Skocz do zawartości


Zdjęcie

SB a Świadkowie Jehowy.


 • Please log in to reply
26 replies to this topic

#21 sebol

sebol

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3836 Postów
 • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2008-06-20, godz. 20:24

bici, więzieni itd.

a w jakich to latach ?;) tak byli traktowani ;-) za Stalina ? ;-)

Użytkownik sebol edytował ten post 2008-06-20, godz. 20:24

"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#22 otello

otello

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 29 Postów

Napisano 2008-06-22, godz. 05:32

Komunizm a właściwie stalinizm najpierw przez wiele lat działał tak że każdy kto nie akceptował stawał się śmiertelnym wrogiem,represjonowanym.Niszczyli nawet pomniki na grobach żołnierzy a wrogów systemu.Pózniej za czasów Jaruzelskiego zluzowali bo po latach zdobyli wiedzę kto jest wrogiem a kto nie.Co do postaw politycznych świadków to zawsze byli w większości tępi.Wprowadzenie agentów do zborów? Zbyt mała społeczność,marginalna sprawa.Co do afery Bolka to niektórzy komentują tak: ,,Nie Bolek tylko Pan Bolesław dla was, bo za mali jesteście żebyśmy po imieniu rozmawiali.

#23 jb

jb

  ^o^

 • Moderatorzy
 • PipPipPipPip
 • 4057 Postów
 • Płeć:Female
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-22, godz. 06:13

Czy celowo napuszczano Kościół Katolicki na Świadków Jehowy i odwrotnie?

Raczej, tak jak wspomniano poniżej, zdawano sobie sprawę, że działalność świadków Jehowy uderza przede wszystkim w katolicyzm i można to wykorzystać:

Oczywiście władze komunistyczne bardzo szybko zorientowały się, że świadkowie Jehowy, tak jak wszystkie mniejszości religijne, mogą się przydać w rozbijaniu jedności najbardziej znienawidzonego przeciwnika – Kościoła katolickiego. W archiwach UB w Poznaniu znaleziono plan miasta Wronki, jaki dostali świadkowie Jehowy przed wyruszeniem do pracy misyjnej. Kościoły rzymskokatolickie oznaczono jako „Babilon”. Przyjęto zasadę „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” i dlatego nie rezygnując z represji, nadawano jednocześnie przywileje. W roku 1982, gdy obowiązywał jeszcze stan wojenny, pozwolono, by na państwowych stadionach odbyło się aż 80 zgromadzeń świadków, jedno odbyło się nawet w hali milicyjnego klubu „Gwardia”. „W tamtym czasie ekspansywność Świadków była postrzegana jako większe zagrożenie dla katolicyzmu niż komunizmu” – podsumowuje Jerzy Rzędowski politykę władz PRL wobec świadków Jehowy.

źródło

Jerzy Rzędowski jest autorem komentarza historycznego z biuletynu IPN (wydanie o ŚJ w PRL: link)
.jb

#24 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-10-09, godz. 12:50

Nie wiem czy to tu było ale chyba nie więc wkleję fragmenty:

(...)
Świadkowie Jehowy oraz inne wyznania nierzymskokatolickie były zarezerwowane dla Wydziału III
(...)
Wydział III - ewangelików augsburskich, adwentystów dnia siódmego. Zjednoczony Kościół Ewangelicki. Świadków Jehowy, grekokatolików, inne wyznania
(...)
Za błędny kierunek pracy operacyjnej uznano w tym czasie [1955 rok] skupienie się na zwalczaniu sekty świadków Jehowy, co odwracało uwagę od istotnych zagadnień" (czyli zwalczania wrogiej działalności "reakcyjnego kleru"), gdyż w zasadzie nie prowadzili oni wrogiej działalności, a ich "przestępstwa" miały wynikać z fanatyzmu religijnego.
(...)
Jeszcze w 1988 r. w związku z obchodami tysiąclecia chrztu Rusi i Ukrainy prowadzono intensywną pracę operacyjną w środowiskach Kościołów greckokatolickiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego (dok. nr 115), a w marcu 1989 r. planowano kolejne werbunki agentury wśród Świadków Jehowy (dok. nr 117).
(...)
Z kolei na mocy zarządzenia ministra spraw wewnętrznych nr 0206/61 z 13 grudnia 1961 r. w kartotece ogólnoinformacyjnej Biura "C" MSW i wydziałów "C" komend wojewódzkich MO mieli być rejestrowani m.in. działacze stowarzyszeń katolickich i duszpasterstwa stanowo-zawodowego, członkowie sekty Świadków Jehowy" oraz innych sekt religijnych, pełniący funkcje organizacyjne".
(...)
Choć zdecydowanie większą uwagę poświęcano Kościołowi katolickiemu niż innym wyznaniom, to jednak np. 30 czerwca 1966 r., czyli w okresie szczytowego nasilenia walki z Kościołem katolickim, pion IV w skali kraju dysponował 2883 tajnymi współpracownikami (zarów­no duchownymi, jak i świeckimi), w tym 206 dla kategorii "inne wyzna­nia". Podobne proporcje znajdujemy w statystyce z 31 grudnia 1970 r., kiedy w Departamencie IV było zarejestrowanych 3370 tajnych współpra­cowników, z tego 263 dla ?innych wyznań". Warto odnotować, że w tej ka­tegorii przeważały osoby zwerbowane w środowisku Świadków Jehowy - np. 31 marca 1967 r. stanowiły one dwie trzecie tajnych współpracowników Wy­działu III Departamentu IV MSW i jego terenowych odpowiedników (137 na 208 wszystkich tajnych współpracowników ?po linii innych wyznań")'^.
(...)
Do niedawna wydawało się, że w latach siedemdziesiątych poziom agenturalnej penetracji duchowieństwa osiągnął swój szczyt. Pod koniec 1977 r. liczba tajnych współpracowników wzrosła do 4745 (księża i świeccy), z tego około czterystu zwerbował Wydział III Depar­tamentu IV zajmujący się Świadkami Jehowy i innymi wyznaniami".
(...)
http://archidiecezja...hp?tekst=sb.txt

Użytkownik pawel r edytował ten post 2008-10-09, godz. 13:50

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#25 hubert684

hubert684

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1993 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2008-10-09, godz. 13:27

;-) ;-) ;-) hubert jak dla mnie to je**ne k****stwo jakich mało ;-)


Slonce rozwin te mysl, ktora dopiero teraz zauwazylem....
[font=Tahoma]

#26 Czesiek

Czesiek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 5701 Postów
 • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-12-26, godz. 22:26

Nie wiem czy to tu było ale chyba nie więc wkleję fragmenty:

Warto odnotować, że w tej ka­tegorii przeważały osoby zwerbowane w środowisku Świadków Jehowy - np. 31 marca 1967 r. stanowiły one dwie trzecie tajnych współpracowników Wy­działu III Departamentu IV MSW i jego terenowych odpowiedników
http://archidiecezja...hp?tekst=sb.txt

ciekawe co im proponowali aby ich złamać i jak długo ich przekonywali?
Czesiek

#27 [db]

[db]

  oświecony

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2827 Postów

Napisano 2008-12-27, godz. 13:55

http://archidiecezja...hp?tekst=sb.txt

ciekawe co im proponowali aby ich złamać i jak długo ich przekonywali?

W 67 było jeszcze sporo ludzi z pierwszej albo drugiej ręki wiedzących o tym jak wygląda stalinowska katownia na Rakowieckiej albo izolatka we Wronkach. Pewnie wystarczała obietnica nietrafienia tam. Przecież w tych latach nawet opozycjoniści nie zdawali sobie jeszcze sprawy, że mają prawo odmowy zeznań, że nie należy absolutnie niczego podpisywać i tak dalej. 67 rok to szczyt gomułkowszczyzny (za pół roku poleci antysemicka kampania marca 68 i tysiące Żydów zostaną z Polski w zasadzie wypędzone), a nie "aksamitny" postgierkowski reżim Jaruzela.
[db]
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych