Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duch Święty - w jaki sposób dzieli się na mniejsze części?


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#21 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-15, godz. 17:23

Jest. Odgapiam od Mirka z innego wątku.

Paweł zacytował psalm jako wypowiedź Ojca do Jezusa:
(Hbr 1:10 BT) Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa.
Ojciec nazwał Syna "Panem". Można argumentować, że Jezus nie jest "Panem" dla Ojca, tylko Ojciec używa tytułu przysługującego Jezusowi w stosunku do ludzi (np. "Panie nad ludźmi").

#22 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-15, godz. 19:30

Sebastian Andryszczak napisał

ciekawa myśl.

Jest wyższość Ducha nad Ojcem i Synem (grzech przeciwko DŚ)
Jest wyższość Ojca nad Synem (Ojciec posyła Syna)
Jest wyższość Ojca nad Duchem (Ojciec posyła Ducha)

Na upartego znalazłaby się wyższość Syna nad Duchem ("Pocieszyciela dam wam, apostołom")

jeszcze brakuje mi tylko wyższości Syna nad Ojcem
i mielibyśmy równość mimo wyższości/niższości, dobrze myślę?


Sobek tym to sposobem nie tylko wyraziłeś ciekawą myśl, co raczej mega herezję!!!
Wszyscy święci w niebie ze stołków pospadali...
Przecież model Boga trójkowego zakłada maxi równość pod każdy względem i w każdej sytuacji nie ma od tego żadnego wyłomu!!! Zaraz Mirek Wam to udowodni na podstawie Biblii.
Kto głosi wyższość Boga Ojca nad Bogiem Synem jest pewnikiem przeznaczony do piekła.
O Duchu Świętym już nie wspomnę.
Nie ma czegoś takiego jak wyższość funkcjonalna osób w Bogu trójkowym!!! Toż to herezja...
***
Haael napisał

Poszczególne Osoby Boskie dzielą się funkcjami


Nie Haaelku nie dzielą się funkcjami...Bóg trójkowy to nie instytucja, w której osoby w zależności od swojego wykształcenia, przebiegłości pełnią różne funkcje.
Moje uzasadnienie...Każda osoba w Bogu jest cała w pozostałych osobach.
Pamiętajmy jeszcze o jednym. Bóg w dziele zbawienia nie przedstawia nam się jako Bóg trójkowy, lecz jest Boską jednością ekonomiczną.
Jeśli zwolennicy Boga trójkowego nie zgadzają się ze mną, (choć piszę pod nich...) to niech mi o tym napiszą.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#23 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-15, godz. 20:02

Przecież model Boga trójkowego zakłada maxi równość pod każdy względem i w każdej sytuacji nie ma od tego żadnego wyłomu!!!

Tak, niemniej jednak Biblia podaje kilka przykładów nierówności. Ojciec większy jest od Syna, grzech przeciwko Duchowi cięższy niż przeciw pozostałym dwóm Osobom itp. Wyjaśnienie: nierówności te nie są "wpisane na stałe" w Trójcę, tylko funkcjonalne, zatem wszystkie Osoby Trójcy są równe. Dowód: gdyby jedna Osoba była większa od drugiej, to musiałaby być większa pod każdym względem. Tymczasem dla każdej uporządkowanej dwójki Osób Trójcy istnieje werset, gdzie pierwsza Osoba jest ukazana jako większa od drugiej. Ergo: większość i mniejszość Osób nie jest istotowa, tylko funkcjonalna. Quod erat demonstrandum, amen.

Nie Haaelku nie dzielą się funkcjami...Bóg trójkowy to nie instytucja, w której osoby w zależności od swojego wykształcenia, przebiegłości pełnią różne funkcje.

Owszem, dzielą się funkcjami. Jezus umarł na krzyżu a Bóg Ojciec nigdy nie umarł na krzyżu. Istnieją takie czynności, które jedna Osoba robi a druga nie.

Pamiętajmy jeszcze o jednym. Bóg w dziele zbawienia nie przedstawia nam się jako Bóg trójkowy, lecz jest Boską jednością ekonomiczną.

A mi się wydaje, że Bóg przedstawił się jako "trójkowy" właśnie w dziele zbawienia. Wcześniej wydawał się jednolity.

#24 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-17, godz. 19:51

Haael napisał

Tak, niemniej jednak Biblia podaje kilka przykładów nierówności. Ojciec większy jest od Syna, grzech przeciwko Duchowi cięższy niż przeciw pozostałym dwóm Osobom itp.


Mnie to mówisz...
Zaś podchodząc do tego na poważnie to powiedz mi jak to jest możliwe, że Bóg Duch Święty w kontekście grzeszenia przeciw Jego Majestatowi dzierży prym pierwszeństwa/ważności przed Bogiem Ojcem i Bogiem Synem? A może DŚ jest Bogiem High Quality???

Haael napisał

Wyjaśnienie: nierówności te nie są "wpisane na stałe" w Trójcę, tylko funkcjonalne,


Proszę zacytuj oficjalny dokument (o wyższości funkcjonalnej Osób w Bogu) z KK, bo to oni tu rządzą...to będziemy dalej nad tym dyskutować.

Haael napisał

Owszem, dzielą się funkcjami. Jezus umarł na krzyżu a Bóg Ojciec nigdy nie umarł na krzyżu. Istnieją takie czynności, które jedna Osoba robi a druga nie.


A Jezus jako Bóg umarł na krzyżu?
Wymień te czynności i powiedz mi jak uważasz, dlaczego jedna osoba robi to czy tamto, a druga czy trzecia nie robi tego? Kto decyduje o tym, kto co robi?

Haael napisał

A mi się wydaje, że Bóg przedstawił się jako "trójkowy" właśnie w dziele zbawienia. Wcześniej wydawał się jednolity.


Czyżby Boża metamorfoza?
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#25 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-12-18, godz. 22:11

Mnie to mówisz...

Czyżbyś myślał, że trynitarianie nie wiedzą, że w Biblii są takie przykłady?

Zaś podchodząc do tego na poważnie to powiedz mi jak to jest możliwe, że Bóg Duch Święty w kontekście grzeszenia przeciw Jego Majestatowi dzierży prym pierwszeństwa/ważności przed Bogiem Ojcem i Bogiem Synem? A może DŚ jest Bogiem High Quality???

Bardzo chętnie Ci odpowiem, ale najpierw chcę zadać dwa pytania. 1. Dlaczego uważasz, że uznanie grzechu przeciw Duchowi za cięższy jest trudnością dla nauki o Trójcy? 2. Jak Ty rozumiesz ciężar grzechu przeciw Duchowi w nauce o Bogu? Nie ma w tych pytaniach żadnego haczyka. Nie chcę odpowiadać pierwszy, bo boję się, że moje wyjaśnienie może wpłynąć na Twoją odpowiedź, zwłaszcza na pierwsze pytanie.

Proszę zacytuj oficjalny dokument (o wyższości funkcjonalnej Osób w Bogu) z KK, bo to oni tu rządzą...to będziemy dalej nad tym dyskutować.

Nie muszę. To raczej Ty zaczytuj odpowiedni fragment o równości funkcjonalnej pod każdym względem, żeby mi wykazać sprzecznosć moich teorii z doktryną katolicyzmu. Dopóki nie udowodnisz mi winy, jestem niewinny.

A Jezus jako Bóg umarł na krzyżu?
Wymień te czynności i powiedz mi jak uważasz, dlaczego jedna osoba robi to czy tamto, a druga czy trzecia nie robi tego? Kto decyduje o tym, kto co robi?

Sam Bóg decyduje, co chce robić.
Kilka przykładów: Duch Święty nigdy nie był ochrzczony w Jordanie. Bóg Ojciec nie zstąpił na apostołów w postaci języków ognia. Jezus nie wypowiedział słów: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie".
Należy pamiętać, że Osoby boskie są odrębne.

Czyżby Boża metamorfoza?

Objawienie. Revelatio Dei.

Poza tym nie bardzo wyobrażam sobie zachowanie ścisłego unitarianizmu, kiedy już Bóg zdecydował się na wcielenie i zostanie człowiekiem (przy założeniu, że Jezus jest Bogiem).

#26 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-28, godz. 20:27

Innymi słowy: "Bóg przebywa w człowieku" to przenośnia.

A jeżeli żyję Słowem Bożym, rozmyślam o Nim dniem i nocą, wprowadzam Słowa w czyn to Bóg mieszka ze mną?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych