Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jehowi (ciekawostka)


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-12, godz. 14:01

Jehowici, Jehowi, etc. Określenia te nie podobają się ŚJ, uważają je za pejoratywne. Chociaż sam nie używam ich raczej, ale w odpowiedzi na glosy niektórych osób na Forum, jako ciekawostkę podaje link do informacji. Ciekawy jest jej tytuł:
Chrzest JEHOWYCH (wielkie literki pochodzą ode mnie).
Oczywiście używanie, lub nie używanie takich określeń zawsze pozostaną dobrą lub zła wolą piszącego/mówiącego, ale jednak mieszczą się w kanonie jęz. polskiego. Inna sprawa, że sami ŚJ przyczynili się (jako ugrupowanie), że ,,jehowici'' ma taki, a nie inny oddźwięk. Bo np. russelici takiego oddźwieku nie ma.

#2 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 14:34

SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO PWN

jehowita «członek grupy wyznaniowej, powstałej w 1872 r. w Stanach Zjednoczonych, wierzący w powtórne przyjście Chrystusa»


ORTOGRAFICZNY PWN

jehowic•ki; -c•cy: zbór jehowicki


Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-12, godz. 14:37

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2007-03-12, godz. 15:10

a co ISZBIN powiedziałbyś np. na zamiast 'katolicy' - 'katoliki' wiesz oco chodzi co nie

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2007-03-12, godz. 15:18


#4 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 15:25

a co ISZBIN powiedziałbyś np. na zamiast 'katolicy' - 'katoliki' wiesz oco chodzi co nie

Albo KAT - olik

#5 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-12, godz. 15:41

a co ISZBIN powiedziałbyś np. na zamiast 'katolicy' - 'katoliki' wiesz oco chodzi co nie



Nie, nie wiem. Znam PEJORATYWNE określenia KRK. Np. pochodzące z literatury ŚJ, że to Wielka k****. O to Ci chodzi?

#6 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-03-12, godz. 15:41

Można też to przerobić na KOT-oliki :D Tiaaa
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 16:34

Albo KAT - olik


Bardzo chrześcijańska interpretacja......pogratulować

#8 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 18:01

a co ISZBIN powiedziałbyś np. na zamiast 'katolicy' - 'katoliki' wiesz oco chodzi co nie

katolicy - forma poprawna
katoliki - kolokwializm

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-03-12, godz. 18:02

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#9 hubert684

hubert684

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-12, godz. 21:01

a'pro pos pejoratywow ja slyszalem juz kiedy cos takiego ( co naturalnie spotkalo sie z moim ostrym oburzeniem):
**Tylko psy i katoliki nosza medaliki**

slowniki zyja wlasnym zyciem. w nich sa rozne slowa jak np. ciu...l, hu...j..... ku....a.... pie...ic i inne ale to wcale nie znaczy ze jesli do kogos powiemy : Hej ty h....ju to on sie usmiechnie lub ucieszy


podobnie jest z okresleniem Jehowici lub jehowicki.... jakos mnie nie ciesza te okreslenia... nawet jesli utrwalily sie w slownikach
[font=Tahoma]

#10 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 21:05

podobnie jest z okresleniem Jehowici lub jehowicki.... jakos mnie nie ciesza te okreslenia... nawet jesli utrwalily sie w slownikach


a Isz przecież napisał, że sami jesteście sobie winni !!! jednak zemsciło się złamanie przykazania bożego o nadużywaniu imienia !
teraz tylko kto je złamał ? czy ja używajac przymiotnika lub rzeczownika pochodnego od tego imienia, czy też ci którzy wpakowali je na siłę w szyld swojej firmy ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#11 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 21:09

Najbardziej zastanawiające jest, że kiedy dyskutujemy o historii, internetowe słowniki i encyklopedie nie są źródłem wiedzy, kiedy o słowie "jehowici" - nagle dla tych samych osób są.


Ale zgadzam się pod jednym względem: wszystko zależy od nastawienia, a to zazwyczaj u osób używających tego słowa na forum jest złe.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-03-12, godz. 21:09


#12 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 21:13

Najbardziej zastanawiające jest, że kiedy dyskutujemy o historii, internetowe słowniki i encyklopedie nie są

nie wiem czy wiesz, ale istnieje coś takiego jak papierowe wydanie ;-) a o wydawnictwie PWN i jego słownikach, encyklopediach to chyba nie musze ci pisać, w końcu siedziałaś w tej bibliotece - to być może rzuciły ci się w oczy !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#13 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-12, godz. 21:27

nie wiem czy wiesz, ale istnieje coś takiego jak papierowe wydanie ;-) a o wydawnictwie PWN i jego słownikach, encyklopediach to chyba nie musze ci pisać, w końcu siedziałaś w tej bibliotece - to być może rzuciły ci się w oczy !


Więc poczytaj papierowe książki na temat faszyzmu w Niemczech i czym różnił się od faszyzmu we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Proponuję zacząć od podręczników szkolnych.

I jeszcze poczytaj w papierowych książkach o "narodowym katolicyzmie". I potem odpowiedz nam wszystkim na pytanie: czy narodowy katolicyzm oznaczał, że Kościół jako całość popadł w nacjonalizm?

Będzie to wstęp do jutrzejszych wyjaśnień w innym wątku, bo mam wrażenie, niektórzy nie odróżniają ideologii panujących w poszczegolnych reżimach faszystowskich od "oficjalnego popierania faszyzmu przez KK" (w cudzyslowiu, bo nie ja wymyśliłam to hasło).

Bogdan Braun ma rację: od słowa do słowa i zaczyna się nowe zarzewie walki. Wolałabym w przypadku tamtej dyskusji uniknąć głupich pyskówek i skupić się na meritum.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-03-12, godz. 21:28


#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-03-12, godz. 21:29

i jeszcze jeden słownik – SŁOWNIK POPRAWNEJ POLSZCZYZNY Jana Grzenia, 2004

jehowita – to świadek Jehowy, wyraz rodzaju męskiego, M. jehowici, DB. jehowitów.


dla ciekawostki dr Jan Grzenia nie utożsamia słowa "jehowita" z kolokwializmami w stylu jehowi, jehowów, jehowa (o człowieku )

--
dalsze posty: link | moderator

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-13, godz. 10:35

Najbardziej zastanawiające jest, że kiedy dyskutujemy o historii, internetowe słowniki i encyklopedie nie są źródłem wiedzy, kiedy o słowie "jehowici" - nagle dla tych samych osób są.





Uwaga, oświecę Cie:
W przypadku poprawnej polszczyzny, nie najlepszym źródłem są ksiązki historyczne. W tym wypadku dobrze zaglądnąc do SŁOWNIKA. Jesli dyskutujesz o historii, zaglądanie do słownika poprawnej polszczyzny jest marnym pomysłem, wtedy - wiem, bedziesz bardzo zaskoczona - lepszymi pozycjami sa właśnie ksiązki historyczne.
PS: Wątek nie dotyczy historii ani Twoich (za nieomylnym CK) wizji systemów politycznych.

#16 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-03-14, godz. 06:56

Uwaga, oświecę Cie:
W przypadku poprawnej polszczyzny, nie najlepszym źródłem są ksiązki historyczne. W tym wypadku dobrze zaglądnąc do SŁOWNIKA. Jesli dyskutujesz o historii, zaglądanie do słownika poprawnej polszczyzny jest marnym pomysłem, wtedy - wiem, bedziesz bardzo zaskoczona - lepszymi pozycjami sa właśnie ksiązki historyczne.
PS: Wątek nie dotyczy historii ani Twoich (za nieomylnym CK) wizji systemów politycznych.



Już kiedyś pisałam, że nie jesteś tą osobą, która mogłaby mi cokolwiek kazać, teraz dodam, że nie jesteś również tą osobą, która mogłaby mnie w czymkolwiek oświecić.

#17 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2007-03-14, godz. 11:29

Już kiedyś pisałam, że nie jesteś tą osobą, która mogłaby mi cokolwiek kazać, teraz dodam, że nie jesteś również tą osobą, która mogłaby mnie w czymkolwiek oświecić.





Nie na temat. I wtedy i teraz odpisuje ci - GDZIE CI COŚ KAŻE? Zwisa mi zatem twoje zdanie, dla mnie możesz rozwiązywać równania różniczkowe i z książką kucharską w łapie. W... mnie to. Bez odbioru.

#18 rikibaka

rikibaka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 142 Postów
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2007-03-14, godz. 15:21

Uwaga, oświecę Cie:
W przypadku poprawnej polszczyzny, nie najlepszym źródłem są ksiązki historyczne. W tym wypadku dobrze zaglądnąc do SŁOWNIKA. Jesli dyskutujesz o historii, zaglądanie do słownika poprawnej polszczyzny jest marnym pomysłem, wtedy - wiem, bedziesz bardzo zaskoczona - lepszymi pozycjami sa właśnie ksiązki historyczne.
PS: Wątek nie dotyczy historii ani Twoich (za nieomylnym CK) wizji systemów politycznych.


Jeśli masz na mysli wątek NOWOMOWA (a nie NOWOHISTORIA ;) ) to jak sama nazwa wskazuje chodzi o kwestie nazewnictwa czyli językową.

#19 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-03-14, godz. 16:56

W pracy spotkałam się z określeniem "jehowiec" odnośnie jednej pani, która ze mną pracuje i jest ŚJ. Przyznam, że brzmi to lekko pogardliwie ale odzwierciedla stosunek do tej osoby. Większość pracowników to katolicy uważający nauki WTS-u za totalną obłudę stąd to określenie.

Nie czułabym się przyjemnie gdyby o mnie tak mówiono...

#20 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-03-14, godz. 17:16

Kilka dni temu w telenoweli polskiej (niestety nie wiem jakiej, bo oglądałam tylko urywek u znajomej) padło takie zdanie, chyba o przyszłej synowej - nie dość, że (coś tam, coś tam), to jeszcze jehowa. Jakoś scenarzyście nie przyszło do głowy, że może kogoś obrazić, co nasuwa przypuszczenie, ze większośc ludzi nie związanych z organizacją, całkiem niezłośliwie określa SJ mianem "jehowych".

Pozdrawiam cieplutko

Dosia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych