Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bałwochwalstwo ŚJ


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2008-10-15, godz. 10:10

Ten temat nurtuje chyba wielu.

Na początek podzielę się z Wami pewną historią, która nie tak dawno się przydarzyła.

Zobaczyłem w tłumie starszego człowieka, który zaczepiał ludzi idących chodnikiem, chcąc wręczyć im jakieś gazety. Kiedy podszedłem bliżej okazało się, że tymi czasopismami są STRAŻNICE.

Widząc w jakim kierunku podąża ten miły, starszy pan, wyprzedziłem go i usiadłem na ławce, wiedząc, że siedzącego na ławce człowieka żaden ŚJ nie minie. Stało się zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Starszy pan podszedł i nawiązała się między nami ciekawa rozmowa, w trakcie której wręczył mi STRAŻNICĘ. Dziwne, był wtedy kwiecień, a na strażnicy była data 1 maja :-))))))) Wziąłem, ponieważ lubię być na bieżąco z nowinkami Towarzystwa, aby móc potem rzeczowo rozmawiać.

Popełniłem jednak kardynalny, jak się okazało, błąd. Wziąwszy czasopismo, zgiąłem je wzdłuż na pół, bo inaczej nie zmieściłoby się do reklamówki.
"Oj, oj, to boli. Proszę tak nie robić" - usłyszałem słowa starszego pana.
Początkowo nie zrozumiałem o co chodzi, ale kiedy na niego spojrzałem, jego wzrok z grymasem bólu był utkwiony w STRAŻNICĘ. Wtedy zrozumiałem swój błąd.
"Przecież to tylko gazeta" - odpowiedziałem.
"Nie wolno tak robić. Tu są słowa Boga" - odparł starszy pan.
Potem długo nalegał, bym, kiedy wrócę już do domu, wyprasował swoją zgiętą STRAŻNICĘ, bo, jak stwierdził, "tak nie wolno z nią postępować".

Dodam, że był to ŚJ z 50-letnim stażem w Towarzystwie oraz posiadał nadzieję niebiańską, więc jak rozumiem, należy do pomazańców, którzy ustalają doktrynę.

Jak to rozumieć? Czy ŚJ oddają cześć gazecie?

#2 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2008-10-15, godz. 10:18

No, ja jeszcze się z taką postawą nie spotkałem, ale mnie ona doprawdy zdumiała.

#3 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-10-15, godz. 12:44

Z przeczytanych tutaj różnych wątków przypominam sobie, że kilka osób pisało coś o szczególnym traktowaniu publikacji Strażnicy podobnie jak to opisuje kp. Zresztą sam mogę potwierdzić z własnego doświadczenia, że stosunek śJ do tych publikacji nie jest nijaki. Niemniej bardziej bałwochwalstwa w czym innym bym u śJ upatrywał, ale to również podpada ;) Oczywiście to moje zdanie.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#4 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-10-15, godz. 13:39

Szczegolne traktowanie publikacji nie jest oficjalnie praktykowane wsrod SJ, raczej jest to kwestia zwyczajow,. Nie spotkalam sie nigdy z balwochwalczym traktowaniem "Straznicy", nawet Biblie SJ traktuja jak ksiazke z ktorej korzystaja: pisza i podkreslaja w niej, co na poczatku mnie troche razilo, gdyz pochodze z rodziny katolickiej, w ktorej to religii jest zwyczaj swiecenia i calowania Pisma Sw.
Owszem, ogromna wiekszosc SJ bardzo dba o wyglad literatury, kolekcjonuja i oprawiaja roczniki "Straznicy" i "Przebudzcie sie!", glownie ze wzgledow praktycznych albo z nudy. Poza tym czesto bylo podkreslane (przynajmniej w moim zborze) ze literatura WTS-u nie jest natchniona, i ze w przeciwienstwie do Biblii "Straznica" to nie slowo Boze. Jak odnosza sie do jej tresci to juz inna historia.

Ten pan, ktorego spotkales nie ustala doktryny mimo ze nalezy do tzw. "klasy niewolnika wiernego i rozumnego", tym zajmuja sie ludzie "na gorze". Prawdopodobnie spotkales akurat jakiegos nadzwyczaj gorliwego swiadka, do tego w podeszlym wieku, co (wydaje mi sie) tlumaczy tego typu zachowanie.
Dołączona grafika

#5 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-10-15, godz. 13:41

Z tego co ja zauwazylem to SJ maja taka tendecje to uwielbiania wydawnictw WTSu. Mimo iz nie czcza ich w jakis sposob to odnosza sie do nich z wyolbrzymionym szacunkiem jak w przykladnie powyzej. Nie wolno z tego zartowac ani zaginac niszczyc etc. Znam nawet taka siostre ktora potrafila wyjac straznice ze smietnika i pogieta oraz mokra i zabrala do domu.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-10-15, godz. 13:59

dawniej wiele rzeczy uważane za dary Boże otaczane było szacunkiem ale nie nazywałbym tego balwochwalstwem. Starsi ludzie np. podnoszą z ziemi kromkę czy skórkę chleba którą ktoś wyrzucił -- czy są balwochwalcami? modlą się do tego chleba? biją przed nim pokłony? Nie! Po prostu okazują w ten sposób szacunek Stwórcy, który daje urodzaj.

Co prawda mój stosunek do strażnicy jest odmienny niż ŚJ (dla mnie jest to gazeta bardziej zakłamana od radzieckiego tytułu prasowego "prawda" bo nawet data jest nieprawdziwa) jestem jednak w stanie zrozumieć postępowanie ludzi uważających ją za coś cennego.

w nieakceptowaniu zginania czy plamienia bądź miętolenia gazety nie widzę nic balwochwalczego.

#7 agaja08

agaja08

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4 Postów

Napisano 2008-10-15, godz. 13:59

Jak to rozumieć? Czy ŚJ oddają cześć gazecie?

wg mnie to diabelska parodia oddawania czci Biblii jako Słowu Boga.
dlaczego diabelska? jako chrzescijanka wychodzę z załozenia, ze wbsekstach miesza szatan, a ze on lubi robic ze wszytskiego karykaturę tego co Boskie....
na ,marginesie - często czytam Biblię, szanuję ją, ale kreślę po niej okropnie. Biblia, jak różaniec - powinna być zuzyta ;) a tak na serio, po prostu lepiej mi się ją trawi, jako pokresloną. jednak nie do końca jest to dla mnei zwykła ksiazka. ksiązeckzi mojego dziecka walają sie po podłodze tu i ówdzie, bo zrzuca je z półek co chwile. Biblia jednak lezy na stole.

Użytkownik agaja08 edytował ten post 2008-10-15, godz. 14:01


#8 wwwiola

wwwiola

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 138 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano 2008-10-15, godz. 17:08

Znam nawet taka siostre ktora potrafila wyjac straznice ze smietnika i pogieta oraz mokra i zabrala do domu.



Nie wiem czy to bałwochwalstwo, czy inny rodzaj nabożnej czci, ale mnie spotkała sytuacja gdy pani - śJ próbowała wreczyć mi pomietą Straznicę, która ewidentnie była z odzysku...
nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych

#9 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-10-15, godz. 17:58

Nie spotkałam się z jakimiś szczególnymi wyrazami uwielbienia dla literatury albo biblii wśród śJ. Nie spotkałam się również z jakimś szczególnym traktowaniem jednego i drugiego. No może...nie wiem, czy można zaliczyć do takiego traktowania półki pełne czasopism i książek wystawione w domu na widocznym miejscu, ale nie sądzę. Spotkałam się natomiast z innym skrajnym przypadkiem, kiedy to moja sąsiadka, katoliczka, wyrzuciła biblię i czasopisma przez okno na trawnik, dosłownie. Ale ona zdaje się, miała już wtedy lekko qq. Pozbierałam i żyłam dalej.

Użytkownik Brie edytował ten post 2008-10-15, godz. 17:59


#10 Matrix

Matrix

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 51 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-10-15, godz. 18:25

Historia opisana przez założyciela tematu, z pewnością jak najbardziej autentyczna i prawdopodobna, ale nie odzwierciedla oficjalnych, odgórnych wytycznych WTS, tylko indywidualne i osobiste podejście.

Wielu ludzi, zwłaszcza starszych ma szacunek do słowa drukowanego, ponieważ w dawnych czasach jakakolwiek kolorowa publikacja uchodziła za coś elitarnego. Ja sam mam jakiś niczym obiektywnie nie uzasadniony sentyment do starych książek, czasopism ( tych świeckich!).

Poza tym... nie ukrywajmy- w prawie każdym domu gdzie jest kilku głosicieli literatura gromadzi się wielkimi stertami, są to publikacje czasami pogięte, z tematami niechodliwymi, nie do rozpowszechniania a często po kilka sztuk jednego numeru. Co się robi z tymi zalegającymi tonami literatury? Pali się. Rodzice mają piec, w ciągu lat wielu braci dawało nam swoje stosy literatury do utylizacji, paliłem je osobiście! )))))) Na marginesie wspomnę, ze papier używany po produkcji Straszaków jest bardzo niepalny, jest kłopot ze spaleniem większej ilości (wywalać na śmietnik zwyczajnie nie wypada). ZAPEWNIAM, nikt, nawet z tych bardzo gorliwych ŚJ nie traktował emocjonalnie spalenia Strażnic, które nikomu już do niczego się nie przydadzą.

#11 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-10-15, godz. 18:45

palenie i owszem, ale na makulaturę nie można oddać, nie można na śmienik wyrzucić..... czyli chodzi o to aby inni nie widzieli czasem jak źle można literaturę potraktowac, spalenie we własnym piecu pozostaje tylko do naszej wiadomości :) Sprawa nie wypłynie na zewnątrz więc dlaczego nie ?
A wracając do tematu, oczywiście że wts nie nakazuje czcić swoich publikacji, ale omawiając na zebraniach "pokarm" , czekając na "pokarm", dzieląc się "pokarmem", rozpowszechniając "pokarm" podświadomie nadaje się publikacjom towarzystwa "świętość", która podświadomie przez czcicieli jedynej słusznej organizacji jest stosowana w praktyce :)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#12 sabekk

sabekk

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 224 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:uk

Napisano 2008-10-15, godz. 18:56

Ten temat nurtuje chyba wielu.

Na początek podzielę się z Wami pewną historią, która nie tak dawno się przydarzyła.

(...)
Starszy pan podszedł i nawiązała się między nami ciekawa rozmowa, w trakcie której wręczył mi STRAŻNICĘ. Dziwne, był wtedy kwiecień, a na strażnicy była data 1 maja :-))))))) Wziąłem, ponieważ lubię być na bieżąco z nowinkami Towarzystwa, aby móc potem rzeczowo rozmawiać.

Popełniłem jednak kardynalny, jak się okazało, błąd. Wziąwszy czasopismo, zgiąłem je wzdłuż na pół, bo inaczej nie zmieściłoby się do reklamówki.
"Oj, oj, to boli. Proszę tak nie robić" - usłyszałem słowa starszego pana.
Początkowo nie zrozumiałem o co chodzi, ale kiedy na niego spojrzałem, jego wzrok z grymasem bólu był utkwiony w STRAŻNICĘ. Wtedy zrozumiałem swój błąd.
"Przecież to tylko gazeta" - odpowiedziałem.
"Nie wolno tak robić. Tu są słowa Boga" - odparł starszy pan.
Potem długo nalegał, bym, kiedy wrócę już do domu, wyprasował swoją zgiętą STRAŻNICĘ, bo, jak stwierdził, "tak nie wolno z nią postępować".

Dodam, że był to ŚJ z 50-letnim stażem w Towarzystwie oraz posiadał nadzieję niebiańską, więc jak rozumiem, należy do pomazańców, którzy ustalają doktrynę.

Jak to rozumieć? Czy ŚJ oddają cześć gazecie?


Myślę, że kilku moich poprzedników coś w tym temacie wyjaśniło. Jednak zwrócę uwagę na fakt, ze miałeś do czynienia z osobą w podeszłym wieku. To może mieć wpływ na przebieg rozmowy i to, jak zostanie ona odebrana przez „kochajacych prawdę”, czego jesteś przykładem.
Osobiście znam pewnego brata przed 70. Czasem to było aż „strach” się z nim umówić do „służby”. Odwalał takie sytuacyjne numery, ze dzisiaj może iść na „pracę” tylko z wyznaczonym do tego starszym zboru. Jednak jeśli spotkasz tego starszego wiekiem pana jeszcze raz i tym razem zaproponuje ci „Strażnicę” w wersji CD-ROM, weź sobie jego rade do serca, bo później będziesz sobie mógł ją wykorzystać tylko na rozpałkę, podobnie jak Matrix.

Widzę, że spodobał ci się wątek, który jest w tym samym temacie, tylko w przeciwna strone.
pozdrawiam cieplutko.

Użytkownik sabekk edytował ten post 2008-10-15, godz. 19:17


#13 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-10-16, godz. 06:07

palenie i owszem, ale na makulaturę nie można oddać, nie można na śmienik wyrzucić.....

Swiadkowie Jehowy nie traktuja balwochwalczo literatury, ale uwazaja, ze tresci w niej zawarte moga uratowac komus zycie(w Armagedonie, ma sie rozumiec). Opowiadano dawno temu taka historie, wyrzucone przez kogos "Straznice" trafily do kotlowni w rece palacza, ktory zaczal je czytac i dzieki temu poznal "prawde".
Dołączona grafika

#14 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-10-16, godz. 07:12

W moim domu Strażnicy ani Przebudźcie się! nie można było:
1. składać
2. drzeć
3. wyrzucać do śmieci
4. czytać w kiblu

Nadmiar odnosiło się do sali gdzie dwóch nawiedzonych pionierów rozpowszechniało wszystkie starocie. Jeden z nich rozpowszechniał ponad 200 szt miesięcznie!
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#15 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-10-16, godz. 07:17

Co do zginania czasopism, to w moim ex-zborze uczono, zeby tego nie robic ze wzgledu na pozniejsza mozliwosc rozpowszechnienia. O czytaniu w kiblu nie slyszalam nic, chociaz nie chcialabym dostac w swoje rece takiego pisemka czytanego podczas oprozniania. :wacko:
Dołączona grafika

#16 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-10-16, godz. 08:34

Poza tym... nie ukrywajmy- w prawie każdym domu gdzie jest kilku głosicieli literatura gromadzi się wielkimi stertami, są to publikacje czasami pogięte, z tematami niechodliwymi, nie do rozpowszechniania a często po kilka sztuk jednego numeru. Co się robi z tymi zalegającymi tonami literatury? Pali się. Rodzice mają piec, w ciągu lat wielu braci dawało nam swoje stosy literatury do utylizacji, paliłem je osobiście! )))))) Na marginesie wspomnę, ze papier używany po produkcji Straszaków jest bardzo niepalny, jest kłopot ze spaleniem większej ilości (wywalać na śmietnik zwyczajnie nie wypada). ZAPEWNIAM, nikt, nawet z tych bardzo gorliwych ŚJ nie traktował emocjonalnie spalenia Strażnic, które nikomu już do niczego się nie przydadzą.

Sam fakt, że je palił we własnym piecu zamiast wyrzucić na śmietnik czy oddać na makulaturę świadczy o podejściu emocjonalnym. Przypominam, że wg oficjalnych wytycznych, właśnie w ten sposób (spaleniem w piecu) powinno się niszczyć np. sztandary czy flagi państwowe.

Wycofane z użycia godła i flagi nie mogą być wyrzucane do śmietnika, lub porzucane w przypadkowych miejscach, ale powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone, po pozbawieniu ich cech używalności.

Opracowanie na podstawie publikacji Najwyższej Izby Kontroli

Informacja o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej, Warszawa, kwiecień 2005 r.

http://www.ko.olszty...le_narodowe.pdf

Użytkownik [db] edytował ten post 2008-10-16, godz. 08:52

[db]

#17 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-10-16, godz. 08:49

Skoro spalenie to emocjonalne podejście, to jak nazwać świadka, który zrobił "pogrzeb" swoim czasopismom i zakopał je w ogródku za domem?

#18 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-10-16, godz. 08:50

Skoro spalenie to emocjonalne podejście, to jak nazwać świadka, który zrobił "pogrzeb" swoim czasopismom i zakopał je w ogródku za domem?

Nie wiem, ale myślę, że medycyna ma na to nazwę.
[db]

#19 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-10-16, godz. 08:55

:D Chyba nie mówisz poważnie.

#20 Matrix

Matrix

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 51 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-10-16, godz. 11:00

DB- nadinterpretujesz sobie moje słowa i przypisujesz im znaczenia, którego po prostu nie ma. Publikacje WTS paliłem, i to w wielkich ilościach, spalenie tego miało też wymiar czysto ekonomiczny, praktyczny- jako materiał opałowy;) kiedyś nie było pojemników na papier, a punkty skupu makulatury bardzo daleko. Czasami gdy czytam niektóre wypowiedzi z tego forum nie widze różnicy w praktyce cytowania tendencyjnych wypowiedzi dla podparcia swoich hipotez –jak w publikacjach WTS.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych