Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czego świadkom Jehowy nie (powinno być) wolno czynić by nie być częścią tego świata


  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-04, godz. 14:03

Bycie w organizacji świadków Jehowy ma swoje konsekwencje/wybory. Szczerze mówiąc wydaje mi sie że pewnych kwestie są nad wyraz dyskusyjne z punktu widzenia współ-życia śJ z tym światem. Na przykład jakie kontakty śJ nie powinny być dopuszczalne z instytucjami(administracją) państwowymi czy też na przykład z organami które są z nią w jakiś sposób powiązane. Oczywiście to zasadnicze pytanie też dotyczy organizacji NGO czy po prostu firm prywatnych które mogą kłócić się z moralnymi wartościami jakie naucza WTS.

Jakie są wg Was np.: zawody, miejsca pracy, zachowania itd, które kłócą sie ze znanym nam nauczaniem i wskazówkami WTS?

Pozwolę sobie wymienić pewne kwestie które w moim mniemaniu tj. w pryzmacie nauczania organizacji śJ nie powinny mieć miejsca:

Wzywanie i informowanie Policji - ponieważ wzywanie funkcjonariuszy i informowanie ich przez śJ może skutkować użyciem przez nich siły, a nawet broni
Praca w Policji czy też administracji Policji - w końcu to służby mundurowe, bądź wspieranie ich
Praca w wojsku czy też w administracji wojskowej - j.w.
Praca w straży miejskiej czy też w administracji straży miejskiej - j.w.
Praca w administracji państwowej od szczebli najwyższych po najniższe (czyli sekretarki) - jest to związane z systemami rządów tego świata bądź ich wspieraniem
Praca w firmach państwowych - j.w.
Łamanie przepisów ruchu drogowego (np. przechodzenie na czerwonym świetle, przekraczanie prędkości) - śJ ma cechować moralność oparta na Biblii, a więc i dawanie przykładu i oddanie tego cezarowi co nalezy do cezara
Praca w firmie ochroniarskiej jako ochroniarz bądź w jej administarcji - praca wiąże się z uzyciem siły, wzywaniem policji, i wspieraniem tych działań
Zatrudnianie firm ochroniarskich - j.w.
Praca w straży granicznej i jej administracji - j.w.
Praca w Polskim Czerwonym Krzyżu - kwestia krwi
Instytuty związane z krwiodastwem szpitalach - j.w.
Laboratoria przetwarzające krew - j.w.
Praca w firmah cateringowych - organizowanie świąt, uroczystości itd jest propagowaniem takich zachowań a więc obrazą dla Jehowy


Zastanawiają mnie też takie sprawy jak dyscypliny sportowe uprawiane zawodowo, sztuki samoobrony,

Co myslicie o takich konsekwencjach unikania niektórych miejsc, sytuacji, miejsc pracy jako konsekwencja nauczania WTS?

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-01-04, godz. 14:04

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-04, godz. 14:08

jedna z niedawnych strażnic stawia pod znakiem zapytania możliwość pracy jako listonosz lub (moje dopowiedzenie) inkasent za prąd lub gaz

#3 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-04, godz. 14:43

Pawle. za: Wzywanie i informowanie Policji oraz Praca w firmach państwowych masz u mnie złotą czcionkę :)

#4 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-01-04, godz. 15:14

Z tymi Listonoszami to ciekawa sprawa, bo podczas stanu wojennego Piczta Polska była zmilitaryzowana i podlegała pod MON. Więc ciekawym jak to ŚJ sobie wtedy tłumaczyli. <_<

#5 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-04, godz. 21:43

Kiedyś śJ nie mogli pracować jako listonosze. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#6 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-04, godz. 22:16

jedna z niedawnych strażnic stawia pod znakiem zapytania możliwość pracy jako listonosz lub (moje dopowiedzenie) inkasent za prąd lub gaz


Sebastian, mógłbyś odszukać tą Strażnicę?

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2007-01-04, godz. 22:16


#7 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-04, godz. 22:30

Sebastian, mógłbyś odszukać tą Strażnicę?

Nie mów że jestes listonoszem? :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#8 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-05, godz. 08:22

Pawle jeżeli w żadnej z "ostatnich" nie ukazały się podobne informacje, to wtedy rozwiejemy wątpliwości. ja natomiast zapytałbym na podstawie czego wysnułeś teorię, że ŚJ nie powinni pracować w Państwowych firmach i nie zawiadamiać np. policji ?

#9 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-05, godz. 08:59

Za każdym razem kiedy w rozmowach z śJ poruszany był temat rządów tego państwa Polskiego dostawałem odpowiedź tego typu, że kieruje nim szatan bo jest panem tego świata. Wniosek mi więc wysunął się następujący: pracując w dziedzinach które są własnością państwa (albo dla firm prywatnych które pracują na zlecenia państwa) de facto pracujesz na zysk dla tegoż państwa który jest pod wpływem szatana.

Co do policji to sprawa równiez prosta. Kiedy wzywasz policję w tym momencie wzywasz jednostki uprawnione do użycia siły i broni a nawet pozbawienia drugiej osoby zycia. Skoro śJ wielokrotnie mnie zapewniali że wystrzegają się przemocy w jakiejkolwiek formie kiedy chcieliby się zdecydować na wezwanie funkcjonariuszy policji to musza o tym wiedzieć iż to oni moga współodpowiadać - na płaszczyźnie moralnej - za to co się wydarzy. Wzywając policje śJ legitymizują ich automatycznie i potwierdzają zakres ich władzy w celu własnej obrony.

Link 1
Link 2

Moje wnioski potwierdza równiez Twój wpis:

tak prawdą jest, że Aikido wykorzystuje siłę przeciwnika, bo na tym się głównie opierają jej techniki. nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu wypadkach techniki mogą się zakonczyć np. złamaniem konczyny, lub też całkowitym "unieszkodliwieniem" przeciwnika. nawet jeżeli technika ta wygląda niewinnie, to dalej będzie określana mianem "sztuki walki", a to z kolei moze mieć związek z uczeniem się "sztuki wojowania", czego to ŚJ się odradza. prawda ?

Magdo, myślę, że to nie jest wcale takie proste jak bysię mogło wydawać. samo "uczenie" się technik może nie byłoby takie złe, ale dalej może być konflikt z "uczeniem się sztuki wojowania". poza jednak doskonaleniem techniki pojawia się też doskonalenie "ducha". w grupie mają miejsce też pewne określone postawy. uczenie się technik ma też zmienić ucznia z "cienkiego Bolka" i "mięczaka" w "wojownika, który niczego się nie boi. i odważnie staje na przeciw wyzwaniom" nie chcę się tutaj rozpisywać, mając nadzieję, że wiesz o co chodzi.
w każdym razie mogą się pojawić pewne zachowania i postawy, które będą się już kłóciły z sumieniem chrześcijanina, a to może być juz problemem


itd. B)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-01-05, godz. 09:01

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#10 Aiseiwa

Aiseiwa

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 14 Postów
  • Lokalizacja:pomorskie

Napisano 2007-01-05, godz. 16:23

Ja będąc ŚJ pracowałam kilka lat w urzędzie skarbowym, moje sumienie mi jak najbardziej na to pozwalało. Nikt z braci nawet w najdelikatniejszy sposób nie dał mi do zrozumienia, ze pracuję w nieodpowiedniej instytucji. Inna siostra z mojego byłego zboru pracuje do dziś w urzędzie miasta. Znam tez siostrę, która aż do emerytury pracowała jako listonoszka i też nikt jej nic nie mówił.
Dopiero jak podjęłam pracę jako księgowa i to w firmach prywatnych, to zaczął się mój dylemat moralny jak postąpić, żeby być w zgodzie z własnym sumieniem.
Nie rozumiem też czemu podałeś Pawle, że ŚJ nie mogą pracować w państwowych firmach, przecież prawie do końca lat osiemdziesiątych większość firm była państwowa i ŚJ tam pracowali.

Użytkownik Aiseiwa edytował ten post 2007-01-05, godz. 16:36


#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-05, godz. 17:46

Aiseiwa podałem te firmy jako że pracuja na rzecz systemu państwowego który jest w oczach WTS nazywany tym który jest pod władzą szatana. O ile wtedy jeszcze w czasach komunizmu mozna by to jakoś tłumaczyć o tyle teraz w świetle tej nauki WTS praca w takich firmach wydaje mi sie co najmniej nie na miejscu. B)

Zastanawiam się także nad praca w bankach itp podobnych firmach czy aby to tez jest etyczne w świetle nauki WTS...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-05, godz. 18:19

W skrócie: ŚJ wierzą, że rządy świeckie są jednocześnie sługą Bożym i narzędziem diabła. Kiedy więc wchodzą w układy ze światem podkreślają że rządy są dopuszczone od Boga, a kiedy migają sięod posłuszeństwa władzy, podkreślają fakt że rządy są narzędziem diabła.

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-05, godz. 18:22

A jakie jest podejście śJ do porzyczek (lichwy), banków, finansjery światowej?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-05, godz. 18:22

Aiseiwa, dobrze zrozumiałem że jako urzędniczka mogłaś wypełniać swoje obowiązki uczciwie (bo pracodawca wymagał działań zgodnych z ustawą) a jako księgowa w firmie prywatnej spotykałaś się z oczekiwaniem rozliczania podatków przede wszystkim korzystnie, a nie koniecznie zgodnie z prawem i właśnie to ostatnie było przyczyną Twoich dylematów?

#15 Aiseiwa

Aiseiwa

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 14 Postów
  • Lokalizacja:pomorskie

Napisano 2007-01-05, godz. 18:46

Słusznie zauważyłeś Sebastian. Prowadziłam też rachunkowość kilku braciom i nie widzę różnicy w ich podejściu do przepisów podatkowych ( a właściwie w ich omijaniu ), co reszta naszego społeczeństwa.

#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-05, godz. 18:59

To co piszesz, skłania do wniosku, iż podejście ŚJ do uczciwości w pracy zawodowej, nie wyróżnia ich ani pozytywnie ani negatywnie...

Nie dają usprawiedliwienia dla nieuczciwości (np. przez wynaturzoną interpretację przypowieści o nieuczciwym zarządcy, łowcy sensacji na darmo mogą przeszukiwać tomy starych strażnic, nie znajdą nic rewelacyjnego w tej dziedzinie) ale też nie osiągają jakiś cudów w wychowaniu uczciwych członków społeczeństwa.

Nie znam ani jednego kanciarza podatkowego, który na wzór biblijnego Zacheusza, po przyjęciu religii ŚJ zdecydowałby się na korektę zeznań podatkowych i zapłatę kar wraz z odsetkami zgodnie z obowiązującym prawem. A biblijny Zacheusz tak zrobił. Poruszony słowami Jezusa postąpił zgodnie z ówczesnym kodeksem karnym skarbowym i wyłudzone korzyści oddał 3 lub 4 krotnie...

#17 Aiseiwa

Aiseiwa

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 14 Postów
  • Lokalizacja:pomorskie

Napisano 2007-01-05, godz. 19:44

Tak Sebastianie, uważam, ze ŚJ mieszczą się w naszej "polskiej normie"

-zatrudnianie pracowników na najniższe krajowe wynagrodzenie ( do ręki pracownik dostaje więcej)
-fikcyjne zatrudnianie sióstr w ciąży w celu wyłudzenia pieniędzy z budżetu na zasiłek macierzyński i 2-letni zasiłek wychowawczy
-kupowanie "kosztów"
-fikcyjne urlopy bezpłatne pracowników
- itd.............

Na pewno niektórzy ŚJ nie zdają sobie sprawy, że łamią przepisy, ale nieznajomość prawa nie usprawiedliwia przed jego przestrzeganiem.

Do zawodów sprawiających "problem" dla ŚJ zaliczyłam bym jeszcze nauczycieli. Siostra z mojego byłego zboru przez pół roku pracowała w szkole, zwolniła się sama, bo w końcu dostałaby dyscyplinarkę. Nie brała udziału w apelach i wszelkiego rodzaju uroczystościach.

#18 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2007-01-07, godz. 21:51

O ile wtedy jeszcze w czasach komunizmu mozna by to jakoś tłumaczyć o tyle teraz w świetle tej nauki WTS praca w takich firmach wydaje mi sie co najmniej nie na miejscu. B)


Znasz takie powiedzenie: "bardziej papieski od papieza"?
[db]

#19 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-07, godz. 21:54

To co piszesz, skłania do wniosku, iż podejście ŚJ do uczciwości w pracy zawodowej, nie wyróżnia ich ani pozytywnie ani negatywnie...

Nie dają usprawiedliwienia dla nieuczciwości (np. przez wynaturzoną interpretację przypowieści o nieuczciwym zarządcy, łowcy sensacji na darmo mogą przeszukiwać tomy starych strażnic, nie znajdą nic rewelacyjnego w tej dziedzinie) ale też nie osiągają jakiś cudów w wychowaniu uczciwych członków społeczeństwa.

Nie znam ani jednego kanciarza podatkowego, który na wzór biblijnego Zacheusza, po przyjęciu religii ŚJ zdecydowałby się na korektę zeznań podatkowych i zapłatę kar wraz z odsetkami zgodnie z obowiązującym prawem. A biblijny Zacheusz tak zrobił. Poruszony słowami Jezusa postąpił zgodnie z ówczesnym kodeksem karnym skarbowym i wyłudzone korzyści oddał 3 lub 4 krotnie...

a ja znam kilka takich przypadkow
jeden brat przznal sie przed policja kryminalna ze zatrudnial ludzi na czarno dostal wyroki wysoka kare pieniezna
[font=Tahoma]

#20 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-07, godz. 21:58

' date='2007-01-07 22:51' post='48815']
Znasz takie powiedzenie: "bardziej papieski od papieza"?

Jasne że znam ;) Ale ja po prostu staram się ocenić pewne nauki śJ ich własną miarą B) Nie znaczy to że ich za coś potępiam db :P
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych