Skocz do zawartości


Zdjęcie

chrzest świadomy i nieświadomy


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#41 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-01, godz. 19:10

Arturze, osoba ochrzczona po katolicku nie może wziąć ślubu z katolikiem/katoliczką "jako niewierząca".

Gdyby ktoś oświadczył księdzu: "byłem wychowany po katolicku, rozumowo odrzuciłem istnienie Boga, jestem ateistą, ale szanuję ludzi wierzących, "nawet" kapłanów ;) a na dodatek kocham tę kobietę i chcę wziąć z nią ślub kościelny, jako niewierzący" odpowiedź będzie NEGATYWNA.

#42 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-04-01, godz. 19:21

I tu się mylisz.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#43 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-01, godz. 19:25

Nie oceniam, czy to dobrze, czy to źle... Czy takim ex-katolikom którzy stracili/odrzucili wiarę dzieje się krzywda itd. itp. ja tylko i wyłącznie STWIERDZAM FAKT, że kapłani katoliccy nie wyrażają zgody na śluby "ochrzczonych ale niewierzących" z katolikami.

w którym punkcie się mylę, Arturze?!

mój proboszcz czegoś nie wie nt. ślubów? dziwne...

#44 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 07:19

Mój znajomy nie będąc katolikiem,nie uznając obrzędów i kultów katolickich,w ubiegłym roku wziął ślub z dziewczyną wyznania katolickiego.Nie było problemu....

#45 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-04-02, godz. 07:39

Prmio: probosz nie ma prawa wyrażać jakiejkolwiek zgody. Od tego jest dyspensa biskupa.

Secundo: nie ma formy slubu kościelnego kanonicznego. (o mszy św nie wspominając) gdy ktos formalnie wystapił z kościoła , natomiast jest forma kanoniczna gdy ktoś nie wystąpił formalnie. (przyczym może uzyskac od tego dyspense od biskupa)

Tercio:Jeśli małżeństwo ze stroną katolicką chce zawrzeć osoba, która:
1) formalnym lub nieformalnym aktem (ale praktycznie i publicznie) odstąpiła od Kościoła (tak, że faktu tego odstępstwa nie da się ukryć), albo
2) trwa notorycznie w cenzurach kościelnych lub
3) ostentacyjnie nie praktykuje
„winna złożyć zobowiązanie że nie będzie przeszkadzała współmałżonkowi w wypełnianiu praktyk religijnych, a także że nie będzie przeszkadzała, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim".

Źródło: Piotr-Mieczysław Gajda
Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego
© by Wydawnictwo BIBLOS, Tarnów 2000 ISBN 83-87952-24-9

Użytkownik Artur Schwacher edytował ten post 2007-04-02, godz. 08:04

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#46 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2007-04-02, godz. 08:55

Pytanie do MYSZy: czy wziął ten ślub występując jako niewierzący? Tzn. nie klękał, nie przeżegnał się, nie brał na świadków na Boga i wszystkich świętych?
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#47 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 09:13

On jest wierzący,ale wystąpił z kościoła katolickiego dawno temu.Jest zielonoświątkowcem.Został zmuszony by wbrew woli wziąc bierzmowanie,musiał się przyżegnać i wszystkie te ceremoniały odprawić.Tylko po co?Skoro on tego nie uznaje,zrobił to proforma i tak naprawdę nic to nie zmieniło.On dalej wierzy w Boga tak jak wierzył,więc pokazuje to,że są to tylko formy,które nie zbliżają nas do Boga.Wręcz przeciwnie,sprawiają,że zaczynamy wchodzić uczynkowośc.Ale to była jego decyzja.

#48 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-04-02, godz. 09:20

Czy można chrzcić dzieci z nieprawego łoża?

#49 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-02, godz. 12:05

Czy można chrzcić dzieci z nieprawego łoża?

W kk nie ma nic do rzeczy tj chrztu dziecka z prawego czy nieprawgo łoża...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#50 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-04-02, godz. 20:57

To jego bierzmowanie jest niewazne, skoro zrobił to wbrew swojej woli.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#51 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-03, godz. 16:27

To jego bierzmowanie jest niewazne, skoro zrobił to wbrew swojej woli.


Dziwiu mnie postawa tego "zielonoświątkowca". Przecież bedąc członkiem innego kościoła automatycznie przestaje być członkiem KK. A całe to zachowanie jest czystą obłudą. Chyba, że z niego taki zielonoświątkowiec jak z koziej d... trąba.
Czesiek

#52 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-04-03, godz. 17:11

On jest wierzący,ale wystąpił z kościoła katolickiego dawno temu.Jest zielonoświątkowcem.Został zmuszony by wbrew woli wziąc bierzmowanie,musiał się przyżegnać i wszystkie te ceremoniały odprawić.Tylko po co?Skoro on tego nie uznaje,zrobił to proforma i tak naprawdę nic to nie zmieniło.On dalej wierzy w Boga tak jak wierzył,więc pokazuje to,że są to tylko formy,które nie zbliżają nas do Boga.Wręcz przeciwnie,sprawiają,że zaczynamy wchodzić uczynkowośc.Ale to była jego decyzja.


No właśnie, czemu miała by taka postawa zawoalowanej wiary służyć?. KRzK udziela ślubu Ziolonoświątkowcom chcącym się związać z katolikiczką. Tak czy inaczej ciekawy mósi być ow gość... :lol:

#53 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-03, godz. 19:28

Ja się zastanawiam czy ten ksiądz i biskup wiedzieli o tym, że to już nie katolik a zielonoświątkowiec... za dużo tu niedomówień...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#54 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-03, godz. 19:50

Szczerze mówiąc to nie mogę uwierzyć, aby Zielony poszedł do kościoła. Równie dobrze, można by tu było wstawić osobę czynnego śJ. Znam trochę Zielonych i naprawdę w to nie wierzę...

Ale nie chcę podważać opowieści Myszy. Po prostu mi to się nie mieści w głowie.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#55 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-04-04, godz. 08:32

On jest wierzący,ale wystąpił z kościoła katolickiego dawno temu.Jest zielonoświątkowcem.Został zmuszony by wbrew woli wziąc bierzmowanie,musiał się przyżegnać i wszystkie te ceremoniały odprawić.Tylko po co?Skoro on tego nie uznaje,zrobił to proforma i tak naprawdę nic to nie zmieniło.On dalej wierzy w Boga tak jak wierzył,więc pokazuje to,że są to tylko formy,które nie zbliżają nas do Boga.Wręcz przeciwnie,sprawiają,że zaczynamy wchodzić uczynkowośc.Ale to była jego decyzja.

Perwszy raz slysze zeby Kosciol Katolicki zmuszal kogo kolwiek do przyjecia sakramentu Bierzmowania!!!

#56 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-04, godz. 14:53

Perwszy raz slysze zeby Kosciol Katolicki zmuszal kogo kolwiek do przyjecia sakramentu Bierzmowania!!!

O ile dobrze pamiętam, to bierzmowanie jest niezbędne aby uzyskać w KK ślub kościelny. Pewnie na tym polega owo zmuszanie do przyjęcia tego sakramentu.
Czesiek

#57 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-04-04, godz. 15:10

O ile dobrze pamiętam, to bierzmowanie jest niezbędne aby uzyskać w KK ślub kościelny. Pewnie na tym polega owo zmuszanie do przyjęcia tego sakramentu.


Dokładnie tak samo trzeba mieć maturę by studiować :lol: takie to jest właśnie zmuszanie :huh:

#58 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-04, godz. 15:25

O ile dobrze pamiętam, to bierzmowanie jest niezbędne aby uzyskać w KK ślub kościelny. Pewnie na tym polega owo zmuszanie do przyjęcia tego sakramentu.

Kiedyś o tym rozmawiałem z jednym moim znajomym księdzem i nie do końca to tak wygląda ale nie znam szczegółów. Temat jednak chyba do rozwinięcia jest.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#59 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-04, godz. 15:42

Kiedyś o tym rozmawiałem z jednym moim znajomym księdzem i nie do końca to tak wygląda ale nie znam szczegółów. Temat jednak chyba do rozwinięcia jest.

Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego
2. Wśród wymaganych dokumentów powinno się znaleźć również świadectwo bierzmowania obydwojga narzeczonych, którzy są katolikami. Tych nupturientów, którzy wcześniej przystępowali do sakramentu pojednania i Eucharystii, ale jeszcze nie przyjęli sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości, duszpasterz powinien poinformować - w związku z odnośną rubryką w protokole przedślubnym - o potrzebie przyjęcia tego sakramentu przed zawarciem ślubu, o ile to możliwe bez poważnej niedogodności; powinien też umożliwić im przyjęcie tego sakramentu i właściwie ich przygotować (kan. 1065 § 1; Instrukcja 1986 r., n. 21). Wymóg bierzmowania uzasadnia się 76 tym, że sakrament małżeństwa zakłada pewien stopień chrześcijańskiej dojrzałości u tych, którzy chcą go przyjąć. W protokole kanonicznego badania narzeczonych należy odnotować datę bierzmowania i parafię, w której zostało udzielone (Instrukcja 1986 r., n. 44).

http://www.opoka.org...zenskie_02.html

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#60 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-04, godz. 15:51

Arturze, osoba ochrzczona po katolicku nie może wziąć ślubu z katolikiem/katoliczką "jako niewierząca".

Gdyby ktoś oświadczył księdzu: "byłem wychowany po katolicku, rozumowo odrzuciłem istnienie Boga, jestem ateistą, ale szanuję ludzi wierzących, "nawet" kapłanów ;) a na dodatek kocham tę kobietę i chcę wziąć z nią ślub kościelny, jako niewierzący" odpowiedź będzie NEGATYWNA.


Nie masz racji, po prostu potrzebna jest zezwolenie ordynariusza miejsca.
W/g Prawa małżeńskiego Kościoła Katolickiego między innymi takiegie zezwolenie wymagane jest - „przy małżeństwie osoby, która publicznie porzuciła wiarę katolicką"23; idzie tu o taką osobę, która należąc do pełnej jedności z Kościołem przez chrzest w tym Kościele przyjęty, bądź przez nawrócenie się do niego, zrywa z Kościołem przez odrzucenie lub wyparcie się wiary dotąd wyznawanej, przy czym fakt zerwania znany jest publicznie..."

Pozdrawiam cieplutko


Dosia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych