiadczenia ? :)

Owszem, ale nie tylko. Sam kombinowałem, jak mogłem, żeby pochodzić sobie po parku, a niekoniecznie kolportować barwne gazetki B) . Wcale się tego nie wypieram. Problem w tym, że podobnie postępują tysiące głosicieli. W ostatnie święta Wielkiej Nocy byłem z rodziną na spacerze w ogólnie uczęszczanym miejscu. Spotkaliśmy 3 pary głosicieli, które były zajęte... rozmową z sobą :D . Ciekawe, czy to też wpisywali do raportu. HC, być może znam więcej świadków niż Ty, więc wiem, co mówię :) [B] A urodzony "w prawdzie" (z tego co wiem) też nie jesteś...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#15 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2006-05-30, godz. 12:24

Ostatnio zapytałem o korzenia świadków Jehowy od apostołów do Russela

Korzenie ?

Czerpiemy je z Pisma Swietego ....................... :)

W ciagu calego okresu ludzkosci Jehowa posiadal na Ziemi swoich Swiadkow ktorzy swiadczyli swoim zyciem i slowem ze Szatan jest Klamca i Zbrodniarzem !!



Ale ci bajek nawciskali !
Powiedz jeszcze, ze to byli Swiadkowie Jehowy a Russell zyl w I wieku n.e. i dostal "prawde" prosto z rak Jezusa.

To nie byli Swiadkowie (Jehowy), tylko ludzie, ktorzy kochali prawde o Bogu na podstawie Pisma Swietego a nie Straznicy. A czasami nawet bez Pism Swietych, tak poprostu od serca.

Pozdrawiam.

#16 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-05-30, godz. 14:12

Sam kombinowałem, jak mogłem, żeby pochodzić sobie po parku, a niekoniecznie kolportować barwne gazetki B)

Jesli literature ta uwazac za "barwne gazetki" to rzeczywiscie lepiej pokombinowac sobie jak pochodzic po parku :-)

Wielu, wielu SJ pzechadza sie po ulicach aby ..............................

Z drugiej strony Jezus kazal przeciez glosic ludziom a nie przekonywac na sile ludzi
Spotkalem sie ( ze sluszna ) krytyka dawnego sposobu gloszenia polegajacego na wkladaniu buta w drzwi ..................................... :)
Teraz krytykuja nas niektorzy ze nie dosc energicznie :) przekonywujemy ludzi ...

No coz dochodzimy do slusznego przekonania ( za Biblia ) ze jesli Jehowa kogos nie pociagnie to..................) wierzymy ze jestesmy narzedziem w rekach Boga, wierzymy ze wysle nas tak jak wyslal bodajze Filipa do urzednika etiopskiego DZ

AP 8:27 A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, zarządzający całym jej skarbcem, 28 i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza. 29 «Podejdź i przyłącz się do tego wozu!» - powiedział Duch do Filipa.
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#17 robert

robert

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 119 Postów

Napisano 2006-06-01, godz. 15:31

Super merytoryczna ta dyskusja szczególnie ten fragment o "burej suce" :)

homme_curieux
nie wiem do jakiej wypowiedzi Czeska sie odnosisz wiec nie wiem czy rzeczywiscie pominął dany werset czy nie ale nawet jesli pominął to nic nowego to nie wnosi.
Po pierwsze mimo Twojego kategorycznego stwierdzenia nigdzie tam nie ma słowa "z góry" i to jest fakt.
Po drugie kazdy człowiek jest wyposazony w mózg i są pewne rzeczy na swiecie które nie wymagają doswiadczenia w celu poznania. Są bowiem poznane intuicyjnie.
Np. wejscie w krowią kupe nasz umysł poprzez analogie moze poznac nie musi tego doswiadczac To samo np dotyczy zasadnosci działania bądz nie działania prawa grawitacji
Moralnie zabójstwo, oszczersstwo kłamstwo itd tez są poznane jakby inuicyjnie. Niekoniecznie musisz kogos zabic aby wiedziec czy jest to dobre czy złe.
Zupełnie inaczej kwestia ma sie z poglądami prawem czy religia. To wymaga poznania aby móc wyrobic sobie pogląd czytaj: ocenic czy jest to dobre czy złe
Nie mozesz krytykowac czegos jesli nie wiesz zupełnie o co chodzi dlatego jedynie ze ktos (niewazne kto ) Ci tak powiedział.
Nie ma znaczenia czy jestes katolikiem muzułumaninem zydem czy ŚJ zasada jest zawsze taka sama. Jesli mówisz ze cos jest złe jakas filozofia czy religia a nie znasz jej podstawowych załozen to wystepujesz przeciwko temu wersetowi czy tez wersetom.
Mam nadzieje ze poczujesz te subtelną róznice pomiedzy zgłebianiem prawdy o Bogu a .........................

Pozdrawiam :)

#18 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-18, godz. 12:00

W ciagu calego okresu ludzkosci Jehowa posiadal na Ziemi swoich Swiadkow ktorzy swiadczyli swoim zyciem i slowem ze Szatan jest Klamca i Zbrodniarzem !!

Jestem ciekaw jakie to korzenie. Mogłbyś je opisać od początku II wieku do końca wieku XIX? Chętnie posłucham.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#19 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2006-08-19, godz. 08:33

Jestem ciekaw jakie to korzenie. Mogłbyś je opisać od początku II wieku do końca wieku XIX? Chętnie posłucham.


Rozni ludzie i rozne organizacje religijne roznie sie zapatruja na ta "sukcesje"
Pismo Sw we wszelkich mozliwych tlumaczeniach na ten temat wyraza sie jednakowo :

Kol 1:18 Bg „On też jest głową ciała, to jest kościoła, który jest początkiem i pierworodnym z umarłych, aby on między wszystkimi przodkował;”

Kol 1:18 Br „Jest On Głową Ciała - czyli Kościoła; jest także początkiem, pierwszym spośród tych, którzy wracają do życia; wszystko zaś po to, by był pierwszy we wszystkim.”

Kol 1:18 BT „I On jest Głową Ciała - Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.”

Kol 1:18 Bw „On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy,”

Kol 1:18 Bb „I On jest głową ciału kościoła. Początkiem i pierworodnym z umarłych, aby on był we wszytkich przodek trzymając.”

Kol 1:18 Bp „On jest też Głową Ciała - Kościoła, On jest Początkiem, On pierwszy spośród umarłych narodził się do życia, aby On sam we wszystkim miał pierwszeństwo,”

Kol 1:18 NS „i On jest głową ciała, zboru. On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, a aby mógł się stać pierwszym we wszystkim;”


Skoro to On -Jezus jest glowa zboru to i zbor musial widocznie istniec :) niewazne jak liczny :)
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-08-19, godz. 09:21

Rozni ludzie i rozne organizacje religijne roznie sie zapatruja na ta "sukcesje"
Pismo Sw we wszelkich mozliwych tlumaczeniach na ten temat wyraza sie jednakowo.. :

Ja poproszę coś z histori późniejszej niż mówi o tym Biblia. Skoro rzekło się A trzeba powiedzieć B. Nadal jestem ciekaw jakie to korzenie. Mogłbyś je opisać od początku II wieku do końca wieku XIX? Chętnie posłucham. Nie pytałem się o różne organizacje tylko o historię uczniów Boga. Poproszę więc konkrety a nie dumania homme_curieux od początku II wieku do końca wieku XIX! Jacy to byli ludzie między apostołem Janem, a Charles Taze Russellem.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych