Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dekalog?


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 rrabi

rrabi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 21:54

Witam
Jestem nowy na forum chciałbym sie przywitac od razu zapytać Was jak brzmi Dekalog wg. Świadkow Jehowy?Pytam dlatego ,ze tekst Dekalogu "katolickiego" jest odmienny od tego jaki przekazał Bóg Mojżeszowi na górze Synaj(Księga Wyjścia),ktory z koleji troche rózni sie od tekstu z Księgi Powtórzonego Prawa
Pozdrawiam

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-22, godz. 22:54

rrabi a mógłbyś mi podać jakich zmian dokonali w Biblii swojej katolicy skoro jest ich dekalog zmodyfikowany?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 rrabi

rrabi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 23:02

rrabi a mógłbyś mi podać jakich zmian dokonali w Biblii swojej katolicy skoro jest ich dekalog zmodyfikowany?



Ja może zle sie wyrazilem pisząc o Dekalogu "katolickim" chodzi mi róznice miedzy tekstem starotestamentowy a powszechnie uzywanym i nauczanym chociazby na lekcjach religi tekstem dekalogu,roznice sa znaczne.By nie być gołosłownym prosze spojrzec tu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog

#4 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-01-22, godz. 23:06

Ja może zle sie wyrazilem pisząc o Dekalogu "katolickim" chodzi mi róznice miedzy tekstem starotestamentowy a powszechnie uzywanym i nauczanym chociazby na lekcjach religi tekstem dekalogu,roznice sa znaczne.By nie być gołosłownym prosze spojrzec tu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog


A ja mam jeszcze pytanie, czy nasza rozmowa ma być na poziomie dziecka z klasy drugiej, czy na poziomie ludzi dorosłych?
Po drugie. Tobie chodzi o Dekalog u Świadków Jehowy czy Dekalog w nauczaniu katolickim, bo widzę, że koncentrujesz się na katolickim i rzekomą różnicę?

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-01-22, godz. 23:18


#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-22, godz. 23:42

Idąc tym tropem dziecięcego odkrycia trzeba by się może zastanowić czy kk odrzucił dekalog? Z tego co mi wiadomo to spośród religii chrześcijańskich i takowych opierających się na Biblii w swoim nauczaniu to śJ odrzucili jako prawo obowiązujące - Stary Testament. Natomiast KK utrzymuje go w mocy w całości ;)

Trzeba by jeszcze dodać że na wspomnianej stronie wikipedii jest pokazane że kk nic nie wyciął z dekalogu :D Chyba że uwazasz czasami podawane skróty jako kolejną "teorię spisku dziejów". Poczytaj tak na przyszłość chociażby KKK żeby nie popełniać takich gaf...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 rrabi

rrabi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2007-01-23, godz. 11:31

A ja mam jeszcze pytanie, czy nasza rozmowa ma być na poziomie dziecka z klasy drugiej, czy na poziomie ludzi dorosłych?

Po drugie. Tobie chodzi o Dekalog u Świadków Jehowy czy Dekalog w nauczaniu katolickim, bo widzę, że koncentrujesz się na katolickim i rzekomą różnicę?


Owszem,na poziomie drugiej klasy gimanzjum,a moze nastolatkowie nie mogą pisac na tym forum?
O Dekalog u Świadków Jehowy

Idąc tym tropem dziecięcego odkrycia trzeba by się może zastanowić czy kk odrzucił dekalog? Z tego co mi wiadomo to spośród religii chrześcijańskich i takowych opierających się na Biblii w swoim nauczaniu to śJ odrzucili jako prawo obowiązujące - Stary Testament. Natomiast KK utrzymuje go w mocy w całości ;)

Trzeba by jeszcze dodać że na wspomnianej stronie wikipedii jest pokazane że kk nic nie wyciął z dekalogu :D Chyba że uwazasz czasami podawane skróty jako kolejną "teorię spisku dziejów". Poczytaj tak na przyszłość chociażby KKK żeby nie popełniać takich gaf...


Jakich gaf?
Wydaje mi sie ze te skróty w pewnym stopniu zmieniaja znaczenie dekalogu

Użytkownik rrabi edytował ten post 2007-01-23, godz. 11:28


#7 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-23, godz. 11:54

sprawa jest prosta;-) :

1. Katolicy przemilczaja przykazanie o struganych rzeźbach i oddawaniu im poklonu
2. SJ o ile mi wiadmo - skasowali 10 przykazan w całości, a uznaja tylko te dwa przykaznia, które dał Jezus swoim uczniom !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#8 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 11:54

sprawa jest prosta;-) :

1. Katolicy przemilczaja przykazanie o struganych rzeźbach i oddawaniu im poklonu
2. SJ o ile mi wiadmo - skasowali 10 przykazan w całości, a uznaja tylko te dwa przykaznia, które dał Jezus swoim uczniom !

w wielkim skrocie ale prawda
[font=Tahoma]

#9 rrabi

rrabi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2007-01-23, godz. 11:59

sprawa jest prosta;-) :

1. Katolicy przemilczaja przykazanie o struganych rzeźbach i oddawaniu im poklonu
2. SJ o ile mi wiadmo - skasowali 10 przykazan w całości, a uznaja tylko te dwa przykaznia, które dał Jezus swoim uczniom !



Swiadkowie Jehowy nie uznają Dekalogu?Jakie to 2 przykazania?

#10 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 12:02

Swiadkowie Jehowy nie uznają Dekalogu?Jakie to 2 przykazania?



te o milosci oczywiscie
[font=Tahoma]

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-01-23, godz. 12:07

zgadza się ! czyli o miłości do Boga i do ludzi (czytaj: SJ ;-) )
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 12:20

zgadza się ! czyli o miłości do Boga i do ludzi (czytaj: SJ ;-) )



tak wiec kochajmy sie...hihihihihi
[font=Tahoma]

#13 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-23, godz. 13:07

Jak ktoś poczyta KKK to zobaczy o dziwo cały dekalog ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#14 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 13:09

Jak ktoś poczyta KKK to zobaczy o dziwo cały dekalog ;)



nowe swiatlo w KK!!!!!!!! huraaaaaaa
mam w koncu 10 przykazan!!!!!!
[font=Tahoma]

#15 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-01-23, godz. 20:29

sprawa jest prosta;-) :

1. Katolicy przemilczaja przykazanie o struganych rzeźbach i oddawaniu im poklonu



ad1. Na jakiej podstawie tak twierdzisz, podaj jakieś przykłady.

#16 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 20:52

zgadza się ! czyli o miłości do Boga i do ludzi (czytaj: SJ ;-) )

Przykazania miłości nie należą do Dekalogu :).

Poza tym Jezus zacytował Dekalog "bogatemu młodzieńcowi" w formie jeszcze bardziej skróconej, niż to mają katolicy. Ale co Świadków obchodzi nauczanie Jezusa - Dekalog jest nieważny i już.

#17 rrabi

rrabi

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2007-01-23, godz. 21:19

ad1. Na jakiej podstawie tak twierdzisz, podaj jakieś przykłady.


Ja tak twierdze na podstawie lekcji religi na ktore uczeszczam,zawsze na nich podawli tylko skroconą wersje Dekalogu

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-23, godz. 21:29

Ja tak twierdze na podstawie lekcji religi na ktore uczeszczam,zawsze na nich podawli tylko skroconą wersje Dekalogu

Dobra, rrabi. Zadałeś pytanie, jak brzmi Dekalog według katolików i Świadków. Otóż według obu tych religii brzmi tak samo i w dodatku tak, jak w Biblii.

Dodatkowo:
1. Świadkowie twierdzą, że Dekalog jest nieważny.
2. Katolicy nauczają zwyczajowej formułki Dekalogu, która jest skrócona.
3. Katolicy, protestanci i żydzi inaczej dzielą Dekalog na przykazania.
4. Świadkowie uznają, że z Dekalogu zachowało ważność jedno przykazanie - o zakazie sporządzania obrazów. Dosyć pokrętnie to tłumaczą. Poza tym sami go nie przestrzegają.
5. Katolicy uważają zakaz sporządzania obrazów za część przykazania 1 i interpretują to tak, że nie zabrania on tych czynności, które zarzucają katolikom Świadkowie.
6. Świadkowie często zarzucają katolikom łamanie różnych przykazań Dekalogu, chociaż twierdzą, że on nie obowiązuje. Twierdzą przy tym, że mimo nieobowiązywania Dekalogu i tak go przestrzegają, co jest nieprawdą.

Świadkowie łamią przede wszystkim przykazanie nazywane przez katolików drugim: "Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego nadaremno".

#19 Xiondzu

Xiondzu

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 80 Postów
  • Lokalizacja:Górki Wielkie / niedal. Cieszyna - granica z Czechami

Napisano 2007-01-23, godz. 21:57

haaelu troszke mnie uprzedziles ale w 90% zgadzam sie z Toba. rrabi, jesli spotkales sJ dopiero kilka ( mniej niz 10) razy to przygotuj sie ze jesli zapytasz o cos to w odpowiedzi na 90% przynajmniej raz zrobia jakas aluzje do katolikow i to nie chwalac ich ale mieszajac z blotem.

wracajac do tematu, to smieszy mnie juz wspomniany paradoks zauwazany u sJ. mianowicie mowia ze dekalog jest, ale obowiazuja w rzeczywistosci 2 przykazania a nie jedno jak mowil hael 1 to ze jest jeden Bog Jehowa/Jahweh (w zaleznosci od przekladu niepotrzebne skreslic) i ze nie nalezy sporzadzac zadnych obrazow posagow etc. Co do niestosowania sie do tego drugiego to tutaj trzeba wziac pod uwage ze nie kazdy zbor przyjmuje wszystko - niektore sa rygorystyczne i ma byc jak WTS mowi i nie ma bata bo inaczej KS i KOP w 4litery. sa rowniez takie (akurat z tym drugim sie spotkalem) gdzie ludzie pod wplywem starszych nie maja watpliwosci, jednak jesli sie jakies pojawia to nikt ich za to nie wini. Dlatego tez jestem za stwierdzeniem ze nie mozna wszystkich jedna miara mierzyc.
co do reszty przykazan to mowia o milosci (zebranie 8.01.2007 straznica szerzej mowi na ten temat po wymianie żarówek na jasniejsze ;) ) mowia tez o posluszenstwu wobec rodzicow gdzie rodzice moga karcic dzieciaki w zasadzie jak chca zza wyjatkiem usmiercenia (tak to zostalo przedstawione na wykladzie przeprowadzonym przez starszego zboru w dniu kiedy byla mowa o milosci) i nastepuje kolejny paradoks: milowac ale bic i to wlasne dzieci (sic!) co do reszty to chociaz uwazaja ze nieaktualne to raczej sie do tego stosuja (pamietac nalezy ze wyjatek potwierdza regule wiec nie wszyscy i nie zawsze)

#20 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-01-23, godz. 21:57

Ja tak twierdze na podstawie lekcji religi na ktore uczeszczam,zawsze na nich podawli tylko skroconą wersje Dekalogu


Skrócona wersja Dekalogu służy do zapamiętania.
Teraz zacytuję z Katechizmu Kościoła Katolickiego I przykazanie, a Ty wskaż, co katolicy usunęli:

Artykuł pierwszy

PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych