Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak wyobrazić sobie Boga ?


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-03-15, godz. 10:37

Najpierw który do którego tak rzekł ? Ojciec do Syna, Syn do Ojca, czy może Duch do któregoś z nich ? Czy też może cała Trójca równocześnie rzekła, wszak tylko ona w całości nosi miano Boga (tak wynika z KKK 253)? Można by domniemywać, że mógł to rzec Syn, którego nazwano "Słowem" (rzecznikiem ?). Ale pomijając która z nich rzekła, to jaki jest dowód, że ta relacja słowna odbywała się pośród nimi trzema ? Przecież kiedy padły słowa ,,stwórzmy człowieka", to w tym czasie istniało już tysiące istot duchowych (pomijam zwierzęta, ptaki itd.). Skąd wiadomo, że te słowa nie mogły być skierowane np. do cherubów, które w tym czasie uczestniczyli w niektórych zadaniach w ogrodzie Eden (Rdz.3:24)? Przecież one również mogły pomagać przy stwarzaniu. Podobnie było gdy anioł Gabriel uczestniczył w tworzeniu ludzkiego zarodka w łonie Marii.

Tylko Bóg może stworzyć człowieka. Chrześcijanie te służby nazywają Trójcą Świętą. Słowo można oczywiście zmienić ale nauka i tak pozostanie. Są to trzy osoby boskie: Ojciec, Syn i Duch Święty. Jeden Bóg w trzech osobach. Gdy Pismo Święte mówi więc, że Bóg nas stworzył to ma na myśli każdą z osób Trójcy Świętej. Bowiem każda z osób Trójcy Świętej stwarzała świat.

Rdz 1:26 Bw „Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.”

Kim jest ten Bóg, który mówi o sobie w liczbie mnogiej?

To każda z osób Trójcy Świętej:

Bóg Ojciec
Iz 44:24 Bw „Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię - kto był ze mną?”

Iz 45:12 Bw „Ja uczyniłem ziemię i stworzyłem na niej ludzi, moje ręce rozciągnęły niebiosa i Ja daję rozkazy wszystkiemu ich wojsku.”

Iz 64:8 Bw „Lecz teraz, Panie, Ty jesteś naszym Ojcem, my jesteśmy gliną, a Ty naszym Stwórcą i wszyscyśmy dziełem twoich rąk!”



Syn Boży
J 1:1-3 Bw „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.(2) Ono było na początku u Boga.(3) Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.”

Kol 1:15-17 Bw „On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,(16) ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.(17) On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane,”

1Kor 8:4-6 Bw „Co więc dotyczy spożywania mięsa, składanego w ofierze bałwanom, wiemy, że nie ma bożka na świecie i że nie ma żadnego innego boga, oprócz Jednego.(5) Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,(6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.”

Hbr 1:10 Bw „Oraz (Ojciec do Syna): Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;”




Duch Święty
Rdz 1:2 Bw „A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.”

Hi 33:4 Bw „Duch Boży stworzył mnie, a tchnienie Wszechmocnego ożywiło mnie.”

Hi 26:13 Bg „Duchem swym niebiosa przyozdobił, a ręka jego stworzyła węża skrętnego.”

Użytkownik mirek edytował ten post 2009-03-15, godz. 10:38

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-03-15, godz. 11:22

Co pisze diecezjalny Katechizm Religii Katolickiej (str.94) na temat wyobrażania sobie Boga.
Dołączona grafika

Niekiedy pod wpływem sąsiednich ludów Izraelici próbowali również przedstawić niewidzialnego Boga pod postacią różnych posągów. Bóg upominał ich jednak przez proroków, że jest Bogiem jedynym i zupełnie innym, niż wyobrażają Go sobie ludzie.
(...)
Wszelkie porównywanie Boga do człowieka czy innych stworzeń nie oddaje tego, kim jest Bóg. Dlatego właśnie Prawo Przymierza zabraniało Izraelitom przedstawiania Boga w obrazach czy posągach (Wj 20:3-5) Ten zakaz przypominali ciągle prorocy (Jer 2:26-28)
Bóg zatem objawia się nam w Piśmie świętym jako żywy i działający. Ale jest On Bogiem, a nie człowiekiem. Jest Duchem, a nie ciałem, które można sobie wyobrazić i zobaczyć.


Tymczasem jakby na przekór własnym (pisanym) wierzeniom robi się coś odwrotnego. (por. Mat. 23:3)

Kaplica, w której znajduje się obraz Boga Ojca, jest nawiedzana przez wiernych z całego kraju. Przychodzący ludzie z głęboką wiarą proszą Boga Ojca o potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich.
http://www.slugi.kie...g.pl/ojciec.htm


Tak to jest w KK i Prawosławnych. Natomiast w wyznaniach pochodzenia protestanckiego raczej nie spotkałem się, by oficjalnie gdziekolwiek przedstawiano wyobrażenia Boga za pomocą wizualno-fizycznych przedmiotów. Czy tak ?
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#23 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-15, godz. 12:54

A możesz konkretnie wymienić z imienia która z postaci ST, lub który autor ST wierzył w Trójce czcząc naszego Boga? Wiem że nie uciekniesz w pytania na pytanie, bo zapewne musisz znać wiele takich osób i sprawa z tego co piszesz, jest prosta.

Olo, przecież oni byli śplepi... :lol: Przecież nie uwierzyli w Jezsua, nie przyjęli Ducha Świętego... a to jest kwestia wiary... nie wszystko można wyjaśnić... :lol:

Ja nie pytam Mirka o to. Nie pytam o grupę tych Żydów z czasów Jezusa którzy go odrzucili. Chodzi mi o przykłady ze ST. 500 czy 1000 lat wcześniejsze. Chodzi o prawowierne postacie ST z Pism. Dlatego powtarzając to pytanie podkreśliłem te słowa.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2009-03-15, godz. 13:00

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#24 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2009-03-17, godz. 20:36

Artysta z Bydgoszczy wyraził:

Treść obrazów została zamknięta w trójkącie, który oddaje ideę troistości Trójcy Świętej, jest jej daleką metaforą, artystycznym wyobrażeniem.

Co będziesz miał za skojarzenia owej metafory Trójcy? Co dostrzegasz prócz trójkąta ? bezpośrednio tu
to samo ze źródła Może te pytana niech pozostaną pytaniami, jako retoryczne.
-- gambit

Użytkownik gambit edytował ten post 2009-03-17, godz. 21:06

Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#25 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2009-03-18, godz. 02:24

Tak to jest w KK i Prawosławnych. Natomiast w wyznaniach pochodzenia protestanckiego raczej nie spotkałem się, by oficjalnie gdziekolwiek przedstawiano wyobrażenia Boga za pomocą wizualno-fizycznych przedmiotów. Czy tak ?
-- gambit


U prawosławnych tak nie ma. O ile w KK czasem spotyka się wizerunki Boga Ojca, to w prawosławiu nie. Ikony Trójcy Św., np. słynna ikona autorstwa Rublowa, przedstawiają trzech aniołów, które przyszły w odwiedziny do Abrahama, a więc nie jest to wizerunek niewidzialnego Boga, lecz ilustracja sceny biblijnej.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych