Skocz do zawartości


Zdjęcie

przed pisaniem listu


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 janna

janna

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 46 Postów

Napisano 2007-02-01, godz. 15:47

Witajcie, tu ja, Joasia.Własnie dzis przeszłam przez długą i trudna rozmowe telefoniczną z bratem, który zazwonił po tym jak juz z mężem od 2-óch miesięcy nie bylismy na zebraniach. Chciał się umowic z nami i jeszcze jednym bratem na spotkanie ale ja powiedziałam że narazie to i tak nie ma sensu bo jestesmy w trakcie pisania listu o odłączenie i jak go wyslemy to w ramach odpowiedzi pogadamy.
Ten brat najpierw był w szoku:"ale powinniście z kims wczesniej o tym pogadać, nie ma się co uprzedzać z powodu plotek i ludzkich błedów, czy macie cos o ukrycia że nie chcecie z nami rozmawiać..."Ja mu na to czy czytał ksiake ''Kryzys sumienia" i czy wie ze nawet bracia natchnieni duchem św odchdzili na własną prośbę a on na to:" to apostołowie tez musieli odejść od Jezusa bo się zgorszyli Judaszem i nie ma co czytac wyznań odstepców tylko o wątpliwościach z bracmi starszymi rozmawiać"...W sumie to nie ma sensu żebym tu o wszystkim pisała, ale odniosłam z tej rozmowy jedno wrażenie,a mianowicie że my do końca nie wiemy co robimy, że nie umiemy samodzielnie mysleć iże żadne argumenty z naszej strony nie są w stanie przebić argumentów "prawdy".W końcu kazał nam ten list jak najszybciej wysłac na swoj domowy adres bo przy sali mieszkają dwie rodziny i lepiej żeby się w niepowołane rece nie dostał. No cóż...w weekend będziemy kończyli ten list. :huh:

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-01, godz. 16:03

Ja bym proponował mu wysłać prywatnie najpierw ten list ;) Może i go coś oświeci a do reszty zawsze można ponownie wysłać ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 polarm

polarm

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Skierniewice

Napisano 2007-02-01, godz. 16:13

Janno, pozdrawiam Ciebie i twojego partnera.
Najprościej jak tylko można cieszę się z waszego szczęścia i mądrości. Łaska pańska jest przy was i to tak bardzo cieszy. Hmm, możnaby rzec, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca.
Moje gratulacje.

Użytkownik polarm edytował ten post 2007-02-01, godz. 16:14


#4 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-02-01, godz. 18:00

no cóż być może odniosłaś jednostronne wrażenie. to, że ktoś chce z wami porozmawiać nie jest chyba niczym złym i wcale nie musi jednoznacznie oznaczać, że sugeruje to jednoznacznie iż nie macie samodzielnie myśleć. można to przyrównać do sytuacji w której związku dwojga osób jedna postanawia wziąść rozwód. nie podejmuje mediacji lecz podejmuje decyzję w stylu: najpierw się rozejdziemy, a potem możemy pogadać. może należałoby najpierw podjąć dyskusję, a następnie podjąć definitywnie decyzję. jakkolwiek by na to nie patrzeć nie będzie to miało jakiegoś większego znaczenia, bo wnioskuję, że decyzja ta już zapadła. szkoda. ale jak to mówią każdy kowalem swojego losu (cokolwiek by to nie miało oznaczać)

#5 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2007-02-01, godz. 18:14

Z odstępcami jest sobie trudno poradzić, bo ciężko jest zrozumieć, że ktoś chce po prostu odejść, że, w przekonaniu braci, "nie kocha Jehowy".

Dlatego też przypisuje się ich odejściu różne intencje i nie wynika to ze złośliwości czy jakiegoś przemyślanego działania. Zwykła ludzka reakcja na sytuację zagrażającą: wytłumaczyć sobie ją tak, by nie naruszać status quo (w tym wypadku: samemu nie nabrać wątpliwości). W związku z tym, janno, niewielu będzie świadków, którzy pomyślą - "ok, odeszli, bo przekonali się, że to nie może być prawda". Zdecydowana większość pomyśli, że to przez jakiś grzech, wyrzuty sumienia itp.
Pamiętam wiele najróżniejszych pomysłów dotyczących powodów mojego odejścia; wszystkie one miały właśnie ten jeden mianownik - zgrzeszył i nie chce się przyznać. Kilku braci, i było to naprawdę piękne i dobre, przeprosiło mnie po jakimś czasie.
Pozdrawiam serdecznie.

Użytkownik stamaim edytował ten post 2007-02-01, godz. 18:15

"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#6 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-01, godz. 18:39

a ja bym janna wysłał ten list nie tylko do starszych zboru, ale i pod wszystkie znane Wam adresy braci ze zboru ! ;-) pozdrawiam
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#7 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-01, godz. 18:42

Jak tak sobie czytywałem niektóre świadectwa odejść z organizacji czemu z reguły nawet nie chciano dyskutować w świetle Biblii o powodach wątpliwości u wykluczano? Co więcej w tym przypadku dlaczego starszy chce by do niego osobiście napisali "potencjalni przyszli odstępcy"? Przecież gdyby ten owy starszy się nie obawiał dialogu i rozmowy nie sugerowałby nawet dialogu i załatwienia tego między nim a nimi. Dlaczego się obawia(?) by takowy list przeczytali inni? Czyżby wątpił w możliwość dialogu wewnątrz organizacji na temat czyichś wątpliwości? B)

a ja bym janna wysłał ten list nie tylko do starszych zboru, ale i pod wszystkie znane Wam adresy braci ze zboru ! ;-) pozdrawiam

A ja bym najpierw wysłał to temu zainteresowanemu sprawą - b może by go oświeciły ich wątpliwości - a jak to nic nie zmieni to dopiero bym poparł Twoje słowa ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#8 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-01, godz. 19:07

Joasiu
A może byście tak z mężem, aby nie było plotek w zborze, to oficjalnie sami po niedzielnym spotkaniu ogłosili swoje odejście z "organizacji" z podaniem powodu tej decyzji?

O ile to oczywiście możliwe jest w "organizacji" w której nie ma ponoć nic do ukrycia.
Czesiek

#9 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-01, godz. 19:10

A ja bym najpierw wysłał to temu zainteresowanemu sprawą - b może by go oświeciły ich wątpliwości - a jak to nic nie zmieni to dopiero bym poparł Twoje słowa ;)


;-) hehehe dobre ! jak ma to miec jakiś skutek i aby to pisanie nie wylądowało w koszu starszego! to trzeba własnie wysłac ten list do jak najwiekszej liczby osob ! bo po co ma się meczyć dziewczyna nad listem, który nie ujrzy światla dziennego !


Joasiu
A może byście tak z mężem, aby nie było plotek w zborze, to oficjalnie sami po niedzielnym spotkaniu ogłosili swoje odejście z "organizacji" z podaniem powodu tej decyzji?

O ile to oczywiście możliwe jest w "organizacji" w której nie ma ponoć nic do ukrycia.


heheh jeszcze lepsza rada!!!
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#10 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-01, godz. 19:10

A Czesiek ma racje: niech to ogłosza na najblizszym studium Strażnicy! Wtedy wszyscy sie dowiedza i bedzie spokój. A zamiast wysyłac listy, może tekst skserowac (wyjdzie taniej)
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#11 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-01, godz. 19:15

no "złote mysli" sypią się jak z rękawa ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#12 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-01, godz. 19:16

Mi chodziło tylko o to by temu starszemu najpierw to przedstawic bo a nuz go cos ruszy to do refleksji? A później yak czy tak wysłac list do wszystkich jak Sebol sugeroałeś ;) No a Cześka pomysł brzmi ciekawie B) Ale ile samozaparcia wymaga...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#13 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-01, godz. 19:19

Mi chodziło tylko o to by temu starszemu najpierw to przedstawic bo a nuz go cos ruszy to do refleksji? A później yak czy tak wysłac list do wszystkich jak Sebol sugeroałeś ;) No a Cześka pomysł brzmi ciekawie B) Ale ile samozaparcia wymaga...

Tyle, że Sebol ma rację, raczej niewykonalne, szczególnie po ostrzeżeniu starszego, że pisze się list o odwołaniu.
Ale zawsze ktoś inny może się na to zdobędzie i tak z zaskoczenia ogłosi swoje odłączenie.
Czesiek

#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-01, godz. 19:25

no własnie ;-) oczywiście nie neguje pisania listów ! ale uważam, że jeżeli się już decyduje na tą formę ogłoszenia „światu’ przyczyn odejścia to trzeba dojść do jak największej liczby uczestników tego „świata”! może to być opublikowanie w necie, może być „kserowanie”(tak jak to proponował Art.) i wręczanie braciom po zebraniu ! ale czy będzie miała na tyle odwagi !!! ??? samo napisanie tylko do starszych nie wystarczy i jest bezsensu!

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-02-01, godz. 19:28

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 janna

janna

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 46 Postów

Napisano 2007-02-01, godz. 20:09

no własnie ;-) oczywiście nie neguje pisania listów ! ale uważam, że jeżeli się już decyduje na tą formę ogłoszenia „światu’ przyczyn odejścia to trzeba dojść do jak największej liczby uczestników tego „świata”! może to być opublikowanie w necie, może być „kserowanie”(tak jak to proponował Art.) i wręczanie braciom po zebraniu ! ale czy będzie miała na tyle odwagi !!! ??? samo napisanie tylko do starszych nie wystarczy i jest bezsensu!



Moi drodzy, cieszę się że tak Wam leży na sercu nasze dobro i że tak chetnie odpisujecie ale NIE WYOBRAZAMY sobie ogłoszenia tego po zebraniu! Przecież przerwano by nam w pół słowa i jeszcze jakby była taka mozliwość to wyprowadzono by nas w kaftanach bezpieczenstwa! Już starsi by dopilnowali zebysmy nie byli dla innych zgorszeniem...Zas w liście mamy zamiar zastrzec, żeby ogłoszono,że sami sie odłączyliśmy bo jesli dojda nas słuchy o jakims wykluczeniu to będzie to jawne oszczerstwo.[i]

Użytkownik janna edytował ten post 2007-02-01, godz. 20:09


#16 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-01, godz. 20:14

Janna, powiem to prosto z mostu. Ty wiesz co ci starsi mogą na zebraniu zrobić.....oni ci moga skoczyc tam gdzie można w d.... pocałowac. Co zrobia? Użyja porzadkowych? Dają przykład jak organizacja "załatwia" odstepców? Toż to byłby dowód ,na miłosierdzie chrzescijanskie jak się patrzy! Wielu z braci co mają wątpliwości od razu by się przekonała co ich organizacja potrafi! Nie bójcie się!
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#17 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-01, godz. 20:29

Nie pochwalam ani nie ganię takiego występowania na zebraniu, ale pytam się: po co? Po co Janna ma wychodzić na mównicę i ogłaszać, że opuszcza Organizację? Wyobrażam sobie, co by było, gdyby ktoś wylazł na ambonę w katolickim kościele i zaczął wykrzykiwać, że niedługo wszyscy zginą w Armagedonie. Czy ta metoda nie jest odrobinę zbyt drastyczna? Zaznaczam, że wstrzymuję się z oceną. Tylko tak pytam, bo mam wątpliwości.

W stosunku do Świadków miałem dotąd taką opinię: można sobie u nich być, można nie być, droga wolna. Każdy sam decyduje. Natomiast kiedy Towarzystwo próbuje poprzez manipulację uniemożliwiać opuszczenie swoich radosnych szeregów, to trzeba kandydatom na odstępców pomagać.

Natomiast metody, o których dyskutują Czesiek i Sebol pasują raczej do metod walki z totalitarną sektą. Ludzi trzeba stamtąd wyciągać siłą, czy tego chcą czy nie, jak uzależnionych od narkotyków. Czy naprawdę Świadkowie tacy są? Czy naprawdę zasłużyli sobie, jako organizacja, na takie traktowanie?

Pytam, nie zabieram głosu.

#18 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-01, godz. 20:40

Moi drodzy, cieszę się że tak Wam leży na sercu nasze dobro i że tak chetnie odpisujecie ale NIE WYOBRAZAMY sobie ogłoszenia tego po zebraniu! Przecież przerwano by nam w pół słowa i jeszcze jakby była taka mozliwość to wyprowadzono by nas w kaftanach bezpieczenstwa! Już starsi by dopilnowali zebysmy nie byli dla innych zgorszeniem...Zas w liście mamy zamiar zastrzec, żeby ogłoszono,że sami sie odłączyliśmy bo jesli dojda nas słuchy o jakims wykluczeniu to będzie to jawne oszczerstwo.[i]


jeżeli napiszecie, ze się odłaczacie to raczej na 100% tak to będzie ogłoszone ! ale czy warto tak się poniżać poprzez pisanie listów ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#19 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-01, godz. 20:50

No to w grę wchodzi po prostu pisanie do wszystkich listów. Zakładając że list idzie dobę to w dniu którym wyślecie listy możecie ostatni raz iść na spotkanie - następnego dnia Poczta Polska powinna dostarczyć listy. Ciekawie by to wyglądało. A może jeszcze w gazecie ogłoszenie drobne dać? - no to już mój żart ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#20 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-02-02, godz. 06:38

Moi drodzy, cieszę się że tak Wam leży na sercu nasze dobro i że tak chetnie odpisujecie ale NIE WYOBRAZAMY sobie ogłoszenia tego po zebraniu! Przecież przerwano by nam w pół słowa i jeszcze jakby była taka mozliwość to wyprowadzono by nas w kaftanach bezpieczenstwa! Już starsi by dopilnowali zebysmy nie byli dla innych zgorszeniem...Zas w liście mamy zamiar zastrzec, żeby ogłoszono,że sami sie odłączyliśmy bo jesli dojda nas słuchy o jakims wykluczeniu to będzie to jawne oszczerstwo.[i]


Janna
nawet po ogłoszeniu przez starszych, że się odłączyliście, nie zamknie to ludziom ust od snucia domysłów, jaki to wasz grzech był powodem odejścia. Niestety spotkałem się z takim postępowaniem śJ względem tych co sami odeszli a których ja znam. Stąd moje sugestia, aby samemu ogłosić swoje odejście z ogólnym podaniem powodu odejścia i dla zainteresowanych dalsze wyjaśnienia czy w formie pisemnej, czy też w rozmowie.

Co do wyprowadzenia w kaftanach bezpieczeństwa, to wy sami musicie ocenić, jakimi ludźmi są wasi byli starsi i na co ich stać. A teraz po tym, jak wiedzą, że szykujecie się do odejścia to na pewno przy waszej wizycie na SK będziecie pilnie obserwowani co robicie. Tego raczej możecie być pewni.
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych