Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzywanie imienia Jezusa


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2008-11-05, godz. 11:49

Każdy ŚJ zna werset z Joela: "Każdy kto wzywa imienia Jehowy będzie wybawiony". W związku z tym nauczają, że do zbawienia konieczne jest wzywanie Jehowy w modlitwie. Z wielu fragmentów Pisma wynika, że wzywanie imienia Jehowy oznacza po prostu modlitwę do Niego.

W 1Koryntian 1:2 czytamy, że w zborze w Koryncie byli ludzie, którzy wzywali imienia Jezusa i nie nazwane jest to złą praktyką.

Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?

#2 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2008-11-18, godz. 08:06

Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?


Ponawiam moje pytanie i proszę ŚJ o wypowiedzenie się w tym temacie.

Pozdrawiam

#3 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2008-11-18, godz. 13:51

Z wielu fragmentów Pisma wynika, że wzywanie imienia Jehowy oznacza po prostu modlitwę do Niego.
W 1Koryntian 1:2 czytamy, że w zborze w Koryncie byli ludzie, którzy wzywali imienia Jezusa i nie nazwane jest to złą praktyką.
Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?

Najpierw należałoby wyjaśnić o jakie znaczenie 'imienia' chodzi.
1. Czy o imię własne, czyli nazwę kalendarzową (Adam, Ewa itp.)?
2. Czy w znaczeniu mającym związek frazeologiczny np.: W imieniu prawa, sprawiedliwości, pokoju, socjalizmu itp.?
I tak np. w imieniu prawa chodzi nie tyle o osobę, co o całokształt pewny idei określonych w kodeksach, ustawach, paragrafach itp. Dopiero te reguły mają dotyczyć konkretnej osoby lub osób. Jednakże nie zawsze dotyczą w równym stopniu każdego.

Wydaje mi się, że mylisz pojęcia powołując się na Jl.2:32 (NW) i 1Kor.1:2 łącząc je z modlitwą. Uważam, że podane teksty nie nawiązują bezpośrednio do modlitwy. Jednakże mogą mieć związek z modlitwą wówczas, gdy uwzględnimy okoliczności modlitwy. Toteż okoliczności modlitwy mogą wskazać jaką rolę będzie spełniać imię w znaczeniu 1 lub 2.
Myślę, że stopniowo będziemy (inni też) uściślać i wyjaśniać rozpoczęty temat.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#4 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2008-11-18, godz. 21:21

Każdy ŚJ zna werset z Joela: "Każdy kto wzywa imienia Jehowy będzie wybawiony". W związku z tym nauczają, że do zbawienia konieczne jest wzywanie Jehowy w modlitwie. Z wielu fragmentów Pisma wynika, że wzywanie imienia Jehowy oznacza po prostu modlitwę do Niego.

W 1Koryntian 1:2 czytamy, że w zborze w Koryncie byli ludzie, którzy wzywali imienia Jezusa i nie nazwane jest to złą praktyką.

Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?

wzywac niekoniecznie oznacza "używac tego imienia Jezus". "artykułowac słowo Jezus" jak często WST podkreśla, że w wielu relgiach woła się imię Chrystusa, ale co z tego jak się nie wypełnia w swoim życiu tego , Czego Wielki Mistrz nas uczył.
przykłąd gdy Jezus swego czasupowiedział, że wielu będzie "wołac w imieniu " moim ,a ja ich nie wysłucham. Dlaczego?!
bo nie trzymali się nauk Chrystusa. Świadkowie Jehowy z mojego doświadczenia i wiedzy nie kładą nacisku na "wołanie", "wzywanie" imienia Jezusa...wg ich teorii uważają, że trzeba chodzic Jego śladami, to wtedy jest wzywanie imeinia Jezusa....czy to robią, to już inna kwiestia. ale rozumienie takie wydaje mi się rozsądne i logiczne w moim mniemaniu.

#5 ewa.lipka

ewa.lipka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 144 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2008-11-25, godz. 17:11

Jest też napisane, że >>> "Nie każdy, który mówi do mnie (Jezusa) Pania, Panie wejdzie do Królestwa Niebios." <<<

Tak jak mój poprzednik bym była najpierw za postawą kroczenia za Jezusem, a później wołanie do Niego.

Jednakże co zauważam:
Dla KK Jezus jest Bogiem, a przecież Oni uczą się przykazań na pamięć, i wiedzą, że jest takie jedno z nich:
>>> "Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego na daremne"<<<

A oni na lewo i prawo wołają: >>> "o Jezu" <<<
Dla mnie jest to bezmyślne i żenujące.

Chyba nie o takie wzywanie tegoż Imienia Ci chodzi autorze???
Iść za Jezusem, to badać samego siebie jakiego jestem ducha.
Pozdrawiam Ewa

#6 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-29, godz. 16:16

W 1Koryntian 1:2 czytamy, że w zborze w Koryncie byli ludzie, którzy wzywali imienia Jezusa i nie nazwane jest to złą praktyką.

Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?

  • Act 22:16 bt Dlaczego teraz zwlekasz? Ochrzcij sie i obmyj z twoich grzechow, wzywajac Jego imienia!"
  • Rom 10:12 bt Nie ma juz roznicy miedzy Zydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, ktorzy Go wzywaja.
  • 1Co 1:2 bt do Kosciola Bozego w Koryncie, do tych, ktorzy zostali uswieceni w Jezusie Chrystusie i powolani do swietosci wespol ze wszystkimi, ktorzy na kazdym miejscu wzywaja imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa, ich i naszego [Pana].
Jak widać wzywanie imienia Jezusa jest warunkiem skorzystania z błogosławieństw Bożych.

#7 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-10-29, godz. 20:14

Biorąc znaczenie imienia w sensie osobistej nazwy.

Moje pytanie brzmi: Czy ŚJ wzywają imienia Jezusa w biblijnym sensie słowa "wzywanie"? Jeśli nie, to dlaczego?

ŚJ także wzywają imię Jezusa. Tylko odbywa się to zazwyczaj, nie tak jakby tego chcieli ci, którzy chcieliby pomniejszyć rolę Jego Ojca Jehowy (Jahwe), a nawet są próby całkowitego wymazania z umysłów ludzkich. Zatem na czym polega wzywanie imienia Jezus, w użyciu fonetycznym? Można to zawsze usłyszeć podczas kończenia modlitwy. Kończąc modlitwę, którą kieruje się do Jehowy, i zaraz po tym wypowiadane jest zazwyczaj; poprzez Jezusa Chrystusa, lub; za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, albo; w imię Jezusa Chrystusa.

Nie za bardzo więc rozumiem zarzut, że ŚJ nie wzywają imienia Jezus. Przecież jest to zgodne z relacją i pozycją jaka zachodzi między Ojcem i Synem, a jest potwierdzona całokształtem pojmowania przez pisarzy NT. Wystarczy spojrzeć na początki i zakończenia listów, to dojrzymy tam różne ich formy. Jedne miejsca nie wymieniają nikogo, inne wymieniają Jezusa, jeszcze inne, Boga, Jezusa i ducha Świętego, a w przekroju to Ojca i Syna. To ostatnie jest nawet wzorcem, i tak np:

Ja 14:6 BT Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
Rz 1:7 BT "... Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!"
Rz 16:27 BT "Bogu, który jedynie jest mądry, przez Jezusa Chrystusa, niech będzie chwała na wieki wieków! Amen".
Ap 1:1 BT "Objawienie Jezusa Chrystusa, które dał Mu Bóg, (...) a On wysławszy swojego anioła oznajmił ...".

1Co 1:2 bt do Kosciola Bozego w Koryncie, do tych, ktorzy zostali uswieceni w Jezusie Chrystusie i powolani do swietosci wespol ze wszystkimi, ktorzy na kazdym miejscu wzywaja imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa, ich i naszego [Pana].[/list]Jak widać wzywanie imienia Jezusa jest warunkiem skorzystania z błogosławieństw Bożych.

1Kor 1:3 BT Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa! Jak widać, że kto strąca Boga Ojca z tronu i sadza Jezusa, to nie może liczyć na królestwo niebios (Mat 7:21) Ef 1:20 PNŚ z jakim działał w wypadku Chrystusa; gdy go wskrzesił z martwych i posadził po swej prawicy w miejscach niebiańskich, (Dz 7:56; Rz 8:34; Kol 1:3; Heb 1:3, 13, 8:1, 10:12, 12:2)

Uczciwość uznaje stanowisko Jezusa, jako "zastępcy" Boga Ojca. Ale inni nie idą za Jezusem, tylko za BXVI, aby wymazać Jahwe, a jeszcze inni z Jahwe Ojca zrobić Jezusa. ŚJ nie podzielają takiego odstępczego poglądu.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych