Skocz do zawartości


Zdjęcie

Post


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-10, godz. 00:41

Jak wiemy świadkowie Jehowy nie poszczą natomiast literatura WTS-u poświęca nieco miejsca temu tematowi. Tak naprawdę liznąłem tylko temat ale to co przeczytałem naprawdę mnie powaliło. Przytoczę tylko fragmenty bo nie chce mi sie dukać w tą klawiaturę.

Jezus powiedział też, że jego naśladowcy będą pościć gdy on umrze. Ale nie ustanowił w ten sposób jakiegoś rytualnego postu. Wskazał raczej iż będą odczuwać głęboki żal. Skoro zaś zmartwychwstał i znowu mógł z nimi przebywać nie było już powodu by pościć. (Łk 5:34-35)Strażnica 15.11.1996 s. 6

W tej publikacji cały artykuł jest temu poświęcony. Przeanalizujmy ten fragment:
- "Wskazał raczej iż będą odczuwać głęboki żal" - na jakiej podstawie to WTS wysnuło? Nie ma o tym nic w Biblii by post by głębokim żalem odnośnie śmierci Jezusa.
- "jego naśladowcy będą pościć gdy on umrze" i "Skoro zaś zmartwychwstał i znowu mógł z nimi przebywać" - wynikałoby, że apostołowie mogli pościć góra niecałe 3 dni, a wiemy przecież że Biblia nic o tym nie wspomina. Powiem więcej wtedy chłopaki mieli niezłego stracha bo wiekszość z nich oczekiwała że Jezus ich wyzwoli Izrael a te zginął na krzyżu! Został podany jednak fragment z ewangelii Łukasza, może on WTS poratuje...

Łk 5:34-35 bw (34) A Jezus rzekł do nich: Czy możecie sprawić, by uczestnicy wesela, dopóki oblubieniec jest z nimi, pościli? (35) Lecz przyjdą dni, kiedy oblubieniec będzie im zabrany, wówczas pościć będą.

Jak wiemy nawet wg "teologii" WTS Jezus ponownie przyszedł w 1914 więc do tego czasu nie mógł być z chrześcijanami, a zatem twierdzenie jakoby apostołowie mieli pościć tylko przez niecałe 3 dni kiedy zupełnie im co innego głowę zaprzątało mozna schowac między bajki ponieważ Jezus wstąpił do nieba i wg tej nauki miał dopiero znów przyjść. Oczywiście jest nawiązanie do innych religii ale wyjątkowo art. zaczyna się nie od chrześcijaństwa odstępczego tylko od religii wschodu następnie jest wspomniany Judaizm gdzie WTS samo podaje iż Żydzi oprócz jednego obowiązkowego postu sami pościli w innych okolicznościach. Natomiast kiedy dochodzimy do chrześcijaństwa jako dowód pogańskiego postu mamy tylko jedno:

Wielki Post wprowadzono w IV wieku po Chrystusie. Podobnie jak wiele innych nauk w chrześcijaństwie został on przejęty z pogaństwa. Strażnica 15.11.1996 s. 6

Najdziwniejszy jest fragment z podrozdziału "Kiedy post może przynieść pozytek":

Ktos bogobojny może na przykład pragnąć się skupić na głebokich rozważaniach duchowych. Uważnie przegląda Biblię i publikacje chrześcijańskie. Potrzebuje trochę czasu na rozmyślanie. Osoba pochłonięta takim studiowaniem nieraz rezygnuje z posiłków żeby się nie dekoncentrować (por. Jer 36:8-10)Strażnica 15.11.1996 s. 6-7

Powiem szczerze, że z tego by wynikało iz chyba ponad 95% ŚJ niejednokrotnie pościło nawet o tym nie wiedząc. Przecież każdy odczuwa od czasu do czasu głód. Jak mniemam jest to post chrześcijański natomiast kiedy np. katolik podczas wertowania Biblii zgłodnieje to bedzie to post pogański... :P

Tak więc obecnie chrześcijanie mogą pościć przez określony czas dla jakiegoś uzasadnionego powodu. Nie powinni jednak tego czynić w przekonaniu, że jest to wymaganie religijne, nałożone na zbór chrześcijański. Cokolwiek by czynili, wszystko czynią z uwagi na jeszcze pełniejsze służenie Jehowie, jak o tym pisał apostoł Paweł: „Kto jada wszystko — jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego — nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu”. — Rzym. 14:6.Strażnica — 1972, nr 17

W tym wszystkim wyraźnie WTS marginalizuje sprawę postu. Jak ktos chce może to robić lecz tak naprawdę kto z śJ pości? Dlaczego innym to wytykają? Dlaczego twierdzą, że inni poszczą jakoby w zwyczaju pogańskim? Sami nie praktykują, choć mogą (teoretycznie) natomiast innych za to ganią.Pozwolę sobie podsumowac ten krótki post wersetami z Nowego Testamentu:

Mt 6:16-18 bpd A gdy pościcie, nie stawajcie się smutni jak obłudnicy; bo wykrzywiają swoje twarze, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zapewniam was, odbierają swoją zapłatę. Ale ty, gdy pościsz, namaść swoją głowę i umyj swoją twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, lecz twojemu Ojcu, który jest w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie.

Mt 17:19-21 bpd (19) Wówczas na osobności podeszli do Jezusa i zapytali: Dlaczego my nie byliśmy w stanie go wypędzić? (20) A On im na to: Z powodu waszej małej wiary. Zapewniam was bowiem, jeśli macie wiarę jak ziarno gorczycy i powiecie tej górze: Przenieś się stąd tam — przeniesie się; i nic nie będzie dla was niemożliwe. (21) Ten zaś rodzaj nie wychodzi inaczej jak tylko przez modlitwę i post.

Dz 13:2 bpd A gdy oni prowadzili publiczne nabożeństwo i pościli, Duch Święty powiedział: Odłączcie mi Barnabę i Saula do tego dzieła, do którego ich sobie powołałem.

Dz 13:3 br Wyprawili ich tedy w drogę po uprzednim poście, modlitwie i włożeniu na nich rąk.

Dz 14:23 bpd (23) A gdy przez podniesienie rąk wybrali im po kościołach prezbiterów, pomodliwszy się z postami, przedstawili ich Panu, któremu zaufali.


Nie wiem jak inni ale dla mnie jak widać na kartach NT post był normalną sprawą chrześcijan która była nawet publicznie stosowana.

Dorzucę jeszcze Didache (8:1) z I wieku: Nie zachowujcie postu w tym samym czasie, co obłudnicy. Oni bowiem poszczą w poniedziałek i czwartek, wy natomiast pośćcie w środę i w piątek.

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-08-10, godz. 00:47

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-10, godz. 00:41

a ja poszczę po chrześcijańsko-pogańsku, gdy czasami zgłodnieję czytając wypowiedzi Macieja, Jacka P albo innego HC

ale skoro jestem odstępcą, to to jest zapewne post odstępczy...

BTW: skoro posty zostały potępione to nie wiem, czy HC powinien pisać jakiekolwiek posty na tym forum :P

#3 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2007-08-10, godz. 10:37

Jak wiemy świadkowie Jehowy nie poszczą natomiast literatura WTS-u poświęca nieco miejsca temu tematowi.
W tym wszystkim wyraźnie WTS marginalizuje sprawę postu. Jak ktos chce może to robić lecz tak naprawdę kto z śJ pości?

Takimi wypowiedziami pokazujesz, że masz czysto teoretyczne pojęcie o ŚJ, nie mające pokrycia w rzeczywistości. Świadkowie Jehowy poszczą, kiedy chcą i w literaturze, zresztą przez Ciebie zacytowanej, zwrócono uwagę że, w odróżnieniu od części innych religii, nie ma żadnego narzuconego okresu czasu, w którym należy pościć.
"Jak wiemy świadkowie Jehowy" poszczą. Znam kilku świadków, którzy poszczą np. w okresie Pamiątki. O wielu przypadkach na pewno nie słyszałem, bo nie ma zwyczaju publicznego chwalenia się, że właśnie ma się post.
"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-10, godz. 12:44

Takimi wypowiedziami pokazujesz, że masz czysto teoretyczne pojęcie o ŚJ, nie mające pokrycia w rzeczywistości.

stamaim chyba mnie nie zrozumiałeś przeciez sam o tym wspomniałem. Nigdzie nie stwierdziłem że świadkowie Jehowy NIE poszczą!

Świadkowie Jehowy poszczą, kiedy chcą i w literaturze, zresztą przez Ciebie zacytowanej, zwrócono uwagę że, w odróżnieniu od części innych religii, nie ma żadnego narzuconego okresu czasu, w którym należy pościć.

Niby prawda, ale nie do końca prawda... Tak, w Nowym Testamencie nie ma mowy o jakichś tam terminach, ale na stroni 5 Strażnica 15.11.1996 sama podaje o prawie mojżeszowym które nakładało jako Prawo jeden obowiązkowy post tj. Dzień Przebłagania (widocznie nie uwzględnili szabatu) i co ciekawe podaje, że mimo to iż nie było nakazu Izraelici sami pościli:

Wj 34:28 br (28) I pozostawał tam Mojżesz z Jahwe przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy, nie jedząc chleba i nie pijąc wody. I zapisał Jahwe na tablicach słowa przymierza. Słów było dziesięć.

1Sm 7:6 br (6) I zgromadzili się w Mispa. Czerpali tam wodę i rozlewali ją przed Jahwe, pościli tego dnia i mówili: Zgrzeszyliśmy przeciwko Jahwe. A Samuel sprawował urząd sędziego nad synami Izraela w Mispa.

Est 4:3 br (3) We wszystkich prowincjach po ukazaniu się dekretu królewskiego ogarnęło Żydów wielkie przygnębienie. Wszyscy pościli, płakali i biadali, a wielu spało w worach pokutnych i w popiele.


A przecież Prawo nigdzie o tym nie uczyło, lecz ludzie sami sobie je ustanowili ;) No ale załóżmy, że ktoś powie mimo to, że przecież nie ma tu obowiązku itd itp... No przecież identycznie właśnie pada argument WTS-u tylko, że...

2Krn 20:3 br (3) Przerażony tym Jozafat postanowił zwrócić się o pomoc do Jahwe, ale przedtem zarządził w całej Judzie post.

Ezd 8:21 br (21) Jeszcze tam nad rzeką Ahawą zarządziłem post. Pragnęliśmy bowiem umartwić się przed obliczem Boga naszego, by wyprosić sobie u Niego błogosławieństwo na drogę dla nas, dla naszych dzieci i dla wszystkiego, co stanowiło naszą własność.

Est 4:16 br (16) Pójdź i zbierz razem wszystkich Żydów, którzy żyją w Suzie. Zacznijcie pościć w mojej intencji. Przez trzy dni i trzy noce nie jedzcie nic ani nie pijcie. Ja i moje służebnice będziemy pościły tak samo. A potem udam się do króla, mimo że prawo wyraźnie tego zabrania. Jeśli przyjdzie mi zginąć, to zginę.


Mało? Przecież ewidentnie jest zarządzenie postu, a nie dobrowolne że "ja chcę" albo "nie chcę", a Prawo nigdzie tego nie nakazywało przecież, w ogóle nic nie mówiło o stanowieniu przez ludzi jakiegokolwiek postu oprócz tego nadanego przez Jahwe. jak mniemam może paść jeszcze jeden argument - "ale Prawo mojżeszowe nie obowiązuje" :P Ale na to już dziś siły nie mam bo by coś takiego mnie rozwaliło :D

"Jak wiemy świadkowie Jehowy" poszczą. Znam kilku świadków, którzy poszczą np. w okresie Pamiątki. O wielu przypadkach na pewno nie słyszałem, bo nie ma zwyczaju publicznego chwalenia się, że właśnie ma się post.

Sorki stamain, ale ja to znam z drugiej mańki. I jak już wspomniałem nie twierdziłem, że śJ nie poszczą natomiast wygląda to co najmniej komicznie w związku z tym co w tym artykule jest napisane jak i z własnego doświadczenia tego co słyszałem od śJ. Ale zaczne od artykułu. Mianowicie o ile załóżmy, że śJ sobie poszczą to dlaczego chrześijanom to wypominają? Ktoś powie, że dlatego, że ustalają terminy. No dobra nie podobają im się terminy to w takim razie co w tych "terminach" jest takiego bałwochwalczego skoro WTS od razu sprowadza to jednym zdaniem stricte aksjomatycznym do pogańskiego pochodzenia? Bez żadnego nawet naciąganego dowodu? Żydzi też mieli przynajmniej jeden określony termin postu fakt że ustanowiony w Prawie lecz dlaczego WTS nie przyzna, że chrześcijanie wzorują się na Żydach? Bo pewnie to by było za mało deprecjonujące chrześcijan...

Teraz druga sprawa. Słyszałeś o śJ co poszczą? Ok. Ale mam nadzieje, że słyszałeś o śJ, którzy w ogóle nie poszczą i post sam w sobie uwazają za zły bo pogański... To też z doświadczenia, tylko że mojego.

... bo nie ma zwyczaju publicznego chwalenia się, że właśnie ma się post.

Wiesz akurat to mnie najmniej interesuje ale skoro poruszyłeś... śJ stosują się do Biblii tak? Niby tak, ale jak już podałem w poprzednim wpisie wyraźnie widać (w podanych wersetach), że post również był sprawą publiczną, nie tylko prywatną! Możesz mi odpowiedzieć "no tak ale publicznie przecież jest o tym w publikacjach i nie trzeba o tym mówić itd" no i by było świetnie tylko nasuwa mi się jeden motyw, a mianowicie tak publicznie celebrowana "Pamiątka" - gdzie o tym jest by spraszać ludzi i o tym mówić? Jest by ją obchodzić ale nie ma mowy o tym by o niej mówić czy dokładnie ile razy w miesiącu, roku czy dziesięcioleciu miała być odprawiana... Pod tym względem (na tej płaszczyźnie) Pamiątka od Postu niczym się nie różni - tak samo były publiczne, tak samo o tym wpominali apostołowie (nie mylić z mówieniem o tym czym jest okup) tak samo nie ma nic o tym kiedy i ile miały trwać, ani by o tym mówić. Jest po prostu o tym mowa wielokrotnie w NT, a jeszcze więcej w ST. Dlatego dla mnie to żaden argument "nie ma zwyczaju publicznego chwalenia się, że właśnie ma się post" - po prostu się o tym czasem mówi jak o jakiejś nauce i wcale to nie musi mieć nic wspólnego z chwaleniem się bo przecież informowanie sąsiadów pogan przez śJ o Pamiątce też nie odbierzemy jako samochwalenie, ot i tyle.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#5 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2007-08-10, godz. 15:49

Jak wiemy świadkowie Jehowy nie poszczą natomiast literatura WTS-u poświęca nieco miejsca temu tematowi.

stamaim chyba mnie nie zrozumiałeś przeciez sam o tym wspomniałem. Nigdzie nie stwierdziłem że świadkowie Jehowy NIE poszczą!

To w końcu co?

Reszta mojego postu nie miała udowadniać, że ŚJ mają rację, że coś kogoś obowiązuje, ktoś lepiej rozumie Biblię itp. Odnosiłem się głównie do pierwszego zdania Twojego pierwszego postu (cytat wyżej) oraz do innych stwierdzeń sugerujących, że ŚJ tak naprawdę nie poszczą. Bo poszczą. I tylko tyle. Całą resztę wersetów, uzasadnień i rozważań mogłeś sobie darować, chyba że w ten sposób głosisz słowo. :P EOT.

Użytkownik stamaim edytował ten post 2007-08-10, godz. 15:49

"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#6 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-10, godz. 17:20

Nie uściśliłem powinno być:

"Jak wiemy świadkowie Jehowy nie poszczą (nazwijmy to publicznie i w sposób usystematyzowany/ustalony) natomiast literatura WTS-u poświęca nieco miejsca temu tematowi." - ło to mi chodziło. Może powinienem napisać że post u śJ to "kwestia sumienia/wyboru" może było by słuszniej?

W zasadzie możemy też po prostu zaprosić innych do dyskusji czy i ilu śJ spotkali co pościli bądź co o tym mówili. Ja osobiscie kiedy o tej kwesti dyskutowałem z śJ wręcz ta sprawa była negowana, ale jeszcze raz podkreślę nie znaczy to że śJ ogólnie nie poszczą czy też tym bardziej mają jakiś zakaz, po prostu spotkałem się z czymś zgoła odmiennym.

To się temat chyba wyprostował.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#7 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-10, godz. 18:35

ja wśród około setki znanych mi bliżej ŚJ znałem jedną osobę, praktykującą prywatne "niepokazowe" posty.

#8 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-10, godz. 19:05

Kiedy ja wspomniałem "moim" Świadkom o poście, zaczęli mnie gwałtownie zniechęcać. Nie mówiłem nic kontrowersyjnego - twierdziłem, że modlitwa jest powiązana z postem (albo post wspomaga skuteczność modlitwy). Na moje argumenty, że Jezus pościł, że w Biblii znajduje się cała masa zachęt do poszczenia wprost zacytowali fragment listu Pawła (dotyczący pogańskich zwyczajów), że taki zwyczaj istnieje tylko na razie, ale mają nadzieję, że kiedyś zaniknie.

Być może moi rozmówcy nie przedstawiali stanowiska WTS-u. Dziś wiem, że prawdziwe nauczanie Świadków można poznać tylko na tym forum :).

#9 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-08-11, godz. 00:03

[quote]Żydzi też mieli przynajmniej jeden określony termin postu fakt że ustanowiony w Prawie lecz dlaczego WTS nie przyzna, że chrześcijanie wzorują się na Żydach?[/quote]

Pawle do twojej kolekcji dni postnych ustalonych sobie przez samych Żydów praktykowanych przez dłuższy okres czasu (około 70 lat):


[quote]
1. Czwartego roku króla Dariusza, czwartego dnia dziewiątego miesiąca, Kislewa, słowo Pana doszło Zachariasza.
2. Betel-Sar-Eser wysłał Regem-Meleka i innych mężów, aby przejednać Pana
3. I zapytać kapłanów domu Pana Zastępów i proroków: Czy w piątym miesiącu mam obchodzić pokutę z płaczem i postem, jak to czyniłem przez tyle lat?
(Zach. 7:1-3 BW)
quote]
Czesiek

#10 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-11, godz. 05:36

Może powinienem napisać że post u śJ to "kwestia sumienia/wyboru" może było by słuszniej?

Tak ;-)

Zgadzam się w pełni z tym co napisał stamaim odnośnie do „świadkowskiego postu” i a propos postu w okresie Pamiątki spotkałem się z podobnymi zaleceniami, aby ograniczyć spożycie w dniu Pamiątki ! chyba nawet w okolicznościowych wkładkach do NSK były takie zalecenia! Podobne zachęty są co do zebrań (aby się nie objadać, przed…) – są to nawet logiczne zachęty – bo nie od dziś wiadomo, że człowiek najedzony to raczej jest skłonny do postawy pasywnej niż aktywnej ;-)


ps. a tak na marginesie, zrobienie sobie postu od czasu do czasu jest naprawdę zdrowe !

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-08-11, godz. 05:37

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-11, godz. 07:19

A z tym, że post od czasu do czasu sam w sobie również czy to dla wierzącego czy ateisty jest zdrowy to wiem :) Zastanawia mnie jednak dlaczego spotyka się jednak śJ tak niechętnych Postowi jeśli się ten temat porusza. Oczywiście zapewne nie wszyscy śJ negują taką sprawę jak wynika z tego co pisze sebol i satmaim niemniej takie negacje pojawiają się i chyba jednak nierzadko (moja teza wynikająca z subiektywnej obserwacji), z czego to może wynikać?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-11, godz. 08:26

Z niechęci do katolicyzmu. Pewnie kojarzy się z Wielkim Postem. ;)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#13 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-11, godz. 09:41

spotkałem się z cytowaniem przez ŚJ tekstu z Izajasza na czym polega "prawdziwy" post, słyszałem też prostą ripostę: "ale ja nie uderzam pięścią w stół, nie popełniam też innych czynów wymienionych przez proroka, więc wg księgi izajasza mój wielkopiątkowy post może się podobać Bogu"...

#14 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-08-11, godz. 10:47

niemniej takie negacje pojawiają się i chyba jednak nierzadko (moja teza wynikająca z subiektywnej obserwacji), z czego to może wynikać?

niektórzy nabijają się z katolickiego postu, mówią że poszczą tygodniami, aby później się nażreć tłustych potraw ;-)

ale to nie jest chyba teraz, aż taki problem, bo o ile jestem zorientowany to i KK zmieniło diametralnie punkt widzenia na post !

dlaczego spotyka się jednak śJ tak niechętnych Postowi jeśli się ten temat porusza

?

Użytkownik sebol edytował ten post 2007-08-11, godz. 10:51

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#15 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-11, godz. 13:18

Swego czasu, kilka lat temu wielką burzę w laickich mediach wywołały nowe zalecenia Episkopatu Polski w sprawie postu. Dziennikarze na co dzień niechętni kościołowi lub obojętni nagle zaczęli wypowiadać się tak, jakby byli bardzo przywiązani do tradycyjnych zwyczajów w tej kwestii. Oczywiście ten szum medialny nie został nie zauważony przez świadków Jehowy.

Zmiana wewnętrznych nawet nie ogólno-kościelnych ale naszych, polskich, krajowych rozporządzeń w sprawie postu, nadużywana była przez ŚJ do stwierdzania, że "katolicyzm też ma nowe światła i zmiany nauki".

Tego, że post nie jest nauką, ale praktyką, zazwyczaj ŚJ nie rozumieją.

#16 Homo_sum

Homo_sum

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 182 Postów

Napisano 2007-08-17, godz. 00:24


Ze mnie to jednak len śmierdzacy nie odnioslem sie do panskich cytatow bo nie widze zadnego nakazu jak w przypadku krwi czy grzechow :rolleyes:

#17 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-08-17, godz. 06:46

Ze mnie to jednak len śmierdzacy nie odnioslem sie do panskich cytatow bo nie widze zadnego nakazu jak w przypadku krwi czy grzechow :rolleyes:

Ale w NT nie ma zakazu spożywania krwi, nie mówiąc już o transfuzji.
Czesiek

#18 Homo_sum

Homo_sum

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 182 Postów

Napisano 2007-08-17, godz. 19:06

Jak wiemy świadkowie Jehowy nie poszczą

Ja poszcze jak nie pojde do sklepu po zywnosc ale nigdy z powodu piatku, wielkiego piatku okresu przed wielkanoca, poszcze kiedy sie czyms zatruje,kiedy nie chce miec obciazonego zoladka, w celach medycznych i terapeutycznych nie dlatego ze Pismo Swiete mi kaze poscic bo nie osiagne zbawienia w przeciwnym razie

natomiast literatura WTS-u poświęca nieco miejsca temu tematowi.


Od 1979 roku naliczylem tylko 39 publikacji z haslem post bez innych pokrewnych odnośnikow

Tak naprawdę liznąłem tylko temat

tu sie z Toba zgodze

ale to co przeczytałem naprawdę mnie powaliło


Nie dziwie sie przy takimi pobieznym czytaniu zastanawiam sie czy jeszcze zyjesz :lol:

Przytoczę tylko fragmenty bo nie chce mi sie dukać w tą klawiaturę.

a ja troszke wiekszy fragment i zaraz zinterpretuje

#19 Homo_sum

Homo_sum

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 182 Postów

Napisano 2007-08-17, godz. 19:46

Is Fasting for Christians?Even though Jesus Christ never commanded his disciples to fast, he and his followers fasted on Atonement Day because they were under the Mosaic Law. Additionally, some of his disciples fasted voluntarily on other occasions, since Jesus did not direct them to avoid the practice altogether. (Acts 13:2, 3; 14:23) Yet, they were never to ‘disfigure their faces that they might appear to men to be fasting.’ (Matthew 6:16) Such an external display of piety might bring admiring glances and approving nods from other humans. Nevertheless, God is not pleased with such a showy display.—Matthew 6:17, 18.Jesus also spoke of his followers’ fasting at the time of his death. He was not thereby instituting a ritual fast.Instead, he was indicating a reaction to the deep sorrow they would experience.Once he was resurrected, he would be with them again, and there would no longer be such a reason for them to fast.—Luke 5:34, 35The Mosaic Law ended when “the Christ was offered once for all time to bear the sins of many.” (Hebrews 9:24-28) And with the end of the Law, the command to fast on Atonement Day ended. Thus, the only obligatory fast mentioned in the Bible was removed.Jezus powiedział też, że jego naśladowcy będą pościć gdy on umrze. Ale nie ustanowił w ten sposób jakiegoś rytualnego postu. Wskazał raczej na reakcje z powodu glebokiego smutku jakiego doświadcza. Skoro zaś zmartwychwstał i znowu mógł z nimi przebywać nie było już powodu by pościć. Nawet jesli niedokladnie to oddalem, post byl reakcja na smierc a nie rytualem ustanowionym przez Jezusa, kiedy zmartwychwstal nie bylo juz powodu do smutku I pozdrawiam jb ktora dwa razy wiecej wyciela z powodow technicznych, a tak nawiasem to temat juz omowiony tylko moze zwroce jeszce raz uwage w jaki ciekawy sposob buduje sie historie o wierzeniach świadków Jehowy :)

#20 malach

malach

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 38 Postów
  • Lokalizacja:Honolul xP

Napisano 2009-02-23, godz. 17:38

Strażnica z 1. kwietnia 2009r., str. 27-29:
1. W czasach biblijnych niektóre posty cieszyły się uznaniem Bożym. (...) Ale w Biblii znajdujemy także wzmianki o postach, na które Bóg nie patrzył przychylnie. (...) Przykłady te pokazują, że post sam w sobie nie zjednuje człowiekowi uznania Bożego. Z drugiej wielu prawdziwych sług Bożych praktykowało post i zyskało Jego przychylność.
2. Co prawda Jezus pościł zgodnie z wymogami Prawa, ale nie był z tego powszechnie znany. Udzielił swym uczniom wskazówek, jak mają postępować, jeśli zdecydują się na post, ale nigdy im go nie nakazywał (Mt 6:16-18; 9:14). Dlaczego więc oznajmił, że uczniowie będą pościć po jego śmierci? (Mt 9,15: Na to Jezus im rzekł: "Czyż przyjaciele oblubieńca mają powód do żałości, dopóki oblubieniec jest z nimi? Ale nadejdą dni, gdy oblubieniec zostanie od nich zabrany, i wtedy będą pościć.") Nie był to żaden nakaz. Jezus po prostu wskazał, że gdy umrze, jego uczniowie głęboko się zasmucą i ... stracą chęć do jedzenia. - WTF?!
3. Poszczenie nie jest więc ani obowiązkiem ani czymś złym. Jeśli unika się wspomnianych powyżej niebezpieczeństw, to w pewnych okolicznościach bywa korzystne. - o jakich okolicznościach mowa?!

Hm?! Tak więc, czy ŚJ mogą pościć?!

Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia! Flp 4:13





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych