Skocz do zawartości


Zdjęcie

Duch Jezusa a Trojca


 • Please log in to reply
25 replies to this topic

#21 Nikita

Nikita

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 325 Postów
 • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-01-11, godz. 13:24

I o czym to, wg Ciebie, świadczy??
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#22 Adelfos

Adelfos

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2574 Postów
 • Gadu-Gadu:8433368
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-03-24, godz. 20:28

Tak więc moim zdaniem werset ten nie dowodzi prawdziwości nauki o Trójcy, bo Ducha Bożego miało wiele istot. Wręcz tym bardziej jego jednorodzony Syn.

Niestety Duch święty nie został nigdy określony np. mojżeszowym, czy dawidowym tylko właśnie Chrystusowym.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-03-24, godz. 20:32

Dołączona grafika

#23 Anowi

Anowi

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 545 Postów

Napisano 2007-03-24, godz. 21:53

I o czym to, wg Ciebie, świadczy??

Tylko nie mówcie, że szatan w Biblii palce maczał!

#24 mirek

mirek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3184 Postów

Napisano 2007-07-20, godz. 23:18

Lecz ja się pytam dlaczego Duch Jezusa nie ma tego zaszczytu posiadania osobowości Boga skoro Duch Ojca jest uznany za zwolenników Trójcy za Boga, przecież w Biblii czytamy o Duchu Chrystusa którego cechy można tak samo spersonifikować jak cechy Ducha Świętego, czytamy:

Wątek twój bardzo mnie zaciekawił i uważam, że to co dowodzisz to po prostu biblijna nauka o tym, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Sam chciałem założyć taki wątek, ale uważam, że można temat kontynuowac w tym.

W jaki sposób Biblia mówi, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna? Okazuje się, że Pismo Święte tę prawdę potwierdza niejednokrotnie. Zwróćmy uwagę najpierw na poniższy werset biblijny:

J 15:26 Bw „Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;”

Z wersetu tego wynikają trzy sprawy:

1. Gdy przyjdzie Pocieszyciel - Duch Święty przychodzi sam od siebie, ma więc własną bytność, czyli jest sam przez się, więc jest osobną osobą, różną od Ojca i Syna

2. którego Ja wam poślę od Ojca - to znaczy, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna; znaczy to, jak gdyby Pan Jezus powiedział: którego ja i Ojciec wam poślemy; od obydwóch bowiem jest posłany, gdyż od obydwóch pochodzi

3. który od Ojca wychodzi - Duch Święty nie tylko jest Duchem Chrystusowym, nie tylko pochodzi od Syna Bożego, będąc od niego posłanym, ale i od Ojca


Nas oczywiście interesują ostatnie dwa punkty, które można streścić następująco: Duch Święty bezpośrednio pochodzi od Ojca, pośrednio od Syna, który nam go posyła.

Pan Jezus wskazuje również na pochodzenie Ducha Świętego bezpośredno od siebie:

J 16:13-15 Bw „lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.(14) On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.(15) Wszystko, co ma Ojciec, moje jest; dlatego rzekłem, że z mego weźmie i wam oznajmi.”

Werset ten wyraźnie informuje, że Syn ma wszystko co ma Ojciec, a więc również Ducha Świętego, który jest w nim. Z niego pochodzi więc on również, o czym wyraźnie mówią słowa: "z mego (w domyśle Ducha) weźmie", bo przecież o Duchu jest mowa w całym kontekście.

A tutaj Jezus osobiście udziela Ducha Świętego swoim uczniom.

J 20:22 Bw „A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego.”

A więc Duch Święty pochodzi zarówno od Ojca jak i od Syna (tak jak dziecko pochodzi od mężczyzny i kobiety). Jeśli tak, to powinny istnieć w Biblii miejsca, w których Duch Święty na przemian nazywany jest Duchem Ojca i Syna. Takie wersety istnieją i george27 je podał na początku w swoim wątku:

Dz 16:6-7 Bw „I przeszli przez frygijską i galacką krainę, ponieważ Duch Święty przeszkodził w głoszeniu Słowa Bożego w Azji.(7) A gdy przyszli ku Mizji, chcieli pójść do Bitynii, lecz Duch Jezusa nie pozwolił im;”

Rz 8:9 Bw „Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.”


Widać, że w wersetach tych Duch Bozy czy Duch Jezusa jako synonimy używane są zamiennie. Bardzo ciekawy jest również poniższy fragment:

1P 1:10-11 Bw „Zbawienia tego poszukiwali i wywiadywali się o nie prorocy, którzy prorokowali o przeznaczonej dla was łasce,(11) starając się wybadać, na który albo na jaki to czas wskazywał działający w nich Duch Chrystusowy, który przepowiadał cierpienia, mające przyjść na Chrystusa, ale też mające potem nastać uwielbienie.”

A jak wiemy prorocy byli napełnieni Duchem Jahwe. A tu nagle według Piotra był to duch Chrystusa. Wyraźne i dobitne świadectwo pochodzenia Ducha Świętego od Syna.

Jako następny przykład pochodzenia Ducha Świętego niech posłuży werset:

Flp 1:19 Bw „wiem bowiem, że przez modlitwę waszą i pomoc Ducha Jezusa Chrystusa wyjdzie mi to ku wybawieniu,”

Widzimy więc, że swoją ufność w zbawienie apostoł Paweł opiera na modlitwie Filipian oraz pomocy Ducha Świętego.

Mt 10:20 Bw „Bo nie wy jesteście tymi, którzy mówią, lecz Duch Ojca waszego, który mówi w was.”

Ga 4:6 Bw „A ponieważ jesteście synami, przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze!”


Duch Święty pochodzi zarówno od Ojca jak i od Syna, ponieważ używany jest w Biblii zamiennie, raz jako Duch Ojca a innym razem jako Duch Syna, pod jedną nazwą Ducha Świętego, który jest jeden:

1Kor 12:11 Bw "Wszystko to zaś sprawia jeden i ten sam Duch, rozdzielając każdemu poszczególnie, jak chce."

Ef 4:4 Bw "jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania;"


george27, dziekuję ci bardzo za założenie tego wątku :)

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-07-20, godz. 23:30

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#25 Nikita

Nikita

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 325 Postów
 • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-07-21, godz. 11:52

Anowi 2007-03-24 23:53
Tylko nie mówcie, że szatan w Biblii palce maczał!


Nie, nie jestem śJ, żeby wszędzie widzieć działalność szatana ;)
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#26 robert

robert

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 119 Postów

Napisano 2007-08-14, godz. 17:04

Lecz ja się pytam dlaczego Duch Jezusa nie ma tego zaszczytu posiadania osobowości Boga skoro Duch Ojca jest uznany za zwolenników Trójcy za Boga, przecież w Biblii czytamy o Duchu Chrystusa którego cechy można tak samo spersonifikować jak cechy Ducha Świętego, czytamy:

Ależ ma jesli można mówić o zaszczycie w odniesieniu do Boga. Duch Ojca Duch Sw, Duch Boży i Duch Chrystusa to jeden i ten sam Duch. Pochodzący od Ojca i Syna i wraz z nimi bedący prawdziwym jedynym Bogiem. Ja również george dziekuje Ci za zwrócenie mi na to uwagi. Podane przez Ciebie wersety swiadczą o tym najdobitniej

Droga Nikito alez ja nie odmawiam Jezusowi jego boskości, wrecz powiem że się do niego modlę, ale jak to sie ma do Trójcy?

Tak ze jesli pozwolisz wtrące swoje zdanie ze JEDEN jest tylko Bóg.


Czyli według Twego pojmowania trzeba otrzymac pierwsze dar od Boga lub wizje aby zrozumiec pismo,


Ja bym to nazwał łaską. A Ty uważasz ze można objąc Słowo Boga uzywając do tego własnego rozumowania??? Jesli tak to rzeczywiscie należrzysz chyba do bardzo nielicznej grupy ludzi badających pisma.

Nikito o to można zapytać trinitarian. co ciekawe wiele wyznań powołuje się na Pismo Święte i chociaż czasem różnią się niektórymi naukami, które wzajemnie sobie przeczą, to również na podstawie rzeczonego Pisma potrafią je "udowodnić". ciekawe prawda

A to ciekawe kto twierdzi ze potrafi cos udowodnić oprócz SJ którzy jak sądze trynitarianami nie są. Gdyby rzeczywiscie tak było ze ktos potrafi to udowodnić to nie toczylibysmy tej dyskusji
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych