Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Szokujące, że u Świadków wybuchają afery z molestowaniem"


  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1 otello

otello

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 29 Postów

Napisano 2008-04-08, godz. 17:55

Sąd apelacyjny odmówił prośbie obrony o interwencję w tej sprawie. (link)

A dla mnie jest to w ogóle trochę szokujące że u Świadków wybuchają takie afery z molestowaniem. Tam prawie wszystko co sex to śmiertelny grzech a tu takie zboczenia.Widocznie najciemniej pod latarnią.

#2 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-04-13, godz. 13:57

otello dla mnie nie jest szokiem, że pojawiają się wszędzie (tzn. w każdym, środowisku, grupie etc) zboczenia - oczywiście nie uważam tego za normalne - a przykłądem tego dla mnie są listy apostołów od Dziejów Apostolskich po Apokalipsę że wśród chrześcijan już za apostołów były z tym problemy. Natomiast to co mnie osobiście rusza (dobra metoda na lenistwo) to to, że jakaś tam grupa X stawia się ponad innymi jako czysta, a tu się okazuję, że niczym się nie różni pod tym względem, a właściwie różni się - hipokryzją...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#3 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-10, godz. 01:04

A dla mnie jest to w ogóle trochę szokujące że u Świadków wybuchają takie afery z molestowaniem. Tam prawie wszystko co sex to śmiertelny grzech a tu takie zboczenia.Widocznie najciemniej pod latarnią.


A dla mnie to nie jest szokiem. Świadkowie Jehowy to też tylko ludzie. Każdy człowiek niezależnie od religii jaką wyznaje może wpaść w jakieś bagno. Oczywiście u Świadków ma miejsce ciągłe przypominanie zasad biblijnych, a to powinno w tym przypadku skłaniać do wystrzegania się wykorzystywania dzieci, ale jak widać nie wszyscy się tym przejmują. I słusznie potem ponoszą za to karę przed władzami świeckimi. Bardzo dobrze, że takie sprawy u Świadków wychodzą na światło dzienne. Strażnica wiele razy popełniała błąd informując, że wszyscy Świadkowie Jehowy są mili, uprzejmi, stroniący od zła i nie grzeszący. Takie twierdzenie sugerowałoby, że nie ma wśród Świadków ludzi nie grzeszących, natomiast wszyscy są cały czas mili i nie czynią nikomu nic złego. A wystarczyło napisać, że Świadkowie Jehowy pomimo swej niedoskonałości starają się postępować według zasad biblijnych i nie grzeszyć. Oczywiście Organizacja milczała bo po co afery miałyby wyjść na światło dzienne i skazić dobre imię Organizacji? Niestety ukrywanie pedofilii przed władzami świeckimi przyniosło odwrotny skutek od zamierzonego - rozczarowanie, wstyd na skalę światową i zepsucie opinii. Lepiej by było gdyby tego nie ukrywali - zyskali by szacunek u ludzi nie będących Świadkami Jehowy.

#4 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 06:42

Strażnica wiele razy popełniała błąd informując, że wszyscy Świadkowie Jehowy są mili, uprzejmi, stroniący od zła i nie grzeszący. Takie twierdzenie sugerowałoby, że nie ma wśród Świadków ludzi nie grzeszących, natomiast wszyscy są cały czas mili i nie czynią nikomu nic złego.

Strażnica nigdy nie informowała, że "wszyscy Świadkowie Jehowy są (...) nie grzeszący" lub że "nie ma wsród SJ ludzi nie grzeszących" (chodziło ci chyba raczej "grzeszących)?. Twój zarzut jest bezpodstawny.


A wystarczyło napisać, że Świadkowie Jehowy pomimo swej niedoskonałości starają się postępować według zasad biblijnych i nie grzeszyć.

A proszę bardzo:
 *** jt s. 21 W jaki sposób dzielą się dobrą nowiną ***

"Świadkowie Jehowy pragną więc polecać drugim dobrą nowinę również swym przykładnym, chrześcijańskim trybem życia. Starają się postępować z ludźmi tak, jak chcieliby, żeby postępowano z nimi (Mateusza 7:12). Chcą traktować w ten sposób wszystkich, nie tylko współwyznawców, przyjaciół, sąsiadów czy krewnych. Są jednak niedoskonali i dlatego nie zawsze im się to udaje"



Oczywiście Organizacja milczała ...
 Lepiej by było gdyby tego nie ukrywali.

Organizacja nie milczała:

*** w86/5 s. 11 ak. 12 Dni takie jak ?dni Noego? ***

"Chociaż brzmi to szokująco, ale nawet niektórym szerzej znanym w społeczności ludu Jehowy zdarzyło się popaść w czyny niemoralne, nie wyłączając homoseksualizmu, wymiany żon i napastowania dzieci".



Dla mnie to nie jest szokiem

Dla mnie jest szokiem, ze wypowiadasz sie o SJ z takim znawstwem nie majac o SJ zielonego pojecia, a jedynie slepo wierząc we wszystkie brednie jakie ci silentlamb podsuwa.

Użytkownik elihu edytował ten post 2008-09-10, godz. 06:46


#5 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-09-10, godz. 10:39

Organizacja nie milczała:

*** w86/5 s. 11 ak. 12 Dni takie jak ?dni Noego? ***

"Chociaż brzmi to szokująco, ale nawet niektórym szerzej znanym w społeczności ludu Jehowy zdarzyło się popaść w czyny niemoralne, nie wyłączając homoseksualizmu, wymiany żon i napastowania dzieci".

To teraz podaj gdzie informowała Strażnica o powoływaniu się na "tajemnicę spowiedzi" w celu nie ujawnienia pedofilów, gdzie informowała o przenoszeniu ze zboru do zboru, o ukrywaniu tego faktu przez starszych przed resztą zboru etc etc. Czekam - nie na usprawiedliwianie tylko konkretne informacje z publikacji.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#6 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 11:55

To teraz podaj gdzie informowała Strażnica o powoływaniu się na "tajemnicę spowiedzi" w celu nie ujawnienia pedofilów, gdzie informowała o przenoszeniu ze zboru do zboru, o ukrywaniu tego faktu przez starszych przed resztą zboru etc etc. Czekam - nie na usprawiedliwianie tylko konkretne informacje z publikacji.

Nie ma potrzeby niczego usprawiedliwiać z powyższych. Usprawiedliwia się błędy, a nie prawa. Zarzut o "przenoszeniu ze zboru do zboru" wyrzucam od razu na śmietnik.

#7 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-09-10, godz. 12:27

Nie ma potrzeby niczego usprawiedliwiać z powyższych. Usprawiedliwia się błędy, a nie prawa. Zarzut o "przenoszeniu ze zboru do zboru" wyrzucam od razu na śmietnik.

To żyj sobie dalej w błogiej nieświadomości. ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#8 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 12:36

To żyj sobie dalej w błogiej nieświadomości. ;)

A ty dalej łykaj jak pelikan każdą brednie, jaką serwuja ci Bowen i jego stadko. Będziesz wtedy jaśnieoświecony. Sorry tzn. będziesz dalej żył w "błogiej świadomości o swoim oświeceniu" :P

Użytkownik elihu edytował ten post 2008-09-10, godz. 12:43


#9 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-10, godz. 13:14

A ty dalej łykaj jak pelikan każdą brednie, jaką serwuja ci Bowen i jego stadko. Będziesz wtedy jaśnieoświecony. Sorry tzn. będziesz dalej żył w "błogiej świadomości o swoim oświeceniu" :P



Elihu. Czy dla obrony "Prawdy" jestes zwolennikiem zacierania faktow? Informacje o polityce SJ w USA sa oparte na faktach.
SJ sa znani z lykania wszystkiego co poda im WTS. Zatem jesli WTS napisze Ci ze niczego nie sa winni Ty oczywiscie pokiwasz glowka po czem bez zastanowienia przejdziesz do spiewania piesni.

Smutne.
Umbre Summum

#10 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2008-09-10, godz. 13:26

A proszę bardzo:
 *** jt s. 21 W jaki sposób dzielą się dobrą nowiną ***

"Świadkowie Jehowy pragną więc polecać drugim dobrą nowinę również swym przykładnym, chrześcijańskim trybem życia. Starają się postępować z ludźmi tak, jak chcieliby, żeby postępowano z nimi (Mateusza 7:12). Chcą traktować w ten sposób wszystkich, nie tylko współwyznawców, przyjaciół, sąsiadów czy krewnych. Są jednak niedoskonali i dlatego nie zawsze im się to udaje"



Organizacja nie milczała:

*** w86/5 s. 11 ak. 12 Dni takie jak ?dni Noego? ***

"Chociaż brzmi to szokująco, ale nawet niektórym szerzej znanym w społeczności ludu Jehowy zdarzyło się popaść w czyny niemoralne, nie wyłączając homoseksualizmu, wymiany żon i napastowania dzieci".



Dla mnie jest szokiem, ze wypowiadasz sie o SJ z takim znawstwem nie majac o SJ zielonego pojecia, a jedynie slepo wierząc we wszystkie brednie jakie ci silentlamb podsuwa.


Wszystko pięknie ładnie, ale jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne dzieci to oczywiście nie chodziło mi o to, że Organizacja milczała ogólnie na łamach Strażnicy na temat pedofilii w jej szeregach, ale o to, że nie ujawniała konkretnych przypadków nadużyć seksualnych na dzieciach władzom świeckim (imiona i nazwiska).

Nie twierdzę oczywiście, że Świadkowie Jehowy nie są na ogół porządnymi ludźmi, bo na ogół więszość z nich jest porządna. Może trochę źle się wyraziłem. Bardziej miałem na myśli to, że najczęściej Strażnica pisze w ten sposób "Świadkowie Jehowy to porządni ludzie" niż "Świadkowie Jehowy starają się być porządnymi ludźmi". Pierwszy typ wypowiedzi, często powtarzany w różnych odmianach na łamach Strażnicy po prostu lekko sugeruje że WSZYSCY Świadkowie są OK, podczas gdy tak nie jest.

Użytkownik ble edytował ten post 2008-09-10, godz. 13:28


#11 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-09-10, godz. 14:02

Elihu. Czy dla obrony "Prawdy" jestes zwolennikiem zacierania faktow? Informacje o polityce SJ w USA sa oparte na faktach.
SJ sa znani z lykania wszystkiego co poda im WTS. Zatem jesli WTS napisze Ci ze niczego nie sa winni Ty oczywiscie pokiwasz glowka po czem bez zastanowienia przejdziesz do spiewania piesni.

Smutne.

Do niego nie dociera i nie dotrze fakt, że takie informacje płyną z najróżniejszych źródeł. Znalazł sobie silent lambs jako jedyne źródło "bzdur" i nie interesuje go to, że takie informacje płyną niezależnie od siebie z różnych źródeł. Na pewno przecie można udowodnić że za wszystkimi ujawnianymi sprawami stoją ludzie wrodzy WTS, cały świat który poznał świadków a nie przyjął ich a waży się coś ujawnić walczy z "ludem bożym" ;) Podobna sytuacja jak z niektórymi słuchaczami RM...

Zapewne Elihu zaprzeczy jeszcze niejednej rzeczy na tym forum. Skoro pojawili się tacy na ziemi co negują Szoa to można i zanegować afery pedofilskie z udziałem biernym bądź czynnym z ramienia WTS... i do tego dokoptować jeszcze naukę o prześladowaniu najprawdziwszej...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#12 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2008-09-10, godz. 15:11

,,…Niestety, w roku służbowym 1986 trzeba było wykluczyć ze zboru chrześcijańskiego aż 37 426 osób, i to głównie za niemoralność. Jeszcze większą liczbę głosicieli napomniano z powodu takich czynów. …” (w-88/1/13/13) W następnym roku podano o 41 000 wykluczeń. (w-89/23/17/10 ak.) Czyli Strażnica od czasu do czasu podaje. Rzecz w tym czy to nie za rzadko? Zapewne sami ŚJ chcieli by podawano na tej samej zasadzie co: czas głoszenia, ilość głosicieli, rozpowszechnionej literatury itd. , w sprawozdaniu rocznym publikowane na koniec roku w Strażnicy.

Ale dlaczego wymaga się od ŚJ? A czy inne religie to robią? Dlaczego ta stronniczość, że u jednych lub u innych dąży się by ujawnić a u swoich nie? (oprócz ,,augustu…”) Czy jakieś rzadkie zboczenia mają świadczyć o dyskredytacji całej społeczności religijnej? Jeśli ktoś by takie coś zakładał, to by wszystkich z I wieku, którzy otrzymali potwierdzenie ducha świętego, trzeba było uznać za religie nieprawdziwą? ,,Słyszy się powszechnie o rozpuście między wami, i to o takiej rozpuście, jaka się nie zdarza nawet wśród pogan; mianowicie że ktoś żyje z żoną swego ojca”. (1Kor.5:1) Byłem w KK, byłem ŚJ ale pomimo urazów z obydwu stron czy mam pałać nienawiścią uzewnętrzającej się w braku stronniczości? Nie jest to aluzja do kogoś konkretnego ale czasem zrewidowania swych opini przed ich upublicznieniem. Ale cóż dialog często rządzi śię własnymi prawami.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#13 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 17:33

Elihu. Czy dla obrony "Prawdy" jestes zwolennikiem zacierania faktow? Informacje o polityce SJ w USA sa oparte na faktach.
SJ sa znani z lykania wszystkiego co poda im WTS. Zatem jesli WTS napisze Ci ze niczego nie sa winni Ty oczywiscie pokiwasz glowka po czem bez zastanowienia przejdziesz do spiewania piesni.

Smutne.

Będzie ci zaraz jeszcze bardziej smutno,jak cie poprosze o te niby fakty z USA, na które sie powołujesz. Do dzieła. Obaczymy skąd to niby czerpiesz te "fakty".


Wszystko pięknie ładnie, ale jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne dzieci to oczywiście nie chodziło mi o to, że Organizacja milczała ogólnie na łamach Strażnicy na temat pedofilii w jej szeregach, ale o to, że nie ujawniała konkretnych przypadków nadużyć seksualnych na dzieciach władzom świeckim (imiona i nazwiska).

A jak ci podam przykłady, ze ujawniła to odszczekasz powyższe? Czy dalej będziesz pisał, ze sie nieściśle wyraziłeś?

Nie twierdzę oczywiście, że Świadkowie Jehowy nie są na ogół porządnymi ludźmi, bo na ogół więszość z nich jest porządna. Może trochę źle się wyraziłem. Bardziej miałem na myśli to, że najczęściej Strażnica pisze w ten sposób "Świadkowie Jehowy to porządni ludzie" niż "Świadkowie Jehowy starają się być porządnymi ludźmi". Pierwszy typ wypowiedzi, często powtarzany w różnych odmianach na łamach Strażnicy po prostu lekko sugeruje że WSZYSCY Świadkowie są OK, podczas gdy tak nie jest.

Sądzisz innych wg. siebie. Nie kazdy jest tak naiwny jak ty, by nie rozumieć, iż pisząc "Świadkowie Jehowy to porządni ludzie" nie ma sie oczywicie na myśli kazdego 'egzemplarza' ale chodzi o ogół. Nie moja wina, że na ogół tak właśnie jest.

Do niego nie dociera i nie dotrze fakt, że takie informacje płyną z najróżniejszych źródeł. Znalazł sobie silent lambs jako jedyne źródło "bzdur" i nie interesuje go to, że takie informacje płyną niezależnie od siebie z różnych źródeł.

No to dawaj te źródła.
Zacznij od potwierdzenia plotki o 23 tysiącach pedofilów na liście w Brooklynie.

#14 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-10, godz. 17:38

http://www.pe.com/lo...06.439464c.html

http://www.knbc.com/...414/detail.html

Zachecam do przeczytania.

A smutno to mi sie zrobilo ze tak zaslepionym mozna byc.

Najlepszym dowodem na to ze cos smierdzi w WTS jest fakt ze WTS zaplacil ofiarom odszkodowania. Czy gdyby sasiad oskarzyl Cie o cos czego nie zrobiles zaplacilbys mu odszkodowanie gdyby nie byla to prawda?
Umbre Summum

#15 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 17:40

,,…Niestety, w roku służbowym 1986 trzeba było wykluczyć ze zboru chrześcijańskiego aż 37 426 osób, i to głównie za niemoralność. Jeszcze większą liczbę głosicieli napomniano z powodu takich czynów. …” (w-88/1/13/13) W następnym roku podano o 41 000 wykluczeń. (w-89/23/17/10 ak.) Czyli Strażnica od czasu do czasu podaje. Rzecz w tym czy to nie za rzadko?

A za rzadko? A jakiż to autorytet ustalił, że to jest za rzadko? Ty?

Zapewne sami ŚJ chcieli by podawano na tej samej zasadzie co: czas głoszenia, ilość głosicieli, rozpowszechnionej literatury itd. , w sprawozdaniu rocznym publikowane na koniec roku w Strażnicy.

"Zapewne? A skad taka pewność? Pytałeś się ŚJ?

#16 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-10, godz. 17:47

Do Elihu.

Zachecam do dalszej edukacji.

Odnosniki do dokumentow sadowych na ww temat

http://www.lovenorris.com/rulings.htm
Umbre Summum

#17 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 18:00

http://www.pe.com/lo...06.439464c.html

http://www.knbc.com/...414/detail.html

Zachecam do przeczytania.


Ale które to zarzuty wcześniej przez ciebie postawione potwierdzają powyższ fakty? To, że SJ dopuszczaja się molestowania dzieci? A kiedy kto twierdził inaczej? Z czym walczysz? Ze swoimi urojeniami?


Najlepszym dowodem na to ze cos smierdzi w WTS jest fakt ze WTS zaplacil ofiarom odszkodowania. Czy gdyby sasiad oskarzyl Cie o cos czego nie zrobiles zaplacilbys mu odszkodowanie gdyby nie byla to prawda?

GDYBY CO NIE BYŁO PRAWDĄ? Co to jest to COŚ co ci śmierdzi? Wiesz wogóle za co zapłaciło WTS?

Do Elihu.

Zachecam do dalszej edukacji.

I vice versa.
Odwdzięcze ci sie linkiem do (omówionej po polsku) sprawy w której oskarżono WTS ale sąd oddalił pozew:
"Swiadkowie Jehowy oczyszczeni z zarzutów o ukrywanie przypaków pedofilii"
http://tiny.pl/fd6
Miłej lektury.

#18 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-10, godz. 18:02

Ale które to zarzuty wcześniej przez ciebie postawione potwierdzają powyższ fakty? To, że SJ dopuszczaja się molestowania dzieci? A kiedy kto twierdził inaczej? Z czym walczysz? Ze swoimi urojeniami?



GDYBY CO NIE BYŁO PRAWDĄ? Co to jest to COŚ co ci śmierdzi? Wiesz wogóle za co zapłaciło WTS?


Mam wazenie Elihu ze zaslaniasz oczy krzyczac "nie ma mnie". Rozumiesz co przez to chce powiedziec? Nie interesuja Cie fakty.
Smierdzi w WTS zmowa milczenia jaka otaczala pedofilow. Wlasnie za to WTS zaplacilo poszkodowanym.

Sam bedac SJ jestem za pelna przejrzystoscia. Kazda chwila w ktorej WTS wypiera sie i zaprzecza faktom dziala na niekorzysc SJ.
Co do urojen to napewno ich ofiara padly osoby ktore w sprawach o molestowanie nadal wymagaly przestrzegania zasady o dwoch swiadkach.
Niezly sposob na ukrecanie lba sprawom o wykorzystywanie seksualne.

Zrozum ze ja zdaje sobie sprawe ze jako niedoskonali ludzie SJ walcza ze wszystkimi grzesznymi sklonnosciami jak czlonkowie innych religii. To co mnie oburza to sposob w jaki takie sprawy sie zalatwia.

Slynne czekanie na Jehowe. Buta i zatwardzialosc WTS w tych kwestiach sa przerazajace

Czytajmy dalej:

http://www.law.com/j...d=1083328831112
http://www.msnbc.msn.com/id/21917798/
Umbre Summum

#19 elihu

elihu

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 134 Postów

Napisano 2008-09-10, godz. 18:11

Smierdzi w WTS zmowa milczenia jaka otaczala pedofilow. Wlasnie za to WTS zaplacilo poszkodowanym.

Ale kto tak twierdzi? Jakie źródło? Ty? Sorry ale ty nie jesteś źródłem.

#20 augustusgermanicus

augustusgermanicus

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 510 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Daleko

Napisano 2008-09-10, godz. 18:13

Ale kto tak twierdzi? Jakie źródło? Ty? Sorry ale ty nie jesteś źródłem.



No przed chwila podalem Ci zrodlo?

Linki Ci sie nie wyswietlaja?

Zamykam oczy i nie widze?
Umbre Summum




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych