Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ilustracje Trójcy Świętej w przyrodzie


  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#1 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-30, godz. 20:12

Jeśli Bóg jest w Trójcy Przenajświętszej, to otaczający nas świat powinien być w pewien sposób troisty, gdyż został stworzony na podobieństwo Boga. Wątek ten poświęcam więc na rozmaite przykłady ilustrujące Trójjedynego.

Osobiście za najciekawszy przykład w przyrodzie obrazujący Trójcę Świętą (jako unii trzech osóB) uważam rodzinę ludzką. Wszak to człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, a więc powinien w pewien sposób go obrazować. Spójrzmy więc na poniższe zdania:

1. Jest tylko jeden gatunek ludzki HOMO SAPIENS (jedna natura ludzka)
2. Mężczyzna jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
3. Kobieta jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
4. Dziecko jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
5. Mężczyzna nie jest kobietą
6. Kobieta nie jest dzieckiem
7. Dziecko nie jest mężczyzną
8. Mężczyzna jest głową kobiety
9. Dziecko pochodzi od mężczyzny i kobiety


Zgodzimy się, że wszystkie te zdania są prawdziwe i wynikają w pewien sposób z Biblii. A więc wyraźnie napisane: trzy różne osoby, ale jedna natura. Okazuje się jednak, iż w Trójcy Świętej występują podobne, jeśli wręcz nie takie same relacje:

1. Jest tylko jeden Bóg (jedna natura boska) (Rz 3:30)
2. Ojciec jest Bogiem - posiada naturę boską (1 Kor 8:6)
3. Syn jest Bogiem - posiada naturę boską (J 1:1, 18;)
4. Duch Święty jest Bogiem - posiada naturę boską (1 Kor 6:19)
5. Ojciec nie jest Synem (J 1:1, Łk 3:21-22)
6. Syn nie jest Duchem Świętym (Łk 3:21-22)
7. Duch Święty nie jest Ojcem (Łk 3:21-22)
8. Ojciec jest głową Syna (1 Kor 11:3)
9. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna (J 16:13-15; Dz 16:6-7; Rz 8:9)


Istnieje oczywiście o wiele więcej innych przykładów w przyrodzie obrazujących Trójcę Świętą, mniej lub bardziej doskonałych (np. woda, układ słoneczny, słońce, czas, jajko, gruszka, muzyka, budowa atomu itd.). W poniższych artykułach znajdziemy trochę porównań:

http://www.threeinon...yinnaturepl.htm

http://www.webmedia....99-2/bog299.htm

http://www.gotquesti...jca-Swieta.html

A czy wy maicie jakieś przykłady? Które z nich najbardziej was przekonują?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#2 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-30, godz. 22:27

Jeśli Bóg jest w Trójcy Przenajświętszej, to otaczający nas świat powinien być w pewien sposób troisty, gdyż został stworzony na podobieństwo Boga. Wątek ten poświęcam więc na rozmaite przykłady ilustrujące Trójjedynego.

Osobiście za najciekawszy przykład w przyrodzie obrazujący Trójcę Świętą (jako unii trzech osóB) uważam rodzinę ludzką. Wszak to człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, a więc powinien w pewien sposób go obrazować. Spójrzmy więc na poniższe zdania:

1. Jest tylko jeden gatunek ludzki HOMO SAPIENS (jedna natura ludzka)
2. Mężczyzna jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
3. Kobieta jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
4. Dziecko jest gatunkiem HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
5. Mężczyzna nie jest kobietą
6. Kobieta nie jest dzieckiem
7. Dziecko nie jest mężczyzną
8. Mężczyzna jest głową kobiety
9. Dziecko pochodzi od mężczyzny i kobiety


Zgodzimy się, że wszystkie te zdania są prawdziwe i wynikają w pewien sposób z Biblii. A więc wyraźnie napisane: trzy różne osoby, ale jedna natura. Okazuje się jednak, iż w Trójcy Świętej występują podobne, jeśli wręcz nie takie same relacje:


Wszystko to jest zbyt wymieszane. Jeżeli piszesz o rodzinie, to trzeba było użyć określeń odnoszących się konkretnie do rodziców. Pisanie, że kobieta, mężczyzna i dziecko są gatunkiem, również brzmi niefortunnie. Mieliśmy omawiać relacje w rodzinie, a tu nieoczekiwanie pojawia się argument biblijny, że "mężczyzna jest głową kobiety". Tyle tylko, że nie można tego rozpatrywać literalnie (co jest oczywiste), a i społecznie też nie bardzo.
Wychodzi z tego trio składające się reprezentantów płci i dziecka, które przecież biologicznie także jakąś płeć posiada. Dziecko dorośnie i stanie się dojrzałym osobnikiem męskim lub żeńskim. Zatem przedstawione tu trio jest również układem tymczasowym. I ten tymczasowy układ ma odpowiadać układowi z Trójcy?


W artykule pod pierwszym z podanych przez Ciebie odnośników napisano o tym nieco zgrabniej:

Dr Scott Hahn przytacza przykład Trójcy w swojej książce "Rzym, kochany dom", kiedy nowe Życie zostaje poczęte, to jest kiedy mąż i żona albo samiec i samica stają się "jednym ciałem", mogą się oni stać, z pomocą łaski Bożej, trzema ciałami, gdy nowe dziecko jest poczęte. Bóg, który jest Stworzycielem wszystkich istnień i który posiada moc "wyobrażenia" sobie życia, w swej dobroci pozwolił ludziom wziąć udział w Jego stworzeniu Życia. W stworzeniu Nowego Życia zawarł odbicie samego siebie. Dr Hahn mówi, że to Miłość między rodzicami staje się trzecim (dzieckiem). Trójca jest rodziną trojga, którzy są Jednym.


.jb

#3 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 04:57

Masz rację Twoje uwagi są bardzo na miejscu. Po przerobieniu tekstu otrzymujemy:

1. Jest tylko jeden gatunek ludzki HOMO SAPIENS (jedna natura ludzka)
2. Mąż jest człowiekiem (posiada naturę ludzką)
3. Żona jest człowiekiem (posiada naturę ludzką)
4. Dziecko jest człowiekiem (posiada naturę ludzką)
5. Mąż nie jest żoną
6. Żona nie jest dzieckiem
7. Dziecko nie jest mężem
8. Mąź jest głową żony
9. Dziecko pochodzi od męża i żony


Czy teraz lepiej :unsure:

Trochę wersetów biblijnych na potwierdzenie:

Rdz 1:27 Bw „I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.”

Rdz 5:1-2 Bw „To jest księga potomków Adama: Kiedy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boże uczynił go.(2) Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich oraz błogosławił im i nazwał ich ludźmi, gdy zostali stworzeni.”

Mt 19:5-6 Bw „I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.(6) A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.”

1Kor 11:3 Bw „A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.”


:P

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-07-01, godz. 04:58

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#4 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2008-07-01, godz. 09:17

Osobiście za najciekawszy przykład w przyrodzie obrazujący Trójcę Świętą (jako unii trzech osóB) uważam rodzinę ludzką. Wszak to człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, a więc powinien w pewien sposób go obrazować

W rodzinie pomimo unii; ojciec, matka, dziecko, to wiem kto starszy, mądrzejszy, wyższy, więcej waży itd.
Zauważalna jest ich odrębność czy nierówność indywidualna, również dziecka mimo wymieszania genetycznego.

Tymczasem o Trójcy nadal pozostaje dylemat w postaci; co było pierwsze kura czy jajo?
481 Chrystus ma dwie natury, Boską i ludzką, nie pomieszane, ale zjednoczone w jednej Osobie Syna Bożego.
Podkreślony przeze mnie cytat z KKK, ze złudną analogią rodziny, nadal pozostaje dla mnie galimatiasem.
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#5 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 17:19

Ponieważ nie chcę aby nam rozpadł się wątek na dyskusje nie zwązane z tematem, krótko odpowiadam na Twoje wątpliwości, jednocześnie prosząc, abyś polemikę kontynuował w podanych wątkach.

W rodzinie pomimo unii; ojciec, matka, dziecko, to wiem kto starszy,

Rodzina Boża nie ma początku ani nie będzie miała końca. Dla nas ludzi jest to bardzo trudne do zrozumienia, ponieważ rodzimy się i umieramy. Dlatego tez Jezus na pytanie o wiek odpowiedział, iż cały czas istniał:

J 8:58 Bw „Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest.”

http://watchtower.or...?showtopic=1089


mądrzejszy,

Nie ma mądrzejszego od Boga:

Rz 16:27 Bw „Bogu, który jedynie jest mądry, niech będzie chwała na wieki wieków przez Jezusa Chrystusa. Amen.”

http://watchtower.or...?showtopic=2914


wyższy, więcej waży itd.

Jestesmy materią, więc można te wielkości określić. Jednak w sferze duchowej nie istnieją takie pojęcia.


Zauważalna jest ich odrębność czy nierówność indywidualna, również dziecka mimo wymieszania genetycznego.

Również i w rodzinie Bożej, czyli Trójcy Świętej, zauważalna jest odrębność indywidualna i są widoczne różnice w pewnych funkcjach wśród członków Trójcy. Na przykład, Ojciec decyduje, kto będzie zbawiony (Ef 1:4), Syn ich zbawia (Ef 1:7), a Duch Święty pieczętuje (Ef 1:13).


Tymczasem o Trójcy nadal pozostaje dylemat w postaci; co było pierwsze kura czy jajo?

Każda z osób Trójcy jest wieczna i bez początku.


481 Chrystus ma dwie natury, Boską i ludzką, nie pomieszane, ale zjednoczone w jednej Osobie Syna Bożego.

Chrystus uniżył się dla naszego zbawienia. Mówi o tym w wielu miejscach bardzo wyrażnie Biblia:

Flp 2:6-8 Bw „który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,(7) lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,(8) uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.”

2Kor 8:9 Bw „Albowiem znacie łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, że będąc bogatym, stał się dla was ubogim, abyście ubóstwem jego ubogaceni zostali.”

Hbr 12:2 Bw „patrząc na Jezusa, sprawcę i dokończyciela wiary, który zamiast doznać należytej mu radości, wycierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i usiadł na prawicy tronu Bożego.”


http://watchtower.or...?showtopic=1266


Podkreślony przeze mnie cytat z KKK, ze złudną analogią rodziny, nadal pozostaje dla mnie galimatiasem.

Myslę, że dopóki nie zrozumiesz nauki o Trójcy nie pojmiesz dalszych prawd wiary. Nauka ta wbrew pozorom jest bardzo logiczna i wyjaśnia wiele pozosrnych sprzeczności na jakie natrafiamy czytając Biblę.

Trójce spróbuję unaocznić jeszcze pewnym ciekawym przykładem z życia codziennego. Taką współpracę jednego Boga w trzech osobach mozna przyrównać np. do pracy zespołu muzycznego:

Są trzy osoby: Jan, Piotr i Paweł. Te trzy osoby tworzą JEDEN zespół, który nazywa się np. WEIMAN. Ile mamy zespołów? Oczywiście JEDEN. Jak nazywa się zespól? WEIMAN, ile jest w nim osób? trzy. Czy wszystkie nie są równe? Wszystkie osoby są równe, gdyż są współzałożycielami i mają taką samą moc a jednak ich role się różnią:

Jan - gra na bębnach i jest zarazem managerem zespolu
Piotr - gra na gitarze, śpiewa oraz jest odpowiedzialny za produkcję
Paweł - gra na klawiszach i jest rzecznikiem prasowym zespołu.

Role są podzielone ale to dalej jeden zespół WEIMAN.

Podobnie i z Trójcą Świętą! Bóg Jahwe jest w pewnym sensie takim zespołem którego tworzą trzy osoby mające różne role, ale będące tak samo ważne i współistotne. Tak jak osoby w zespole WEIMAN są z natury ludźmi tak osoby Jahwe są w naturze Bogami. Nie znaczy to jednak że mamy 3 Bogów. Mamy 3 osoby boskie, które tworzą JEDNEGO Boga JAHWE tak jak mamy 3 osoby ludzkie tworzace JEDEN zespól WEIMAN.

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#6 rikibaka

rikibaka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 142 Postów
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-07-06, godz. 18:46

najlepszym przykładem nie tyle trójcy co nawet czwórcy możemy zobaczyć w ostatnim odcinku "Stawki większej niż życie" gdzie J23 (Hans Kloss) demaskuje iż Gruppenführer Wolf to w rzeczywistości czwórka ludzi: Wehrnitz, Ohlers, Lubow i Fahrenwirst. Każdy świadek Jehowy po obejrzeniu tego odcinka nie powinien mieć już wątpliwości że Wolf jest jeden w czterech osobach, z których każdy jest Wolfem a jednak jeden jest Wolf.
:D

#7 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-07-12, godz. 17:15

witam
czy przyklad ktorym posluguje sie mirek a mianowicie zwiazek h2o nie jest przykladem czworcy
woda lod para i snieg lub szron

jako snieg mozecie przeciez uznac druga nature Jezusa lub marie
ale to jak kto woli :P
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#8 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-07-12, godz. 18:23

Paweł idąc twoim tropem myśli;
Eskimosi rozróżniają setki rodzajów śniegu i lodu,
woda może być zimna lub gorąca,
para wodna nasycona, sucha i jeszcze wiele odmian zależnie od temperatury.
pozdrawiam Andrzej

#9 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-12, godz. 18:36

ale to jak kto woli :P

No a D2O to np. szatan!
Dołączona grafika

#10 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-03, godz. 17:57

Oto następny przykład ilustrujący Trójcę w przyrodze. Okazuje się bowiem, że

Zasadniczo wszechświat składa się z trzech aspektów: Czasu, Przestrzeni i Materii. Każda z nich składa się z trzech "komponentów":

Czas

Przeszłość

Teraźniejszość

Przyszłość

Przestrzeń

Wysokość

Szerokość

Długość

Materia

Ciało stałe

Płyn

Gaz



Jak utrzymuje tynitarna doktryna każda z trzech osób Trójcy jest odrębna, a jednak każda z natury jest Bogiem. Podobnie jest z czasem: przeszłość jest odrębna od teraźniejszości, która jest odrębna od przyszłości. Wszystkie są równoległe, jednak nie są to "trzy czasy", lecz jeden. To znaczy, że mają tą samą wspólna naturę: czas.

W przestrzeni wysokość jest odrębna od szerokości i odrębna od długości, która jest odrębna z kolei od wysokości, a jednak nie stanowią one trzech przestrzeni, lecz jedną. To znaczy, że dzielą wspólną naturę: przestrzeń.

W przypadku materii, ciało stałe nie jest tym samym co płyn, który nie jest tym samym co gaz, a jednak nie są to trzy "materie" lecz jedna. To znaczy, że dzielą pewną wspólną naturę: materię.

Widzimy teraz, że są trzy zestawy składające się z trzech elementów. Innymi słowy, jest trójka trójek. Gdybyśmy mieli spojrzeć we wszechświat i dostrzec te jakości w nim to czy uczciwie moglibyśmy powiedzieć, że są to odciśnięte na stworzeniu palce Boga? Myślę, że tak. Jest to dobra analogia Trójcy.

Spójrzmy pokrótce na czas. Czy "przeszłość" plus "teraźniejszość" plus "przyszłość" daje w sumie trzy czasy? Zupełnie nie. Jest to proste przedstawienie trzech różnych aspektów natury czasu: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Podobnie, Ojciec, Syn i Duch Święty nie są trzema oddzielnymi istotami, lecz trzema różnymi osobami w jednej naturze Trójcy.


źródło:

http://www.poznajpan...body.asp?id=230

http://www.poznajpan...body.asp?id=231

http://www.poznajpan...body.asp?id=232
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#11 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-03, godz. 20:45

Oto następny przykład ilustrujący Trójcę w przyrodze. Okazuje się bowiem, że

Zasadniczo wszechświat składa się z trzech aspektów: Czasu, Przestrzeni i Materii. Każda z nich składa się z trzech "komponentów":

Czas

Przeszłość

Teraźniejszość

Przyszłość


TERAŹNIEJSZOŚĆ nie istnieje, gdybyś jeszcze o tym nie wiedział. 

#12 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-03, godz. 20:47

TERAŹNIEJSZOŚĆ nie istnieje, gdybyś jeszcze o tym nie wiedział. 

a dlaczego nie? wszystko co się dzieje teraz to przecież teraźniejszość. Oczywiście cały czas to płynie, zmienia się, ale my żyjemy zawsze w teraźniejszości.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#13 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-11-03, godz. 21:01

moim zdaniem, istnieje tylko teraźniejszość, przyszłość dopiero będzie a przeszłości już nie ma.
pozdrawiam Andrzej

#14 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-04, godz. 00:10

moim zdaniem, istnieje tylko teraźniejszość, przyszłość dopiero będzie a przeszłości już nie ma.




No niezłe odwrócenie. A jak dodamy naukowy brak TERAŹNIEJSZOŚCI, to kurde... żyjemy poza czasem:)

#15 Joachim

Joachim

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 29 Postów
  • Lokalizacja:Sandomierz

Napisano 2008-11-04, godz. 11:19

Co do teraźniejszości – czy jest czy jej nie ma – to problem można zamknąć w pytaniu: jak zmierzyć teraźniejszość albo jaki ułamek czasu trwa? Nie ma możliwości jej zmierzenia, jest to subiektywne poczucie umysłu na styku przeszłości i przyszłości (możliwych do zmierzenia). Coś jak zero na osi pomiędzy nieskończonością liczb dodatnich i ujemnych.

W Twoim poście na temat trzech aspektów wszechświata jako ilustracji Trójcy, we fragmencie: ”Gdybyśmy mieli spojrzeć we wszechświat i dostrzec te jakości w nim to czy uczciwie moglibyśmy powiedzieć, że są to odciśnięte na stworzeniu palce Boga? Myślę, że tak.” daje się zauważyć pewne założenie. Otóż w Twoim ujęciu wszechświat (czy też wskazane przez Ciebie jego aspekty) byłby czymś w rodzaju „obrazu” Boga, w szczególności jego natury, a jeśli tak, to pojawia się zasadnicze pytanie: dlaczego Bóg zawarł obraz swojej natury w nieożywionej części stworzenia a nie w człowieku, o którym Biblia mówi wprost, że jest jego obrazem? A zatem jeśli Bóg faktycznie byłby Trójcą trzech osób w jednym Bogu, to i człowiek, jako jego obraz, byłby trójcą trzech osób w jednym człowieku.

Wyobrażasz sobie trzech Iszbinów w jednym Iszbinie?;)

A teraz co do przestrzeni i materii – pojęcia szerokość, wysokość, długość, za pomocą których możemy rozumnie orientować się w przestrzeni, posiadają charakter umowny i mam wątpliwość czy można je traktować podobnie jak komponenty czasu czy materii. Moim zdaniem przestrzeń nie posiada żadnych komponentów. Jeśli chodzi o materię to zapomniałeś o czwartym stanie skupienia: plazmie. Tak więc, moim zdaniem, przykład materii dla zobrazowania Trójcy jest nie trafny.

Podsumowując, z trzech aspektów wszechświata zrobiło się w sumie dwa:
czas - brak teraźniejszości (zostają dwa komponenty 66%)
przestrzeń (bez komponentowa 0%)
materia (cztery stany skupienia 133%)
Razem: 200%:)

Aha, byłbym zapomniał, poza czasem, materią i przestrzenią, sądzę, że jest jeszcze czwarty aspekt wszechświata – energia (prawdopodobnie pierwotna w stosunku do materii). A ją na jakie trzy komponenty byś ją podzielił?

Pozdrowienia


Przy okazji - niechcący wstawiłem sobie cytat z własnego postu, jak można edytować własny post? (Kliknij na Dołączona grafika, opcja jest aktywna przez 6 godzin po wysłaniu danego posta. | Moderator)

#16 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-04, godz. 15:19

moim zdaniem, istnieje tylko teraźniejszość, przyszłość dopiero będzie a przeszłości już nie ma.

and, spojrzyj no kiedyś nocą w niebo, to zobaczysz przeszłość. To bowiem co widzimy to dokładnie niebo sprzed paru milionów lat. Wielu gwiazd w rzeczywistości już nie ma (ale tylko jej światło z przeszłości dociera do nas) albo w międzyczasie powstały nowe (których światło jeszcze do nas nie dotarło).


Co do teraźniejszości – czy jest czy jej nie ma – to problem można zamknąć w pytaniu: jak zmierzyć teraźniejszość albo jaki ułamek czasu trwa? Nie ma możliwości jej zmierzenia, jest to subiektywne poczucie umysłu na styku przeszłości i przyszłości (możliwych do zmierzenia). Coś jak zero na osi pomiędzy nieskończonością liczb dodatnich i ujemnych.

Zgadza się! Można powiedzieć, że tak naprawdę żyjemy tylko w teraźniejszości (bo przeszłość już za nami, a przyszłość z kolei przed nami). Zagadka czasu trapi wielu uczonych od lat. Dla nas liczy się co robimy teraz w teraźniejszości a nie inne okresy czasu.


pojawia się zasadnicze pytanie: dlaczego Bóg zawarł obraz swojej natury w nieożywionej części stworzenia a nie w człowieku, o którym Biblia mówi wprost, że jest jego obrazem? A zatem jeśli Bóg faktycznie byłby Trójcą trzech osób w jednym Bogu, to i człowiek, jako jego obraz, byłby trójcą trzech osób w jednym człowieku.

Bóg zawarł również obraz swojej natury w człowieku. Na przykład każdy z nas to trzy elementy: duch, dusza i ciało. Zobacza też na początku tego wątku jakim wspaniałym obrazem Boga jest rodzina! Ale widać nie czytasz wątku! :P


A teraz co do przestrzeni i materii – pojęcia szerokość, wysokość, długość, za pomocą których możemy rozumnie orientować się w przestrzeni, posiadają charakter umowny i mam wątpliwość czy można je traktować podobnie jak komponenty czasu czy materii. Moim zdaniem przestrzeń nie posiada żadnych komponentów.

Te komponenty są oczywiście umowne, ponieważ nie wiadomo gdzie określić długość a gdzie szerokość oraz gdzie zaczyna się wysokość. Jedno jest jednak pewne: żyjemy w przestrzeni 3-wymiarowej.


Jeśli chodzi o materię to zapomniałeś o czwartym stanie skupienia: plazmie. Tak więc, moim zdaniem, przykład materii dla zobrazowania Trójcy jest nie trafny.

Nie zajmujemy się stanami poza naszym wyobrażeniem. Plazma jest czymś pośrednim pomiędzy stanem cieczy i gazu i tak naprawdę nie istnieje w normalnych ludzkich warunkach, a w bardzo wysokiej temperaturze, w której człowiek nie przeżyłby nawet ułamka sekundy. Jest jeszcze stan pośredni pomiędzy ciałem stałym i cieczą, ale również nie występuje w ziemskich normalnych warunkach. Jeśli nie wiesz jakim stanem jest plazma, to odpowiedz sobie na przykład na pytanie: czy mógłbyś wyobrazić sobie wodę w stanie plazmy?


Aha, byłbym zapomniał, poza czasem, materią i przestrzenią, sądzę, że jest jeszcze czwarty aspekt wszechświata – energia (prawdopodobnie pierwotna w stosunku do materii). A ją na jakie trzy komponenty byś ją podzielił?

Ja bym to tak podzielił: wszechświat = materia + energia + informacja. Z pomocą tych trzech zbudować można wszystko w kosmosie! Oczywiście nie zapominam słynnego wzoru Einsteina na równoważność materii i energii.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#17 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-04, godz. 15:24

Ja bym to tak podzielił: wszechświat = materia + energia + informacja. Z pomocą tych trzech zbudować można wszystko w kosmosie! Oczywiście nie zapominam słynnego wzoru Einsteina na równoważność materii i energii.


A ja bym na Twoim miejscu nie brnął dalej w skończone idiotyzmy. 

#18 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-04, godz. 16:52

A ja bym na Twoim miejscu nie brnął dalej w skończone idiotyzmy. 

Oto cytat to potwierdzający:

Refleksja:
Do niedawna ateisci uwazali, ze nasz wszechswiat sklada sie z jedynie dwoch elementow: materii i energii. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki, szczegolnie komputerow i medycyny (DNA), zaczynamy zauwazac trzeci element, mianowicie informacje. SLOWO, jakiekolwiek slowo ma dla nas znaczenie wlasnie dlatego, ze zawarta jest w nim informacja. I tak na przyklad ten sam zbior liter uporzadkowanych w ten sposob: KOCHAM CIE ma znaczenie, a w ten sposob: CCAH KEHMI jest belkotem. Dokladnie tak samo jest z naszymi organizmami na przyklad. Funkcjonuja one wedle bardzo precyzyjnych instrukcji zakodowanych w kazdej z naszych komorek. Gdyby DNA nie byloby uporzadkowane w specjalny sposob, nie zawieraloby instrukcji (czyt. informacji, slow) i zycia nie bylo by. LOGOS nie tylko stworzyl ten swiat ale na wszystkim co stworzyl widnieje jego podpis.


źródło: http://biblia.webd.p...opic.php?p=5344
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#19 ISZBIN

ISZBIN

    Elita forum (> 1000)

  • Validating
  • PipPipPipPip
  • 1184 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano 2008-11-05, godz. 13:41

Oto cytat to potwierdzający:

Refleksja:
Do niedawna ateisci uwazali, ze nasz wszechswiat sklada sie z jedynie dwoch elementow: materii i energii. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki, szczegolnie komputerow i medycyny (DNA), zaczynamy zauwazac trzeci element, mianowicie informacje. SLOWO, jakiekolwiek slowo ma dla nas znaczenie wlasnie dlatego, ze zawarta jest w nim informacja. I tak na przyklad ten sam zbior liter uporzadkowanych w ten sposob: KOCHAM CIE ma znaczenie, a w ten sposob: CCAH KEHMI jest belkotem. Dokladnie tak samo jest z naszymi organizmami na przyklad. Funkcjonuja one wedle bardzo precyzyjnych instrukcji zakodowanych w kazdej z naszych komorek. Gdyby DNA nie byloby uporzadkowane w specjalny sposob, nie zawieraloby instrukcji (czyt. informacji, slow) i zycia nie bylo by. LOGOS nie tylko stworzyl ten swiat ale na wszystkim co stworzyl widnieje jego podpis.


źródło: http://biblia.webd.p...opic.php?p=5344




Co to ma wspólnego z bełkotem o LOGOSIE? I wcale ateiści (ateiści to jakaś grupa naukowa, dziedzina nauki, czy co?) nie zajmują się zadnymi LOGOSAMi, Trójcami i innymi tego typu pierdołami. 

#20 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-05, godz. 13:52

I wcale ateiści (ateiści to jakaś grupa naukowa, dziedzina nauki, czy co?) nie zajmują się zadnymi LOGOSAMi, Trójcami i innymi tego typu pierdołami.


Ależ oczywiście, że się zajmują. Starają się udowodnić, że Bozi nie ma, Trójcy nie ma a Biblia to bajka napisana przez ludzi, którzy uderzyli się w głowę albo wrzucili niewłaściwe zielsko do ogniska.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych