Skocz do zawartości


Zdjęcie

książki -prośba o opinię


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2003-10-25, godz. 11:37

Czy ktoś z Was zetknął się z książkami, które wymieniam niżej?
Jeżeli tak, to chętnie zapoznam się z Waszymi uwagami.


1. Robert Reynolds "Kim są Świadkowie Jehowy?"
[doktryna Świadków Jehowy wyłożona na tle zestawienia różnic między nimi a Kościołem katolickim]

2. Charline Delporte "Świadkowie Jehowy. Ofiary mówią"
[zbiór świadectw byłych ŚJ oraz ich rodzin + porady dla osób poszkodowanych przez sekty]

3. Robert H. Countess "Błędy doktryny Świadków Jehowy"
[analiza krytyczna Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata]
.jb

#2 Jan Lewandowski

Jan Lewandowski

    Domownik forum (501-1000)

  • Moderatorzy
  • PipPipPip
  • 815 Postów

Napisano 2003-10-25, godz. 11:39

Czy ktoś z Was zetknął się z książkami, które wymieniam niżej ?
Jeżeli tak, to chętnie zapoznam się z Waszymi uwagami.

1. Robert Reynolds "Kim są Świadkowie Jehowy?"
[doktryna Świadków Jehowy wyłożona na tle zestawienia różnic między nimi a Kościołem katolickim]


Janek:

Słabizna, mało informacji, w dodatku bardzo pobieżne. Mam ją tylko po angielsku; poza tym ma błędy, na przykład podaje, że Knorr spodziewał się końca na rok 1974 (str. 7) co nie znajduje choćby cienia potwierdzenia w żadnym materiale źródłowym. Autorowi najprawdopodobniej chodziło o rok 1975


2. Charline Delporte "Świadkowie Jehowy. Ofiary mówią"
[zbiór świadectw byłych ŚJ oraz ich rodzin + porady dla osób poszkodowanych przez sekty]


Janek:

Nie znam, z zasady nie czytam „pamiętników o ŚJ” z racji tego, że nie posiadają faktów i informacji obiektywnych a tylko same subiektywne (często są to po prostu „księgi skarg i zażaleń” na poszczególnych braci z szeregów ŚJ, zatem nic konkretnego). Pewnym wyjątkiem pod tym względem jest „Kryzys sumienia” Franza, książka Jurgena Twisselmanna („Od świadka Jehowy do świadka Jezusa Chrystusa”) i książka Gunthera Pape pt. „Byłem Świadkiem Jehowy”. Książki te bowiem poza wspominkami i zażaleniami na dawnych współbraci ŚJ zawierają trochę dobrego materiału faktycznego. Co do „Kryzysu sumienia” Franza to poza tym, że jest to księga skarg i zażaleń na wewnętrzne stosunki panujące w Ciele kierowniczym (zatem jest to info nijak sprawdzalne i weryfikowalne, tym bardziej, że nie znamy w tej sprawie głosu drugiej strony) to w wersji ang. zawiera trochę cennych kopii w postaci korespondencji WTS, itd. Pod względem materiału o „proroctwach” WTS nic nowego – wcześniej pisali o tym o wiele bardziej wyczerpująco Magnani, Gruss, Jonnson, i inni.


3. Robert H. Countess "Błędy doktryny Świadków Jehowy"
[analiza krytyczna Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata]


Janek:

Ewidentnie najlepsza pozycja z trzech powyższych. W tej chwili to najlepsza na świecie pozycja o Przekładzie Nowego Świata. Bardzo szczegółowa rozprawa naukowa. Mnóstwo profesjonalnych analiz biblijnych opartych na tekstach oryginalnych i różnych wariantach rękopisów biblijnych. Countess wykłada grekę na uniwersytecie Tennesee w Nashville. Dziwię się, że nie zrobiła takiej kariery jak „Kryzys sumienia” Franza, choć pod względem merytoryczności i profesjonalizmu o wiele bardziej na to zasługuje. Autor co prawda popełnił kilka błędów, można się z nim czasem nie zgadzać, w kilku miejscach mógł pójść dalej ze swymi analizami, ale mimo to książka jest owocem prawdziwie odkrywczej pracy w temacie PNŚ. Tym bardziej, że na temat PNŚ powstało jak dotąd na świecie bardzo niewiele publikacji naukowych.

Pozdrawiam

#3

  • Goście

Napisano 2004-06-28, godz. 13:59

Nie do końca zgadzam się , jeśli chodzi o książkę "Ofiary mówią"
To prawda, że opowiedziane w niej historie są monotematyczne, ale to nie jest książka życzeń i zażaleń. Są te historie dowodem na to, że nie wszystko czym chlubią się członkowie tej organizacji jest takie czyste i podobające się Bogu.
Uważam, że nie zawsze można trafić do ludzi przez rozum, czasem trzeba przez serce...

#4 Guest_Sebastian_Andryszczak_0609890909_*

Guest_Sebastian_Andryszczak_0609890909_*
  • Goście

Napisano 2005-03-28, godz. 20:53

książka "ofiary mówią" jest BEZNADZIEJNA... Przebija z niej nienawiść i naiwne rozumowanie, że wystarczy czegoś zabronić i problem zniknie. Ponadto polski czytelnik zanudzany jest bezużytecznymi paragrafami francuskiego kodeksu karnego. Zawarte tam opowiadania czy świadectwa zawierają ewidentne bzdury, które rzucają się w oczy każdemu, kto zna doktrynę ŚJ.

generalnie książka na poziomie: "a wicie moja, kumo, ŚJ to sekta, bo pomarańczy nie jedzą". Obsesyjnie tropiona jest nieautoryzowana przez kierownictwo ŚJ fobia, która skłaniała francuskich ŚJ do niejedzenia pomarańczy, bo ktoś puścił plotkę, że pod skórkę wstrzykiwana jest krew. Znalazło się paru naiwniaków, co uwierzyło.

Na podobnej zasadzie możnaby zarzucać, że istnieją do dziś katolicy, którzy wierzą, iż hostii nie wolno gryźć, bo może pocieknąć krew. Istnieją takie poglądy,
ale Kościół ich nigdy nie głosił i stąd nie mogą być wytaczane przeciwko niemu.
Podobnie jest z krwią i pomarańczami w sekcie.

książka uczy wrogości wobec ŚJ, nie podając jak z nimi żyć i jak im pomagać.
czytanie tej książki jest wysoce szkodliwe.

polecam Bednarskiego i Podolskiego.

pozdr
Sebastian

#5 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2005-03-30, godz. 20:35

Janku
Czy ta 3 pozycja o Bledach doktryny..... jest w j. polskim ?? :)
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#6 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 589 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2005-07-13, godz. 10:15

czy ktoś wyrazi opinię o tej trzeciej pozycji?
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#7 SS

SS

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 13 Postów
  • Lokalizacja:Lędziny

Napisano 2005-08-21, godz. 18:59

Czy ktoś wie, gdzie można znaleźć wersję elektroniczną książki:

Analiza krytyczna Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata

#8 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-08-22, godz. 15:21

Nie wiem czy jest elekroniczna, ja mam wersje papierową... ale tak mędzy nami nic ciekawego...

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#9 Kloo

Kloo

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1087 Postów
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-04-20, godz. 18:13

http://www.katolikos...ublika.pl/d.htm
super ksiazka ,polecam

Świadkowie Jehowy, ofiary mówią - Charline Delporte Download 77KB
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych