Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duch Święty - w jaki sposób dzieli się na mniejsze części?


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-18, godz. 16:28

Ostatno się zastanawiam nad Duchem Świętym. Czy jest osobą, czy też nie? Jeśli chodzi, że jest tylko mocą, to zastanawia mnie werset, że jak człowiek zgrzeszy przeciwko Bogu, czy Chrystusowi, to będzie mu przebaczone, ale jak zgrzeszy przeciwko DŚ to nie będzie mu przebaczone. Trochę to dziwne, aby moc Boża była ważniejsza od samego Boga. Z drugiej strony wynika stąd wniosek, jakoby DŚ był ważniejszą postacią od Boga i Jezusa. Ale nie o to mi chodzi.
Nie potrafię zrozumieć, jak Duch Święty, skoro jest istotą potrafi się podzielić na mnóstwo małych Duszków Świętych i wstępować osobno na ludzi i to w tysiącach. Jak tłumaczą to osoby wierzące, że DŚ to osoba? Jak ktoś żywy, myślący może się rozdzielić na tyle kawałków? Czy jest tu ktoś kompetentny, aby mi to wyjaśnić?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-18, godz. 16:34

Może chodzi o to, że jest w stanie jako jedna osoba być w wielu, a przez to niejako się podzielić. Nie wiem czy dobrze rozumuje...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-11-19, godz. 20:09

Bóg jest wszystkim we wszystkich, tzn. że zarówno my jesteśmy w nim, jak i on w nas. Jest przecież Duchem! Ducha można zobrazować np. wodą, zresztą takie porównanie występuje również w Biblii. Chociaż więc Duch jest osobą, ale woda nie, ale chodzi o porównanie z otaczającym nas światem. Wyobraźmy więc sobie, że pływamy w takiej wodzie. Woda znajduje się zarówno w nas (w człowieku jest ponad 60% wody) jak i na zewnątrz. Jesteśmy więc zarówno w wodzie, jak i woda jest w nas - nie chodzi oczywiście o całą wodę, tylko o wodę jako o związek chemiczny H20. Podobnie i z Bogiem: znajdujemy się w nim, jak też on może znajdować się w nas, kiedy będzie chciał. Dlaczego Duch Święty musiałby się dzielić, aby napełnić niezliczoną rzeszę osób? Czy traktujesz Boga jako takiego małego, jak demon, który może tylko w jednego człowieka wejść? Bóg jest nieskończenie wielki, i dlatego, to nie on wchodzi do nas, tylko my znajdujemy się jak gdyby w nim!

Joz 1:9 Bw „Czy nie przykazałem ci: Bądź mocny i mężny? Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.”

Jr 23:24 Bw „Czy zdoła się kto ukryć w kryjówkach, abym Ja go nie widział? - mówi Pan. Czy to nie Ja wypełniam niebo i ziemię? - mówi Pan.”

Dz 17:27-28 Bw „żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas.(28) Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy.”

1Kor 15:28 Bw "A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim."

Ef 1:23 Bw "który jest ciałem jego, pełnią tego, który sam wszystko we wszystkim wypełnia."


Jeśli więc my znajdujemy się w Bogu, to dla niego nie ma problemu, aby znaleźć się w każdym z nas, kiedy tego będzie chciał. Bóg nie musi sie więc dzielić, aby napełniać osoby. Można to przyrównać do morza rozlewającego się po zatokach. Wyobraź np. sobie małe jeziorka znajdujące się w środku wysp archipelagu, ale ten archipelag sam znajduje się nad wielkim oceanem. Nasza natura jest zbyt prymitywna aby objąc naturę Boga. Bóg daleko przewyższa nasze pojmowanie, nie mozna go ograniczyć naszym rozumem. Stąd też Duch Święty jako osoba duchowa nie musi się dzielić, ponieważ dziedzina duchowa to dziedzina niematerialna, a wszechświat jest materialny, zatem owe "niebo", gdzie mieszka Bóg nie może być w naszym wszechświecie. Istnieje wraz z nim i nas otacza, lecz nie jest jego częścią.

Bóg jako osoba niematerialna, żyjąca w dziedzinie duchowej, nie jest ograniczona w żaden sposób przestrzenią fizyczną. Sam zresztą Jezus mówił, że jako osoba będzie obecny wszędzie i zamieszka w każdym z nas:

Mt 18:20 Bw "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich."

J 14:23 Bw „Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy.”


Jak to możliwe, że tyle jest osób wierzących, a jeden jest Bóg, jeden Pan Jezus, i jeden Duch Święty, a jednak Pan Jezus mówi „ i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy”, u każdej z osób wierzących.


Zresztą sama Biblia mówi, że w każdym z nas mieszka cała Trójca Święta:

Bóg Ojciec
2Kor 6:16 Bw „Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim.”

1J 3:24 Bw „A kto przestrzega przykazań jego, mieszka w Bogu, a Bóg w nim, i po tym Duchu, którego nam dał, poznajemy, że w nas mieszka.”

1J 4:4 Bw „Wy z Boga jesteście, dzieci, i wy ich zwyciężyliście, gdyż Ten, który jest w was, większy jest, aniżeli ten, który jest na świecie.”

1J 4:12 Bw „Boga nikt nigdy nie widział; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości.”



Syn Boży
J 6:56 Bw „Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, we mnie mieszka, a Ja w nim.”

2Kor 13:5 Bw „Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli.”

Kol 1:27 Bw „Im to chciał Bóg dać poznać, jak wielkie jest między poganami bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały.”



Duch Święty
J 14:17 Bw „Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.”

1Kor 3:16 Bw „Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?”

1Kor 6:19 Bw „Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?”


Dziwne, że jest dla innych możliwe, że Bóg może przebywac w każdym z nas, a nie jest dla nich możliwe, aby to również Jezus czy też Duch Święty przebywali w nas. Skoro więc Bóg jako osoba może przebywać w każdym z nas, to również i Jezus może przebywać w każdym z nas. I nie musi się dzielić, gdyż jest osobą duchową.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-11-20, godz. 09:19

Mirek dziękuję, za ciekawą odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#5 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-11-20, godz. 10:49

MIrku.
Dużo tej wody z tego Ducha.
Zakładając, że jest osobą...
"Wszedł" w nas - za naszą wolą i zgodą. Nawet prośbą!
Taki... "ósmy pasażer" - Nostromo.
Steruje naszym postępowaniem, życiem.
Staliśmy się bezwolni.
Postępujemy tak, jak on chce.
Chcą podobać się Bogu, musimy Go posiadać.
Więc spytam się...komu należy się nagroda za nasze postępowanie? (Zakładając, że jest dobre).
To nie my, lecz On zasługuje na Niebo, lub Raj.
Spytam się jeszcze - co z naszym Duchem tym zwykłym, ludzkim?
Jeszcze jedno:
Gdzie to napisano- "Zresztą sama Biblia mówi, że w każdym z nas mieszka cała Trójca Święta: "[i] - nie mogę odnaleźć takiego zapisu...
Pozdrawiam

#6 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-11-20, godz. 11:18

Mirku.
Dużo tej wody z tego Ducha.
Zakładając, że jest osobą...

Myślę, że masz złe wyobrażenie osoby, jesli w ogóle znasz jakąś sensowną definicję pojecia osoba. Czy skoro osoby ludzkie mają ręce i nogi, to oznacza to, że osoba Boga też musi posiadać kończyny? Czy skoro człowiek posiada ciało, to i Bóg musi posiadać ciało? Czy skoro człowiek został wyposażony w zmysły to i Bóg musi posiadać zmysły? Oczywiście, że nie! Bóg jest duchem i jako osoba duchowa nie znajduje się w żadnej czasoprzestrzeni. Nie znamy natury Boga dlatego trudno nam pojąć jego budowę czy funkcje. Ja często posługuję się przykładem wody. Pomimo że nie jest osobą, ale moim zdaniem dość dobrze odzwierciedla naturę Boga.


Spytam się jeszcze - co z naszym Duchem tym zwykłym, ludzkim?

Myślę, że duch ludzki jest osobą. Człowiek składa się przecież z trzech elementów: ducha, duszy i ciała (1 Tes 5:23).

1Tes 5:23 Bw „A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.”

Skoro człowiek jest osobą, to jaki składnik decyduje o osobowości człowieka? Wiemy przecież, że istnieją złe duchy i dobre duchy! Czy Jezus wypędzając złe duchy miał do czynienia z osobami czy jakimiś nieosobowymi mocami? Jeśli więc człowieka może napełnić zły duch, wziąść go w posiadanie, powodując opętanie go, to człowiek może też zostać napełniony Duchem Świętym i stać się nowonarodzonym dzieckiem Bożym. Dlaczego w wypadku napełnienia duchem demonicznym mam mysleć o duchu jako o osobie, a w wypadku napełnienia Duchem Świętym - jako o mocy?


Gdzie to napisano- "Zresztą sama Biblia mówi, że w każdym z nas mieszka cała Trójca Święta: "[i] - nie mogę odnaleźć takiego zapisu...
Pozdrawiam

Pisząc tak, mam na myśli, że mieszka w nas jednocześnie zarówno Bóg Ojciec, Syn Boży jak i Duch Święty - zobacz wersety, które przytoczyłem na potwierdzenie mojej biblijnej tezy.

Również podobnie cała Trójca Święta bada też człowieka:


Ps 7:10 Bw "Niechże skończy się zło bezbożnych! Utwierdź sprawiedliwego, Który badasz serca i nerki, Boże sprawiedliwy."

Ps 26:2 Bw "Zbadaj mnie, Panie, i doświadcz, Poddaj próbie nerki i serce moje!"

Jr 11:20 Bw "Lecz, Panie Zastępów, który sprawiedliwie sądzisz, który badasz nerki i serca, niech ujrzę twoją odpłatę na nich, gdyż tobie poruczyłem moją sprawę."

Jr 20:12 Bw "Lecz Ty, o Panie Zastępów, który badasz sprawiedliwego, przenikasz nerki i serce, spraw, bym ujrzał twoją pomstę nad nimi, gdyż tobie powierzyłem moją sprawę."



Bóg Ojciec

Jr 17:10 Bw „Ja, Pan, zgłębiam serce, wystawiam na próbę nerki, aby oddać każdemu według jego postępowania, według owocu jego uczynków.”

Syn Bozy

Ap 2:23 Bw „A dzieci jej zabiję; i poznają wszystkie zbory, że Ja jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych.”

Duch Święty

1Kor 2:10 Bw „Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.”

takich wersetów o Trójcy Świętej jest w PŚ mnóstwo!

Użytkownik mirek edytował ten post 2006-12-29, godz. 18:21

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#7 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2006-11-20, godz. 11:30

Mirku.
Również dziękuję za odpowiedź.
Miłego dnia!

#8 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-04, godz. 14:15

Mirek napisał

Pisząc tak, mam na myśli, że mieszka w nas jednocześnie zarówno Bóg Ojciec, Syn Boży jak i Duch Święty - zobacz wersety, które przytoczyłem na potwierdzenie mojej biblijnej tezy.


Mirku...Jeśli teza jest biblijna to nie jest tezą Twoją, a jeśli teza jest Twoja to nie jest tezą biblijną.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#9 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-06, godz. 00:19

Mirek napisał

Bóg jest duchem i jako osoba duchowa nie znajduje się w żadnej czasoprzestrzeni.


Można by Mirku Cię wprost zapytać skąd o tym wiesz?
Ale zostawmy to pytanie na razie bez odpowiedzi...
Zapytam Cię o coś innego niemniej ważnego!!!
Piszesz, że Bóg/Trójca jest w nas cytuję; Zresztą sama Biblia mówi, że w każdym z nas mieszka cała Trójca Święta: Bóg Ojciec...Syn Boży...Duch Święty.
Mirku i tu moje pytanie. Jak pogodzić to, co piszesz o Bogu bytującym poza wszelką czasoprzestrzenią z tym bytowaniem/przebywaniem Boga w nas tu i teraz w naszej (ludzkiej...) czasoprzestrzeni?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#10 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-06, godz. 18:00

Pozwolisz, że odpowiem za Mirka.

Fakt, że Bóg przebywa w człowieku nie oznacza, że jest w czasoprzestrzeni. Człowiek nie jest rozumiany tutaj jako pewien obszar przestrzeni. Gdyby było jak sugerujesz, to można by się było pokusić o dokładne zlokalizowanie Boga w człowieku, np. między trzustką a śledzioną.

Innymi słowy: "Bóg przebywa w człowieku" to przenośnia.

#11 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-06, godz. 23:36

Haaelu uważasz obecność Boga w nas za przenośnię...Okej.
Ale nie da się ukryć, że Bóg w swojej dynamice ukierunkowanej na człowieka wkroczył w dziele zbawienia... w wymiar ludzki. No, bo jak inaczej można rozumieć to, co wydarzyło się przed dwoma tysiącami lat.
Obecność Boga pośród ludu swego to też przenośnia?
***
P.s. Czy mam rozumieć, że Mirek zmienił zdanie w tym temacie?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-07, godz. 00:24

należałoby chyba rozważyć także możliwość że Bóg jako istota duchowa przebywa nie w materialnej ale w duchowej części istoty ludzkiej. A więc nie lokalizowalibyśmy go między wątrobą a śledzioną ale "w duszy".

Jak "wygląda" dusza i czy "do środka" można kogoś lub coś włożyć nie wiem.

#13 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2006-12-07, godz. 16:04

Myślę, że Bóg po prostu jest wszędzie - wszystko wypełnia i wszystko przenika. Jest więc obecny zarówno w naszej czasoprzestrzeni, jak też i poza nią. Jest nawet w piekle (nie ma Go jednak DLA dusz tam przebywających, gdyż nie odczuwają Jego obecności). Mirek zapewne trochę źle się wyraził.

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#14 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-07, godz. 17:35

Widzę, że rozgorzała dyskusja w jaki sposób Bóg w nas mieszka. Przyda się wobec tego mała podpowiedź. Na początek może dodam, że cała Trójca Święta jest też w naszych sercach:

Bóg Ojciec
Rz 5:5 Bw „a nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który nam jest dany.”

Syn Boży
Ef 3:17 Bw „żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach waszych, a wy, wkorzenieni i ugruntowani w miłości,”

Duch Święty
2Kor 1:22 Bw „który też wycisnął na nas pieczęć i dał zadatek Ducha do serc naszych.”

A takich wersetów w Biblii mówiących o Trójcy Świętej jest mnóstwo. Gdy je zobaczyłem, podziekowałem Bogu, że pozwolił mi otworzyć oczy i zdjąć okulary Strażnicowe. Łuski spadły z moich oczu. Na drugi raz nie mówcie więc, że nauki o Trójcy nie ma w Biblii :)
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#15 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-07, godz. 17:49

no pewnie Mirku, a jakże. kiedyś dawno temu żegnałem się z kimś mi bliskim i powiedziałem mu, że pozostanie w "moim sercu na zawsze". ciekawe co miałem na myśli ?
powstaje pytanie: "czy miłośc Boża" to, aby zaraz Bóg, a nie np. stan "ducha" ?
czy zadatek ducha to nie np. "część" ? o ile mi wiadomo zadatek (czyli część np jakiejś kwoty) daje się w momencie realizacji transakcji.
Mirku. w Piśmie Świętym jest mnóstwo cytatów opisujących przymioty Boga jak również Jezusa i ich zależne relacje. z grubsza rzecz biorąc spokojna analiza wersetów nasuwa mi co najwyżej skojarzenie, że Bóg jest Najwyższą istotą we Wrzechświecie, a Jezus jest jego doskonałym Synem, który zawsze podporządkowywał się woli swego Niebiańskiego Ojca. i takie się nasuwają spostrzeżenia ludziom, którzy pozwolili sobie na lekturę Słowa Bożego bez założonych z góry uprzedzeń. jak sam zapewne wiesz nigdzie w Biblii nie napotkamy jakiegokolwiek określenia, które by wskazywało na pojęcie Trójcy, reszta to jest cała misternie sklecona nadbudowa jaką udało się ludziom przez ostatnie stulecia wykreować.

Użytkownik Maciej edytował ten post 2006-12-07, godz. 17:50


#16 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2006-12-07, godz. 19:07

Powinieneś prosić Boga, aby pomógł ci zrozumieć naukę o Trójcy Świętej.

Trójca, jest chrześcijańskim nauczaniem o tym, że Bóg istnieje w trzech wiecznych osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ojciec nie jest tą samą osobą, co Syn; Syn nie jest tą samą osobą, co Duch Święty i Duch Święty nie jest tą samą osobą, co Ojciec. Nie są to trzej bogowie, ani trzy istoty. Są to trzy różne osoby, a jednak stanowią jednego Boga. Każda ma swoją wolę, może mówić, kochać itd., i są to demonstracje ich osobowości. Są ze sobą w doskonałej jedności. Są jednakowo wieczne, równe i mają jednakową moc. Jeśli którakolwiek z tych Osób zostanie usunięta, to nie byłoby Boga.

Pociesza nas cała Trójca Święta:

Bóg Ojciec
Iz 51:12 Bw „Ja, Ja jestem tym, który was pociesza. Kim jesteś ty, że się boisz człowieka śmiertelnego, syna człowieczego, który ginie jak trawa?”

2Kor 7:6 Bw „Lecz Ten, który pociesza uniżonych, Bóg, pocieszył nas przez przybycie Tytusa;”



Syn Boży
J 14:16 Bw „Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -”

1J 2:1 Bw „Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.”



Duch Święty
J 14:26 Bw „Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.”

J 15:26 Bw „Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;”

J 16:7 Bw „Lecz ja wam mówię prawdę: Lepiej dla was, żebym ja odszedł. Bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, jeśli zaś odejdę, poślę go do was.”



Cała Trójca Święta mieszka w nas:

2Kor 6:16 Bw „Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim.”

Kol 1:27 Bw „Im to chciał Bóg dać poznać, jak wielkie jest między poganami bogactwo chwały tej tajemnicy, którą jest Chrystus w was, nadzieja chwały.”

J 14:17 Bw „Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie.”



Cała Trójca uświęca nas:

1Tes 5:23 Bw „A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.”

Hbr 2:11 Bw „Bo zarówno ten, który uświęca, jak i ci, którzy bywają uświęceni, z jednego są wszyscy; z tego powodu nie wstydzi się nazywać ich braćmi,”

1P 1:2 Bw „według powziętego z góry postanowienia Boga, Ojca, poświęconych przez Ducha ku posłuszeństwu i pokropieniu krwią Jezusa Chrystusa: Łaska i pokój niech się wam rozmnożą.”



Cała Trójca daje życie

Rdz 2:7 Bw „ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą.”

J 5:21 Bw „Albowiem jak Ojciec wzbudza z martwych i ożywia, tak i Syn ożywia tych, których chce.”

2Kor 3:6 Bw „który też uzdolnił nas, abyśmy byli sługami nowego przymierza, nie litery, lecz ducha, bo litera zabija, duch zaś ożywia.”



Cała Trójca nas kocha

J 3:16 Bw „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.”:

Ef 5:25 Bw „Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,”

Rz 15:30 Bw „Proszę was tedy, bracia, przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, i przez miłość Ducha, abyście wespół ze mną walczyli w modlitwach, zanoszonych za mnie do Boga,”



Cała Trójca bada nas

Jr 17:10 Bw „Ja, Pan, zgłębiam serce, wystawiam na próbę nerki, aby oddać każdemu według jego postępowania, według owocu jego uczynków.”

Ap 2:23 Bw „A dzieci jej zabiję; i poznają wszystkie zbory, że Ja (Jezus) jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych.”

1Kor 2:10 Bw „Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.”




Cała Trójca Święta ma społeczność (wspólnotę):

Bóg Ojciec
1J 1:3 Bw „co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem.”


Syn Bozy
1Kor 1:9 Bw „Wierny jest Bóg, który was powołał do społeczności Syna swego Jezusa Chrystusa, Pana naszego.”

1J 1:3 Bw „co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem.”



Duch Święty
2Kor 13:13 Bw „Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.”

Flp 2:1 Bw „Jeśli więc w Chrystusie jest jakaś zachęta, jakaś pociecha miłości, jakaś wspólnota Ducha, jakieś współczucie i zmiłowanie,”



Niemniej są pewne widoczne różnice w pewnych funkcjach wśród członków Trójcy. Na przykład, Ojciec decyduje, kto będzie zbawiony (Ef 1:4), Syn ich zbawia (Ef 1:7), a Duch Święty pieczętuje (Ef 1:13).
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#17 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-12-07, godz. 19:40

Mirku. rzeczywiście bogata ilość wersetów przytoczona na poparcie tezy. trzeba jednak zwrócić uwagę, że te wersety zostały starannie przygotowane i zebrane w całośc, aby czytelnika utwierdzić w przekonaniu, że nauka ta (o Trójcy) jest jak najbardziej biblijna.
niestety tak jak wspomniałem w momencie studiowania Pisma zaczynają się pojawiać wątpliwości. ot chociażby w związku z równością. to Stwórca mówi o sobie, że jest Bogiem Najwyższym, jak równiez o tym, że swojej chwały nie odda nikomu. jest mowa, o rzeczach o których nie wie ani Syn ani duch tylko Ojciec. w końcu też przy okazji wzajemnych relacji Jezus podkreśla, że jest niżej postawiony w hierarchii od Ojca. dotyczy to zarówno jego zycia na ziemi (jako człowieka), ale również bytności w sferach niebiańskich (juz jako istoty duchowej). i rzeczywiście jak na ironię, trzeba sobie zadać nielada trudu, aby podeprzeć tę teorię biblijnie. jednak Stwórca, któremu zależy na tym, abyśmy poznali Jego, jako jedynego Boga oraz Jego Syna, którego posłał zadbał o to, abyśmy potrafili tego poznania doświadczyć

#18 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-07, godz. 20:27

Macieju, wymieszałeś fakty, takie jak:

przy okazji wzajemnych relacji Jezus podkreśla, że jest niżej postawiony w hierarchii od Ojca.

z interpretacjami:

dotyczy to zarówno jego zycia na ziemi (jako człowieka), ale również bytności w sferach niebiańskich (juz jako istoty duchowej).

Nie ma przecież w Biblii słów "Ojciec większy jest ode mnie /i w niebie i na ziemi/"

#19 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-07, godz. 22:55

Poszczególne Osoby Trójcy mogą być większe lub mniejsze od siebie, ale zawsze jest to podporządkowanie funkcjonalne. Na przykład Ojciec jest większy od Syna, ponieważ Syn jest mu poddany. Ale jednocześnie na przykład grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest cięższy niż grzech przeciwko pozostałym dwóm Osobom. Czyli Duch jest większy zarówno od Ojca jak i Syna. Dla Terebinta był to dowód przeciw Trójcy a przynajmniej trudność w tej nauce, szkoda, że nie zapytałem go o to głębiej. Wyższość Ojca nad Duchem widać w tych wersetach, gdzie Ojciec "posyła" Ducha.

Nie znam wersetów, które potwierdzałyby wyższość Jezusa nad Ojcem i nad Duchem Świętym. Może Mirek je zna?

Poszczególne Osoby Boskie dzielą się funkcjami, ale nie da się wyróżnić pośród nich hierarchii.

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-12-08, godz. 00:03

ciekawa myśl.

Jest wyższość Ducha nad Ojcem i Synem (grzech przeciwko DŚ)
Jest wyższość Ojca nad Synem (Ojciec posyła Syna)
Jest wyższość Ojca nad Duchem (Ojciec posyła Ducha)

Na upartego znalazłaby się wyższość Syna nad Duchem ("Pocieszyciela dam wam, apostołom")

jeszcze brakuje mi tylko wyższości Syna nad Ojcem
i mielibyśmy równość mimo wyższości/niższości, dobrze myślę?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych