Skocz do zawartości


Zdjęcie

Początki Watch Tower


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 jonah

jonah

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 Postów

Napisano 2007-01-21, godz. 13:57

Myślę że to temat warty poruszenia, ponieważ nie wszyscy członkowie organizacji Świadków Jehowy zdają sobie sprawę, że założycielem Towarzystwa Strażnica był amerykański pastor Charles Taze Russell. Spotkałem się z różnymi zdaniami ŚJ; jedni odrzucają pastora Russella i szykanują go, inni zaś twierdzą, że ŚJ bazują na jego naukach i uznają go za Bożego sługę. Jakie jest Wasze zdanie? Czy nauki Świadków Jehowy są zgodne z naukami założyciela Towarzystwa?

informacje o pastorze Russellu na:
http://pl.wikipedia....iadkowie_Jehowy
http://pl.wikipedia....les_Taze_Russel
http://pastor-russell.pl

Użytkownik jonah edytował ten post 2007-01-21, godz. 14:41


#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-21, godz. 14:11

oj kolega na kiepskich SJ trafił ;-) Russel jest dla nich ojcem założycielem, choć jak mówia Organizacja znacznie poszła do przodu od jego czasów;-) (czytaj: odeszli od pierwotnego nauczania pastora).

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-01-21, godz. 15:09

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-21, godz. 14:28

może trafił na sofistów "udowadniających", że założycielem ich religii jest Jehowa a nie jakiś Russell.

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-21, godz. 14:30

Oj sebol sebol śJ nigdy nie byłem ale powinieneś koledze podać lepszą odpowiedź :D ŚJ uważają że mają swój poczatek od czasów Jezusa (ile razy to ja słyszałem :D );) lecz przez wieki szerzyło się odstępstwo natomiast Russell był tym wybranym który przed końcem tego systemu rzeczy wprowadził "światło" by prowadzić lud Jehowy do zbawienia. - No trochę tak ubarwiłem ale mniej więcej oto chodzi - z wielu rozmów ze śJ to wynikało. Nigdy nie natrafiłem na takich śJ co by Russella negowali. Nigdy się nie pytałem na ile odeszli od Jego nauk i co o tym wiedzą więc za bardzo w tym temacie nie jestem.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 jonah

jonah

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3 Postów

Napisano 2007-01-21, godz. 14:57

Dobra już, mniejsza na kogo trafiłem.
Chciałbym zauważyć fakt, że z jakże harmonijnych z Pismem Świętym nauk pastora Russella w organizacji ŚJ, nie zostało zbyt wiele. Jakże ważna nauka o restytucji, wzbudzeniu wszystkich ludzi, w tym i Adama, gdzie to sie wszystko podziało?

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-21, godz. 14:59

tak w ogóle to ŚJ wywodzą swój rodowód od Abla, który jako pierwszy zginął na stole operacyjnym, gdy Kain mu zoperował czaszkę... :P

Kain jak się domyśla,m był pierwszym katolikiem "bo katolicy lubią zabijać"...

#7 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-21, godz. 15:11

no fakt oni nawet twierdza, że Jezus był Swiadkiem Jehowy ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#8 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-21, godz. 15:30

Jakby nie patrzec to katole i świadki to jedna rodzina w końcu Kain i Abel to bracia byli :D
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#9 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-21, godz. 15:33

ale Jezus był chyba jakimś "słabym duchowo" świadkiem Jehowy, bo nigdy nie czytał Strażnicy :P

#10 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-01-21, godz. 16:22

Krótko i na temat.

Tak jak Lenin dostosował nauki Marksa, wywracając pojęcia np: w miejsce demokracji wstawił dyktaturę jednej partii ,tak Rutheford zrobiłz naukami Russela wstawiając w miejsce wolności religijnej dyktaturę jednej organizacji. Ich nastepcy dostosowali nauki do swoich potrzeb, zmieniając co sie dało w tym i historie, usuwając z nich nie potrzebne wpadki, eliminując fizycznie swoich przeciwników (tylko w przypadku WTS pozostawiano przy życiu i nie wysyłano na Sybir tylko poza organizacje na duchowe wygnanie), obie strony mają na rekach krew (w przypadku WTS to kwestia listów do Hitlera, incydent Białostocki, kwestia krwi, przeszczepy.) Obecnie nauki SJ do Russela maja sie tak jak miał sie marksizm do nauk Lenina. Jest podstawką (!) na której zbudowano coś zupełnie innego.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-21, godz. 18:09

ale Jezus był chyba jakimś "słabym duchowo" świadkiem Jehowy, bo nigdy nie czytał Strażnicy



a jesteś tego pewien ? ;-) moze w PNS napisane jest ? ;-) moze obok chleba i rybek Jezu pomnażał najnowsze numery Strasz-nicy ;-) a jak nie ma ?! hmm;-( to przyjdzie nowe światło i będzie ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-01-21, godz. 18:11

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-21, godz. 18:18

no normalne to co tu piszecie nie jest...
a nawet niezbyt precyzyjne. Katolicy nie lubia zabijac, mysle ze nikt normalny tego nie lubi.
problem w tym ze katlicy morduja na polecenie choc tego nie lubia. natomiast SJ wola ginac niz mordowac katolikow
[font=Tahoma]

#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-21, godz. 18:22

Hubercie, to była ironia...
Abel nie wiedział że jest świadkiem Jehowy, to Kain mógł nie wiedzieć, że jest katolikiem, proste...

#14 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-21, godz. 18:31

chyba dzis nie znam sie na zarcie. byc moze zmylily mnie te nawiasy przy tekscie katolicy lubia zabijac.. pomyslalem ze cytujesz SJ, i troche mnie ponioslo
wybacz
[font=Tahoma]

#15 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-21, godz. 19:14

Myślę że to temat warty poruszenia, ponieważ nie wszyscy członkowie organizacji Świadków Jehowy zdają sobie sprawę, że założycielem Towarzystwa Strażnica był amerykański pastor Charles Taze Russell. Spotkałem się z różnymi zdaniami ŚJ; jedni odrzucają pastora Russella i szykanują go, inni zaś twierdzą, że ŚJ bazują na jego naukach i uznają go za Bożego sługę. Jakie jest Wasze zdanie? Czy nauki Świadków Jehowy są zgodne z naukami założyciela Towarzystwa?


Może jedno sprostowanie. C T Russell nigdy nie był amerykańskim pastorem mimo, że lubił używać tytułu "pastor".
Czesiek

#16 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-21, godz. 19:38

Może jedno sprostowanie. C T Russell nigdy nie był amerykańskim pastorem mimo, że lubił używać tytułu "pastor".


sorry! ale takie określenie wówczas nie tylko przyjeło się wśród grup badaczy, ale tak tez go okreslała m.in. ówczesna prasa ! a co to znaczy wg Ciebie AMERYKANSKI PASTOR???

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-01-21, godz. 19:39

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#17 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-21, godz. 19:41

sorry! ale takie określenie wówczas nie tylko przyjeło się wśród grup badaczy, ale tak tez go okreslała m.in. ówczesna prasa ! a co to znaczy wg Ciebie AMERYKANSKI PASTOR???


Chociażby to, że nigdy nie był ordynowany na ten urząd. A że był tak nazywany? Czy Stalin był kiedyś słońcem, a też tak o nim pisano.
Czesiek

#18 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-01-21, godz. 19:52

Chociażby to, że nigdy nie był ordynowany na ten urząd.

Fakt!
Nie "wyświęcił" go żaden Biskup! :lol:

#19 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-21, godz. 20:38

Chociażby to, że nigdy nie był ordynowany na ten urząd. A że był tak nazywany?


nie wiem o co Tobie chodzi !? uzywanie tytułu PASTORA w stosunku do Russela -to bynajmniej nie moja lub Twoja broszka, ale tych co go tak nazywali i nazywaja ! zwyczajowo się już przyjeło używanie tego tytułu! nawet SJ nie probują tego zmieniać, więc jaki masz Ty w tym interes ?

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-01-21, godz. 20:42

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#20 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-01-21, godz. 21:27

Bardzo zabawne Henryku. Gdybyś posiadał więcej wiadomosci to bys wiedział iz najwazniejsze kościoły protestanckie udzielają ordynacji kazdemu pastorowi. Nawet adwentysci mają podobną instytucje tylko nazywają to trochę inaczej.

A prawda jest iż Russel nie założył związku wyznaniowego tylko korporacje prawną tak wiec jest samozwańczym amerykanskim pastorem. Koniec kropka.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych