Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przebite Łono Jahwe


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-10-21, godz. 12:49

W ewangelii Jana jest napisane: "A jednorodzony Bóg w łonie ojca". Co oznacza łono Ojca?

Oto, co napisała Anna Świderkówna w książce "Bogaty w miłosierdzie:

W Biblii hebrajskiej spotykamy dwa określenia, nieraz tłumaczone przez "miłosierdzie", choć każde z nich ma inne zabarwienie, a można nawet powiedzieć, że one nigdy dokładnie się nie pokrywają. Jedno z nich to rahamim. Chodzi tu o miłość serca, taką, która niejako sama z niego się wyrywa i jest pełna uczucia (rahamim to dosłownie liczba mnoga od rehem, "łono matczyne"). Drugie z tych dwóch słów, hesed, nie znajduje dokładnego odpowiednika w żadnym ze znanych mi języków. Wiąże się zaś ściśle z "przymierzem". Dla nas "przymierze" jest pojęciem ze świata wielkiej polityki. Przymierza zawierają ze sobą państwa, dawniej robili to królowie lub naczelnicy plemion. Hebrajskie "przymierze" ma znaczenie nieporównanie szersze, określa bowiem różnego rodzaju związki i umowy, także i te zawierane pomiędzy poszczególnymi ludźmi, takie jak: przyjaźń, małżeństwo, lecz również układ dotyczący na przykład prawa do korzystania ze studni. Takie przymierze mieści się najlepiej w kategoriach relacji międzyosobowych. Jest nie tyle traktatem, ile raczej obietnicą, zobowiązaniem, określonym sposobem życia ze sobą dwóch partnerów, swego rodzaju formą ich wzajemnego związku, który trzeba zachowywać w zmieniających się okolicznościach i sytuacjach. W Biblii hebrajskiej związek taki tworzy i podtrzymuje podstawa moralna określana właśnie słowem hesed. Jest to wierność Przymierza i miłość, która jest jego korzeniem, a zarazem tryskającym z tego Przymierza źródłem, miłość darmowa, dobroczynna i wzbudzająca odpowiedź człowieka.

Chodzi mi szczególnie o to zdanie:"Chodzi tu o miłość serca, taką, która niejako sama z niego się wyrywa i jest pełna uczucia (rahamim to dosłownie liczba mnoga od rehem, "łono matczyne"). A więc łono kojarzy się z serdecznym miłosierdziem. Matczyne łono w stosunku do dziecka jest jego miejscem pochodzenia i absolutnego zaopatrzenia i oddania. Matka utożsamia się z dzieckiem w 100%, szczególnie gdy cierpi. Miłosierdzie to liczba mnoga - nie łono ale łona.Wspaniale i o wiele głębiej wyjaśniono to w tym artykule

Wracając do Boga cierpiącego. Gdy ludzie przebili na śmierć Syna Bożego dotknęli najczulszego miejsca Ojca - samej jego matczynej miłości. Zabili to, co mogli zabić, z tego co było w tym łonie. Słowa Jezusa "ja i Ojciec jedno jesteśmy"nabierają szczególnego znaczenia. Kolejny raz zyskują swoje potwierdzenia słowa Zachariasza: 'Ujrzycie Mnie, któregoście przebili, mówi Jahwe' ...

Użytkownik bury edytował ten post 2009-10-21, godz. 12:52





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych