Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Prostota u SJ


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-04-17, godz. 11:27

Ostatnim razem kiedy by³em na pami±tce a by³o to w zesz³ym roku, uderzy³o mnie s³owo "prosty" nagminnie u¿ywane przez mówcê. O tym ¿e "dobra nowina jest tak prosta", "Bóg tak prosto wyk³ada swoje wymagania", "Jezus w tak prosty sposób ustanowi³ ostatni± wieczerzê" etc...
Mia³em odczucie jakby intelektualizm zosta³ napiêtnowany. Mia³em nieprzyjemne wra¿enie ¿e s³uchacze (w tym równie¿ ja) nie potrafimy zrozumieæ czego¶ bardziej z³o¿onego i zmuszaj±cego do my¶lenia, czego¶ co wykracza poza ramy okre¶lenia "prosty".

Czasem równie¿ mia³em takie wra¿enie na wyk³adach. A wy?

#2 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Wroc³aw

Napisano 2008-04-17, godz. 15:08

Ostatnim razem kiedy by³em na pami±tce a by³o to w zesz³ym roku, uderzy³o mnie s³owo "prosty" nagminnie u¿ywane przez mówcê. O tym ¿e "dobra nowina jest tak prosta", "Bóg tak prosto wyk³ada swoje wymagania", "Jezus w tak prosty sposób ustanowi³ ostatni± wieczerzê" etc...
Mia³em odczucie jakby intelektualizm zosta³ napiêtnowany. Mia³em nieprzyjemne wra¿enie ¿e s³uchacze (w tym równie¿ ja) nie potrafimy zrozumieæ czego¶ bardziej z³o¿onego i zmuszaj±cego do my¶lenia, czego¶ co wykracza poza ramy okre¶lenia "prosty".
Czasem równie¿ mia³em takie wra¿enie na wyk³adach. A wy?

Wiele lat temu w trakcie s³u¿by pionierskiej, pewien pan powiedzia³ mi, ¿e nasze teksty i ilustracje s± takie trywialne. Ja, wtedy pionier sta³y, odpowiedzia³em, ¿e to dlatego, aby ka¿dy cz³owiek móg³ je zrozumieæ. Tak by³em wyszkolony. Dzi¶ my¶lê ju¿ inaczej. Wydaje mi siê, ¿e w s³owie "prosty" jest ukryte pewne przes³anie. Skoro co¶ jest proste to nie trzeba ju¿ tego roztrz±saæ, zastanawiaæ siê, analizowaæ. Wystarczy przyj±æ do wierzenia, ewentualnie zastosowaæ.

#3 [db]

[db]

    o¶wiecony

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-04-17, godz. 15:30

Prostota bywa piêkna. Ale nie nale¿y jej myliæ z prostactwem.
[db]

#4 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-04-17, godz. 19:05

To tak jak Tischner mawia³ ¿e jest ró¿nica miêdzy cierpieniem i cierpiêtnictwem ;)
Nale¿ê do 144...

Islam zdominuje ¶wiat
Islam bêdzie rz±dziæ ¶wiatem
¦ci±æ g³owy tym, którzy zniewa¿± Islam
Islam jest religi± pokoju...


#5 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 09:34

Prostota bywa piêkna. Ale nie nale¿y jej myliæ z prostactwem.


Trafi³e¶ w sedno. Wiec w tym przypadku trzeba by u¿yæ okre¶lanie "prostackie" a nie "proste".

#6 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 13:14

szperacz
>>Wiele lat temu w trakcie s³u¿by pionierskiej, pewien pan powiedzia³ mi, ¿e nasze teksty i ilustracje s± takie trywialne. Ja, wtedy pionier sta³y, odpowiedzia³em, ¿e to dlatego, aby ka¿dy cz³owiek móg³ je zrozumieæ. Tak by³em wyszkolony. Dzi¶ my¶lê ju¿ inaczej. Wydaje mi siê, ¿e w s³owie "prosty" jest ukryte pewne przes³anie. Skoro co¶ jest proste to nie trzeba ju¿ tego roztrz±saæ, zastanawiaæ siê, analizowaæ. Wystarczy przyj±æ do wierzenia, ewentualnie zastosowaæ.
Epoka
>>To jest wazna obserwacja szperacz.:)
Mysle o tym tak:
Trzeba docierac do przecietnego czlowieka. Prostota to jest tylko FORMA.
Kazdy czlowiek posiada to, czegoo potrzebuje Straznica: "serce", wolna wola itd...
Pytanie jest:
Po co potrzebuje? W jakim celu..?

U¿ytkownik Epoka edytowa³ ten post 2008-04-18, godz. 13:23


#7 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2008-04-18, godz. 14:12

Ostatnim razem kiedy by³em na pami±tce a by³o to w zesz³ym roku, uderzy³o mnie s³owo "prosty" nagminnie u¿ywane przez mówcê. O tym ¿e "dobra nowina jest tak prosta", "Bóg tak prosto wyk³ada swoje wymagania", "Jezus w tak prosty sposób ustanowi³ ostatni± wieczerzê" etc...
Mia³em odczucie jakby intelektualizm zosta³ napiêtnowany. Mia³em nieprzyjemne wra¿enie ¿e s³uchacze (w tym równie¿ ja) nie potrafimy zrozumieæ czego¶ bardziej z³o¿onego i zmuszaj±cego do my¶lenia, czego¶ co wykracza poza ramy okre¶lenia "prosty".

Czasem równie¿ mia³em takie wra¿enie na wyk³adach. A wy?


Wszystko jest proste do czasu, a¿ przestanie siê ³ykaæ wszysko jak ma³pa kit. Kiedy pojawi± siê pytania odno¶nie: np. wyja¶nienia uzasadnienia biblijnego podzia³u na dwie klasy, albo wyliczenia roku 1914 to "prawda" przestaje byæ ju¿ prosta :) i powiem nawet, ¿e potrafi byæ wtedy ca³kiem skomplikowana :D

U¿ytkownik Padre Antonio edytowa³ ten post 2008-04-18, godz. 14:13

"Je¶li dojdziesz ostatecznie do tego, ¿e nie ma Boga, zachêt± do cnoty i odwagi niech bêdzie dla ciebie rado¶æ i przyjemno¶æ, jak± dawa³o ci samo my¶lenie, i mi³o¶æ innych, któr± ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#8 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 14:39

Padre... To co ja mowilam w innym temacie na forum: czy jest cos takiego jak mistyka SJ?
"nie tylko misiek panda, i kosze pelne owocow", tu jest cos wiecej...

P.S.
Co?

U¿ytkownik Epoka edytowa³ ten post 2008-04-18, godz. 14:42


#9 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Cz³onkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • P³eæ:Male

Napisano 2008-04-18, godz. 14:52

Padre... To co ja mowilam w innym temacie na forum: czy jest cos takiego jak mistyka SJ?
"nie tylko misiek panda, i kosze pelne owocow", tu jest cos wiecej...

P.S.
Co?


Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi :) ale mo¿e trafiê.
Tak, istnieje co¶ takiego jak mistyka ¶J-wy. Jednak dla ka¿dego to bêdzie co¶ innego. Brat z ostatka, duch ¶wiêty, emblematy na pami±tce, wspólna modlitwa albo niczym nieuzasadnione przekonanie, ¿e jest siê lepszym od katolika :)

P.S.
Co, co?
"Je¶li dojdziesz ostatecznie do tego, ¿e nie ma Boga, zachêt± do cnoty i odwagi niech bêdzie dla ciebie rado¶æ i przyjemno¶æ, jak± dawa³o ci samo my¶lenie, i mi³o¶æ innych, któr± ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#10 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Wroc³aw

Napisano 2008-04-18, godz. 15:04

Wydaje mi siê, ¿e z punktu widzenia WTS te teksty musz± takie byæ. Wiêkszo¶æ g³osicieli to ludzie pro¶ci. Najwiêkszy wzrost jest ostatnio w Brazylii, Argentynie, Meksyku, Nigerii. Wiêkszo¶æ z nich marzy o lepszym ¿yciu. Takich ludzi ³atwo przyci±gn±æ obietnicami. Jêzykiem, stosowanym przez Ludwika Dorna nie uda³oby siê ich zwerbowaæ. W Europie, w dobie internetu, ludzie s± coraz bardziej ¶wiadomi, lepiej wykszta³ceni wiêc i czê¶ciej odp³ywaj± od arki w³asnymi ³odziami. Im nie wystarczy prosty lub jak proponujecie prostacki tekst.

#11 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 15:08

[quote name='szperacz' date='2008-04-18 16:04' post='89509']
>>Wiêkszo¶æ z nich marzy o lepszym ¿yciu.
Epoka
>> Masz racje, ale to tylko przynenta...

#12 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Wroc³aw

Napisano 2008-04-18, godz. 15:11

>> Masz racje, ale to tylko przynenta...


Oczywi¶cie, ale j± ³ykaj±, bo nie potrafi± dostrzec haczyka. Jest dobrze zakamuflowany!

#13 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 15:16

Oczywi¶cie, ale j± ³ykaj±, bo nie potrafi± dostrzec haczyka. Jest dobrze zakamuflowany!

Jak w kazdej manipulacji..

#14 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • P³eæ:Male
  • Lokalizacja:Poznañ

Napisano 2008-04-18, godz. 15:19

Oczywi¶cie, ale j± ³ykaj±, bo nie potrafi± dostrzec haczyka. Jest dobrze zakamuflowany!

£ykaj± równie¿ t± przynêtê ludzie w krajach rozwiniêtych. Imigranci, zagubieni, za³amani...s³owem ci wszyscy o których piszesz, ¿e marz± o lepszym ¿yciu.
Na szczê¶cie jest coraz mniej ludzi, którzy haczyka nie dostrzegaj±. Pewnie równie¿ ma³± cegie³kê do³o¿y³ do tego internet.

#15 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Cz³onkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-04-18, godz. 15:33

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi :) ale mo¿e trafiê.
Jednak dla ka¿dego to bêdzie co¶ innego. Brat z ostatka, duch ¶wiêty, emblematy na pami±tce, wspólna modlitwa albo niczym nieuzasadnione przekonanie, ¿e jest siê lepszym od katolika :)

P.S.
Co, co?

Padre trafiles: "Jednak dla ka¿dego to bêdzie co¶ innego."
Kazdy adoptuje to co przekazuje Straznica na swoim poziomie, ja mysle.

Pytanie jest co dzis (bo czasy Russella minely) mowi ( Straznica) o: "Brat z ostatka, duch ¶wiêty, emblematy na pami±tce" ?

U¿ytkownik Epoka edytowa³ ten post 2008-04-18, godz. 19:08





U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci, 0 anonimowych