Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego nie mogłem podjąć pracy na kopalni?


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#21 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-07-03, godz. 19:44

Ile odsiedziałeś?

Rozprawę sądową miałem bodajże zimą 1988/89. Załatwiłem sobie przesunięcie wykonania kary o 6 miesięcy ( jedyny żywiciel, opieka nad zniedołężniałymi dziadkami ). Na marginesie - sporo mnie to kosztowało kasy. Potem były pierwsze wolne wybory w Polsce ( 4 czerwiec 1989 ) i wprowadzono amnestię dla więźniów politycznych i sumienia. Objęła mnie amnestia. Jak widzicie, prywatnie zawdzięczam sporo Solidarności! Nie odsiedziałem ani dnia, chodź byłem już ze szczoteczką i pastą w areszcie. Ot, wiatry historii :)

PS. Niestety w papierach jestem wciąż karany. Czy ktoś wie, czy da się to odkręcić, wymazać? Tak dla własnej satysfakcji.

Użytkownik pawdob7 edytował ten post 2008-07-03, godz. 19:44


#22 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-03, godz. 20:49

Czy ktoś wie, czy da się to odkręcić, wymazać?

Po dziesięciu latach następuje zatarcie skazania.
Dołączona grafika

#23 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-07-03, godz. 22:52

okres zatarcia wynosi różnie, zależnie od sytuacji, ale chyba nigdy nie przekracza rzeczonych 10 lat.
w niektórych przypadkach nawet wynosi pół roku od zakończenia kary w zawieszeniu (tak mówił mi mój znajomy który jest z zawodu adwokatem).

#24 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-04, godz. 08:16

(tak mówił mi mój znajomy który jest z zawodu adwokatem)

Zgadza się w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary, a pawdob miał do "odsiadki". W przypadku kar nie przekracających 3 lat pozbawienia wolności można pisać o zatarcie skazania po 5 latach od uznania kary za odbytą. Tak czy inaczej ww. jest "czysty"!
Dołączona grafika

#25 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-07-04, godz. 08:47

to dlaczego kolega pawdob7 jest odnotowany w kartotece? czyżby jakieś zaniedbanie ze strony pracowników krajowego rejestru karnego?

adelfos, czy wg Twojej wiedzy można gdzieś składać reklamacje, albo żądać usunięcia danych z tego rejestru?
I czy takie żądania są bezpłatne czy trzeba ponieść opłaty sądowe?

pytanie bardziej ogólne: czy osoby kiedyś skazane za odmowę służby wojskowej mogą obecnie od demokratycznej Polski dochodzić odszkodować za wyrządzone im krzywdy? Jeśli tak, to mam nadzieję że prawo do roszczeń dotyczy(łoby) także odstępców, a nie tylko osób które do dziś tkwią w szponach WTS?

#26 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-04, godz. 09:06

to dlaczego kolega pawdob7 jest odnotowany w kartotece?

Może tak jest w jego mniemaniu, że gdzieś figuruje. W sprawie zatarcia skaznia trzeba pisać do sądu, który wydał wyrok. O reszcie problemów nie mam pojęcia.
Dołączona grafika

#27 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-07-04, godz. 14:18

Panowie, moja sytuacja prawna wygląda następującą: dostałem 2 lata odsiadki bezwarunkowej z terminem i miejscem stawiennictwa w areszcie ( areszt śledczy w Poznaniu, ul. Młyńska ). Gdzieś głęboko w szufladzie mam decyzje o amnestii z wielką okrągłą pieczęcią. Musiałbym posiedzieć i tą decyzję odnaleźć. Ponieważ od 1990 roku param się prywatnym biznesem, to nigdy świadomość wymazania kary nie była mi do niczego potrzebna. Hipotetycznie jednak, gdybym był gdziekolwiek zapytany o karalność, to chyba bym musiał ten wyrok wykazać. Dlatego pomyślałem sobie, że może warto by było, aby ten wyrok wymazać. Kiedyś wnuki nie będą wiedziały o co chodziło, ale może obić im się o uszy, że dziadek był kryminalistą ;) A poza tym, to zawsze mogę się kiedyś ubiegać o pracę, gdzie będzie wymagany brak karalności.

Dlatego ponawiam pytanie: czy w moim przypadku istnieje procedura, która pozwoli mi w razie potrzeby stwierdzić uczciwie, że jestem nie karany?

#28 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-04, godz. 14:29

, która pozwoli mi w razie potrzeby stwierdzić uczciwie, że jestem nie karany?

Czy ja się mam tam przejść do Ciebie?! Śmiało możesz mówić, że nie byłeś karany, bo już minął odpowiedni czas. Podstawę prawną wysłałem Ci na skrzynkę.

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-07-04, godz. 14:32

Dołączona grafika

#29 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-07-04, godz. 17:59

Paw ! jak chcesz być pewny to skieruj zapytanie do KRK, to kosztuje tylko 50 zł .
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#30 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-07-04, godz. 18:31

Dlatego ponawiam pytanie: czy w moim przypadku istnieje procedura, która pozwoli mi w razie potrzeby stwierdzić uczciwie, że jestem nie karany?


Pawdob, nie jestem pewna, ale chyba w Twoim przypadku zatarcie następuje na wniosek. Czyli musiałbyś przejść się z takim wnioskiem do sądu. Jak chcesz, to zapytam kogoś bardziej oblatanego w tych sprawach w pracy.

#31 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-07-04, godz. 19:15

Nigdy nie byłeś karany. na mocy ustawy amnestyjnej z 1989 roku wpis usunięto.
Podstawa prawna: ustawa o amnesti zdnia 29 maja 1989 roku artykuł 2.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#32 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-07-05, godz. 07:04

Dzięki wszystkim za info! Chyba za radą Sebola zwrócę się z zapytaniem do KRK, albo przejdę się do Sądu Wojskowego, który wyrok wydał. Dzisiaj nawet moja Pani przyznała, że warto by było tę sprawę na wszelki wypadek uregulować. Gdyby Ewa i Artur dowiedzieli się coś więcej, to zapodajcie. Ja jeszcze trochę pogugluję.

#33 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2008-07-15, godz. 09:49

nie jestem juz na czasie....czy teraz w Polsce dalej nie wolno odbywac służby zastępczej, czy już łaskawie na to zezwolono?

tak na marginesie: moi dziadkowie poznali prawdę w latach 50 tych. dziadka internowano ( odbywąły się zebrania u nich w domu, a nie wolno było się spotykać) , babcia pozostała z czworgiem małych dzieci bez środków do zycia.
ponieważ nie miała zadnego wykształcenia ( 4 lata przedwojennej podstawówki) jedynym miejscem gdzie chciano ją przyjąc była świniarnia w koszarach wojskowych. miała karmić świnie....zajęcie nieciekawe, ale z czegoś trzeba żyć...tym bardziej że mąż w więzieniu za wiarę....nawet przez mysł jej nie przeszło że "narusza neutralność"

w jakiś sobie znany sposób bracia się o tym dowiedzieli, zaczepili ją dosłownie na ulicy. Nakazali się zwolnić z pracy, gdyż pracując tam dalej nie może być świadkiem j.
Babcia się wkurzyła. powiedziała im czy wiedzą dlaczego się tam zatrudniła, ( wiedzieli), czy rozumieją w jakiej jest sytuacji materialnej.....jakoś nie rozumieli, nie mówiąc o tym że nawet na mysl im nie przyszło zrobić jakiejś zbiórki pieniędzy jak to robili onegdaj pierwsi chrzescijanie dla potrzebujacych....
Babcia się "uniosła dumą i pychą" jak to zostąło przez nich ocenione i nie zwolniła się, czego skutkiem było jej wykluczenie.
dziadek wrócił z więzienia i już był sam w prawdzie " z wyrodną" żoną.
później ci sami bracia, którzy odbyli z nią komitet sądowniczy na ulicy , po latach gdy mnóstwo Polaków uciekało do Niemiec za bogatszym życiem, to samo zrobili, a potem odeszli od prawdy.....

#34 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-07-15, godz. 12:56

nie jestem juz na czasie....czy teraz w Polsce dalej nie wolno odbywac służby zastępczej, czy już łaskawie na to zezwolono?

Mozna a nawet trzeba bo innej opcji nie ma. Zaswiadczenie z Nadarzyna juz nie dzialaja.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#35 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2008-07-15, godz. 12:59

Mozna a nawet trzeba bo innej opcji nie ma. Zaswiadczenie z Nadarzyna juz nie dzialaja.


dalej nie końca rozumiem....kiedyś juz po zmianach świadkowie w momencie poboru do woska, prosili dostawali o zaświadczenie że są min,. 6 mies głosicielem i że mają nienaganną opinie,. i na podstawie tego nie musieli iśc do wojska .wystawiał to nadarzyn? ja zawsze myslałam , że wystawiali to bracia w zobrze do któego należał "poborowy"

#36 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-07-15, godz. 13:53

dalej nie końca rozumiem....kiedyś juz po zmianach świadkowie w momencie poboru do woska, prosili dostawali o zaświadczenie że są min,. 6 mies głosicielem i że mają nienaganną opinie,. i na podstawie tego nie musieli iśc do wojska .wystawiał to nadarzyn? ja zawsze myslałam , że wystawiali to bracia w zobrze do któego należał "poborowy"

Lokalny zbór nie ma osobowości prawnej (z punktu widzenia prawa jest grupą prywatnych osób od której bardziej oficjalne jest dowolne zarejestrowane stowarzyszenie - hodowców gołębi, filatelistów itp. itd.) i nie może wystawić żadnego dokumentu honorowanego przez państwo.
[db]

#37 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-07-15, godz. 19:28

Dzięki wszystkim za info! Chyba za radą Sebola zwrócę się z zapytaniem do KRK, albo przejdę się do Sądu Wojskowego, który wyrok wydał. Dzisiaj nawet moja Pani przyznała, że warto by było tę sprawę na wszelki wypadek uregulować. Gdyby Ewa i Artur dowiedzieli się coś więcej, to zapodajcie. Ja jeszcze trochę pogugluję.


Przeglądnęłam tę ustawę, o której pisał Artur i nie znalazłam tam przytoczonego przez niego artykułu, ale szczerze powiedziawszy zrobiłam to po łebkach. Tak czy siak Twój wpis do rejestru skazanych faktycznie powinien być już dawno usunięty, jeśli nie na podstawie ustawy o amnestii to na podstawie art. 107 k.k. (dokładnie art. 107 par. 1 k.k. mówi o tym, że zatarcie następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od chwili darowania kary).

Strzeżonego jednak pan Bóg strzeże, więc może tak jak radzi Sebol: dobrze byłoby przejść się do KRK i poprosić o zaświadczenie o niekaralności.

dalej nie końca rozumiem....kiedyś juz po zmianach świadkowie w momencie poboru do woska, prosili dostawali o zaświadczenie że są min,. 6 mies głosicielem i że mają nienaganną opinie,. i na podstawie tego nie musieli iśc do wojska .wystawiał to nadarzyn? ja zawsze myslałam , że wystawiali to bracia w zobrze do któego należał "poborowy"


Wystawcą tych zaświadczeń zapewne był Nadarzyn, lecz starsi z miejscowego zboru mogli mieć umocowanie do działania w imieniu Nadarzyna. To są tylko moje gdybania, bo jak tam rzeczywiście było to niestety, nie wiem. Pozdrawiam.

#38 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-07-15, godz. 20:44

Nadarzyn wydawał zaświadczenia , to wszystko jest w listach. Po prostu starsi wystawiali opinie ona szła do centrali a ztamtąd przychodziło pismo o byciu kaznodzieją, co było traktowane na podstawie instrukcji z 89 roku podpisanej przez jakiegoś ówczesnego szefa stabu jako osoby duchowne. Nie wiem co stało sie ostatnio ,ze zaświadczenia nie są tolerowane, ale wiem ,że wojsko bez przerwy miało spór prawny z Nadarzynem bo zaświadczen było za duzo i w koncu musiał wypowiedziec się sąd najwyzszy.

Artykuł 2 jest przeważnie pod pierwszym tak a propo.....
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#39 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-07-15, godz. 21:35

Artykuł 2 jest przeważnie pod pierwszym tak a propo.....


Jutro przeczytam dokładnie obydwie ustawy. Coś nie mogę znaleźć artykułu drugiego tej treści, którą podałeś, ale teraz nie będę się o to sprzeczać, bo po prostu nie mam tych ustaw przed sobą.

#40 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-07-17, godz. 17:57

Przeglądnęłam tę ustawę, o której pisał Artur i nie znalazłam tam przytoczonego przez niego artykułu, ale szczerze powiedziawszy zrobiłam to po łebkach.


Zwracam honor Arturowi. Faktycznie art. 2 ustawy z 29.05.1989 r. mówi o zatarciu skazania. Z tym że jest to ustawa o przebaczeniu i puszczeniu w niepamięć niektórych przestępstw i wykroczeń. Ustawa o amnestii też była, tyle że w grudniu ad 89.

No w każdym razie jak zwał tą ustawę tak zwał, najważniejsze, że art. 2 mówi o zatarciu skazania i usunięciu wpisu z rejestru skazanych, a więc Pawdobiku, jesteś czysty jak łza :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych