Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nadinterpretacja, czyli jak bajki „prawdy” uczą.


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 ser(żółty)

ser(żółty)

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 33 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-11-10, godz. 14:03

Zawsze raziła mnie nadinterpretacja w naukach ŚJ, czyli swobodne tłumaczenia źródła i opatrywanie tego autoryzacją prawdy.

W związku z namiętnym nadinterpretowaniem zawartości Biblii przez CK w celu dostosowania jej do własnej filozofii, postanowiłem wrzucić temat, który każdy z forumowiczów może rozwinąć.

Zaglądają tu także osoby będące ŚJ
Może i oni się zainteresują wypowiadając w temacie.

To jak skutecznym narzędziem zwodzenia, jest nadinterpretacja tego, co jest napisane
podkreśla apel Apostola Pawła w 1Kor 4:6

Jakie waszym zdaniem nadinterpretacje proroctw czy zasad to bajki, które nieweryfikujacych „prawdy” uczą? :)

1Kor 4:6 NW
A te rzeczy, bracia, tak przekazałem, by je zastosować do siebie i do Apollosa dla waszego dobra, żebyście na naszym przykładzie nauczyli się reguły:"Nie wychodźcie poza to, co jest napisane" - abyście każdy z osobna nie byli nadęci na korzyść jednego, a przeciwko drugiemu.

Użytkownik ser(żółty) edytował ten post 2009-11-10, godz. 14:05

ok,

#2 ble

ble

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1026 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 2009-11-10, godz. 18:55

1Kor 4:6 NW
A te rzeczy, bracia, tak przekazałem, by je zastosować do siebie i do Apollosa dla waszego dobra, żebyście na naszym przykładzie nauczyli się reguły:"Nie wychodźcie poza to, co jest napisane" - abyście każdy z osobna nie byli nadęci na korzyść jednego, a przeciwko drugiemu.


Gdy byłem ŚJ to mało kiedy zastanawiałem się nad sensem niektórych nauk Organizacji w świetle tego fragmentu Biblii. Dziś rozumiem, że wiele rzeczy u ŚJ jest - tak jak mówi ten fragment - wychodzeniem poza to, co jest napisane. Np. komitety sądownicze. Gdzie w Biblii jest napisane o komitetach sądowniczych? Albo sprawozdania ze służby. Gdzie w Biblii jest napisane, że pierwsi chrześcijanie składali sprawozdania ze służby? To samo tyczy się Ciała Kierowniczego, pionierów, "Sal Królestwa", "Studium Strażnicy" itp. Przykłady można mnożyć. O doktrynach nie wspomnę.

Użytkownik ble edytował ten post 2009-11-10, godz. 18:58


#3 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2009-11-10, godz. 19:18

Gdy byłem ŚJ to mało kiedy zastanawiałem się nad sensem niektórych nauk Organizacji w świetle tego fragmentu Biblii. Dziś rozumiem, że wiele rzeczy u ŚJ jest - tak jak mówi ten fragment - wychodzeniem poza to, co jest napisane.


Ja tak samo


po prostu to co mówiono na zebraniach, w literaturze, było święte!

Powtarzałam przy głoszeniu INNYM ludziom, ze trzeba sprawdzac w bibli, czy tak się rzeczy mają....

a ja sama......

proszę mi powiedziec, gdzie jest w biblii słowo "ORGANIZACJA" ? ktrej to trzeba bardziej słuchac, niz....Boga, niż własnego sumienia...

gdzie wytyczono TAK dokłądnie ubiór na zebraniach braci i sióstr w biblii?

przecież my świadkowie Jehowy mamy tak naprawdę nie wiadomo dlaczego "służbowe mundurki na zebrania"!

#4 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-11-10, godz. 22:31

1Kor 4:6 NW
"Nie wychodźcie poza to, co jest napisane" - abyście każdy z osobna nie byli nadęci na korzyść jednego, a przeciwko drugiemu.

Absolutny szowinizm religijny i ksenofobia to dwa imiona własne Strażnicy. Atakowanie nawet członków, którzy nie zgadzają sie w 100% nie mówiąc już o tych co odeszli, czy jakichkolwiek "innych" (czytaj: nie takich samych) to jest właśnie szowinizm. A demonizowanie każdej osoby myślącej inaczej to ksenofobia. Paweł nie użył tych dwóch słów, ale pokazał o co Jezusowi chodzi: "abyście ... nie byli nadęci na korzyść jednego, a przeciwko drugiemu." Czego jak czego, ale ani nie być przeciwko innym ani nie nadymać się jaśnie panujący Wydawcy nie potrafią. Dlatego też muszą wychodzić poza to, co napisano. Stąd produkują słowa, zwyczaje i nauki pseudobibilijne, który ch zadaniem jest podsycanie separatyzmu i fobii. Gdzie Paweł mówi, żeby nie wdawać się w rozważanie słuszności cudzych poglądów na temat jedzenia, picia, czy świąt, Wydawcy będą dzielili włosy na czworo usilnie włażąc butami w życie prywatne. Za wszelką cenę chcą być panami cudzej wiary, czego apostoł Paweł tak usilnie się wystrzegał.

#5 ser(żółty)

ser(żółty)

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 33 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-11-23, godz. 19:52

Klasycznym przykładem nadinterpretacji biblijnej jest znane nam tłumaczenie przez CK snu króla Babilonu o drzewie( Dan 4:10-16)

O tyle jest to ciekawy przypadek, ponieważ CK nie szczypało się wyjaśnić JUŻ wyjaśnioną wizję! :)

Nie przejęli się także Autorem wyjaśnienia! (Dan 4:24) nie wspominając już o ostrzeżeniu Apostoła Pawła (1Kor 4:6) ;)

Interpretacja przez CK snu o drzewie stała się więc klasyczną bajką, która od lat nieweryfikujących "prawdy uczy".

Dan 4: 37 NW dedykuję CK i pozdrawiam

(37) "Teraz ja, Nebukadneccar, wysławiam i wywyższam, i wychwalam Króla niebios, ponieważ wszystkie jego dzieła są prawdą, a jego drogi sprawiedliwością, i ponieważ potrafi upokorzyć tych, którzy chodzą w pysze".

Użytkownik ser(żółty) edytował ten post 2009-11-23, godz. 20:07

ok,




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych