Skocz do zawartości


Zdjęcie

Struktura organizacji


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-27, godz. 19:30

Z tego może także wynikać, że nadzorca strefy jest nad Biurem Oddziału. Nie wydaje się to jednoznaczne. Jak to oceniacie?

Ja odnoszę wrażenie, że to raczej jest osoba która w "centrali" zajmuje się sprawami iluś tam Oddziałów, zamianowana do tego przez CK. Czyli raczej któryś z komitetów miałby w swojej opiece takie "strefy" składające się z kilku oddziałów.
Czesiek

#22 Andrzejek

Andrzejek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów
  • Lokalizacja:Nadarzyn - Kwaczoły Dolne

Napisano 2006-11-27, godz. 20:00

Ja odnoszę wrażenie, że to raczej jest osoba która w "centrali" zajmuje się sprawami iluś tam Oddziałów, zamianowana do tego przez CK. Czyli raczej któryś z komitetów miałby w swojej opiece takie "strefy" składające się z kilku oddziałów.

Czyli schemat powinien bardziej przypominać piramidę, a tu przedstawiono relacje pomiędzy np. głosicielem a Bogiem. Widać, że trzeba narysować wszystko na nowo.
Witam Wszystkich i pozdrawiam!

#23 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-27, godz. 20:26

Kiedyś gdzieś w świadkowskiej publikacji wyczytałem , że najważniejszym elementem organizacji jest „zbór” którego „głową” jest Chrystus!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#24 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-11-28, godz. 09:18

Kiedyś gdzieś w świadkowskiej publikacji wyczytałem , że najważniejszym elementem organizacji jest „zbór” którego „głową” jest Chrystus!


Herezje jakieś ;)
[db]

#25 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-28, godz. 12:28

Kiedyś gdzieś w świadkowskiej publikacji wyczytałem , że najważniejszym elementem organizacji jest „zbór” którego „głową” jest Chrystus!

niekoniecznie. jest to też pewna chierarchia i porządek opisany w jednym z listów apostolskich. naturalnie w innych przekładach w miejsce słowa "zbór" pojawia się określenie "kościół". jest jeszcze mowa o tym, że głową Chrystusa jest Bóg. ale fakt faktem, że taki zapis istnieje

#26 Abriella

Abriella

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-28, godz. 12:34

tak tak... i jeszcze najważniejszy jest szary, zwykły głosiciel, po którym sie jeździ jak po burej suce!!!! <_<
walka o stołki i zaszczyty jak wszędzie, a moze nawet bardziej niz wszedzie! :angry:

#27 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-28, godz. 13:43

niekoniecznie. jest to też pewna chierarchia i porządek opisany w jednym z listów apostolskich. naturalnie w innych przekładach w miejsce słowa "zbór" pojawia się określenie "kościół". jest jeszcze mowa o tym, że głową Chrystusa jest Bóg. ale fakt faktem, że taki zapis istnieje


A to ciekawe, że tak pisze. A jak to ma się z hierarchią w "organizacji"? Te wszystkie szczeble przepływu decyzji:

Jehowa Bóg - Jezus Chrystus - Ciało Kierownicze - Biuro oddziału - Zbór

A do tego dodatkowe funkcje kontrolne:

nadzorca strefy - komitet oddziału - nadzorca okręgu - nadzorca obwodu - nadzorca zboru - głosiciel

A tu taka niespodzianka w Biblii, hierarchia ograniczona do minimum
Jezus Chrystus - Zbór (Kościół).
Czesiek

#28 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-28, godz. 14:16

Kiedyś gdzieś w świadkowskiej publikacji wyczytałem , że najważniejszym elementem organizacji jest „zbór” którego „głową” jest Chrystus!

I takie właśnie podejście wyraża struktura przedstawiona w Strażnicy z 15 grudnia 1971:

Dołączona grafika

źródło: Wikipedia, link


Czy w późniejszym czasie Strażnica zamieszczała może jakiś mniej uproszczony schemat?
.jb

#29 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-11-28, godz. 14:26

a mógły ktoś z tego chińskiego na naszy prztłumaczyć ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#30 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-28, godz. 14:49

A tu taka niespodzianka w Biblii, hierarchia ograniczona do minimum
Jezus Chrystus - Zbór (Kościół).

czyżby Czesiu. o ile dobrze pamiętam to jest jeszcze chyba Ktoś nad Chrystusem i jest ktoś poniżej zboru. no chyba, że mylę pojęcia :)

tak tak... i jeszcze najważniejszy jest szary, zwykły głosiciel, po którym sie jeździ jak po burej suce!!!! <_<
walka o stołki i zaszczyty jak wszędzie, a moze nawet bardziej niz wszedzie! :angry:

cóż za stronniczość. szczególnie ostatnie słowa: "a może nawet bardziej niz wszędzie". nie ma jak to czysty obiektywizm :)

#31 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2006-11-28, godz. 14:55

czyżby Czesiu. o ile dobrze pamiętam to jest jeszcze chyba Ktoś nad Chrystusem i jest ktoś poniżej zboru. no chyba, że mylę pojęcia :)
cóż za stronniczość. szczególnie ostatnie słowa: "a może nawet bardziej niz wszędzie". nie ma jak to czysty obiektywizm :)


Zależność między Kościołem i Chrystusem jest bardziej skomplikowana. Bo z jednej strony On jest Panem, my wierzący jesteśmy Jego sługami. On jest naszym Bratem, a my wierzący jesteśmy dziećmi Bożymi zrodzonymi przez Boga z wody i Ducha. On jest głową Kościoła, my wierzący jesteśmy Jego ciałem.
Oczywiście można to rozbudować, ale tylko o Boga Ojca, który jest głową Jezusa Chrystusa. A w dół to nie wiem o co chciałbyś rozbudowywać?
Czesiek

#32 Abriella

Abriella

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 427 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-11-28, godz. 15:54

Maciej :cóż za stronniczość. szczególnie ostatnie słowa: "a może nawet bardziej niz wszędzie". nie ma jak to czysty obiektywizm


Nawet nie sile sie na obiektywizm- zbyt wiele ran i blizn wyniosłam z przeswietej.
A ze bardziej niz wszedzie - to wiem co mówie- bo na zewnątrz jest to tłumaczone jako realizowanie własnych ambicji, pięcia sie po szczeblach kariery, zdobywaniem władzy... tu dziąła sie dla dobra trzody, pokornie i ofiarnie pod przykrywką miłośći- wiec ta hipokryzja jest gorsza!... tylko trzodzie to bokiem wychodzi.
Macieju pewne rzeczy nigdy nie beda Twoim udziałęm, Ty wkraczasz tam świadomie jako dorosły, w pełni ukształtowny człowiek, siłą rzeczy nie przesiąkniesz nia w pełni... wiec nigdy nie zrozumiesz co czują Ci którzy w niej wzrosli i sa nią przesyceni .... wiec nie wymagaj od nich obiektywizmu! akurat Ty chyba nie masz prawa, bo nigdy tam nie byłeś <_<

PS. przepraszam za odejście od tematu( bo tu o strukturze) ale nie mogłam sie oprzeć

#33 Andrzejek

Andrzejek

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów
  • Lokalizacja:Nadarzyn - Kwaczoły Dolne

Napisano 2006-11-28, godz. 18:15

I takie właśnie podejście wyraża struktura przedstawiona w Strażnicy z 15 grudnia 1971:

Dołączona grafika

źródło: Wikipedia, link
Czy w późniejszym czasie Strażnica zamieszczała może jakiś mniej uproszczony schemat?

To jest trochę lepsze określenie hierachii, widzimy znowu absurd, gdzie Jehowa jest najważniejszy a nie Jezus, który jest jedynym pośrednikiem dla chrześcijan.
Witam Wszystkich i pozdrawiam!

#34 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-29, godz. 09:26

[color=#3366FF]Maciej :cóż za stronniczość. szczególnie ostatnie słowa: "a może nawet bardziej niz
Macieju pewne rzeczy nigdy nie beda Twoim udziałęm, Ty wkraczasz tam świadomie jako dorosły, w pełni ukształtowny człowiek, siłą rzeczy nie przesiąkniesz nia w pełni... wiec nigdy nie zrozumiesz co czują Ci którzy w niej wzrosli i sa nią przesyceni .... wiec nie wymagaj od nich obiektywizmu! akurat Ty chyba nie masz prawa, bo nigdy tam nie byłeś <_<

wtrące tylko parę słów. abriello jeśli doznałaś krzywdy już chyba gdzieś o tym mówiłem szczerze współczuję. natomiast nie Twoja to rzecz mówić kto jakie ma prawo i do czego. i nie wyciągaj pochopnych wniosków. nie znasz mnie i nie wiesz "gdzie byłem" lub nie. pozdrawiam

#35 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2006-11-29, godz. 09:47

To jest trochę lepsze określenie hierachii, widzimy znowu absurd, gdzie Jehowa jest najważniejszy a nie Jezus, który jest jedynym pośrednikiem dla chrześcijan.

chyba zdecydowanie absurdem by było, gdyby Stwórca nie był najważniejszy

#36 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2006-11-29, godz. 10:23

Maciej mowa jest o trukturze organizacji a nie o strukturze Boga ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#37 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2006-12-10, godz. 23:40

Przed chwilą przeglądałem swoje archiwalne foldery dotyczące organizacji i znalazłem tam m.in. wykład nadzorcy strefy, członka CK, brata Davida S. (nie podaję pełnych personaliów, bo to chyba nikomu niepotrzebne) pod tytułem "Czy powinieneś przyjąć zbroję Saula?". Wykład został wygłoszony do nadarzyniaków 1 czerwca 2003 roku. Ponieważ rozmawialiśmy tu o funkcji nadzorcy strefy zamieszczam wstęp do wykładu wygłoszony przez Franciszka M :):

Ciało Kierownicze postanowiło, żeby nadzorcy stref składali wizyty w różnych częściach świata, by doglądać działalności biur oddziałów. Podróże te ogromnie przyczyniły się do roztoczenia właściwego nadzoru nad dziełem w poszczególnych krajach i do umocnienia ogólnoświatowej jedności Świadków Jehowy.
Szczególnie bliscy sercu brata Knorra byli misjonarze i pracownicy biur oddziałów na całym świecie. Dokądkolwiek się udawał, zawsze znajdował czas, by porozmawiać o ich problemach, potrzebach oraz zachęcić do trwania w służbie.
W roku 1955 istniało już 77 biur oddziałów Towarzystwa, a 1814 misjonarzy wykształconych w Gilead działało aż w 100 różnych krajach. Zdając sobie sprawę, że sam nie podoła temu zadaniu, brat Knorr postanowił włączyć innych do tej ważnej pracy odwiedzana biur oddziałów oraz domów misjonarskich.
Glob ziemski podzielono wtedy na 10 stref, z których każda obejmowała kilka oddziałów Towarzystwa. Wykwalifikowani bracia z głównego biura w Brooklynie i doświadczeni nadzorcy oddziałów zostali zamianowani sługami stref. (obecnie są nazywani nadzorcami stref), a do tego zadania przeszkolił ich brat Knorr. Tę nową służbę, polegającą na odwiedzaniu biur oddziałów, pierwszy sługa strefy podjął dnia 1 stycznia 1956 roku. W roku 1992 w charakterze nadzorców stref służyło ponad 30 braci, a wśród nich członkowie Ciała Kierowniczego.
Obecnie wizyty w strefach są dokonywane pod nadzorem Komitetu Służby, istniejącego w Ciele Kierowniczym, i w dalszym ciągu pomagają całej organizacji robić postępy oraz zacieśniać ogólnoświatową jedność. Ich głównym zadaniem jest udzielenie pomocy Komitetowi Oddziału w rozwiązywaniu problemów lub rozstrzyganiu kwestii wyłaniających się w związku z głoszeniem i pozyskiwaniem uczniów. W razie potrzeby nadzorca strefy usługuje też misjonarzom, który pracują pod nadzorem licznych oddziałów organizacji na całym świecie. Rozmawia z nimi o ich problemach i potrzebach oraz zachęca ich do dalszego udziału w niezwykle ważnym ogłaszaniu Królestwa.
Nadzorca strefy przegląda też rozmaite akta prowadzone w związku z działalnością oddziału. Interesuje się zwłaszcza osiągnięciami w terenie, jeśli chodzi o ogłaszanie Królestwa i inne dziedziny działalności zborowej. Jeżeli jest drukarnia, farma lub jakieś inne obiekty, wizytuje każdy obiekt. Podczas wizytowania oddziału nadzorca strefy stara się też uczestniczyć w głoszeniu o Królestwie. Wygłasza też specjalnie przygotowany wykład biblijny z tej okazji.
Właśnie teraz przemówi do nas nadzorca strefy, członek Ciała Kierowniczego, brat David S. (tu zadziałałem ja, "stamaim" :)) na temat: „Czy powinieneś przyjąć zbroję Saula?” Tłumaczył będzie brat Tadeusz W. (i tu zadziałałem ja :))


Myślę, że wszystko jest już jasne, jeśli chodzi o nadzorców stref :) Pozdrawiam
Trochę to podobne do książki "Zorganizowani". Brat Franciszek nie rozwinął tematu zbyt mocno. :)
"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#38 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2007-12-30, godz. 21:10

Czy struktura Organizacji jest scisle scentralizowana wedlug modelu "z gory do dolu" czy tak nie jest?

#39 A_Kloo

A_Kloo

    A_kloo

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 532 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga

Napisano 2007-12-30, godz. 22:05

Ściśle na wzór KK ;)
Nie wierzę w to, że ‘życie w nieświadomości jest szczęściem’, nie wierzę, że zachęcanie ludzi do życia złudzeniami jest przejawem życzliwości. Wcześniej czy później iluzja musi zderzyć się z rzeczywistością. Im dłużej trwają złudzenia, tym bardziej bolesny jest powrót do rzeczywistości” Podpisuję się pod tymi słowami Raya Franza.

#40 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-12-30, godz. 22:20

Z tą różnicą, że papiestwo jest kolegialne i liczy kilkanaście osób które mają przewodniczącego ale prezes nie jest zwierzchnikiem innych członków CK




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych