Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grecja: "Dyspensa od religii"


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-08-14, godz. 22:58

Poniższą decyzję greckich władz można uznać za pewne ułatwienie również dla mieszkających tam świadków Jehowy (zdarzało się, że byli w związku z tym dyskryminowani, o czym wspomina na przykład raport z 2003 roku oraz wcześniejsze, link):



2008-08-13 20:31:55

Dyspensa od religii

Polityka/a.

Po wakacjach greccy uczniowie, a właściwie ich rodzice, będą mogli wystąpić o dyspensę od obowiązkowego nauczania religii w szkole podstawowej i średniej - pisze Polityka.

I to bez konieczności podawania motywu oraz deklarowania własnego wyznania. Do tej pory takie zwolnienia, w praktyce trudne do otrzymania, dotyczyły tylko rodzin, które zadeklarowały, że nie należą do Kościoła prawosławnego. Wśród 11 mln ludności stanowią one około 10 proc. Zmian w prawodawstwie domagały się od lat instancje europejskie. Tutejszy rzecznik praw obywatelskich wystąpił o taką regulację już w 2002 r. Niewykluczone, że decyzję władz, zwykle bardzo powściągliwych w tej materii, ułatwiła zmiana na czele Świętego Synodu i nominacja arcybiskupa Aten leronymosa, uchodzącego za zwolennika rozluźniania więzów z państwem. W lutym synod wstrzymał się przed krytyką nowego prawa dotyczącego wolnych związków, pomny przegranej w 2000 r. w sprawie likwidacji obowiązku deklarowania wyznania w dowodach osobistych.

--
źródło



Grecja: Kościół chce zachowania obowiązkowych lekcji religii


KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2008-08-04, ostatnia aktualizacja 2008-08-04 13:04

Prawosławny metropolita Salonik Anthimos skrytykował decyzję greckiego ministerstwa oświaty, która zezwala na zwalnianie z udziału w szkolnych lekcjach religii tych uczniów, których rodzice sobie tego życzą, bez konieczności ujawnienia swojej, innej niż prawosławna, przynależności wyznaniowej. - Lekcja religii musi pozostać obowiązkowa jako część programu nauczania i wychowania Greków, zgodnie z Konstytucją - stwierdził 3 sierpnia hierarcha, cytowany przez agencję prasową ANA.

Ponad 10 proc. mieszkańców Grecji stanowią obecnie imigranci. Ministerialny okólnik, opublikowany 1 sierpnia, powołuje się na sytuację uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy wywodzą się z tej właśnie grupy.

Nauczanie w szkołach religii prawosławnej, którą wyznaje 90 proc. mieszkańców Grecji, było dotychczas obowiązkowe. Jedynie rodzice nieprawosławni mieli prawo do zwolnienia swoich dzieci w uczestnictwa w tych zajęciach, pod warunkiem jednak, że zadeklarują, do jakiego innego wyznania lub religii należą.

Wydając okólnik, ministerstwo dostosowało się do dyrektywy Unii Europejskiej, której Grecja jest członkiem, zgodnie z którą informacja o przynależności religijnej traktowana jest jako dane osobowe, podlegające ochronie.

Wiceprzewodniczący Federacji Nauczycieli Szkół Średnich (OLME) Grigoris Kalomiris oświadczył, że ,,lekcje religii mają obecnie charakter katechezy, dlatego mogłyby stać się całkiem fakultatywne. Należałoby je zastąpić bardziej ogólnymi zajęciami, dotyczącymi wszystkich religii".

Grecji Kościół prawosławny nie jest oddzielony od państwa i ma charakter Kościoła państwowego.

--
źródło


.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych