Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezus a modlitwa do Ducha Świetego.


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 20:39

Na kartach Nowego Testamentu znajdujemy kilka przykładów modlitw Jezusa. Jednakże nie znajdujemy żadnej wzmianki jakoby Jezus, lub potem jego uczniowie modlili się do Ducha Świętego, tak jak to jest praktykowane dzisiaj w wielu odłamach chrześcijańskich. Jak sądzicie dlaczego?
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#2 P.K.Dick

P.K.Dick

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:space1999

Napisano 2007-02-21, godz. 20:52

Bo JHVH sobie tego nie życzy. Proste.
Bo nie ma podanego imienia ducha, jego jakichś cech osobowych odróżniających ducha św. od żywych duchów, wyrażnie zarysowanej osobowości, podziału władzy itp, itd.
Jak modlić się do kontrolowanego żywiołu ?
Po co ?

Widzę odstępców i wstręt mnie ogarnia, bo mowy Twojej nie strzegą. Psalm 119:158 B.T.



#3 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-21, godz. 21:37

To tylko Wasza interpretacja i to w dodatku dziwna. Na argument, że nikt nie modlił się do Ducha Świętego można odpowiedzieć tak, jak zwykle: że nie ma w Biblii wzmianki, że Jezus lub apostołowie jeździli na hulajnodze, ale nie wynika z tego, że hulajnogi nie istnieją lub że jazda na nich jest zabroniona.

Duch Święty posiada dość wyraźną osobowość, kiedy Jezus mówił o Nim w ewangelii Jana. Istnieje ponadto instytucja grzechu przeciw Duchowi Świętemu. Jak można zgrzeszyć przeciwko czemuś nieosobowemu, np. przeciw ogniowi albo przeciw ścianie? Od razu też dodam, że grzech przeciw Duchowi Świętemu jest czym innym niż grzech przeciw Ojcu, więc nie jest to skrót od sformułowania "grzech przeciw działaniu Ojca".

Poza tym w Biblii jest wiele miejsc, gdzie Ojciec, Syn i Duch są zestawieni ze sobą w jednym rzędzie. Jak myślicie, dlaczego?

#4 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 21:46

Na argument, że nikt nie modlił się do Ducha Świętego można odpowiedzieć tak, jak zwykle: że nie ma w Biblii wzmianki, że Jezus lub apostołowie jeździli na hulajnodze, ale nie wynika z tego, że hulajnogi nie istnieją lub że jazda na nich jest zabroniona.

Tą samą metodą można udowadniać, że można się też modlić do kamieni. Ale czy to jest zgodne z wolą Bożą? Jak więc widzimy ten argument to jest raczej czysta sofistyka.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-02-21, godz. 21:48

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 21:47

A ja twierdzę, że w PŚ są ślady, które sugerują ewentualną możliwość zanoszenia modlitw do Ducha Świętego. Zarówno Jezus jak i Duch Święty wstawiają się przecież za nami do Ojca:

Rz 8:26 Bw „Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach.”

Rz 8:34 Bw „Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.”


Jak mogliby się wstawiać, gdyby nie wysłuchiwali naszych modlitw? Zarówno Jezus jak i Duch Święty są również naszymi pocieszycielami, inaczej adwokatami, a więc powinni znać nasze problemy. Dowiadują się o nich poprzez nasze modlitwy. :)

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-02-21, godz. 21:50

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 21:49

Nie koniecznie. Można wstawić się za kimś nawet bez jego wiedzy, ani prośby. :)
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#7 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-21, godz. 21:51

Tą samą metodą można udowadniać, że można się też modlić do kamieni. Ale czy to jest zgodne z wolą Bożą? Jak więc widzimy ten argument to jest raczej czysta sofistyka.

Modlitwa do kamieni jest w Biblii wprost zakazana. Nie trafiłeś.

#8 grzegox

grzegox

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 21:53

Jeżeli Ojciec Syn i Duch są jednym, to kto modli się do Ojca, modli się też do Syna i Ducha... itd...

#9 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:02

Modlitwa do kamieni jest w Biblii wprost zakazana. Nie trafiłeś.

Jest zabroniona do przedmiotów bałwochwalczych ale nie do kamieni jako takich. Ale gdyby nawet. To modlitwa do powietrza nie jest zabroniona. A też można by dowodzić jej słuszności na twój sposób. Albo do grawitacji, lub prądu elektrycznego. albo ciepła.

Jeżeli Ojciec Syn i Duch są jednym, to kto modli się do Ojca, modli się też do Syna i Ducha... itd...

Czyli Jezus modląc się do Ojca, modlił się również do samego siebie? :blink:

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-02-21, godz. 22:01

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#10 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-21, godz. 22:20

Jest zabroniona do przedmiotów bałwochwalczych ale nie do kamieni jako takich. Ale gdyby nawet. To modlitwa do powietrza nie jest zabroniona. A też można by dowodzić jej słuszności na twój sposób. Albo do grawitacji, lub prądu elektrycznego. albo ciepła.

Słusznie zrobiłeś, że dodałeś grawitację i prąd elektryczny, bo już zacząłem szukać zakazu modlitwy do powietrza. Znalazłem w Księdze Mądrości. Wprawdzie deuterokanoniczna, ale zawsze:
Mdr 13:2 lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, wodę burzliwą lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem.

Ale wytłumacz mi jeszcze jedno. Czy Bóg nie mógł przewidzieć, że większość chrześcijaństwa popełni właśnie taką herezję jak trynitaryzm? Przecież trynitaryści to 99% z dwóch miliardów chrześcijan na świecie, unitarian jest zaledwie garstka. Czy nie mógł umieścić w Biblii ostrzeżenia przed tym właśnie błędem?

Czyli Jezus modląc się do Ojca, modlił się również do samego siebie?

Modlitwa Jezusa ma specjalne znaczenie. Nie działa tak samo, jak modlitwa ludzi.

Użytkownik haael edytował ten post 2007-02-21, godz. 22:21


#11 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:30

Ale wytłumacz mi jeszcze jedno. Czy Bóg nie mógł przewidzieć, że większość chrześcijaństwa popełni właśnie taką herezję jak trzynitaryzm? Przecież trynitaryści to 99% z dwóch miliardów chrześcijan na świecie, unitarian jest zaledwie garstka. Czy nie mógł umieścić w Biblii ostrzeżenia przed tym właśnie błędem?

A czy nie mógł wyraźnie zadbać o to aby w Piśmie była wyraźnie sformułowana nauka i doktryna Boga w Trójcy? Oszcę dziłby tylu rozłamów i odmiennych poglądów na przestrzeni 2000 lat w chrześcijaństwie.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#12 grzegox

grzegox

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:32

Czym innym jest modlitwa Jezusa a czym innym nasza. On będąc Synem Bożym z natury uczestniczy we wszystkim co jest Ojca. My natomiast jesteśmy synami przybranymi.

#13 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-21, godz. 22:34

A czy nie mógł wyraźnie zadbać o to aby w Piśmie była wyraźnie sformułowana nauka i doktryna Boga w Trójcy? Oszcę dziłby tylu rozłamów i odmiennych poglądów na przestrzeni 2000 lat w chrześcijaństwie.

Po pierwsze to Bóg nie chciał zasady Sola Scriptura i nie wszystko umieścił w Biblii. Część niezbędnej wiedzy o Bogu jest przekazywana ustnie.

Po drugie w Biblii są zestawienia trzech "Osób": Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest ich całkiem sporo. Dlaczego Twoim zdaniem się w Biblii znalazły? Chcę znać Twoją opinię. Jak wytłumaczysz fakt, że w Biblii jest wiele wersetów, gdzie jednym ciurkiem wymieniono te trzy "Osoby"?

#14 grzegox

grzegox

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:47

Olo. wydaje mi się że Twoje pytanie sprowadza się do innego pytania: Czy Duch Święty jest Osobą. Bo jeżeli nie jest to nie ma do kogo się modlić a jeżeli jest osobą, to jest do kogo.

Jezus mówił o Nim jako o Pocieszycielu (Parakletos) którego Ojciec da wierzącym, aby ich doprowadził do pełni prawdy gdy Jezus nie będzie już z nimi w ciele.

Według mnie wynika stąd, że jest On osobą. Co prawda nie tylko osoba może pocieszać (alkohol też np. może ;) ) ale tylko osoba może doprowadzić do pełni prawdy...

#15 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:52

Po pierwsze to Bóg nie chciał zasady Sola Scriptura i nie wszystko umieścił w Biblii. Część niezbędnej wiedzy o Bogu jest przekazywana ustnie.

Czyli teraz wszelką herezję możnaby usprawiedliwić tą metodą, którą właśnie zastosowałeś. A pominąłeś, że Bóg obdarzył nas rozumem. I podobnie liczył na rozum i wierność Bożą, iż szczerzy chrześcijanie nie pójdą za fałszywymi baśniami. A twoje pytanie można rozszerzyć: Dlaczego Bóg nie ostrzegł w Biblii przed wieloma herezjami, nie tylko nauce o Trójcy. Część chrześcijan wierzy na przykład w transubstancjacje, a część nie. Dlaczego Bóg nie przestrzegł jednych lub drugich? A takich różnic jest wiele.

Po drugie w Biblii są zestawienia trzech "Osób": Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jest ich całkiem sporo. Dlaczego Twoim zdaniem się w Biblii znalazły? Chcę znać Twoją opinię. Jak wytłumaczysz fakt, że w Biblii jest wiele wersetów, gdzie jednym ciurkiem wymieniono te trzy "Osoby"?

Po pierwsze to musiałbyś udowodnić najpierw że chodzi o trzy osoby, a nie trzy podmioty.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#16 grzegox

grzegox

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:55

Olo. zdefiniuj jak rozumiesz osobę i podmiot - wg mnie jedno i to samo... :/

#17 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 22:58

Udowodnij.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#18 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-02-21, godz. 23:00

Dlaczego Bóg nie ostrzegł w Biblii przed wieloma herezjami, nie tylko nauce o Trójcy. Część chrześcijan wierzy na przykład w transubstancjacje, a część nie. Dlaczego Bóg nie przestrzegł jednych lub drugich? A takich różnic jest wiele.

No dobrze, ale trynitaryzm jest "megaherezją", w którą wierzy 99% podających się za chrześcijan. Choćby z tego względu Bóg mógłby umieścić w Biblii ostrzeżenie.
W Dekalogu Bóg nie wymienił takich grzechów jak publiczne dłubanie w nosie albo włamywanie się na cudze komputery, wymienił natomiast te najważniesze. Podobną zasadę mógł zastosować do przyszłych herezji. Mógł napisać "nie wierzcie w trynitarianizm" i od razu byłoby miliard heretyków mniej. A nie napisał, więc mamy taką sytuację, jaką mamy - trynitarianie to przytłaczająca większość chrześcijan.
Transsubstancjacja to jednak potencjalnie lżejsza gatunkowo herezja niż trynitarianizm.

Po pierwsze to musiałbyś udowodnić najpierw że chodzi o trzy osoby, a nie trzy podmioty.

Niech Ci będzie, że podmioty. Jakie jest Twoje zdanie?

#19 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 23:02

Ponieważ było to istotne w życie chrześcijan. A jednak nie sprecyzował wyraźnie nauki o Trójcy.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-02-21, godz. 23:03

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#20 grzegox

grzegox

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 20 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 23:04

"Udowodnij"

Jeżeli ja mam coś udowadniać, to nie umiem. Ja po prostu nie widzę różnicy między tymi pojęciami. Nie mam nic do udowadniania. Nie wiem czym się różni osoba i podmiot. Chciałem się dowiedzieć czym według Ciebie...

Użytkownik grzegox edytował ten post 2007-02-21, godz. 23:05





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych