Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komitety łączności ze szpitalami


  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#21 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-20, godz. 21:36

Starszy musi wykazać chęć pracy w komitecie i wtedy wysyła się do Nadarzyna informację. Taki starszy jest zamianowywany tak jak na każdy inny przywilej.

Jak rozumiem, te osoby mają (mogą mieć) potem kontakt z pacjentem i/lub jego rodziną (która czasem jest innego wyznania niż pacjent-ŚJ). Mogą się więc spotkać z trudnymi, złożonymi sytuacjami i ekstremalnymi reakcjami otoczenia. Czy w związku z tym dla członków członków KŁS organizuje się na przykład spotkania/szkolenia z psychologami?
Czy próbuje się w jakiś sposób sprawdzać, czy dany kandydat się do tego nadaje, czy ma predyspozycje do wspierania innych ŚJ w opisanych sytuacjach? Czy też samo bycie starszym jest tu wystarczającym argumentem?
.jb

#22 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-06-21, godz. 08:34

Jak rozumiem, te osoby mają (mogą mieć) potem kontakt z pacjentem i/lub jego rodziną (która czasem jest innego wyznania niż pacjent-ŚJ). Mogą się więc spotkać z trudnymi, złożonymi sytuacjami i ekstremalnymi reakcjami otoczenia. Czy w związku z tym dla członków członków KŁS organizuje się na przykład spotkania/szkolenia z psychologami?
Czy próbuje się w jakiś sposób sprawdzać, czy dany kandydat się do tego nadaje, czy ma predyspozycje do wspierania innych ŚJ w opisanych sytuacjach? Czy też samo bycie starszym jest tu wystarczającym argumentem?


Zwracasz uwagę na bardzo istotna sprawę.
Aby wyeliminować sytuacje trudne, członek KŁS pojawia się w szpitalu jedynie na prośbę pacjenta. To jest jedyna podstawa do działania i jednocześnie argument. Może dojść do kontaktu z rodziną, ale wtedy przyjmuje się postawę pasywną, unikając rozmowy, gdy rodzina jest wzburzona. KŁS łączy przede wszystkim pacjenta i lekarza.
Wyjątkowa sytuacja powstaje, gdy pacjent jest nieprzytomny. Wtedy sprawdza się czy ma przy sobie OŚWIADCZENIE. Jeśli nie ma, to KŁS nie ma podstaw prawnych, by się nim zająć. Ktoś (najczęściej rodzina) musi o taką interwencję poprosić.
Nie słyszałem ( być może jest) i nie spotkałem się ze szkoleniem psychologicznym. Niektóre informacje są przekazywane na specjalnych Kursach Służby Królestwa - szkolenie dwudniowe dla starszych zboru.
Nie słyszałem o sprawdzaniu predyspozycji kandydata; ja nie miałem żadnych testów ani rozmów kwalifikacyjnych. Wydaje mi się, że głownym argumentem jest opinia zboru o kandydacie. Jeśli nie ma przeszkód formalnych Nadarzyn akceptuje kandydata.

#23 alan

alan

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 114 Postów

Napisano 2008-06-21, godz. 09:46

Nie mogę wypowiadać się jak jest w Polsce ale miałem do czynienia z KŁS w UK. Tutaj jest zasada że bracia najpierw sami muszą wykorzystać wszelkie możliwości odnośnie walki z nieotrzymaniem krwi (oczywiście chodzi o przypadki, gdy jest to możliwe tzn. nie zagraża to życiu pacjenta) a dopiero wtedy wchodzi KŁS ale także jako łącznik między lekarzem a pacjentem.
W UK jest troszeczkę inna sytuacja jeśli chodzi o dzieci, bo jeśli rodzice nie zgadzają się na transfuzję to przy każdym szpitalu jest organ sądowy, który w kilka minut odbiera czasowo prawa rodzicielskie i wtedy krew jest przetaczana wbrew woli rodziców.
Odkupię stare publikacje z początku poprzedniego wieku (polskie lub angielski)

#24 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-06-21, godz. 12:15

W UK jest troszeczkę inna sytuacja jeśli chodzi o dzieci, bo jeśli rodzice nie zgadzają się na transfuzję to przy każdym szpitalu jest organ sądowy, który w kilka minut odbiera czasowo prawa rodzicielskie i wtedy krew jest przetaczana wbrew woli rodziców.

Z punktu widzenia rodzica sytuacja może się wydawać komfortowa. Sumienie czyste, zbór nie wyciąga konsekwencji, a rodzic nie musi tracić zdrowia psychicznego w poczuciu, że nie zrobił wszystkiego dla ratowania życia dziecka. Jeśli tak jest w UK, to gratuluję narodowi brytyjskiemu ich systemu prawnego! ( przynajmniej w tej kwestii )

#25 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-06-21, godz. 16:02

U nas jest tak samo..... z tym ,ze szpital w tym wypadku powiadamia sad rodzinny, który tez potrafi w środku nocy powiząć decyzje.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#26 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-21, godz. 16:08

możliwość prawna jest. Ale czy lekarze korzystają z tej możliwości?

#27 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-06-21, godz. 17:36

Korzystają.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#28 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-06-21, godz. 17:41

Korzystają.


... albo stwierdzają, że bez użycia krwi nie zagwarantują pomyślnych efektów leczenia, a to skutkuje szukaniem innego lekarza.

#29 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2008-06-21, godz. 17:46

Przy planowej operacji to ma sens ale w przypadku gwałtownego krwotoku?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#30 szperacz

szperacz
  • Gadu-Gadu:12358377
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2008-06-21, godz. 17:55

Przy planowej operacji to ma sens ale w przypadku gwałtownego krwotoku?


Oczywiście, że masz rację. Wtedy korzysta się z prawa. Żaden lekarz nie chce być obciążony niepotrzebną śmiercią.

#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-21, godz. 18:30

Czy Artur, Ewa lub inni prawnicy mogą podać gdzie w polskim prawie zapisana jest instytucja prawna CZASOWEGO pozbawienia władzy rodzicielskiej? Bo o całkowitym słyszałem, a czasowe jest mi nieznane. Dopuszczam jednak, że czegoś nie wiem.

#32 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-06-21, godz. 20:02

Czy Artur, Ewa lub inni prawnicy mogą podać gdzie w polskim prawie zapisana jest instytucja prawna CZASOWEGO pozbawienia władzy rodzicielskiej? Bo o całkowitym słyszałem, a czasowe jest mi nieznane. Dopuszczam jednak, że czegoś nie wiem.

Wprawdzie nie jestem Ewą, ani Arturem, ale z ramienia szpitala brałam udział w procedurach prowadzących do zawieszenia praw rodzicielskich i zawsze w takim przypadku wystepuje się z art.110 KRO, który stanowi: „§ 1. W razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. § 2. Zawieszenie będzie uchylone, gdy jego przyczyna odpadnie.”

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#33 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-21, godz. 23:13

dzięki piękne, o to mi chodziło...

chociaż dyskusyjne jest czy pogląd ŚJ na krew jest "przemijającą" przeszkodą.

#34 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-21, godz. 23:22

Jeżeli chodzi o pozytywy istnienia KŁS, to pomoc KŁS przyda się:

  • przy planowanym zabiegu czy operacji. W takiej sytuacji ŚJ może zostać skierowany do odpowiedniego lekarza, którzy ma wiedzę i doświadczenie w leczeniu bez krwi. Albo dotychczasowy lekarz może otrzymać zaawansowane informacje na temat rozwiązań stosowanych w leczeniu świadków Jehowy.
  • tym świadkom, którzy mają ograniczoną wiedzę na temat wymogów doktryny i w związku z tym podejmowanie konkretnych decyzji medycznych będzie ich przerastało, bo wszystko, co wiedzą to po prostu to, że mają nie akceptować krwi, więc mogą również nieświadomie odrzucać takie rozwiązania, które są dla ŚJ dopuszczalne. (Mniej więcej tak było w przypadku poparzonego ŚJ w 2003 roku, link)

.jb

#35 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 20:37

(...)
Aby wyeliminować sytuacje trudne, członek KŁS pojawia się w szpitalu jedynie na prośbę pacjenta. To jest jedyna podstawa do działania i jednocześnie argument. Może dojść do kontaktu z rodziną, ale wtedy przyjmuje się postawę pasywną, unikając rozmowy, gdy rodzina jest wzburzona. KŁS łączy przede wszystkim pacjenta i lekarza.
Wyjątkowa sytuacja powstaje, gdy pacjent jest nieprzytomny. Wtedy sprawdza się czy ma przy sobie OŚWIADCZENIE. Jeśli nie ma, to KŁS nie ma podstaw prawnych, by się nim zająć. Ktoś (najczęściej rodzina) musi o taką interwencję poprosić.

Szperaczu, czy powyzsze slowa cytujesz z jakiejs broszury dla czlonkow KLS, czy to twoja wiedza o tym jak w praktyce wyglada dzialanie KLS?

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-01, godz. 20:39





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych