Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jana 1:1c a Harner


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-04-11, godz. 07:25

Mirku, akurat niemiecki jest mi bliski.

Świetnie, będę mógł zatem wiele ci teraz wyjaśnić. W pewnym poście wyżej podałem przykłady konstrukcji gramatycznej (rzeczownik bez rodzajnika w roli orzecznika przed czasownikiem) w której nie zastosowano się w PNŚ do tego, aby umieścić rodzajnik. Na przykład dlaczego nie tłumaczy się wersetu tak:

J 1:14 - Das Wort ward ein Fleisch

tylko

Das Wort war Fleisch

Analogicznie więc powinno być

Das Wort war Gott

A jak wyjaśnisz ten werset:

Kein Mensch hat GOTT jemals gesehen; der einziggezeugte Gott, der am Busen[platz] beim Vater ist, der hat über ihn Aufschluß gegeben.

W stosunku do Jezusa użyto tutaj rodzajnika DER. Jak to ty rozumiesz?


Większość przekładów cytowanych przez TS oddaje ten fragment tak: "und ein Gott war das Wort"

Jednak zauważ, iż w języku niemieckim nie ma małych liter. A więc jest różnica pomiędzy "a God" czy "a god" w języku angielskim prawda? Jak wyjaśnisz wobec tego następujący werset, gdzie również uzyto konstrukcji z "ein Gott" ale całość dotyczy Boga Ojca:

Lk 20:38 - Er ist nicht ein Gott der Toten, sondern der Lebenden, denn für ihn leben sie alle.

Powiedz mi, jak rozumiesz ten werset?


oraz "und das Wort war selbst gottlichen Wesens" lub podobnie.

Ale to jest właśnie werset potwierdzający stanowisko trynitarian: Słowo samo było boskiej istoty! Przytaczanie tego wersetu przez PNŚ jest nieporozumieniem i świadczy o niezrozumieniu nauki o Trójcy.



Więc istnieją tłumacze i bibliści spoza TS, którzy oddają ten urywek w sensie takim jak NŚ.

Poza tym jest drobna różnica w języku niemieckim w szyku wyrazów.

"Gott war das Wort" znaczy raczej "Bóg był Słowem"

natomiast

"das Wort war Gott" to "Słowo było Bogiem"

Dlatego Strażnica wprowadza w błąd cytując te przekłady. Na przykład w niemieckim PNŚ mamy:

das WORT war ein Gott.

ale to nie jest to samo co:

ein Gott war das WORT

Nie ma ani jednego przekładu niemieckiego w którym szyk wyrazów byłby taki sam jak w PNŚ!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-04-11, godz. 19:50

Ślepo? Pewnie podobnie ślepo jak katolicy papieżowi, a racjonaliści np. swojemu rozumowi.
NIewielka różnica w ostateczności.
Zgodzisz się?


nie zgodzę się.
pozdrawiam Andrzej

#23 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2009-04-12, godz. 01:29

nie zgodzę się.

Jakie jest winien katolik posłuszeństwo:
a) swojemu proboszczowi?
B) biskupowi?
c) papieżowi?

A może nie ma konieczności posłuszeństwa?

#24 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-04-12, godz. 11:14

No niby jakie....

Co może mu rozkazać proboszcz? I jakie wyciągnąc konsekwencje? Ciekawym odpowiedzi
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#25 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-04-12, godz. 13:12

dzis moze nie tyle co biskup moze co ile ludzie sobie z tego robia. ale jesli ktos chce byc praktykujacym katolikiem to napewno nie jest mu obojetne zdanie biskupa. nie o to chodzi w tym temacie, wiec nie tu miejsce na ta rozmowe
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#26 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-04-13, godz. 07:20

Ślepo? Pewnie podobnie ślepo jak katolicy papieżowi, a racjonaliści np. swojemu rozumowi.
NIewielka różnica w ostateczności.
Zgodzisz się?


NIE! Nie wierzę ślepo papieżowi, ponieważ wszystko mogę sobie sprawdzić.

#27 Mario

Mario

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 577 Postów

Napisano 2009-04-13, godz. 10:05

NIE! Nie wierzę ślepo papieżowi, ponieważ wszystko mogę sobie sprawdzić.

No tak, ale nie chodzi tu o możliwość sprawdzenia. Wiara to coś więcej. Posłuszeństwo i jego brak też jest czymś więcej niż mozliwością sprawdzenia. Ostatecznie jak papież ustali jakiś dogmat to niezależnie od sprawdzań Twoich jako katolik musisz wierzyć. No bo nie wierze że wyjdziesz w kościele i powiesz ja nie wierze w dogmaty które ogłosił papież, bo sprawdziłem i nie ma ich w Biblii.

pozdrawiam

#28 ryszard wieczorek

ryszard wieczorek

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 561 Postów

Napisano 2009-04-14, godz. 10:38

No tak, ale nie chodzi tu o możliwość sprawdzenia. Wiara to coś więcej. Posłuszeństwo i jego brak też jest czymś więcej niż mozliwością sprawdzenia. Ostatecznie jak papież ustali jakiś dogmat to niezależnie od sprawdzań Twoich jako katolik musisz wierzyć. No bo nie wierze że wyjdziesz w kościele i powiesz ja nie wierze w dogmaty które ogłosił papież, bo sprawdziłem i nie ma ich w Biblii.

pozdrawiam


Brawo Mario, byle byś się tylko nie zniechecał, bo jak znam tych panów to "coś" któryś z nich na pewno wymyśli, tak że w rezultacie będzie "na ichnie" a nie na twoje.
Zresztą, gdyby nie to było ich celem w tej rozmowie, to by nieodparty argument przyjąć musieli, ale to się jeszcze na tym forum chyba nie zdarzyło!
pozdrawiam

#29 andreaZZ

andreaZZ

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2009-04-14, godz. 19:08

Mirku! Rodzajnik "der" w stosunku do Jezusa faktycznie wskazuje na konkretnego Boga, nie "jakiegoś" tylko "tego", a nie tylko na Jego boskość. Dotarło do mnie, że manipulacja TS jest tym bardziej perfidna. Masz rację w każdym szczególe, jednak w jaki sposób to, że Słowo jest "boskiej istoty" popiera naukę o Trójcy- nie rozumiem! Jezus jest Bogiem - co to ma do Trójcy??? Dzięki Tobie zauważyłem też, że język polski bardziej sprzyja manipulacji. Niemcy mają łatwiej! :(

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych